Atatürk'ümüz neden arap alfabesini değiştirmiştir?

Hep merak etmisimdir, sizce aciklamasi nedir? Neden degistirmistir?

0|0
8|18

En İyi Erkek Görüşü

• aslında türkmenlerle konuşursanız harflerden başka değişen bir şey yoktur. gerisi aynıdır, sadece harfleri eski türk harfleri gibi yapabilmek adına latin harflerle değiştirmiştir. örneğin göktürklerde türük olarak geçer türk kelimesi, bey kelimesi beğ olarak geçer, yazılış kelimeyi değiştirmemiştir. ama benim fikrimi sorarsanız olmayan bir dil yapıldı gibi göstermekde hatadır değişimde, çünkü o kadar sıkıntı arasında milyonlarca insanı cahil hale getirmek büyük bir riskti halada türkçeyi bile öğrenemeyen bir neslimiz var bu yüzden.

0|0
    0|0
    • latin alfabesi sonrası dünyaca ünlü bir yazar veya şair duydunuzmu? oysaki sanat şiir ve edebiyat gibi akımlar osmanlıda yaygındı. yüzde 5 diyenler bunu görmezdi sanırım :)

• gericilik enteresan bir bakış açısı elbetteki ancak dindar olmak gericilik değildir. esas gericilik kendini üstün sanıp azınlık olarak çoğunluğu idare etmeye çalışıp adınıda demokrasi koymaktır. bir kez bile sormamaktır esas gericilik bu halk hep koyun biz kurtmuyuz diye :) saygılar değerli kardeşim.

• size bir liste gönderiyorum bu fikrinizi değiştirir.

link

bu listedki isimler sizin dinler teorinizin çürüdüğü noktadır. unutmayınki islam devletleri tuvalet kullanırken avrupalılar daha hala dut yaprağı kullanıyordu. gerilemenin dinle değil kişilerle alakası vardır.

Erkekler Ne Diyor 17

• neden değiştirmiştir bilemem ama bu yeniliğinden ötürü hep eleştirdiğim bir liderdir. elbette saygı duyarım ama bir gecede alfabeyi değiştirip halkı cahil bırakmak kabul edilir değil.

0|1
    1|0
    • Halk zaten cahildi, halkin sadece 5% okuma yazma biliyordu. Yani cahil halk daha fazla cahillesmedi.

• Tartışmayacağım bu konuyu sadece gerçek olduğuna inandığım kaynaklar bunlar ve dediğim gibi İstanbul için bu söylediklerim

• O kaynaklari tekrar gozden gecir derim. Cunku emin ol ki dogru degiller.

• Arap alfabesi degildi.

Osmanlıca ve latincenin karısımı olan bir etkilesmis dil idi.

Arapca yani kuran alfabesi ile o dil arasında cok fark var.

0|1
    0|0
  • Şuanki arap ülkelerinde bile genel olarak latin alfabesi kullanılıyor zaten dünyanın kullandığı dil olduğundan uyum sağlamak adına olduğunu düşünüyorum

0|1
    0|0
  • koşullar gereği.

osmanlıca zordu. okur yazar oranı azdı.

latin harfleri ile hem okuma yazma kolaylaşmış hem de batıya ayak uyduurlmuştur.

tabi bir yanlış algılama var batının herşeyi alındı diyorlar. neden batıdaki gelişmeler alındı diyorlar.

batıdaki gelişmler alındı çünkü batı modern idi.

0|0
    0|0
  • etrüskler(türk kavmi, günlüklerinde kazakistan dan geldiklerini çizmişler, dilleri de türkçe) romayı kurduklarında , fethettikleri yerleri asimile etmek için alfabe geliştirip latince öğretmişler. eski latin alfabesi farklıdır, etrüsklerin yaptığı 4-5 versiyonu olan Türk alfabesinden(son hali göktürk) devşirilmiştir. ama bir fark var, bizde mesela A at demek, B ök demek. biraz farklı yazılıyor bugünkü halinden ama çok benziyor ,etrüsklerin yazıtlarında da nasıl devşirdikleri belli. Etrüskler şöyle düşünmüş, eğer her harf tek ses olursa, herkese çok kolay okuma yazma öğretiriz. bu mantıkla devşirmişler, harfleri hece değil tek ses yapmışlar ve latinceyi basmışlar keltlere bu sayede roma bölünmemiş. Atatürk muhtemelen bunları bilmiyordu, çünkü bunlar 2006 da ortaya çıktı. ama bizim dilimize en uygun ve en kolay olan alfabe etrüsklerin türk alfabesinden devşirdiği alfabedir. Atatürk bunu bilmese de tam 12 den vurmuş :D

0|0
    0|0
  • Valla orasını bilemeyiz artık obur tarafta gorurseko zaman sormak lazım.

Ben katilmiyorum ama bu olay bence elim bir durum bizim kendi öz alfabemiz osmanlicaydi 6 kitada 7 denizde at koşturan ecdadin dili..

Yani bir günde alfabe degissmemeliydi büyük yanlis simdi bitane osmanlica eserde kalmadi olsada okuyamiyoruz zaten ..

1|0
    0|1
  • Atatürk ön görüşlü birisi olduğu için her zaman ki gibi , bir adım önde olarak , globalization yani globalleşmede ki en önemli olan unsurlardan birisi olan dil sorununu latin harflerine geçerek halletmiştir. Ticaret , kültür kaynaşması olarak ortak bir yazı kurallarının kullanılması her zaman daha iyidir.

0|0
    0|0
  • Başka bir milletin dilinin ne yeri var bizde..

1|1
    2|1
    • başka bir milletin değil, etrüsklerin geliştirdiği alfabe. onlar da türk kavmi.

