Ateizme gore insan ne yaparsa yanina kar mi kaliyor ?

İnsan yani her kotulugude yapsa yanina karmi kalacak olunce cocuklara bile tecavuz eden hayvanlar olaki bu dunyada ceza almadi ee olunce nolacak yok olacak yanina kar kalmis mi olacak eeee nerde sizin adaletiniz ?

0|0
5|12

En İyi Kız Görüşü

• Allah'ı bilmeyen ve fıtratına aykırı davranan her insan hayvandan daha aşağı seviyedir.

çünkü, onu diğer varlıklardan ayrılan özelliği olan düşünmeyi yerle bir etmektedir.

ister iyi ateist olsun, ister kötü ateist.

hiç farketmez.

burada önemli olan, onun inanma meselesidir, iyi oluşu kötü oluşu değil.

3|4
    1|3
    • En iyi cevap ;)

• bizlere her ne sebeble göndermiş ise 3 semavi din göndermiştir . Dinler ve Allah mutlak gerçeklikler değildir . Önemli olan bizim koyduğumuz toplumsal , kurumsal kurallarımız ve değerlerimizdir .

• önemli olan bizim koyduklarımız mı. gel de gülme.

bak şimdi, ilahi kanunlar beşeri kanunlarla kıyaslanamaz, buna cüret etmen biraz abes.

fakat boşver, dileyen inanır, dileyen inanmaz.

Kızlar Ne Diyor 4

• bence bir çok ateist bunun cevabını bilmiyordur. birisi açıklarsa bende okumak isterim haber et.

1|3
    0|2
  • Harika bir soru.. Tebrikler. 5*

2|3
    1|3
  • mantık hatası var sorunda. ateist kişi olmadığını düşündüğü şeylere inanmıyor. çünkü kanıtları yok. yani sen diyorsun ki işte bu bir oyuncak ayı, kötüleri cezalandıracak hadi inan. yoksa kötüler cezasız kalır.

0|3
    1|1
    • Kanıt mı istiyorsun git insanların vücudundaki sistemin mükemmeliyetine bak. kanıtmı istiyorsun git bir aynaya bak ben nasıl var oldum görmem için gözlerim duymam için kulaklarım yemek yemem için bir ağza mideye ihtiyacım acaba nasıl oldu lan bu demeli insan. Ayı tabirinden dolayı herkesin önünde özür dilemni istiyorum.

• neden özür diliyim? ben hakaret anlamında kullanmadım ve sen hiç anlayamamışsın. ben ateist değilim. sadece onların açısından baktım olaya. ayrıca senin dediğin herşeyin bilimsel olarak açıklaması var. bu tür şeyler söyleyerek kimseyi inandıramazsın..

• valla bu aralar karikateist sayfasındaki şeyler mantıklı geliyodu ama sen bu soruyu yazınca şimdi cidden mantıklı geldi Bi din olgusu çıkıyo her zaman ortaya -,- sağol

0|1
    1|1
    • Rica ederim eğer yaşam bir hiçlikten ibaretse düşünsene annen ölünce birdaha göremeyeceksin ve yok olacaksın yokluk ne kadar kötü bir duygudur o. Bir sınıfta herkesin olup seni görmemesi kadar kötü bir duygudurda aslında.

Erkekler Ne Diyor 12

• 2|2
    1|2
  • Hayır, nasıl iyi müslüman kötü müslüman varsa; İyi ateist kötü ateist de vardır.

Kötülük yapmak sadece vicdanı olanların yanında kalmaz. Vicdanı olmayan müslüman insanlar da var elbet..

İyiliği Tanrı var diye yapıyorsan iyi insan sayılmazsın, Kötülüğü tanrı var diye yapmıyorsan bu da pek ahlaki değil.

Ama tanrıyı yok kabul edip insanlık adına iyilik yapıyorsa bir insan, insanlık adına iyi şeyler var demektir..

1|1
    1|3
  • Yanına kar kalmıyor . İnsanoğlunun benliği içerisinde onur , haysiyet , şeref , ahlak , edep gibi insani değerler zaten mevcuttur . Bu güzel duygularını görmezden gelerek hareket eden yaşayanın aldığı ceza kararmış bir duygu , düşünce hali ve ızdırap dünyası oluyor . Bu türden doğal ceza sistemine vicdanlı insanlar muhattap oluyor . Herkesin içinde az çok vicdan vardır ve herkes bu doğal ceza ile cezasını çeker ama yaptığı suçu kötülüğü karşılar mı bu ; kişiden kişiye değişir . Bu noktada olması gereken ilahi ceza sistemi değildir ki zaten bunun varlığıda muammadır . Bu noktada olması gereken insani ceza sistemidir . Her iyi , iyilik ödüllendirilmeli ; her kötü , kötülük cezalandırılmalı . Bu olabildiğince az kusurlu yüksek düzeyde oluşturacağımız hukuk , ödül - ceza sistemimize bağlıdır . Mesela bugün ki hapis ile cezalandırma bir ceza değildir çoğu suç için . Tecavüzün , insan öldürmenin , vatan hainliğinin cezası idam olmalıdır mesela ; tacizin , hırsızlığın ,... cezası suçun düzeyine göre işkence olmalıdır ; yaptığına gönülden tövbe edene , gönülden özür dileyene ve yaptığı suçun insani ve hukuksal olarak cezası kesilene kadar da bu işkenceye devam edilmelidir .

