Sanatın Öteki Yüzü : Beden- Et- Ve Şiddet Sanatı (Flux) (+18)

----------------Bu Bence +18 Görsel Barındırmaktadır ---------------------

Birazdan paylaşacığım sanatçı ve performanslarının dünya sanat tarihine girmiş, zamanında büyük ses getirmiş ve altında ağır manifestolar barındıran eserler olduğunu unutmayınız.

Performans Sanatı Ve Flux Nedir ?

Performans Sanatı, 1946 Dada (Dadaizm Almanya Çıkışlı Bir Sanat Akımıdır) ve sonrasındaki savaş karşıtı sanatsal eylemlerin fiziksel boyutlara ulaşmış haline denmektedir.

Özellikle 1960'tan sonra dünya sanat tarihi bambaşka bir yola girmiştir.

----------------------------------------------------------------------------------

Performans sanatında sanat nesnesi (Suje) sanatçının bizzat kendisidir. Ve savaş sonrası tramvatik şiddetin normalleştirildiğini, televizyon, radyo ve gazetelerin toplumları şiddete alıştırdıklarını dile getirmektedirler.

Bundan dolayı bir dizi sanatçı dünya çapında ses getiren ve bu gün halen konuşulan tez konusu bile olan performanslar sergilemişlerdir.

-------------------------------------------------------------------------------------

Flux akımı hakkında yargılarda bulunmadan önce bilinmesi gereken şey, insan yaşamının giderek basitleşmesi, ahlak kavramlarının yıkılması, şiddetin hayatın içerisinde sıradan bir olay olmasına karşı bir hareket olduğunu bilmek gerekmektedir.

Yani birazdan göreceğiniz performansları gerçekleştiren sanatçılar, akıl hastası sadist ya da benzeri ruhsal sorunları olan insanlar değildir. Bundan yüzlerce yıl sonrada sanat tarihinde olacak insanlardır. Tıpkı Dali gibi Tıpkı Picasso gibi....

Alıştıra alıştıra gidelim...

Joseph Beuys -

Kavram nedir ? Gerçeklik nedir ?

Sanatın Öteki Yüzü : Beden- Et- Ve Şiddet Sanatı (Flux) (+18)

(Joseph Beuys - Bir Ve Üç Sandalye - 1965 Zürih Sergisi)

Bir sandalye, aynı sandalyenin fotoğrafı ve sandalyenin kelime anlamı. Peki bunlardan hangisi 'Gerçeği' Temsil etmektedir ?

Gerçeklik Nedir ? Düşünce mi yoksa kavram mı insan hayatında 'Doğru' olandır ? Neye göre karar verilmektedir ?

Gibi sorular sorarak Kavramsal Sanatı Ve Flux'un öncülerinden olmuş bir sanatçıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------

Buradan Sonra Göreceğiniz Görseller Rahatsız Edici Performanslara Aittir...

Orlan

Portre Çizimlerini Ameliyat İle Yüzüne Uygulatan Sanatçı;


Orlan yaşamı boyunca yüzlerce defa bıçak altına yatmıştır.

Performansının temelini Hristiyanlıktaki bedenin kutsallığına olan tabucu anlayışa karşı yapmıştır.

Orlan'a göre et bir sanat nesnesi olabilir..


Kendi bedeni bir çizim defteri gibi olduğunu dile getirmiştir ve yüzlerce kez estetik ameliyatı olarak yüz yapısını deformasyona uğratmıştır. Ameliyatlar sırasında her bir an kameraya kaydedilmiş, ve ameliyat sırasında Orlan performansının manifestosunu okumuştur.


Doktorların kıyafetlerini tasarlamış, asla uyuşturucu kullanılmasına izin vermemiş ve sayısız canlı ameliyata girmiş o sırada da hazırladığı metinleri seslendirmiştir.

'Etsel sanat olarak dile getirdiği eylem, teknoloji kullanılarak yapılan bir otoportre sanatıdır. Etsel sanat bedeni dile dönüştürür. Dolayısıyla beden kelamdır. Hristiyanlığın aksine bedeni kutsallaştırmaz: Vucudumu açıp iç organlarımı acı çekmeden görebilirim. Sevgilimin benim için atan kalbini derisini yarıp görebilirim. Ve gördüğüm simgeselleştirilenden farklı bir tasarım harikasıdır.' (Bakınız: 5. Uluslararası İstanbul Bienali Kataloğu -1997)


Stelarc -

(1966 Uzatılmış Beden Adlı Performansı)

Stelarc 2.dünya savaşının acı çeken çocuklarından biridir diyebiliriz. Özellikle dünya savaşlarından sonra, şiddetin ağır sonuçlarını ailesi ile birlikte yaşamış bir sanatçıdır.

