Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film

Merhaba Arkadaşlar..

Bugün size Gelmiş Geçmiş en iyi filmleri size sunmak istiyorum. Ama İlk önce, uyarayım; bunu kendime dayalı yapmıyorum. Yani, yargılayacak ve ''Bu Ne be?'' Gibi yorumlayacak arkadaşlarımın okumamasını Rica ediyorum..

Haydi Başlayalım!

1- The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Film

Şimdi Gelelim Filmin konusuna; Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır Ve işte Film Tam bu anda başlamaktadır Arkadaşlar. Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.
Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995'te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiştir Arkadaşlar.

Filmin Süresi Yaklaşık 2 saat 20 Dakikadır.

İsterseniz Öbür filmimize bir göz atalım, ha bu arada bu filmin oylama puanı 9,2 dir.

2-The Godfather - Baba

Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eser, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor.Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçerler. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.
Film o yıl En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında Oscar kazanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu Türkiye'de en fazla izlenen ve satılan film olma özelliği de taşır.

Yani kısacası Türk Damaktadına uygun, harika bir filmdir. Bu Filmimizin oylama puanı ise, 9.2' dir.

3-Pulp Fiction - Ucuz Roman

Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve sayısız ünlü oyuncu, Tarantino imzalı bu popüler kültür başyapıtında bir araya geliyorlar.Filmde Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öteyandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahetekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.
Ucuz Roman, o yıl tam 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü'nün de sahibidir.

Bu film kaçmaz arkadaşlar. Bence türünün en iyilerinden olmakla beraber zaten oyuncu kalitesi sizi bir hayli etkileyecek bir Filmdir. Kesinikle izleyin ve arşivinize ekleyin. 2 Saat 59 Dakika olan bu film, oylamadan 8,9 Puanı ile çıkmıştır.

4-İyi, Kötü ve çirkin

Ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında kader açısından yolları kesişmiş insanlardı. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtı. İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak iyi para getiren işleri mevcuttu. Çirkin, aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlıyordu. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin araları bozuldu. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya üçüncü bir hazine avcısı çıktı O da Kötü adındaki kişiydi. Artık her şeyin başka türlü yaşanma zamanıydı.

''Eğer yaşamak için çalışıyorsan neden çalışarak ölüyorsun?'' diyerek özetleyebileceğim bir film olmakta ve bu filmimizin oylama puanı 8,9 dur.

5-Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Sauron'un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor'a adım adım yaklaşmaktadırlar. Tek yüzük yok edilmelidir ve iyilik bunun için savaşmaya hazırdır. Arka planda ise insan, elf ve cüce orduları, karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına rağmen bir araya gelmişlerdir. Hepsi birden küçücük bir Hobbit'in eline ve onun yeteneklerine bakmaktadırlar. Orta Dünya'nın kaderi belli olmak üzeredir. Ancak Tek Yüzük'ü sahiplenmek, kimi zaman taşıyanına daha cazip gelebilir.

Yorumum yok Arkadaşlar, bu filmimizin oylaması 8,8'dir.

6-Fight Clup

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma... Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla dövüş kulübü hakkında konuşma... Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir 'insomnia' yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile... Durden, Jack'in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack'i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan 'Dövüş Kulübü' ile tanıştıracaktır. David Fincher'ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destan. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek mümkün.

Tam bir ters köşe filmi. Bu aralar Edward Norton'un oynadığı filmlere denk geliyorum sürekli ve oyunculuğu gerçekten harika. Brad Pitt'in oyunculuğunu zaten anlatmaya gerek bile yok. Her zamanki gibi harika. Harika üstü bir film. Tam bir başyapıt. Filmde çok ufak eksiklikler dışında eksiklik yok.

Ve ayrıca bu filmimizin, oylama puanı 8,8'dir.

7-Yıldız Savaşları 5

Yıldız Savaşlarının bu filminde İmparator Darth Vader’ın da yardımıyla asileri ezerek evreni hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğunu öğrenir ve birlikleri oraya gönderirler.Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Şehri’ne kaçarlar. Luke bu arada Yoda’yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar. Bu filmimizin oylama puanı, 8.8 dir.

8-Inception

Başlangıç filmi, doğaüstü ve büyülü gerçekçi tonları, bilim kurgu ve fantazmatik sinema estetiği ile harmanlayan ilginç senaryosuyla, Leonardo DiCaprio'nun üst düzey performans sergilediği değişik bir film. Bu yapımda sanatçı, çok yetenekli bir hırsız olan "Dom Cobb " ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, bu ender rastgelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ?başlangıç'ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Bu filmimizin oylama puanı 8.7 dir.

9-The Matrix

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik... Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

Bu filimizin oylaması ise 8,7 dir.

