Bilmem ne demek ne anlama gelir....?

bilmem istemiyorum demekmidir? bilen var mıyada tdk daki anlamı ne nezamandan beri dilimizde ne kökenli?

0|0
2|1

En İyi Kız Görüşü

• Hangi cümleye karşılık kullanıldığına bağlıdır bu. Duraksama,şaşma, onaylamama, gibi anlamaları da olabilir. istemiyorum anlamını karşılamaz ama dediğim gibi neye karşılık söylendiği önemli.

Kökü bil- fiil köküdür. ancak asıl kök ilim sözcüğü olan ve Arapçadan gelendir. Bilim ilim sözcüğünün Türkçeleştirilmiş halidir.

Etimolojik çalışmalarda o kadar eskiye gidip de ne zamandır kullanıldığını tespit etmek zor, yazıya geçiş süreci hakkında en fazla fikir sahibi olunabilir.

Yani bilmem sözcüğü aslı bilim ve bilgi sahibi olmak anlamına gelen ilim sözcüğünün türetilmiş ve Türkçeleşmiş halidir diye tahmin ediyorum.

Yeni avatar çok cici olmuş bu arada :)

0|0
    0|0
    • avatar için tsk bilmem jargonlasmıs olarak düşün o sekilde ne ifade eder

• olumsuzluk anlamında bilmem uzak ama sürükleyici oluyo etkisi azalıyo hani kibarca hayır demek değilmi ben buna vardım

• aynen öyle direkmen hayır diyemediğinde de bilmem denilebilir

Kızlar Ne Diyor 1

• bil kökü sen bilirsin demek istiyor :D bence mem de ben demek oluyor sen bil ben fark yok demek :D

0|0
    0|0
    • aslında masal amcam söylemişti herşey kökende gizlidir haklıymış sen bilirsin gidersen demekmiş anladm galiba bunu kendime söylemekten kormusum sadece

• pekala :)

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...