Sizce mevlana bu sözle neyi anlatmak istemiştir.

Gönlüm dilime dargın, dilim gönlüme, Gönlüm duygularını anlatamadığı için kızarken dilime, Dilim anlatamayacağı şeyleri düşündüğü için kızıyor gönlüme...” (Hz. Mevlana)

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• Hemşerim sorunun cevabı zaten sorunun içinde dilin gönle gönülün dile darılma sebebi apaçık verilmiş. Çok lazım değil ya hadi bir de ben örnek vereyim. Hayatında hiç deniz görmemiş birine fotoğrafına bile bakmamış birine istedigin kadar denizi anlat. De ki kocamandır mavi renklidir gölün çok daha büyüğüdür tadı tuzludur vs vs . Sen istedigin kadar anlat adamın kafasında net anlaşılır bir şeyler canlanmaz. Ancak denize girip gördükten sonra haaaa deniz böyleymiş der. Celaleddin_i Rumii Mevlana Hazretleri de hem ilmen hem de manen çok derin bir insan olduğundan ötürü senin benim daha önce görmedigimiz hiç hissetmedigimiz şeyleri görmüş yaşamış ve hissetmiştir. Sadece onun bildigi bir duyguyu hangi kelimeyle anlatsın. İnsanlar genel olarak 3 ana renk görür mavi kırmızı ve sarı ; fakat bazı nadir insanlar 4 ana renk görür bunlara tetra kromat denir. Tetra kromatlar bizim göremedigimiz 4. bir renk görürler fakat bu rengi biz görmedigimiz ve adlandırıp sözlüge ismini koymadıgımız için bu rengi bize hangi kelimeyle anlatabilirler.Öfff daha ne diyeyim be.

0|0
    0|0
    • senin yorumun mevlananın sözünden daha zor anlaşılıyor :))

Erkekler Ne Diyor 8

• " Seni seviyorum. Şşşşt meleğim sus ve gözlerime bak. Gözlerime bak dedim sana <33 " ?

Geyik kafamdaydım neyse salla beni sadede geliyorum ;

Neysen o ol diyor bence ..

0|0
    0|0
  • Gönül ile dil birlikteliğinin kurulması gerektiğini. Yani bir bakıma özü ile sözü bir olunmalı düşüncesi öne çıkıyor. Gönül-dil birlikteliği yoksa işte o zaman "dil kızıyor anlatamayacağı şeyleri düşündüğü için gönüle"

0|0
    0|0
    • beşeri bir aşk şeklindede yorumlayabilir miyiz bunu.bir insana aşık olup duygularını ifade edememek gibi

• Yorumlanabilir tabi, direkt olarak akla gelen o anlamdır zaten muhtemelen genelde..

• Her doğruyu dil söyleyemez söylemez o yüzden gönül rahat dile buyurur dil icraa makamı olduğu için bu sorumluluğu söylemeye be yük altına almaya kendini korkar :)

0|0
    0|0
  • Hz. mevlanaya yakışır bir söz muhteşem ötesi.Onun bu güzel dili bile anlatamıyorsa gönlündekileri bizim anlatma ihtimalimiz var mı acaba ? Hatta anlatmayı geçtim ne kadar anlıyoruz ki ?

0|0
    0|0
  • nefsinin isteklerini dile getiremeyişinden bahsediyor işte ahlak...

0|0
    0|0
  • insanın içinde anlatmak istedigi şeyler bazen anlatamaz cünki içindeki ates buyuktur

onu anlatmak için bazen karsındakide bunu hissetmeli.

insanın en gizemli cözümlenmeyen hali suskunlugudur

0|0
    0|0
  • Tam manası ile mevlanayı anlamak zor ama Gönlü seviyor dilindeki dediği mantığı farklı söylüyor Duyguları ise ateş olmuş yakıyor onu yaktığı için duygular Mevlanayı çok güzel bir söze itmiş

0|0
    0|0
  • platonik aşkın yalnız beden karmaşası.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• ne kadar da güzel anlatmıs

0|0
    0|0
    • neden bahsetmiş sence burada yorum alayım :)

• yaaa çalışıyorum şu an meşgul etmeee :D bence sevilmemesi gerekn birini sevmiş ya da utanıyo anlatamıyo :))

Yükleniyor...