Kaybolan mesleklerden neleri hatırlıyorsunuz?

kalaycı,nalbant, yoğurtçu benim ilk aklıma gelenler bunlar. başka neler var dı?

0|0
2020

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 19

• Teknolojik ilerleme ve hayat tarzlarının değişmesi birçok mesleği de ortadan kaldırıp tarihin tozlu sayfalarında birer anı olarak bırakmakta..

Şu link ve link 'te enteresan meslekler var..

Gittiğim bazı Anadolu illerinde bunlardan bazıları hala mevcut olduğunu gördüm..Ama büyük şehirlerde ya tarihe karıştılar ya da stil değiştirerek devam etmekteler..

Misal; Kavuncu, pilavcı, çömlekçi ve kalaycı,bileyci büyük şehirlerde; Kolancı,bacacı ve rençber ise Anadolu'da halen var..

Pilavcı eskiden yürüyerek pilav satarken bugün araba içinde dolaşarak ya da belli bir yerde durarak satıyor..Keza, kalaycı da aynı..Şimdilerde bu işe çingeneler soyunmuş durumda..

Meslekler de çağa ayak uydurmak zorunda kaldı..

1|1
    0|0
    • şıracı ve bozacının efsanevi işbiliği devam ediyor hala :)

• doktor 2 gr x tozu, 5 gr y şurubu şeklinde yazıyordu..Bunlar da eczanelerde tablet vs haline getiriliyordu..

• :) zormuş o yaa :) böyle daha iyi.

• Overlok makinesi ayağınıza geldi. Halı kilim yolluk paspas kenarına... ne günlerdi be :D

Demir alyooooomm demiiirrrciieeeee :D

Booooozzzaaaaaaa booo booozaaaaa :D (geçen geçti sokaktan aldık çok güzel tadı vardı)

0|1
    0|0
  • sokaklarda seyyar araba ile meyve satanlar olurdu yazın kiraz ,armut ,karpuz :) hele bizim mahalleden bir satıcı gecerdı kiraz kiraz kiraz üç defa bağırır durur sıralı şekilde devam ederdi :)

0|1
    0|0
  • Macuncu...

Geldi aklıma direk...:)

1|1
    0|0
  • nolurr şu pazar gunlerı sokak sokak gezen overlokçularda kaybolsunn yaaaaaa uyumun ıcıne edıyolarr her pazarr :(

0|2
    0|0
  • var hala hepsi ya hiçbiri kaybolmamış istanbulda bile var yani :)

0|1
    0|0
  • bozaaaaaaaaaacııııııııııııııı

0|1
    1|0
  • ben artık bozacıları da görmüyorum hiç :D

0|1
    0|0
  • ya böyle mahalle aralarında dolanan simitçiler olurdu saatleri de olurdu sabah o saatte durdurur taze simit alırdık ama şimdi yok :(((

1|1
    0|0
    • bizim burada simitçi çok. arablarıyla sabit duruyorlar. ama mahalle arasında gezenler kalmadı gibi. çok nadir rastlıyorum.

• öyle her yerde var ama eskiden mahalle aralarında gezerlerdi saatleri de belliydi ben çok iyi hatırlıyorum 8.30 ta geçerdi bağırırdık dururdu .. ulan hey gidi günler peh :/

• sokakta takas demir karşılığı kırık leblebi keçi boynuzu veren hurdacı,allı güllü satan amca, dönen salıncak arabasını süren abi 50 kuruş karşılığında binerdik 5 dakika döndürürdü inerdik ah ahh heyt bee ne günlerdi...

0|1
    0|0
  • Sütçü

Bozacı (şimdi nadir geçiyor)

Bir de arabayla gelen taksitçiler vardı :) Hala var mı bilmiyorum

0|1
    0|0
  • Nalcılık olabilir mesela

0|1
    0|0
    • nalbantlık hala vardır ya. piyasada gezen atlar var hala. kim çakacak nalları?

• Az uz vardır elbet ki ama çoğuna rast geliyormuyuz belgeselde izledim çok çok azalan mesleklerden biri :)

• atlar oldukça devam edecek mesleklerden bence :) az uz da olsa devam eder.

• Zerzevatçı... :)

0|1
    0|1
  • Sütcü var mı halen? :)

0|1
    0|1
  • Plakçilar, Bekçiler ben bunlari goremiyorm artik

0|1
    0|0
  • hurdaci :)

0|1
    0|0
  • Seyyar salatalik satanlar :)

0|1
    0|0
  • satıcı mesela.

0|1
    1|0
  • Bizim buralara eskici gelmez oldu artık.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Sütçü

zerzevatçı

bakkal

baloncu

trenlerde/vapurlarda satış yapanlar

Cami avlusunda özellikle sibel can gibi "seksi" hanımların açık seçik kartpostallarını satanlar

Banker

Tefeci

Tamirci (ayakkabı, saat, vs.)

Çingene. Ayı oynatırlardı.

link

0|1
    0|0
    • film güzele benziyor anladığım kadarıyla

• Ben beğendim. En iyi film ödülü alamaz tahminimce ama George Clooney'nin oyunculuğu iyiydi. Belki senaryo ödülünü alabilir.

• Sokak aralarındaki overlockçular bile kayboldu :/

0|1
    0|0
  • dj...şimdi okadar çok mouse dji türediki gerçek dj nerdeyse kalmadı.ses nerden nereye nasıl gider.tarzlar araşı geçiş.bpm ayarı...ortam ısıtma vs bilen yok.

0|1
    0|0
  • mahyacı, macuncu,

bozacılar vardı sanırım onalrıda vefa bitirdi=)

0|1
    0|0
  • Bozacı :D Çok fena bozzzzaaaaciiiiii diye bağırırdı bir kere mahallede dövmüşlerdi bağırıp durduğu için o gün bugündür adam mesleği bıraktı mk :D

0|1
    0|0
  • Dilekçeci...

0|1
    0|0
  • naylon yamacılar

antepce

0|1
    0|0
  • Bozacılarda kayboldu

0|1
    0|0
  • Bakırcılar yok :)

bohçacı cingenler kalmadı

demlik tamircileri yok

0|1
    0|0
  • Muşamba bez satıcıları olurdu bebelere baloonn diye bağırırdı eskiden balonları vardı birde bir sürü muşamba bezleri paket paket yürüyerek satarlardı sokak arasında..

0|1
    0|0
  • kırıkçı çıkıkçı kayboldu meslek ya :)

0|2
    0|0
  • Çerçicilik

0|1
    0|0
  • Televizyon tamircileri şimdi artık servisler var kalmadı onlar :D

0|1
    0|0
  • kahverengi üniformalı bekçiler vardı

0|1
    0|0
  • sokaklarda hıyar soyup satıyolardı

0|1
    0|0
  • tütün eksperi

0|1
    0|0
  • bisiklet kiraya verenler, köylere gelen köpüklü helva satıcıları ve dolakçılar

0|1
    0|0
    • dolakçı ne ki?

• ilk defa duydum. ona benzer nayloncular vardı. leğen meğen plastik eşyalar satan.

• evet benziyor ama buradaki olay köyün bir yerine sergi açar birkaçgün durur ve gider.

• gavun satanlar vardı :D

0|1
    0|0
  • kaybolan meslekler tam nedir bilmiyorum da en eski meslek fahişelikmiş vay anasını be.

0|1
    0|0
  • Baytara sesli güldm :D mahya vardi sonra bakiri parlatanlar flan nalbantlar demirciler hepsi gitti :(

0|1
    0|0
Yükleniyor...