Bir Kamu Kurumu Olarak : Müze

Dünya kültürü ve kamusal bir mekan açısından müze önemli bir mekandır. Eski dönemlerdeki müze anlayışına rağmen yeni globalleşen dünya anlayışıyla müzeler her ne kadar gelişmişse de müzeler yine de kendi köhne kaderlerine terkedilmeye bırakılmıştır. Ve bu kendi kaderine bırakılma durumu maalesef az gelişmiş ülkelerde daha yoğun yaşanmaktadır. Türkiye’de bir nebze olsa bu söz konusu durumu yaşamaktadır. Türkiye’de müze anlayışı pek fazla gelişmemiştir. Müzeler gezilmek ve yeni tarihi şeyler öğrenmek yerine insanların geçerken uğradığı bir mekan halini almıştır. Müzeler ,insanların günlük hayatın bir parçası halinden çıkmış sıkıcı ve az uğrak bir mekan haline gelmiştir. Bu durum Avrupa’da tam tersi şeklinde işliyor. Müzeler günlük bir hayatın parçası haline gelmiş ve insanların sıklıkla kullanabildiği bir mekan haline gelmiştir.

Bir Kamu Kurumu Olarak : Müze

Mekanların insanları sınırlaştırması ve insanı bir mekan kalıbının içine sokması da müzelerin rağbet görmemesini sağlayan bir olumsuz etkendir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için de mekanları bozmak gerekir. Yani mekanları bozarsanız ve serbest bırakırsanız ,insanlar o mekana o kadar sahipleniyor. Ve bu şekilde insanlar kendi mekanları oluşturuyorlar.

Yazının başında da bahsettiğim üzere, müzeler gelişmeyen ülkelerde kendi kaderine bırakılmış köhne mekanlar olmaya devam ettiği sürece müzeler yıkılmaya ve popüleri terini kaybetmeye devam edecektir. Yani müzeler yapılmak için değil de, sanki yıkılmak için yapılıyor.


1|1
20
Ehlivukuf KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Neden o kız anlatsana biraz 😛😂

    0|1
    0|0
  • Emeğine sağlık :)

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...