10-Harry Potter: Felsefe Taşı

Harry Potter'ın ailesi ağır ve şaibeli bir trafik kazasında ölmüştür. Öksüz ve yetim kalan Harry'nin sığınabileceği tek yer, arasının pek de iyi olmadığı teyzesinin yanıdır. Harry, tüm hayatı boyunca idari ailesi tarafından kötü davranışlarla büyütülür. Ancak Harry Potter artık 11 yaşındadır ve Harry'nin hayalleri ve yetenekleri günden güne su yüzüne çıkmaktadır. Kısa süre sonra Hogwarts büyücülük okuluna davet edilir. Artık tek amacı, ailesinin bu şüpheli kazasını araştırmak ve muhattaplarını cezalandırmaktır.

Bir Harry Potter Hayranı olarak izlemekten bıkmayacağım filmler arasındadır. 2 Saat 32 Dakika olan bu filmimiz 5 Puan üzerinden 4,4 puan almıştır.

Size derlediğim bu 10 Film, Efsane filmlerimizden bazıları. Sizde yorum kısmına Favori Filminizi ekleyerek, bize yardımcı olabilirsiniz.

Okuduğunuz için Teşekkürler.


3|0
1763

En İyi Erkek Görüşü

 • 4. Numarayı en az otuz - kırk kez izledim. İçlerinden sadece 10. filmi izlemedim.
  Güzel bir paylaşım teşekkürler.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • 1-3-6-8-10 bunlari izledim ama esaretin bedeli bambaska biseu bir de buna benzer 12 yillik esaret ve can dostum en iyilerinden..

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkürler görüşünüz için.. Keşke ilk 10 yapmasaydım diyorum şimdiden :) iyi akkşamlar..

  • Ben tesekkur ederim paylasiminiz ve cevabiniz icin iyi geceler :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 62

 • Yıldız Savaşları 5? ... Harry Potter? ...
  Imdb'den de edinilebilirdi bu bilgilere karma yapmışsın kendine göre sanırım ama pek hoşuma gitmedi..

  1|0
  0|0
  • Birincisi bu bir bence. :)
   Yani istatistiklerden yararlanılma gibi bir zorunluluk yok. Senin düşüncen. Yine de Teşekkür ederim :)
   Bir Bence daha yayınlamayı düşünüyorum. Beğendiğiniz filmleri bana söylerseniz, izleyip paylaşabilirim. :)

 • Patch Adams - Robin Williams (Favorim)

  Ölü Ozanlar Derneği - Robin Williams

  3 İdiot - Aamir Khan (Favorim)

  Benim Adım Khan (Kaçırılmaması gereken bir film)

  Geleceğe Dönüş 1-2-3 (Halen izliyorum!)

  Jeux Defants - Cesaretin Var Mı Aşka?

  Sweet November - Kasımda Aşk Başkadır.

  Lake House - Göl Evi

  P. K - Aamir Khan

  şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

  1|0
  0|0
 • Teşekkür ettim paylaşım için,

  Fight clup a artık bakayim

  1|0
  0|0
 • 1: Yeşil Yol
  2: Esaretin bedeli
  3: Forrest gump
  4: Baba
  5: Gladyatör
  6: Matrix
  7: The prestige
  8: Cast away
  9: Fight Clup
  10: EŞKİYA...

  1|2
  0|0
 • Esaretin Bedeli'nden çok daha anlam ve gizem taşıyan filmler var. Aynı sene çıkan forrest gump çok daha başarılı bir film zaten. Yine de iyi bir film, sadece en iyi film ya da en iyi filmlerden birisi değil.

  1|0
  0|0
  • Sıralama yok. Sadece 10 tane güzel bulunmuş kaliteli filmleri buraya sunmak istedim :) Teşekkür ederim görüşün için.
   İyi geceler..

 • 1-3-6-8 hariç. bana göre gerisi vasat. bence listene; prestige, illusionist, one flew over the cuckoo's nest, eternal sunshine of the spotless mind, memento, into the wild, the shining, psycho, vertigo, life is beautiful, the pianist, the big lebowski ve amelie gibi aklıma gelmeyen nice eserlerde ekle/izle :)

  1|0
  0|0
  • Bunlar sadece bazıları çok eksik var çook :D Teşekkür ederim :)
   İyi geceler diliyorum..

 • İnception muhteşem bir filmdi. Sıralamada 1-2 tık daha üstte olabilirdi. Onun dışında diğer filmler senin tercihin, benim tercihim biraz daha farklı olurdu. Bence'ne sağlık.

  1|0
  0|0
  • Sıralama yok aslında. 10 tane filmi 1-2 diye ayırmadım :) Teşekkürler görüşünüz için :)

  • Sorun yok. Tercih senin bence senin :) Rica ederim.

 • Hepside güzel filmler. Iyi kötü çirkin deyince dolar üçlemesi aklima geldi. Babam cok sever... Teşekkürler...

