Filmlerde karakter özdeşleşmesı

bir sinema filmini izlerken insanı sürükleyen unsurlardan biri de filmdeki karakterle özdeşleşmedir. Bu kahramanımız kimi zaman bir dedekif, kimi zaman adi bir suçlu kimi zaman bir seri katildir. Normal hayatta kimse bu karakterde birini sevmez ama film size o karakteri sevdirebiliyor bu farkı hiç düşündünüz mü?

Senaryo yazarken kurallardan biride yazdığın karakteri sevmektir, 20 milyonun sevmediği bir kişi sevip yazıyor ve sevdiriyor. Bu etkileri hiç düşündünüz mü?

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• normal hayatında bir polisi ya da komiseri ne kadar tanıyabilirsin ki sevmek için, fakat filmde bu kişinin iç dünyasını, yaşadıgı olumsuzuklar, hayata karşı duruşunu iki saat boyunca izledigimiz için, onu sevmek için bir neden bulabiliyoruz, bu sebeple birini sevmek için önce onu bir bütün olarak tanımak ve degerlendirmek lazım.

1|0
    0|0
    • bi serı katille normal hayatta tanışmak istemiyorsunki zaten sorun bu

• güzel cevaplar veriyorsun, amacım insanların bu konuda düşünmesini sağlamaktı, çünkü görüyorum filmlerle ilgili sorular soruluyor ama hep yüzeysel şeyler

• benim bu konudaki düşüncem bu, belki sabaha başka arkadaşlarda yazar, merak ettiklerini ögrenirsin, iyi geceler ben yatıyım artık

Kızlar Ne Diyor 1

• Bakmışken soruna cevap vereyim. Örneğin sinema filmlerinde bir hırsızı sevmemiz mümkün olabiliyor bazen. Çünkü o hırsız bazen çok zor durumda olduğu için çalmıştır, aslında niyeti güzeldir, bu sinemada anlatılır. Yeşilçam filmlerinde bu çok olur mesela, ağlarız bile Sezercik hırsızlık yaparken yakalanıp karakola götürülünce:) Ama gündelik hayatta karşılaşırsak hırsız-kötü der geçeriz. Bu nedenle olabilir. Bir neden de ''vurgu'' ve izleyenlerin düşünmeden sadece o vurguya konsantre olması. Mesela Aşk Tesadüfleri Sever filminde aldatma olgusu bana göre normalleştiriliyordu. Ama oradaki aşka öyle bir vurgu yapılmıştı ki çoğu insan bunu farketmeden sadece o vurguya konsantre olup o aşka hayran kaldı. Kişilere de..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• İşte buna sanat deniyor. Oyunculuk ve senaryo iyi harmanlanırsa izleyici kötü karakteride sevebilir. Mesela kendimizden örnek verelim. Muhteşem yüzyılda rüstem paşa var.Ondan bir çok kişi tiksiniyor ama kayıp dizisinde falko kaçak dizisindeki ertan karakterleri kötü olmasına rağmen halk tarafından seviliyor.

0|0
    0|0
  • Ben de öyleyim. Yarattığım karakterlerin sevilmesi için seviyorum..

0|0
    0|0
  • Evet sorunu okurken düşündüm.

0|0
    0|0
  • Algını yönetiyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...