Özellikle o dönemlerde insanların savaşlardan ders çıkarmaları gerekirken, tersini yapmaları ve başkalarının acılarını izleyen seyirci olmalarına karşı bir tavır sergilemiştir.

Peki televizyonlarda Gazetelerde radyolarda, sürekli maruz kaldığınız ve artık sıradanlaştırdığınız ACI kavramı, kanlı canlı karşınızda durursa ?

Sanatçı galerinin tavanına kendisini onlarca kanca ile astırmış ve tam 6 saat o şekilde kalmıştır.


Marina Abromovic

Yaşayan en büyük performans sanatçılarından biridir. Geçtiğimiz yıl Newyork Çağdaş Sanatlar Müzesinde bir performans göstermiş ve bir ayda 1 milyona yakın ziyaretçi kendisini canlı olarak izlemiştir.(Sanatçının geçtiğimiz haftalarda oturarak gerçekleştirdiği bahsettiğim performansını anlatan belgesel tadında filmi çekilmiştir)

Sanat Güzeldir Sanatçı Güzeldir Adlı Performansı (Rhytm 10)

Sanatçı bu ses getiren performansında ilk olarak 'Sanat Güzel Olmalı Sanatçı Güzel Olmalı diye mırıldanarak saçlarını yolarcasına sertçe taramaya başlamıştır;

Meta olmayı seven kadınların maskesidir saç, Abromovic e göre. Onu güzelleştirmek için saatlerini ve paralarını harcarlar. Güzel ve kusursuz olarak ancak kendilerini erkeğe beğendirebilmekte ve onların malı olabilmektedirler...

Ve ardından küçükten büyüğe doğru sıralanan bıçakları parmaklarının arasında yavaştan hızlıya doğru gezdirmeye başlar..

Giderek hızlanan sanatçı artık parmaklarının arasındaki boşluğu denk getiremediğinden, parmaklarını ve ellerini kesmeye başlar. Ve hiç durmadan Sanat Güzel Olmalı, Sanatçı Güzel Olmalı diye hızlıca ritim tutmaya başlamıştır. Hemen yanındaki bir ses kayıt cihazında, bir futbol müsabakasında kaydedilmiş taraftatların tezahüratları çalmaktadır...

Performansının ardından sanatçının elleri, parmakları yara ve kan içerisinde kalmıştır...

Feministçi ve anti savaş alanında en önemli sanatçılarından biri olmayı başaran Abromovic bu gün ses getiren performanslarına devam etmektedir.

Siteyi zor duruma sokmamak adına en uç sanatçılara geçmeyip son bir örnekle öteki sanatı tamamlayalım. (Parçalanmış hayvan bedenleri ile performans gerçekleştiren, kendisini vurup ölümün eşiğine gelen sanatçılar vs..)

--------------------------------------------------------------------------------------

Carolee Schneemann

Interror Scrool (1975'te Gerçekleştirdiği Performans)

Schneeman özellikle Hollywood etkisi ve Postmodernizm ile birlikte KADIN -META - SEXS OBJESİ üzerine eleştirileri ile gündeme gelmiştir. Ona göre kadın sadece vajinadan ibaret, arzu duyulması ve sahip olunması gereken çağın köleleridir. Bu algıyı HOLLYWOOD popüler kültür ve magazin dünyası oluşturmuştur.

Düşünen üreten ve ataerkil toplumda var olmaya çalışan kadın, seks işçisi konumuna indirgenmiştir. Ve yanılzca vajinadan ibarettir...

İşte bu anlayışı yıkma adına sanatçı adet olduğu gün performansını gerçekleştirmiş, cinsel organına dönemin ünlü ERKEK OYUNCU, YÖNETMEN Ve SANATÇILARININ isimlerinin olduğu bir kağıt rulosu yerleştirmiştir.

Ardından kendisini önce çamura bulamış, sonra masaya çıkmış, ve cinsel organından ruloyu çekerek kağıttaki isimleri yüksek sesle okumaya başlamıştır.

Büyük bir yankı uyandıran bu performansının ardından Feminizm giderek daha da yayılmış, ve sanat tarihinin en ilginç performanslarından biri olarak adını yazdırmıştır.

------------------------------------------------------------------------------------

Herkesin aklına gelen soru - Bunlar Sanat Mıdır ? ya da Sanat Nedir ?

