Karikatür Kahramanımız Fırat !

Fırat Kimdir?

Karikatür Kahramanımız Fırat !


Fırat, Uykusuz isimli mizah dergisinde yayımlanan bir karikatür kahramanıdır.

Karakter günümüz hayatından esinlenerek oluşturulmuştur. Genel olarak da küçük çocuğu andıran sevimli bir karakterdir.

Bu hayali karakterimizi oluşturan Uğur Gürsoy'dur.

Uğur Görsoy, aslında bir diş hekimi olmasına rağmen amatörce karikatür çizen bir kişiydi. Karikatürleri çeşitli dergilerde yayımlandı. Daha sonra Penguen dergisinde çalışmaya başladı. Oradan ayrılarak Uykusuz adlı mizah dergisinde görev almaya başladı. Aynı zamanda kendisi derginin kurucu kadrosu içinde yer aldı. Dergide Fırat karakterinin çok sevilmesinden ve popüler olmasından sonra kendiside dönemin en popüler karikatürcüsü oldu.

Fırat (Nohut Oğlan)

Fırat'a annesi çok küçük ve sevimli olduğundan "Nohut Oğlan" diyerek seslenir. Fırat çok zekidir, kendini her alanda başarılı görür. Televizyona bakmayı, film izlemeyi çok sever. En sevdiği film Kemal Sunal'ın Şabaniye filmidir. Fırat'ımız banyo yapmayı hiç sevmez annesi bu davranışına çok kızar.

Bu sevimli kahramanımız yaklaşık 4-5 yaşlarındadır. Genellikle izlediği filmlere Komedi Şakası Filmi der. Yek yeaa, eneee, yaaaa, allam yareppim, süpaneke dinimiz amin, bana 100 puan, herkese 0 puan, komedi şakası filmi, hayaletli adam, herkesi ben yendim, en birinci ben oldum, burası benim evimmiş gibi sözleri, en bilinen sözleridir.

Fırat çok sinirlenir. Ayrıca ona göre herşey de kendisi birincidir. "Bana 100 puan, herkese 0 puan" sözünü ondan der.

Sevimli Kahramanımız Fıratın Ailesi

Fırat'ın annesinin adı Gülsüm'dür. Fırat gibi çok çabuk sinirlenir ya Fırat'ın kime çektiği belli oldu bu arada. Annesinin yüzü hiç görünmüyor karakterlerde sadece bacakları var. Şahsen ben görmedim hiç konuşmalarında...

Fırat'ımızın bir de üst mahalede oturan serseri tipli, "Bahattin" adında bir arkadaşı vardır. Kulağının arkasında sigarayla dolaşan, yetişkin erkek ayakkabısı giyen bir tiptir. Mahalledeki lakabı ise "Sümüklü Bahattin" dir. Fırat'ı sigaraya başlatma uğraşına girmiştir.

Fıratın Sevmediği Pazartesi

Kapanışı Sevimli Kahramanımzın bazı karikatürleriyle yapmak istiyorum.

Karikatürlerini her okuduğumda yüzümde haberim olmadan bir tebessüm oluşuyor. Belki de çok sevimli olduğundan olsa gerek.

Tamirci Fırat iş başında.. :)

KAPANIŞ

Uğur Gürsoy'a sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Olusturduğu bu karakter günlük hayatta çok güzel mesajlar veriyor. Ben kendi görüşlerimi yazabildiğim kadar aktarmaya çalıştım. Ve ülkemizde de karikatür sanatına gereken önemin verilmesini canı gönülden isterim..

Zamanınızı ayırıp görüşlerinizi bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim herkese saygılarımla...


0|1
1112

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 11

Yükleniyor...