Kapat

Ülkeler Kendi Dillerindeki Asıl İsimleri ve Anlamları

İsrail : Yisre'al Ülkeler Kendi Dillerindeki Asıl İsimleri ve Anlamları

Yisreal Yakup Peygamberin lakabıdır. Kur’an’da çok sık kullanılan bir isimdir. Biz İsrailliyiz ve ya biz İsrael liyiz demezler Yisreal tabirini kullanırlar Araratta yaşayan Nuhun oğullarından Haydan türedikleri için Hayı kullanırlar.

Ermenistan : Hayastan

Araratta (Ağrı dağı ) yaşayan Nuhun oğullarından Haydan türediklerine inandıklarından dolayı bu ismi kullanırlar , ayrıyeten Büyük Hayastan Kralının ismide Haydır.

İran : Aryan

Aryan : İrani (Aryani ) ve Hint avrupa ailesindeki Soylu Halkları simgeler.

Norveç : Norge

Norveçi ve ya Norwayı kullanmazlar çünkü anlamsızdır. Ülkeye ismini veren Norge ise bir parolaydı : Kuzeye daha kuzeye anlamını taşırdı.

Almanya : Deutschland

'Deutsch' (Alman) kelimesinin kökeni, Eski Almanca’da 'halk' anlamına gelen 'diota' sözcüğüdür. Buradan Deutschland ismi türemiştir.

Rusya : Rossiya

Eskiden rusyada yaşayan İsveçliler’e 'Rus' denirdi. Yani 'Rusya', aslında 'İsveçliler’in ülkesi' demektir. Sonradan isveçliler Slav baskısından kaçınca buraya gelen slavlarda Rus ismini aldı.

Azerbaycan : Azərbaycan

Azerbaycan' adının kaynağı, Farsça’daki 'azer' (ateş) ve 'baykan' (bekçi) sözcükleridir 'ateş bekçisi demektir. Yani türkçeyle alakalı değildir :)


6|4
8|11

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 11

Kızlar Ne Diyor 8

Yükleniyor...