Bu ülkenin en büyük sorunlarından biri insanların işini iyi yapamaması mı?

Yani kimse alanında çok ehil değil iyi değil, vasatlık yeterli geliyor. Ülke olarak belki de o yüzden iyi yerlerde olamıyoruz. İyi olanı da beyin göçüne veriyoruz.

En son edebiyatla ilgili bir konferansa katıldık sınıftan bir grup, orada alanında örnek gösterilen bir akademisyen konuşurken "haydi haydi"leri hep "hayli hayli" diye söyledi, iki defa oldu bu, bir kez olsa tesadüf derdim. Basit bir örnek ama önemli.

0|0
4|16

En İyi Erkek Görüşü

• Ülkemize ait bir sorun değil.

İki hafta boyunca İsveçli firmaya vida sıkmayı anlattım. Amerika, Fransa için de başka basit şeyler. Ülkede önem verilen şeyler var verilmeyen var. Onlar için de öyle.

Emeğe dayalı işlerde iyiyiz. Kafaya bakan kısımlar da her zaman 3-5 kafası çalışan adama kalmıştır. Bu iyimser yaklaşım tabi. Çoğunluk olarak boş olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

Hem A diyorum hem B diyorum. Hala yazıyorum. Uzadıkça uzuyor, hadi baş baş ahali.

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Bu ülkenin sorunu ne biliyomusun atalarımızdan gelen özellikleri taşıyoruz zannetmek. Kendimizi çok güçlü görmemiz. Biz Türküz bize bişey olmaz gibisinden yaşadık herşeyi. Yakın zamanda bu ülkede kalmıcak Türklükte kalmıcak. İşte o zaman sorunlarımızda olmıcak.

2|0
    0|0
  • eğitim yapısı olarak idealleri lan insanları mala çevirme konusunda üzerimize yok bence bu yüzden. Kişisel fikir olarak okumuş etmiş bilgili görgülü kişi diye bilinen doktorların çoğunun aslında bir halttan çakmadığını iddia ediyorum. zaten doktor tabiri kalktı bende ilaç yaz gönderci birçoğu arada idealist davranan insanlarda zaten çevreden dışlanıyorlar

0|0
    0|0
  • Yapılan işe teşvik yok ki, herkes nereden kazık atsam derdin de, doğal olarak işler her daim yarım yamalak :)

cut.

0|0
    0|0
  • Kim istediği işi yapıyor ki ? Sordugun soruya yanit olur mu bilmiyorum ama bence sınav sistemi yanlış ve gereksiz. İnsanlari yeterlilik sınavlarina sokarak istediği meslekleri yapmalari sağlanmali. Ve gereksiz bilgiler kitaplardan çıkartılmalı. Derslerde okutulmamali. Ben f1 yarış pilotu olmak istiyorsam eğer şansım olmali diye düşünüyorum . Yada astronot olmak istiyorsam şansım olmali . Boşta gezen binlerce öğretmen manavlık yapan da var tezgahtar da. Sence bu insanlar isteyerek mi yapıyor işlerini ? İsteyerek yapmadıkça nasil istenilen sonuç alınsın ve istenilen ve beklenen performans sergilensin ? Bende bunlarin cevaplarini istiyorum.

0|0
    0|0
  • kesınlıkle katılıyorum bunu sıyaset olmak uzere her alanda görmek mümkün.ınsanlar hala o partı benım bu partı senin dıye dusunurken aslında nekadar sevıyesız bır sıyaset yapıldıgına bakmıyor .üniversıteyı bıtıryımde gerısı allah kerım dıye bakılıyor .sınıf gecmek odaklı calısıyor herkes .arastırma yok merak yok üretım bulus merakı yok .puanım nereye yeterse onu okurum dıyo sonrada mezun oluyor alakasız bır ıste ekmegını kazanıyor .hayatta ne ıstedıgını bılmek önemlıdır

0|0
    0|0
  • ülkede bir bürokrasi gerçeği var, adalet şu bu derken her şeyde bir gerileme ve yavaşlama yaşanıyor haliyle. bakın 1 ay önce bu ülkede bütün heryerde basın ve adalet hükümetin emrinde diye yazılıyor çiziliyordu. bugün aynı isimler basın ve adalet unsurlarının hükümetçe ele geçirilmeye çalışıldığını yazıyor. peki 1 ay önceki yazıları insanlar neden hemen unutuyor. bence en büyük sorun bürokrasi ve balık hafızalı insanlarımız

0|0
    0|0
  • O konu çok uzun... 12 sayfalık bir rapor hazırlarım... Sonuç bizden olmaz...

1|1
    0|0
  • bunun genel türk tarihimizle alakamız var kardeşim.malumundur ki türkler göçebe bir toplumdur.yani şöyle...bir birey hem çok iyi bir avcı hem çok iyi bir inşaatçı hem çok iyi bir baba hem çok iyi bir anne hem çok iyi bir çiftçi hem çok iyi bir asker olmak zorundadır.çünkü sabit yerleşik bir yeri yoktur göçebe toplumların.avrupa öyle değildir.onlar yerleşik toplumlardır hepsi hayvancılığı ve tarımı çok iyi yaparlar.bu yüzyıllar bin yıllar ile genetik bir hal aldı.bu yüzden her birimizin pek çok meslek ve veya iş denemelerimiz olmuştur.o zamanki gereksinimlerle bu zamanki şartlar birbirini örtüşmediği için ne yazıkki böyle saçmalıklar oluyor.eskiden ihtiyaçlar bukadar komplike değildi.ama şimdi...

