Dinimiz sizce fazla kisitlama yapmiyor mu?

Dinimiz sizce fazla kisitlama yapmiyor mu?

Ornegin kapanmamiz lazim. Ancak siz erkeklere soruyorum. Yolda gorup sirf basini kapatmayan kadini gorunce tahrik mi oluyorsunuz? Dogrusu ben erkeklri oyle abaza saymiyorum. ya da erkeklerin sakal kesmesi yasakmis. Soyler misin sakal kestilerinde kadinlasmis mi oluyoluyorlar? Bence bu cok sacma.

Hatta bazen o kadar ileri gidiyorlar ki el ele tutusmak bile yasaklanmis. Cunku bu onlari zinaya gotururmus. Bazen de boyle oluyor el ele tutustugumuzdan dolayi evlenebiliyor insan.

Bence modern hayata da pek uymuyor. O zamanlar kadinlarin apamayacagi kadar agir isler olabilir ancak simdi egitim ogretim hemsirelik doktorluk var ve kadinlar bu isi kolayca yerine getirebiliyorlar. Kaburga kemiginden yaratilma hadisesi de bence yalan. Kalp kirikligi ask gibi durumlarda hassas olabiliriz. Ancak erkek de stres ve agresiflik acisindan daha hassas.

Dogu kulturu de bati kulturunden yakiniyor. Onlar cehennemlik diye. Ama kendileri sadece dine bagli asiyorlar. Sort giyen kizlara o kizlar ciplak diyorlar ancak karsisindaki insana ciplaklik kavramini canlandiriyor. Anlayabiliyor musunuz anlatamamanin kapasitesini.

Bazi seyler de var ki bunlar hakkinda hic de hic konusmak bile istemiyorum.

Bu celiskimi yenmek icin bana yorum gonderir misiniz? Yazdiklarim daha acik olsun diye yazdim ama.

0|0
6|18

En İyi Kız Görüşü

• Biz iyi biri olalım da Allah sevdiğimiz insana dokunduk diye yakmaz bizi. Her türlü haksızlığı yapıp ahlak diye atıp tutanlar, başkalarını yargılayanlar daha mı iyi? Hem madem bir Allah'a inanılıyor, O diyor ki ''Beni nasıl hayal ederseniz karşınıza öyle çıkacağım.'' Allah yakan, kül eden, azap eden bir varlık olarak hayal edilirse karşımızda öyle bulunur. Kaldı ki Allah'ın büyüklüğü karşısında, insan günahlarımı büyük görmeye utanmalı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• 1. si Kapanmak lazımdır kızların uzun güzel saçından tahrik olan okadar kişi tanıyorumki?

2. Sakal kemek günah değil ama bırakmak iyidir derler sana kalmış

3. Şort konusu saçta bile tahrik olan varken şortu yalan yok her erkek hemen hemen tahrik olur

4. Erkeklerin nefsi çok farklıdır belki anlayamıyposun

5.El ele tutuşmak günahtır çünkü o kız evlenmeden senin helalin değildir hatta gözlerine bakmak bile günah.

Bu bağlamda çok mantıklı buluyorum Dinimizi ama uygulamada elini tutmuyomuyum gözüne bakmıyomuyum yapıyorum ama günah oluğunun farkındayım..

2|0
    2|0
  • GUZEL ARKADAŞIM MAALESEF ISLAM DININ ICINI BOŞALTIP BOŞ VE IŞE YARAMAZ HALE GELMESI ICIN YAPILAN 1000 KUSUR YILLIK BIR ÇALIŞMA VAR TURKIYE DIŞINDAKI HEMEN HEMEN HERYERDE BAŞARILI OLDULAR. ISLAMI EN DOĞRU YAŞAYAN BİZİZ Kİ BİZ BİLE HAKIKI ISLAMIN 100DE 1 İNİ YAŞIYORUZ.BU BAĞLAMDA SOYLUYORUM BAZI ŞEYLERI YANLIŞ OĞRENMIŞSIN

EĞER ISLAM DININI KENDI DILIMIN DONDUUNCE KISACA ANLATMAM ICIN BANA BIR ŞANS VERIRSEN GERÇEKTEN MUTLU OLURUM.