0|0
    0|0
  • Hitler yaklasık50 mılyon ınsanın ölümüne sebep oldu.

yanına kaldı. Ateızme göre böyle suc ısle yakalanma. hayat sana güzel.

2|2
    0|1
  • 'Muhakkak ki inkâr edenler ve kâfir oldukları halde de ölenler, yeryüzü dolusu altın fidye verseler bile hiç birisinden asla kabul edilmeyecektir. İşte dayanılmaz azab onlar içindir. Onların hiçbir yardımcıları da yoktur'

3:91

'Şüphesiz, inkâr edip kafir olarak ölenler, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir.'

(BAKARA SURESİ / 161)

3|0
    0|2
  • tam olarak soru ne ?

0|1
    1|2
  • aynen öyle.ateızmi patlatan sorulardan biri.kanun herseyin önune gecemez bu yüzden din şart.islamı tam olarak anlamadan etmeden eleştirenler bu sorulara cevap veremez işte

2|0
    0|1
  • Ee ne zannediyordun ilahi adalet maden o kadar güçlü dünyada da bir şey yapsın veya engellesin

Her gün ne kadar kadın tecavüze uğruyor ne kadar çocuk öldürülüyor tanrı nerede ?

1|2
    2|2
    • Allah kıyamet gününe kadar insanlara karışmayacağını buyurmuştur. Sen neden tecevüz edmiyorsun çünkü kendi seçimin o niye tecavüz ediyor kendi seçimi ? Şuda bir gerçektirki insan kötülük veya iyliklerle sınanmasaydı zaten yaşamın bir gayesi olmazdı bizde melekler gibi saf ve temiz olup iman ederdik eğer Allahı görseydik zaten herkes inanırdı.Görmeden inanmak kadar güzel birşey varmıdır sen Allahın adaletini bilmiyorsun ondan böyle konuşuyorsyn.

• Hissetmediğin ve bir aklının bir tarafının sürekli ret ettiği mantığının kabul etmediği bir varlığa inanmam kolay değildir gerçi bunun için çabalamıyorum da bu benim tercihim ve eğer tanrı varsa başıma gelecekler de umurumda değil

• +1 . Çünkü ilahi adalet diye bir şey yok . Olsaydı adaletsizlikten söz edilemezdi değil mi .

• o dediklerini en çok dinciler yapıyor. kul hakkı yiyorlar mesela en başta. birinin düştüğünü görüp yardım etmiyorlar. duygularını bastırdıkları için ilk fırsatta delik görünce atlıyorlar. kötülük yapmamak için ahlaklı ve vicdan sahibi olmak gerekir, dinle alakası yoktur. sen mantığını anlamadıktan hissetmedikten karşındakini düşünmedikten sonra istediğin kadar dindar ol faydası olmaz.

0|1
    1|0
    • Ben burada sana dinciler iyidirkötülük yapmıyor vs ateist yapıyor diye birşey söylemedim. Sadece dedim ki insanların yaptığı yanına kar mı kalmış oluyor ateizme göre ?

• Sen öldükten sonra hiç olacağın ne anneni bir daha nede babanı göremeyeceğin bir teoriye nasıl inanırsın ? Allahın sana verdiği nimeti elinle mi yitiyorsun her insan müslüman doğmaz insanlar islamın güzelliğini görüp islama geçerken sen ise islamdan çıkıyorsun burada bir hata var sen, yargılamak haddim değil. Ama şuda bir gerçektir ki Allah katında herkes eşittir ancak takvayla üstün olur yani ben müslümanım diye senden üstün değilim belki sen benden daha üstünsünAllah katında bilemezsin .

• Ölüm bir son ya da başlangıç olmamalı... Zira öyle olsaydı çok anlamsız olurdu...

Bütün inanışlarda bir dönüşümdür aslında. Yanlış aksedilir ve yanlış idrak edilir genelde...

0|0
    0|0
    • Düşünsene yok olacağını ne sevdiklerin olacak yanında ne annen baba yokluk kadar kötü birşey var mıinsan bunu nasıl idrak edemez.

• Eee bu tanrının var olduğunu mu kanıtlıyor?

0|2
    4|4
    • Soruya soruyla karsilik cevap vrmeden bska yaptiginiz hicbirsey yok.

• Ama görmüyorsun büyük büyük büyük anneni ama o kendi soyundan olduğunu kanıtlıyor.İşte bu evrende bir sahibi oldğunu sana görmeden kanıtlamamızı sağlıyor kapiş :) Kanıt istiyorsan suyun nasıl insana yaşam kaynağı olduğunu araştır ? Oksijen hidrojenle birleşip gel biz insanların yaşam kaynağı olalım mı dedi sence ? Biraz tebessüm ve gerçeği gör.

• tabiki hayır öyle sanan varsa sanmaya devam edebilir

0|1
    0|0
    • Yaşamın ve ölüm bir hiçlikten ibaret değildir.

• evet degildir guzel soru

Yükleniyor...