Şüphesiz ilk duyulduğunda bu tarz eylemlerin nasıl sanat olup, nasıl sanatçı olabildiklerine şaşırmanız olası ve normaldir. Ancak unutulmaması gereken ben manifestolarından bahsetmeden genel olarak üzerinden geçtim.

Dolayısıyla siz okuyucular için bunlar birer sanat performansı olmayabilir. Ancak hayatında hiç bir sanat galerisi gezmemiş, Da Vinci, Picasso ve Dali'den başka sanatçı adı duymamış insanlar için Performans sanatı hiç bir zaman sanat niteliği taşımamıştır.

( Yararlandığım Kaynaklar: Modernizmden Postmodernizme Sanat -- Mehmet Yılmaz - Ütopya Yayınları. --Theodor Adorno - Kültür Endüstrisini Yeniden Düşünürken - YKY.-- Aydın Çubukçu - Flux- Boşlukta Donan Ok - Evrensel Kültür yayınları.--Can Kozanoğlu - Cilalı İmaj Devri - İletişim yayınları--Deluze Gilles - Yaratma Eylemi Nedir ? Metis yayınları--John Dewey - Felsefeye Meydan Okuma Ve Flux Amazon yayınları--Ellul Jacquess - Sözün Düşüşü Kaynak yayınları--Ernst Fischer - Sanatın Gerçekliği Metis yayınları)


15|6
49|38

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 49

 • Sanat bu değildir.
  estetik ve sanatsallık barındırmayan hiç bir şey sanat değildir.
  bu Kaçık kişilerin yaptıkları sadece dikkat çekmektir.

  0|0
  1|2
  • Sanat yalnızca estetik ve göze hoş gelen şeylerden ibaret olsaydı, burjuvazinin oyuncağından öte geçemezdi.

   Ve sanat tarihinde hiç bir sanatçı, salt estetik kaygılardan dolayı eser üretmemiştir.
   Ve sanat dikkat çekici organizasyonların da adı olabilmektedir.

   Beğenilen ya da beğenilmeyen bir şeyi dile getirirken onun sanat olup olmadığını yargılamak ise tarihin işidir..

 • değişik

  0|1
  0|1
 • Bu ne yaa

  0|0
  0|0
 • İğrenç ya böyle sanat mı olur?

  0|0
  0|0
 • İğrenç. Sanat buysa ben karşıyım arkadaş...

  0|0
  0|0
 • Bu mu sanat? Zirvalik, psikopatlik. bir insan, normal, saglikli bir insan bile isteye kendine nasil zarar verebilir ki?

  0|0
  0|0
 • Sıradan insanların yaptığı saçmalıklar yüzünden en yakınlarından bile psikolojikmen rahatsız damgası vururlar

  Ama nam salmış üç beş aptalın teki afedersiniz sı**sa sanat diye evin köşesinde barındırırsiniz

  Sanat çiçek böcek değil tamam da ama böyle saçmalıklar katiyen sanat olarak kimse satamaz bana

  1|0
  0|1
 • bencenizi hiç sıkılmadan büyük bir dikkatle okudum. sanat anlayışı sadece çiçek böcek çizmekle olmuyor.

  0|0
  0|0
 • Saçmalık ve korkunç

  0|0
  0|1
 • bu sanat değildir ama bence bir pretestodur ve KADIN OBJE DEĞİLDİR!!!

  2|0
  0|0
 • Güzel paylaşım..

  0|0
  0|1
 • Sanatci olsam sanati birakirim. s

  0|0
  0|1
 • Öncelikle bir güzel sanatlar fakültesi öğrencisi olarak, paylaşımını çok farklı ve ilgi çekici buldum. Sanatın arkasında kalmış bilgiler edindim. Ve yoruma gelicek olursam dünyada birçok saçmalık sanat eseri olarak nitelendirilmekte bunların arasından çağdaş sanatın doğru olanını ayırt edebilmek çok önemli. Bence için teşekkürler.

  1|0
  0|0
  • Sanatta doğru ya da yanlış yoktur gizli kullanıcı.

   Ve sanat tarihi 1900 öncesi akım ve sonrası olarak ikiye ayrılmaktadır. Ve performans sanatının bu öncüleri de zamanlarının en önemli sanatçılarıdır.

   Bir akademi öğrencisi olarak da, sanat tarihinde var olan şeyleri saçmalık olarak nitelendirmeniz, benimsemeseniz de uygun olmaz.

   Bende GSF mezunu bir genç sanatçıyım.
   Rica ederim.