ALLAH AFFETSIN PEK OYLE NAMAZ KILAN BIRI DEILIM FILAN CEMAATE BAĞLI ALTTA GRİ KUMAŞ PANTOLON ÜSTTE KARELİ GOMLEK KAFADA DANTEL TAKKE SEYREK BIYIKLI KALIN ÇERÇEVE GOZLUKLU BIRI DE DEILIM.AMA ALLAHA ŞUKUR HAKIKI ISLAM ADINA 3-5 CUMLE BIR ŞEY SOYLEYECEK KADAR DINIMI BILIYORUM.

0|0
    0|0
  • bu sorularına ve çelişkilerine burada sağlıklı cevap bulamazsın bu bir. ikincisi kafandan geçirdiklerinin tamamı saçma sapan ve bir dayanağı olmayan düşünceler.

sakal bırakmak sünnettir. sünnet peygamberimizin hayatında uyguladığı davranışlardır. sende bu davranış ve uygulamaları yaparsan sevap alırsın bunun bir mecburiyeti yoktur yapmıyorsun diye günahta değildir.

erkeklerin tahrik olması veya olmaması diye bakamazsın olaylara beni tahrik etmeyen bir başka erkeği tahrik edebilir,

asıl benim anlamadığım neden açık saçık giyinmek istiyorsunuz çokmu sıcak sıcaksa erkelerede sıcak neden erkekler kısacık şortlar giymiyor neden atlet gibi şeyler giymiyor da kadınlar neredeyse herşey ortada giyiniyor? bunları din yasakladıysa onlarda müslümanız diyorlarsa ben onların müslümanlığını sorgularım asıl. islamiyeti değil.

uzatmaya gerek yok bunlar benim kişisel düşüncelerim. ha ister çıplak gezsin ister kapansın beni ilgilendirmez sokakta neredeyse çıplak dolaşanlardan da tahrik olmam hatta aşırı itici gelir bana.

1|1
    0|0
  • Erkeklerin sakal kesmesi değil sakal bırakması vaciptir altını çiziyorum arkadaş farz değil vaciptir. Kaburga kemiğinden yaratıldığımıza inanıp inanmamak sana kalmış bir şey . Ama arkadaş sana açık söyleyim dine benimde belli bir yakınlığım vardır ama hayatımı dine adamam ideolojilerime bakarım din benim için sevgidir paylaşmaktır bir kadın şortla geziyor diye çıplak çıktı demem ya da onu aşşağılamam oda bir insan sen haklısın ama saydığım yerler haricinde dediğim gibi dine inan ya da inanma ama inanıcaksan sorgula tereddüte düşersen otur araştır inanıp inanmamak sana kalmış :)

0|0
    0|0
    • Ben zaten her dine inanan sortla geziyor demiyorum. Bazi kesimler diyorum. Dogu ulkelerini genel aldim. Cunku ben cogunlkla genel konusurum. Ama bu yorumumda da onlarin bazilarini vurguluyorum. Din tabiki de bir hayat tarzi yasam bicimidir. O kadar oneme sahiptir ki ulkemizin kurtulusunda rol oynayan en onemli silahlardan biri dindir digeri de akil.

• adam gibi adamlar yetişmiyor demek yanlış olurda yükselen adamlıktan çıkıyor demek doğru olur sanırım :(

• Yukselen admliklar elbet cikacaktir. Nacak cok yukselirlerse turklere bir veda opucugu bermek zorundalar cnku amerika onlari istiyor. Hem tum yaptiklari onlarin degil hatta sanki bunu yapan kendisimis gibi gosteriyor. Butun dunyadan bilgi caliyorlar. Kaliteli teknljiye sahipler ki o bizim teknolojimizi de iceriyor.

• din kapanmayı emretmiyor öyle diyenler sallamayın.kılda keramet olsa dötte çıkmaz.

sakal uzatmak saçmalık tamamen arap kültürüne özgü bir şey peygamber sakallı diye sakal bırakıyor dengesizler.adam bugün yaşasa günde 2 defa sinek kaydı tıraş olurdu.temizlik imandan gelir deyip 40 karış sakal bırakmak ayrı bir salaklık zaten.

13 tane eşi olan adam kendine her şeyi latık görüp sonra elele tutuşmayı mı yasaklamış.sonuç olarak dini kısmını geçelimde dötünüzü açıp gezmekte dogru değil kadının saçının görünmesi günah demekte.

