Kapat

Bir Zamanlar Anadolu Anektotları

Biliyorsunuz ki Nuri Bilge Ceylan ın bu filmi "Cannes Film Festivali" ödülüne layık görüldü ve kazandı..Peki bu filme yönetmen ne gibi mesajlar vermeye çalıştı da bu ödülü kazandı.

Bir Zamanlar Anadolu Anektotları

İzlemeyenler için biraz film hakkındaki mesajları gözden geçirelim..

Filmdeki bazı karelerde Yunan, Çin, Anadolu’yu bir fotoğrafında anlatmaya çalışıyor. Genelde yönetmen film karelerinde hayattan kesitler vermeye çalışıyor. Mekanın kıvrımları insanın içine yansıtmaya çalışmıştır. Bu yansıtma;mekansal düzlem ve yaşamsal düzlem şeklinde verilmiştir. Aynı zamanda yönetmen mekandaki ışığı çıkartarak mekanı çıplak bırakmıştır. Bu film oyunu sayesinde bizi mekandaki sürekliliğe dahil etmeye çalışmıştır. Yani ışık sayesinde yönetmen nereye bakmamızı istiyorsa seyirciyi o noktaya yönlendiriyor. Bu şekilde yönetmen anlattığı hikayenin içine soktuğu gibi kendi evrenin içine de sokmaya çalışıyor.

Yönetmen bazı kadrajlarda, bize önemli olan üç noktayı vermeye çalışmıştır. Birincisi toplumda bir kanı haline gelen hiyerarşi sistemini vurgulamaya çalışmıştır. Maalesef ki toplum hiyerarşi sistemi olmadan yönetilemiyor. Yönetmen Arap doktor karesinde toplumda süre gelen hiyerarşi sistemini parçalıyor. Bu sayede mekanlar hiyerarşisini farklı yapmak ve bu sistemi değiştirmek istiyor. İkinci kadrajda ise, karanlık dünyamızla bizi iç içe getiriyor. Hayatla nasıl bir mücadelemiz olduğunu anlatmaya çalışmıştır. İnsanın hayata tutunmasını anlatıyor. Üçüncüsü ise, doktorun aynaya bakıp kendi iç dünyasından görmemizi sağlıyor. Aynaya bakmasının sebebi, kendi karanlığının içinde bir ümit olduğunu vurgulamaya çalışmaktadır.

Filmin, en etkilici noktası bence elmanın ağaçtan yere düşüp nehire kadar gelip diğer elmaların yanına gelmesidir. Elma sahnesi önemli çünkü: elma yaşamdır.(Ademle Hava’nın elmayı yemesi) Bu sayede elma bir ikonografi haline gelmiştir. Elma beklide ağaçtan değil de cennetten düşmüştür. Daha sonra ise elma suya düşüyor. Suya düşmesinin sebebi ise, insan için su hayattır. Bu şekilde hayat içinde çürüyen bir insanın hayatı anlatılıyor. Elma hikayesiyle yönetmen aşkın dünyası ve pozitivist dünyayı anlatıyor. Ama yönetmen nihilistlik dünyada kalıyor.


1|1
5|3
Ehlivukuf KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 3

 • Ellerine saglik iyi bir bence ama iste malum site abaza dolu oldugu icin görüşsüz

  0|1
  0|0
 • Kendi kendime dedim ki zaten filmi izlemedim boşu boşuna yorum yapmak olmaz...
  Ama Senaryosunu beğendim... ilk fırsatta izleyeceğim gibi klişe kelimeler kullanmak tarzım değil ama mecburum...
  Teşekkürler...

  0|1
  0|0
 • GÜZEL BİR PAYLAŞIM , TEBRİKLER

  0|1
  0|0
Yükleniyor...