  1|0
  0|0
 • 2-The Godfather - Baba

  1|0
  0|0
 • Harry Potter : Felsefe Taşı yerine Kara Şövalye veya Forrest Gump olmalıydı ama yinede eline sağlık.

  1|0
  0|0
 • Yıldızlar arası şu anda benim gözümde dünyanın en iyi filmi

  2|0
  0|0
  • O filmi izlemedim en kısa zamanda izleyeceğim teşekkürler..
   İyi akşamlar dilerim..

  • Hepsini Göster
  • Bencelerimi kontrol ediyordum. Önerdiğin bu filmi izledim. Gördüğüm en güzel filmlerden biriydi. Çok etkilenmiştim. Bu filmi izlemeseydim hayatımda bir eksiklik olacaktı sanki. Çok teşekkür ederim :)

 • Harry Potter bu listede olacak kadar kaliteli değil.

  1|0
  0|0
 • Gözüm yeşil yolu aradi ama yok.. Başlangıç o kadar iyi bir film değil bence.

  1|0
  0|0
 • burada v for vendetta ve akıl oyunları eksik bence.

  1|1
  0|0
 • Fight Clup ' Oha' Derditebilen filmlerin başında gelir bana göre esaretin bedelinden sonra en iyi yeri hakeden filmdir

  1|0
  0|0
 • bu senin top 10 in galiba.
  bu filimlerin hepsi de çok güzel, ve belki de çoğu dünya top 10 e girer ama bence bir harry potter değil mesela...

  1|0
  0|0
 • yeşil yol nerde
  3 idiots yok :D

  1|0
  0|0
 • Bir tek bunu Pulp Fiction - Ucuz Roman izlemedim hemen izleyeceğim teşekkürler

  1|0
  0|0
 • Aralarında bikaç tane sğlam film var ama bunlar god father dışında asla efsane olamaz, SCAR FACE en iyi film

  1|0
  0|0
 • Clarck Dunkan nerde Yeşil yolllll Titanick I * Legend

  1|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  42

Kızlar Ne Diyor 16

 • bunların hepsi de iz bıraktı

  1|0
  0|0
 • serena tebrikler , eline sağlık

  1|0
  0|0
  • Çok teşekkür ederim :)
   Gözlerine sağlık, İyi akşamlar :)

 • 5 tanesini izledim ve izlediklerim arasindan en iyi iki taneydi :D Neye gore bu filmlerin siralamasi yapilmis merak ettim :)

  1|0
  0|0
  • Bir kaç sitelerden baktım istatistiklere.
   Dünya sıralaması olsun oradan 10 tane kopardım. :D
   Yabancı sitelerden istatistik puanlara baktım, yorumları kontrok ettim.
   İsimleri not edip buraya sundum.
   Gelmiş geçmiş en 50 de de bulunan filmler zaten. Oscar ödüllerini kontrol ederek hazırladım :)

  • Oo emeginize saglik o zaman :D

  • Teşekkür ederim :D Gözlerine sağlık :D

 • Fight Clup ve Esaretin bedeli 10 numara 5 yıldız

  1|0
  0|0
 • Leon olmalıydı bunların arasında efsane ötesi bir film hala izlerim bıkmadan usanmadan

  1|0
  0|0
  • İzlemedim o filmi. Ama önerini dinleyeceğim.:)
   Çok teşekkürler o filmi de en kısa zamanda izleyeceğim. İyi geceler dilerim.:)

  • Hayran kalacağına eminim bu filmleri beğenen biri kötü film izlememiştir :) iyi geceler

 • Matrix yerine Donnie Darko
  Harry yerine Requem For A Dream olabilirmiş ama başarili sevdim.

  1|0
  0|0
 • Gayet iyi filmler

  1|0
  0|0
 • Jurassic park serisi olmadan olmaz bence bu liste :)

  1|0
  0|0
 • Yeşil yol yok

  1|0
  0|0
 • The Lord of rings harika gerçekten

  1|0
  0|0
 • 1. Fight Club
  2. Kill Bill
  3. Pulp Fiction
  4. Pianist
  5. Matrix
  6. American History X
  7. kara şövalye
  8. Scarface
  9. The Wolf of wall street
  10. edward scissorhand

  0|0
  0|0
 • Uyumsuzd Güzeldir ✔️

  1|0
  0|0
  • o çok yeni bir film ve bence kült film olması biraz zor.

  • Sayılı listem arasına girer tabiki kitabının yerine tutmaz veya ilk 10a girmez tabi :))

  • Teşekkür ederim görüşünüz için. Filmi izlemedim ama en kısa zamanda izlerim. Kitabı varsada okurum :)

 • Güzel bir bence olmuş..

  1|0
  0|0
 • Teşekkürler güzel olmuş :)

  1|0
  0|0
 • Güzel..

  1|0
  0|0
 • Paylaşım için teşekkürler.

  1|0
  0|0
Yükleniyor...