Şimdi ne alaka diceksiniz ama askeriyede rütbelerinizi nasıl belirliyolar ? :D

Yani neye göre çavuş on başı teğmen vs. Oluyosunuz

Siz ne olarak yaptınız askerliğinizi ? :o

(Hep merak ederim de) :D

0|0
0|14

En İyi Erkek Görüşü

• En az lise mezunuysan Acemliğinde (%90) Çavuş adayı olursun ve acemi birliğinin bitmesine yakın onbaşı rütbesini takarsın..

Usta birliğine gittiğinde bu onbaşı olan kişilerin isimleri bölük yazıcıları tarafından Harekat ve Eğitiğim Kısım Amirliği yazıcısına verilir ve oda o kişilerin çavuş diplomalarını Tugay Komutanlığına gönderir (nerden mi biliyorum ? Hrk.İsth ve Eğt. Ks. yazıcısıydım)

Teğmen olmak için Askeri okul bitirmen şart. Veyahut 4 yıllık bi' üniversite bitirirsin Atğm olarak askerliğini yaparsın. son 1 ayında Teğmen olursun. Askerde kalmak istersende Teğmen olarak başlarsın. Her bi' rütbe ( bi' başarı sonucu rütbe atlamadığın takdirde) 4 yılda bi' takılır..

Teğmen < Üsteğmen < Yüzbaşı < Binbaşı < Yarbay < Albay diye gider.. Üsteğmen'ken Kurmaylık sınavları vardır (ki bu çok zor bi' sınavdır) kazanırsan Kurmay Yzb. Bnb, Alb. derken Generalliğe kadar yükselirsin..

1|0
    0|0
    • ctrl+c and ctrl+v ...hafız süpersin

• Yazıcılar teğmen mi oluyor peki :o

• Hayır tabikide ^,*

Yazıcı'da sıradan bi' asker sonuçta.. 15 ay 12 ay askerlik yapıyorsan eğer maksimum ulaşabileceğin rütbe Çavuştur..

Erkekler Ne Diyor 13

• Vatani görevini yapanlar 2 gruba ayrılırlar. Üniversite eğitimi almış veya almamış.

Üniversite eğitimi yoksa 12 ay süreyle er olarak askerliğini yapar. Yeteneklerine göre onbaşı veya çavuş da olabilirler.

Lisans eğitimi alanlar ya 6 ay süreyle (Kısa Dönem) er olarak veya 12 ay süreyle Yedek Subay olarak görev yaparlar.

Yedek subaylar acemilik eğitiminin ardından asteğmenli rütbesiyle orduya katılırlar ve teğmen rütbesiyle ordudan ayrılırlar. Hiç bir zaman değer görmezler çünkü subay desen subay değillerdir ama yetki ve konumları vardır.

Houston, I have a bad feeling about this mission

1|0
    0|0
  • Rütbeler dedin de en berbat durum kıdemli başçavuş gelmiş 45'li 50'li yaşlarına ama sıradan bir 4 yıl üni okuyan bebe geliyor 21 yaşında Astek oluyor koca adam ondan emir alıyor.. Astsubayın en üst rübbesi subayın en alt rübbesinden emir alıyor yani..

1|0
    0|0
    • Adaletsiz yani aslında .s

• 4 yıl üni okuyan da astsubay olsa subaydan emir alsa o da hoş değil. Subay da 4 yıl okumuş diğeri de sonuçta. Ama bir düzen olması gerekiyor bu yüzden yaşa bakmıyorlar eğitim seviyesine bakıyorlar. He tabi düşük rübbeli subaylar asteğmen, teğmen falan yine saygısızlık yapmazlar babası yasındaki astsubaylara. Hatta onların tecrübesine güvenirler ve ona göre davranırlar. Dışarıda abi derler samimi olduklarında. Tabi içerde mecburen komutanım çeker dayı o gence..

• herşey okumakla bitiyor lise menzunları ancak onbaşı olur üni okuyanlar önce on başı sonra çavuş oluyor üni bititrip yerleşenler teğmen olarak da çavuş olarak da yapan vardı vs vs

ben on başı olarak yaptım ama erlerden farkı pek yok sadece maaşı e resmi evraklarda fark var

1|0
    0|0
  • asteğmen olarak başlayacam heralde hiç anlamam bu işlerden :D

1|0
    0|0
  • Okullar var.Acemi birliği denilen önce oraya yollanıyoruz.Orada her bir şeyi öğretiyorlar askerlik hakkında,bu okul bitince mezun olup tayinimiz çıkıyor.Bu birliklerede usta birliği deniyor.Her 3 ayda bir kıdem alıyoruz ve son 3 ay çok rahat geçiyor.İşte böyle.Rütbe ise okullarda belli oluyor.

1|0
    0|0
  • ankara mamak 28 mekanize piyade tugayı cavuş talimgahda yaptım ve orda cavuş olarak devam ettim cok güzeldi ya o günler:)

1|0
    0|0
  • İyi bi' er olursan sınavlara giriyorsun ve onbaşı olabiliyorsun. Çavuş olamazsın. Çavuş olmak için çavuş talimgahına gitmen lazım. Yani onlar daha askere gitmeden belirleniyorlar. Önce onbaşı oluyorlar, eğer iyi asker olursa çavuş rütbesi de alıyor ama değilse onbaşı kalıyor. Şoförler en fazla onbaşı olur. Genel de er olurlar. Ben tank şoförüydüm yani rütbem er idi. İyi bir asker değildim onbaşı olmadım.

1|0
    0|1
  • Başarıya göre sınavları var bunların askeri harp okulundan mezunsan tabi. Onun dışında askerlik vazifesi için askerlik yapıyorsan rütbe çavuş u geçmez.

(Maksimum Gizlilik)

1|0
    0|0
  • er gittim er geldim :) hedefim asteğmen olmaktı olmadı. bizim zamanımızda sınav yapıyolardı, onun yanın da okuduğun okul, ve ordunun eleman ihtiyacı önemli. yedek subay sınavları geçen sene kaldırıldı

1|0
    0|0
    • Not : İyi ki de asteğmen olmamışım. kurumun içine girince nasıl yozlaştığını görüyorsun. para için bu mesleği yapanlar çok ... milli duygularla severek, isteyerek gittiğim askerlikten neredeyse ordu- millet düşmanı olarak dönecektim.. neyse ki kişi veya kurumlar bu ülkeye olan sevgimi değiştiremez

• Onbaşının pek bir şeyi yok annecim sıradan askerler onbaşı oluyor, sınıf başkanı gibi bir şey :D

Ama diğerleri pek bilmiyorum bilsem valla söylerim :)

1|0
    0|0
  • Piyade olarak yaptım ...

1|0
    0|0
  • Ben hep generaldim

0_0

1|0
    0|0
  • onbaşıydım ya ben ama hangi on kişiden mesuldum hiç ögrenemedim :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...