Merve-headlineMerve-headline
Merve
Kapat

Ölmeden İzlemeniz Gereken, Ufkunuzu Genişletecek Filmler

Bu bencemde belki de şu yaşlarda izlediğniz takdirde geleceğinize büyük anlamda şekil vereceğini düşündüğüm sinema yapıtlarını sizlerle paylaşarak haklarındaki yorumlarımı sizlerle paylaştım.

Leon

Ölmeden İzlemeniz Gereken, Ufkunuzu Genişletecek Filmler

Başrollerini Jean Reno,Natalie Portman ve Gary Oldman oynadığı film bir Luc Besson yapımıdır.Gary Oldman'ın aşmış performansını sergilediği filmde hepimizin hafızasına kazınan şey büyük ihtimalle sonunda çalan Sting'in Shape of My Heart parçası olsa gerek. Filmi izlemek isteyenelere tavsiyem kesilmiş versiyondan uzak durarak, direction cut versiyonunu izlemeleri, filmden daha çok keyif almalarını sağlayacaktır.

400 Darbe (Les Quatre Cent Coups)

Les Quatre Cent Coups yani Türkçe karşılığı Okuldan kaçmak olan film, ödevini yapmadığı için okuldan kaçan küçük dostumuzun yolda karşılaştığı olaylar sonucu isyanını konu alır. Filmi izledikten sonra araştırdığım bilgiler sonucu edindiğim şey filmin Fransız New Wave akımına öncülük hatta belki de kaynak niteliğinde olması beni oldukça etkilemişti. Herkesin mutlaka bir sefer izlemesini tavsiye ederim.

Amelie

Moralinizin bozuk olduğunda insana özgüven ve mutluluk aşıladığını düşündüğüm bir nevi terapist görevi görebilecek yavaş ilerlemeyen nadir fransız yapıtlarındandır.Audrey Tautou'nun muhteşem gülümsemesiyle canlandırdığı filmin en etkili sahnesi meşhur bulut sahnesidir. Filmin bize belki de kattığı en büyük şey hayatlarımıza Yann Tiersen ve onun muhteşem sanat eseri müzikleri olsa gerek diye düşünüyorum.

Otomatik Portakal (Clockwork Orange)

Stanley Kubrick'in benim için en iyi eseri.Film sistemin kontrol ve ıslahat araçlarını eleştiriyi başarıyla işlemiş. Bu film öyle bir film ki izleyip nefrette edebilirsiniz( ingiltere de 30 yıla yakın süre yasaklanmış) ya da bir fanatiği haline gelebilirsiniz. Film iki yarısı birbiriyle bağlantılı olmakla birlikte iki farklı eleştiriyi barındırıyor. Birinci yarısı, anarşik bakış açısına yakın bir çizgide gidiyor ama ucu açık ikinci yarıda ise karakterimizin daha önce canını yaktığı herkes tarafından aynı şekilde canı yakılıyor...

Bisiklet Hırsızları (Ladri di Biciclette)

Seyredip beğendiğim nadide siyah beyaz filmlerden bir tanesi de bu eser. Sinema tarihinin klasiklerinden birisidir. Gerçek hayat gerçekten bu kadar acıymış dedirten bir yapım. Her saniye canınızın yanmasına hazır olun. Her saniyesi gerçek hayatttan alınmış bir eser.

Uçurtmayı Vurmasınlar

Feride Çiçekoğlu'nun yine Uçurtmayı Vurmasınlar adlı romanından uyarlanmış olan film Türkiye'deki hapishane koşullarını annesi mahkum olduğu için onunla beraber maphusta büyümek zorunda kalan 4 yaşındaki bir çocuğun yaşantısıyla bizlere aktarıyor. Beyinde çok fazla kalıcı iz bırakır ve ağlatma ihtimalı en yüksek olan filmlerdendir. Son sahnesinde bende kendimi koyvermiştim.

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Başrolünü geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz büyük aktör Robin William'sın oynadığı ve verdiği mesajlarla izlenmesi gereken filmler listeme dahil olan şaheser, Welton okulundan mezun olan John Keating Edebiyat Öğretmeni olarak geri döner ve öğrencilerine Carpe Diem(anı yaşa) direk çeviri haliyle,günü yakalayın, der. Romanını okuduğum filmi ilk defa lisedeyken, Felsefe hocamız sınıfımızda izlettirmişti öyle de bir anısı var işte.

Büyük Balık (Big Fish)

Masal ile gerçeğin, delililk ve inanmanın sınırlarını çizen bir masalsı yolculuk. Film hakkında spoiler vermemek için birazcık da yazdıklarımı kısıyorum. Ama baştan sona sıkılmayacağınız ve masalsı yapısı ile baş yapıt niteşiği taşıyan bir babanın oğluna anlattığı masalları konu edinen fantastik yapısıyla her saniye bizi içine çeken bir evrene sahip Tim Burton filmi. İzleyen asla pişman olmaz.


7|4
14|13

Senin görüşün nedir?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 14

Erkekler Ne Diyor 13

Yükleniyor...