2|0
    3|2
    • Gotunu acip gezen de kim? -_- himmmm.

• götverenler :) zorla laf istemeyiniz lütfen işte

• Bende sadece internet var. Kurani okuyamiyopm meai de yok ancak bilgisayardan bakabiliyorum. Secenekler cok kisitli sadece bu dusunceden kurtulmak icin ugrasiyorum. :)

• allaha inanıyorsan sana kapan diyorsa sorgulamanın bir anlamı yok

sen önce neyi sorguladıgını sorgulaman gerek

allaha inanıp inanmamak isteginimi sorguluyorsun yoksa neyi?

cünki varmak istedigin nokta aslında uzun yıllar sonra varacagın noktası suanda bulundugun yer.

0|0
    0|0
  • Yapmıyor bence

0|0
    0|0
  • Dinini de al git.

0|0
    0|0
  • Araplarin pis kulturleri.Kendileri ayak parmagindan bile tahrik olabilen zavalli insanciklar.Dine inanmiyorum ama kuranda kadinlar kapansin diye bir tabir de yok zaten.Islamin yuzde 95i araplarin yasam tarzinin ve kafa yapisinin aynasi.

0|0
    2|3
  • 0|0
    0|0
  • insanları tanıdıkça her şeye hak veriyorum dinimizdeki, senin, benim için tamam ama öyle sapık ruhlular var ki kadınları bırak hayvanlara sarmışlar artık

0|0
    0|0
    • Dogudaki hallari gorunce batida kalmayi tercih ederim. Hani turkiye modern bir ulkeydi. Simdi doguda eskiden cayi evde icerdik simdi disarda diyip geciyor zaten. Demek ki bazi kisimlar pek degismemis. Tabi ki burada her dogulunun oyle ldugunu soleyemem. Onlarin da bazi kesimleri daha fazla egitim almis olabiliyor.

• yer yön , renk, dil ırk farketmez :) heryerde iyiler ve kötüler var. hatta içimizde de iyilik ve kötülük var.

• Egitim seviyesi kotulugu bazen de iyiligi ortaya koyar.

Id ego ve super ego meselesi buna baglidir.

Id bizim icimizde bulunan hayvani durtulerdir.

Ego sozlukte ben demektir. Bilimsel olarak da idi bastiran ve egitim seviyesine gore buyuyen benliktir. Bu da icimizde bulunan insani yapimizdir.

Super ego da egonun cok fazla artisinda kibirdir.

Yani insanda bununan iyilik ve kotuluk hali egitim seviyesine gore belirginlesiyor. Yani herseyin ortasi iyidir.

• Bazı şeylerin farkındasın. Zeki bir kıza benziyorsun.

5* verdim.

1|0
    0|3
  • sen epey dolmuşsun be :) safsata bunlar rahat ol,boşver mahalle baskısını da.

0|0
    0|0
    • Mahale baskisi ne oldugunu biliyon mu? Disayda yurusen de camdan tas firlatir onlar. Way halimize way.

• ben biliyorum da sana anlatmaya değer mi, şu yorumundan sonra bilemedim.bu nasıl hatadır.

• Napiyim yani o kadar baski altindayim ki su an hem cok fazla yorum gelmesi ve hepsine cevap vermek. Hem de aci dolu yasam deneyimim. Bazi kesimler bana cok kotu geliyor bazilari normal otobuse binsem sadece sana ters ters bakabiliyorlar bazi kesimlerde sort giymene de birsey olmuyor.

• sen ne sacmalıyorsun nerde yasakmıs sakal kesmek ?

0|1
    0|0
  • Ben dizaltına bile tahrik oluyorum :) ne derseniz Deyin

0|1
    1|0
  • Şort giyen kızlar...Hep giysinler...

0|0
    0|0
  • Bizim bulunduğumuz yerlerde böyle bir sorun yok.