0|0
    0|0
  • kimse yaptığı işi sevmiyor zaten bu ülkede daha önemlisi sevip yapsa bile emeğinin karşılığını alamıyor.

zaten çoğumuzun köle olduğunu düşünürsek hangi köle hayatından memnun olabilir ki?

nüfus cüzdanlarındaki kimlik numaraları önceden kölelerin derisine işlenen numaralar olarak düşün. şimdi sadece kimlik kartlarında ve hunharca vergi ödüyoruz. hergün zam haberleri oluyor.

ve çok acıdır ki biz kendi ülkemizde yaşamıyoruz, yaşayamıyoruz.

0|0
    0|0
  • şöyle bir gözlemim var bu konuda bizim ülkemizde insanlar tek bir iş yapmıyor şöyle ki ben yhs sınıfında memurum ama bana her işi yaptırıyorlar garsonumşu anson durum bu :) ya da üniden mezun oluyosun atıyorum mimari restorasyon okudun alım yok sen başka bir iş yapıyorsun ayrıca sana başka işte yaptırıyorlar yani kısacası tek bir alanda çalışma şansın yok kendi alanın dışında daha cok çalısıyosun ve 2 3 iş birden yapıyosun tek bir iş yapsan ehli olacaksın ama aklın ve yetenegin bölünüyor birden cok işe ve sende gelişemiyosun alanında bizim ülkemizde sorun bu yurt dışında gelişmiş ülkelerde bu yok yhs diye bir sınıf yok mesela herkes kendi uzmanlık alanında çalışır bildiğim bu.

0|0
    0|0
  • Devlet iyi olanı desteklerse bu sorun ortadan kalkar , devlet zeki insana aptal gözüyle , aptala da zeki gözüyle bakıyor , bu bizler içinde geçerli.Şu an bir bilim adamı çıksa bize göre imkansız birşeyi gerçekten başarsa biz ona deli gözüyle bakarız bakmam diyen yalan söyler.İnanç kelimesini insanlar içinde kullandığımız zaman ne bu ülke beyin göçü verir nede ortalıkta bu kadar aptal dolaşır.

0|0
    0|0
  • Evet ama sorun bu değil insanların işini iyi yapması değil bencil oldukları için böyle sadece kendilerini düşündükleri için ben kendimi kurtarayımda millet naparsa yapsın düşüncesi var tam yola girdi herşey derken biyerden birileri engel oluyor istemiyor insanlarda genelde biraz düşünse bu ülkede herkes için ne iyi olur ne kötü olur deseler kendilerinden çok bu ülke şuan daha iyi olurdu..

0|0
    0|0
  • sistem yanlış ben yazılım öğrencisiyim 2 senedir yazılıma adam gibi çalışmıyorum varsa yoksa ygs-lys ama herkez branşından sınav olsa ben 4 sene bilgisayar üzerinde uğraşırım işimin ehli olurum ülkemede faydam dokunur.

0|0
    0|0
  • evet doğru bende bir hastanede bir soru sormak için danışmaya gittim. az daha danışma bana danışacaktı. o derece

0|0
    0|0
  • İşini iyi yapmamakla beraber, her işi yapmaya çalışmaları daha ciddi bir problem.

Herkes kendi işini yapsın.

Bilmem anlatabildim mi..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Al benden de o kadar! Maaş alınıyor ya kimsenin o işte gerçekten yeterli olup olmadığı umurunda değil. En son telefon hattımla ilgili bir operatörün şubesine girdiğimde soru soruyorum kız bana bakıyor ne dediğimi anlamıyor. Arkadaşını çağırdı ona anlatmaya çalışıyor ama bir çalışan ciddiyetiyle uzaktan yakından alakası yok. Lakaytlık had safhada. Kikirdemeler, saçma saçma hareketler. Sanırsın ben kırk yıllık kankasıyım geldim oraya da öyle havadan sudan konuşuyoruz. O işe nasıl olup ta alındığını merak ettim! Burada iş verenlerde de kabahat var tabi. Süs bebeği seçiyorlar mağazada salınsın gözümüz gönlümüz açılsın diye. Müşteri memnuniyeti, çözüm giderme çok da tınn gözlerinde. Herkes kendi havasında. Bir de bankacılar var ki kavga sebebi! Yapılacak işlemi bazen benim izah ettiğim oluyor. İş bulmak zorlaştıkça kimse işin niteliği üzerine düşünmüyor bile, ben bu işi layıkıyla yapabilir miyim para alıyorum hakkını vermeliyim diye.

0|0
    0|0
  • Ya sen harikasın! Bu tespit yalnız bana ait sanırdım. Aynen işi ehli yapmadığı için bunlar yaşanıyor. 5*

2|0
    0|0
  • Herkeste bir patron ruhu olduğundan emire gelemeyen bir milletiz malesef

1|0
    0|0
  • elitizm nedir?

0|0
    0|0
Yükleniyor...