  • Genç ve deneyimsiz bir sanatçısın ne yazık ki. Ben burada senin paylaşımlarını eleştirmedim. Her şey sanat olarak ifade edilemez. Sen doğru ya da yalnışın olmadığını söyleyerek üstadların kemiklerini sızlatıyorsun. Sanat anlam taşımalı sanat estetik bir kaygı taşımalı. Eğer bu kanıda olmaya devam edersen yol uzerine pislemis bir atında sanat olabileceğini iddaa edersin bu çok yalnış

  • Sanatın hiç bir zaman estetiksel yargılardan ibaret olmamıştır, bunu zaman içerisinde anlarsınız.

   Ayrıca bu akımdan bahsediyor olmam benim performans sanatı ile ilgilendiğimi ya da bu akımı benimsediğimi göstermiyor. Eleştirebilirsiniz dilerseniz de bunda bir şey yok.

 • Tövbe yarabbim bunlar ne 😨😨😨😨😨😨

  0|0
  0|1
 • İşte iman olmayınca insan nasıl doyumsuzlaşıp sapıtıyo buyrun
  Bide bunu çok büyük bir akım bir sanatmış gibi sunmuşsunuz halbuki tek bir kuşun kanadının kırıldığını görünce üzülmemiz gerekirken

  1|1
  1|1
 • Sadistlik bu psikolojileri bozulmus bunlarin ben de sanatla ilgileniyorum ama boyle bir sanatla degil.

  0|1
  0|1
 • Psikolojim bozuldu l*n bu ne 😳
  Bu da sanat mı? 😒 Ay yerin dibine girsin böyle sanat. Sanat dediğin insanın içini aydınlatmalı. Ruhunu okşamalı. İnsanda yaşama hissi uyandırmalı. Kısacası içimizi karartmamalı. Bunlar insanın akıl sağlığına zarar be. Hoş zaten bunlar da pek akıllı birine benzemiyolar ya neyse 😒😒

  0|0
  0|1
 • Gitsin resim cizsinler, fotoğraf ceksinler böyle sanat mı olur. kendine acı çektirmek sanat değildir.

  2|0
  0|1
 • Çok düşünen insan sonuç olarak sıyırıyor bu dünyada. Bu insanlar da o çizgide bence.

  2|0
  0|0
 • Marina Abromovic kadın sanat yapmıyor kı o kadın bır adamı aldatıgın ıcın unlu oldu sesı falan sonrasanata benzer oldu tam sanat degıl kadın hıkayesı işte

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  29

Erkekler Ne Diyor 38

 • Ben böyle sanatın anasını avradını, gelmişini, geçmişini, selam verdiği mahalle arkadaşını, veresiye defterine yazı yazdığı kalemini s.. eveyim. :):

  0|0
  0|0
 • rembrand hesabı kapatıp nereye gittin sen?

  teşekkürler yazı için.

  0|0
  0|0
 • Bonzainin sanatcilara zararları

  0|0
  0|0
 • avrupalılar ilgi çekmek için kafayı yemiş hayvanlık sınırlarını aşmışlar :D

  0|0
  0|0
 • Muhteşem Teşekkürler. Sanatçı deyince pop şarkıcılarını anımsayanların çoğunlukta olduğu bir toplum için fazla ama..

  0|0
  0|0
 • sanat ve bilim zaten normal insan isi degildir. daha once yapilmayani yapmak istiyorsan bu insanlar gibi manyak olman lazim.

  nefsinize zulmetmeyiniz lafinin uzerine bunu aptallik olarak goren tatli su muslumanciklari da bunu aptallik olarak nitelendirmisler. sizin hayatiniz hepimize zulum ne nefsi ne zulmunden bahsediyosunuz.

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler, güzel paylaşım

  0|0
  0|0
 • İlginç

  0|0
  0|0
 • Benim inancım; "nefsinize zulmetmeyiniz" der.
  Bu sanat değil. Aptallık...

  2|0
  0|1
 • Mına kodmun manyakları

  1|0
  0|1
 • O My şit

  0|0
  0|0
 • İşte buna kendi için sanat denir.

  0|0
  0|0
 • her seyden önce psikolojik rahatsızlık olarak bakmak lazım normal insanlar bu yola girmez..

  1|0
  0|1
 • Rezalet ya

  0|0
  0|1
 • Aman tanrım didiim

  0|1
  0|0
 • Aman tanrım diidim

  0|0
  0|0
 • Git tedavi ol bro.

  0|0
  0|1
 • Bu yaziyi sanatcilar okursa meslegi birakir..

  2|0
  0|1
 • Sadistlik bu sanatmış yemişim böyle sanatı.

  1|0
  0|1
 • Allah kahretsin böyle sanatı.

  1|0
  0|1
 • Erkekler Devam
  18
Yükleniyor...