0|0
    0|0
  • damacanaya tecavüz eden insanlar var ablacım bu ülkede haberin yok ellaaam

0|1
    1|1

Kızlar Ne Diyor 5

• Dini arastirmadan yorum yapmamalisin. Ayrica dinde emredilen ne varsa bizim iyiligimiz icin yaradilisimiza uygun. Örneğin kapanmak sandigin gibi iskence ya da kisitlama degil korumadir. Ve cok da zor degil. Sen cevrene gore degerlendiriyorsun.inandigin gibi yasamazsan yasadigin gibi inanirsin. Yuce Allah sana mi uyacak sen mi yaratan Allaha uyacaksin? Modern zamana uymuyor diye red edersen ölüp dirildiginde Allah ta seni red eder en ihtiyacin oldugu mahser gununde.

Ayrica dinimizde kadinlarin uygun islerde calismasi yasak degil. Sakal mecburi degil. Islam zinadan uzak durun diyor evlenmeden yakinlasmayin diyor ki bu da bizim ve toplumun iyiliginedir. Sen canin ne isterse yapmak istiyorsun o zaman duzen olmaz imtihandan gecemezsin.

Universite sinavi icin ne fedakarlıklar yapiyorsun da buna neden burun kiviriyorsun? Ustelik Allah bizim kotulugumuze olan hic bisey emretmezken.

Yanlis yoldasin dikkat et en ufak bir ayet ve emri inkar ile dinden cikarsin. Hassas konularda lakayt olmak sana zarar verir her konuda.

3|1
    1|1
    • Çok güzel bir yorum, alkışlıyorum seni.

• :) peki ne diyeyim ki. bunun hesabı sorulursa sana aynı cevabı vermen dileğiyle.kendin gibi olmayanları senin gibi düşünmeyenleri kabul edebilmen dileğiyle bu hangi konu olursa olsun sadece inançla alakalı bir şey değil.

• demin Allahı kuranı ve ahireti inkarediyordun hatta peygambere hakaretler ediyordun. noldu şimdi?

• Bu tarz düşünceler seni imanından eder. Allah c.c koymuş olduğu kuralları beğenmediğini dile getiriyorsun. Bu sözler sence müslümanım diyen birisiyle çelişmiyor mu?

Modern hayat diye nitelendirdikleriniz sizleri imansızlığa götürmesin, dikkat etmek lazım.

3|2
    0|0
    • Ayrıca sakal kesmek yasak değildir. Sakal bırakmak sünnettir. Sünneti yerine getirirsen Peygamber efendimizin şefaatine nail olursun. Sakal bırakmıyorsan da günah kazanmış olmuyorsun.

• Iman dedigimiz seyde her hadise kanip koleselim de demedik ama.

• Allah akıl vermiş sana, sahih hadisleri araştır, bul, oku ve uygula. Körleş kimse demiyor ki sana.

• böyle kurcalaya kurcalaya ateist oluyosunuz başımıza.

orucunu tut namazını kıl.

merhameti Rabb"ine bırak.

4|0
    0|0
  • Yavaş yavaş böye şeyler artcak bu yeni düzenin ilk çatlakları. Böyle böyle tipler işte dünyada boy ögstercek kötü şeyleri megillii içlerinden sürekli kötü şeyler gelen bir 5 yıla bunları düşündügün günleri hatırlayıp gülceksin ve sırf yakışıklı diye biriyle yatcaksın ondan umursama zaman sistem seni sürüklüyor bırak akıntıya kendini gerçi istesende karşı duraman kanına artık girmiş zehir..

2|1
    1|1
  • baş kapama diye birşey yoktur. bunu oku kitapta.ordan buradan araştırma.kitabı oku. kapa derken avret yerlerini kastediyor sadece.bir çok kişi baş olarak biliyor ama yanlış.gerçi kapamak günah değil ama öyle bir anlamda yazmıyor.anlamları ayırt etmek gerek

sakal kesmesi yasak değil erkeklerin,bırakmak sünnet sadece

ordan buradan araştırırsanız saçmasapan bir din ortaya çıkar

modern hayat ne ya? sürekli gelişiyoruz işte,gerçi insanlıkta gelişiyor muyuz geriliyor muyuz orası meçhul.

anlayamadım anlatmak istediğini o kaburga kemiği hadisesiymiş?

arkadaşım,dinini seviyosan dine bağlı yaşamak güzel birşey. her dinde hoşgörü var zaten. o batıyı cehennemlik görenler yobaz tayfası.cübbeli hocalara ne bakıyorsun sen?

2|1
    2|1
Yükleniyor...