Kaderimizi mi yaşarız yoksa her insan kendi kaderini kendi mi çizer?

kaderimizimi yaşarız yoksa her insan kendi kaderini kendimi çizer ?

Güncellemeler:
ben şöyle duydum herkez kendi kaderini kendi yazarmış kaderimizde buda varmış diye boyun eğilmemeliymiş iyiyide kötüyüyde sen kendin belirliymuşun

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• kadere inan ve kaderi değiştirmenın az ya da cok senın elınde oldugunu da bil...ama herseyın hayırlısını versın inş. allah.

• tşk.. saygılar. :)

Erkekler Ne Diyor 17

• hiç bir insan kendi kaderini çizemez kaderde ne varsa odur ancak yollar farklıdır.

• Kader senin ellerinde sen nasıl istersen o şekil gider

• herkes kendi kaderini belirler yoksa tevekkul ve benzerleri neden olsun ki

• Her insan kendi kaderini kendisi yazar. Yaptıkları ve yapmadıklarıyla içinde bulunduğu duruma neden olur.

• kaderimizi yaşarız sen ne yaparsan yap yinede iş gaderin yolundan geçiyor öyle yazılmış öyle yaşıyoruz demektir

• sen, harfleri ve noktalamaları çokça kullandığından; senin çizim karma karışık olur, bir uzmana çizdir derim.

• Bakış açısına göre değişir. Aslında herşey belli fakat bu bizim için muamma. Hayatın akışında bulunduğumuz davranış ve kararlara göre pek çok seçeneğimiz mevcuttur bunlardan hangisini seçeceğimize biz karar veriyor gibiyiz/ hoş öylede yapıyoruz, ancak verdiğimiz kararlar önceden belli imiş...kih..kih..kih..

• Seçersin ve yaşarsın

• evet senin duyduğun doğrusu ama her gün aynı soru sorulluyor artık yaa.Anladın sen.

• Kader senın hareketlerıne gore degısır cızılır ona gore devam et

• oturup hiçbir şey yapmadan istediğin bir şeyin olmasını bekleyip de gerçekleşmeyince kader demek çok saçma. Tamam herkesin bir kısmeti bir kaderi vardır ama istediğin bir şeyi de ne kadar istediğin de önemlidir. İnsan istemeli, çaba göstermeli ha olmuyosa zaten kısmetin yoktur demektir.

• herkes KADERİNİ yaşarmış BAHTINA ne çıkarsa...

• Kaderimizi yaşarız ama tevekkül etmek şartıyla

• Allah'ın her şeyi bir kader ile yaratması en büyük nimetlerden birisidir. Kader insanlar için çok büyük bir konfor, büyük bir rahatlıktır. Kadere iman eden, hayatındaki her şeyi, hayatı boyunca karşılaştığı ve karşılaşacağı her olayı Allah'ın kaderinde yarattığını bilen bir insan hayatı boyunca bunun rahatlığını, güvenini ve iç huzurunu yaşar.Kadere inanan insan rahattır çünkü yarının endişesine kapılmaz. Yarın ne olacağını düşünüp endişe ve sıkıntılar içine girmez. Yarını Allah'ın, kendisi için mutlaka en hayırlı şekilde yaratacağını bilir.Kadere inanan insan geçmişinde yaptığı hatalardan dolayı da mutsuz olmaz. Çünkü geçmişinde o hataları Allah'ın kendisi için yarattığı kader içinde yaptığını bilir, bunun hayır ve hikmetlerini düşünür. Pişmanlık duyup tevbe eder, aynı hataları tekrarlamamaya gayret eder. Kaderde Allah'ın hatayı da insanın vazgeçmesi, tevbe etmesi için birçok hikmet ve güzellikle yarattığının farkında olur.Kadere inanan insan ölüm anının da kaderinde olduğunu, Allah'ın dilediği vakitte, yerde ve dilediği şekilde canını alacağını bilir. Allah'ın canını almak için takdir ettiği zaman geldiğinde, hiçkimsenin ve hiçbirşeyin kendisini koruyamayacağını bilir. Bunun için tevekküllüdür. Allah'a inanıp güvendiği için ahirette sonsuz güzel bir yaşam ümidindedir. Allah'ın rızasına uyarak ve kadere iman ederek yaşamış olmanın vicdan rahatlığı içindedir."Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık." ayetiyle de bildirildiği gibi dünyadaki her varlığın bir kaderi vardır. (Kamer Suresi, 49) Evinizdeki eşyadan yolda gördüğünüz bir taş parçasına, kuru bir ota ya da meyva veren bir daldan tutun da bakkalda rafta duran kavanoza kadar evrendeki canlı cansız tüm varlıkların Allah katında belirlenmiş bir kaderleri vardır. Ve her eşya ya da her canlı varlık için yaratılan kader, sonsuz akıl sahibi Allah tarafından belirlenmiştir.

• kaderini kendin çizersin

• Öncekileri Göster
    • cevaplayan yanlış söylemiş. özgür iraden var. ne yapacağını bilir nasıl hareket edeceğini Allah bilir ama karışmaz. Kararları sen verirsin kader budur. özgür iradende sende dir.

kaderini Allah bilir sen yazarsın

• kaderi Allah biliyorsa , ne diye o zaman cennet ve cehennem var ?
      Alllah kimin iyi kötü olduğunu biliyorsa, neden yaşıyruz ki o zaman ?
      insan oğlu kaderi yazar demekle sen Kuran'a aykırı söylemde bulunuyorsun birader
      iyice saçmalıyorsunz.Bir dayanak olmadan bunu söylemen sapkınlık bence

• Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,”ne yapalım, kaderimiz böyle”deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin,ne de hayat karşısında çaresizsin.

• sonsuz kaderimizden sectiklerimizi yasariz

• insan kaderini yaşar

Kızlar Ne Diyor 7

• kaderimizi yaşarız

• Kendi çizer. Senin önünde bir çok seçenek var. Bunlardan birini seçersin.

• kaderimiz allahtan gelir.ama kaderimizi iyi kılmakta bizlere düşer.

• Kaderimizi yaşarız.

• Bence, her insanın iki kaderi var. Biri iyi diğeri kötü kader. Hayatımızın belli noktalarında aldığımız kararlar ile iyi kaderimizle kötü kaderimiz arasında geçiş yaparız. Kararları biz aldığımız için, kaderimizi biz çizeriz, ama aslında sadece, çizilmiş olan kaderimizi kararlarımızla değiştiririz. Diye düşünüyorum.

• kader zaten bizim yaşadıklarımızdan oluşur...

• Kaderin senin elinde imiş cok araştırdım ama sonucuna varamadım 2 yol varmıs iyi yol kötü yol ... nerden gidersen onu yasarmıssın cuma sohbetinde sordum işin içinden cıkılmaz mıs fazla düsünme dediler bana ..

• :)

• :) bende o günden sora herseyin hayırlısı dedim yola cıktım aslında srdugum soru derindi :)

• ya içene girersen gerçekten çok derin nerden nereleree çıkıyor ama kafamı çok karuıtırdı dünde arkadaşlarla bunun muhabbetini yaptım çok farklı şeyler duydum

Yükleniyor...