• cünkü arap alfabesi zordur. arapca ögrenmesi zordur. ama latin alfabesi yazması ve konusması daha kolaydır. ayrıca dünya devletleriyle ticaret yapmak istiyorsan onların kullandıgı dili kullanman avantajdır.

0|0
    0|0
  • bizi geçmişimizden,dinimizden kültürümüzden koparmak için ingilizlerden aldığı emir üzerine değiştirdi

1|1
    1|3
    • kardeş bizim köyde ilkokul mezunları var farsça arapça biliyorlar, eski kaynakları okuyorlar. kimse sana okuma demiyor, isteyen öğrenir alfabe dediğin 1-2 haftalık iş, dile de 3-5 ay kursa gider öğrenirsin tutan yok sen yeter ki öğrenmek iste. ingilizlermiş şunlarmış bunlarmış kendine güven bize bizden başka kimse zarar veremez.

• @dudebrobuddy tamam öğrenilir ama sorun o değil.çağdaşlaşmak,muassır medeniyet seviyesine çıkmak vs. gibi şeyler saçmalayarak değiştiriyorlar dilimizi.ama gel gör ki elin rusu,japonu,iraillisi vs. latin alfabesi kullanmamasına rağmen son derece gelişmiş ülkeler.bunu benim değil devletin öğretmesi gerekirdi.hadi ben öğrendim halkta öğrenecek mi?kürtçeyi de böyle yaprak öğretmediniz bize.ingilizler türkleri özünden kopardı.türklerde kürtleri özüden koparmak,asimile etmek için uğraştı yıllarca.

• Senin o saydigin ulkeler hem kendi alfabelerini hemde latin alfabesini ogreniyorlar. Yani iki alfabe ogreniyorlar, sence Turk milleti bir alfabeyi zor ogreniyorken ikincisini nasil ogrenecekti?

• cagdaşlasmak için degiştirilseydişu anbaya aydınlanmamız gerekiyordu şahsen

bi japonyadan ya da çinden daha ileri bir ulke olurduk en azın dan.

0|2
    2|3
  • bilemezsin bilsen bile işin aslını bilemezsin senin anlayacağın bildiğin tek şey hiç bir şey bilmeğedindir

0|0
    0|0
  • Eğer değiştirmeseydi, gelişmiş batı ülkeleriyle ilişkimiz zorlaşırdı.

0|0
    0|0
  • Bunu değiştirmesi bizi 1 adım ileri götürmüştür bence

0|0
    2|1
  • Çağa ayak uydurmak için.

0|0
    0|0
  • Dünyaya uyabilmek için arapça zor bir dildir latin harflerine geçmemiz çok iyi olmuş

0|0
    0|0
  • Canı sıkılmıştır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Cagdaslasma adina diyorlar ama...ben buna inanmiyorum.

Arap alfabesi bizi cagin gerisinde birakmazdi...

...

Hic mantikli degil.

3|4
    5|1
    • Peki size bir soru...

Japonlar...cagin gerisindeler mi?

• Ayni öneriyi tekrarlayarak sizlere iyi günler diliyorum.

• Osmanlılarda 2 dil kullanılıyordu..Osmanlıca ve Arapça

Arapça günlük ve sıradan insanların kullandığı bir dil idi..

Osmanlıca ise Arapça ve Farsça karışımı bir dil olup yalnızca yönetici kesimin ve eğitimli seçkinlerin kullandığı bir yazışma ve eğitim dili idi..Ve gerçekten zordu..Kuralları arapçadan tamamiyle farklıydı..Osmanlı Türkçesi de denilen bu dil hiçbir zaman günlük hayatta kullanılmamıştır..

Bir devletin eğitim dilinin, günlük hayatta kullandığı dilden farklı olması okur yazarlık oranını etkileyen en baş nedenlerden biridir..Dil her kesime, herkese uygun olması gerekir ki oran yükselsin..

Atatürk bu 2 dili de kaldırarak yerine, en kolay öğrenilebilen, hem günlük hem de eğitim dili olan Latin harflerinden oluşan Türkçe'mizi getirterek okur yazar oranını % 5-10 lardan % 80'lere vardırmıştır..

Bir ülkenin gelişebilmesi için o ülkenin tek bir dili olması gerekir..

0|1
    1|0
  • Çünkü biz Arap değiliz.

4|1
    2|0
  • Irkımız bir değil.

Doğru olanı buydu.

3|0
    1|0
  • Cagdaslasicaz cunku cagdas bir ulke olucaz farsca arapca kaba kibar olucaz bu alfabe nerden gelmis onuda anlamadim zaten islami acidan iyi olmamis

0|1
    2|0
  • Harf Devrimi'nin başlıca gerekçesi; bu yazının Türkçe'nin ünlü seslerini ifade etmekte yetersiz kalmasıydı. Bu sorundan doğan imla kargaşası, yazılı basının ve resmi okul kitaplarının yaygınlaşması ile daha çok hissedildi. 1870'lerden itibaren Türkçe'nin standart bir sözlüğünü oluşturma çalışmaları da imla konusunu gündeme getirdi.

0|1
    0|0
  • değiştirdiği iyi olmuş. araplardan da, onların harflerinde hoşlanmıyorum.

0|2
    0|0
  • Atatürkü bu yuzden sevmiyorum kılık kıyafetin degismesi yuzunden arapcanin degistirilmesi yuzunden degistirmeseydi açık kapalı kadın bisey olmucakti .

0|2
    1|1
    • Ne demek istiyorsun sen herkes kapali mi olacakti?

• Kapalilara ne zulmler yapildi.. . Ben kapali degilim ama keske boyle olmasaydi .

• Musluman degilmisin sen ?

Yükleniyor...