Kadın ve erkek eşit midir? Kadınlar erkeklerden güçsüz müdür ki bu kadar ayrıcalığa ihtiyacı olsun?

Günümüzde hep kadın-erkek eşitliğinden bahsedilip duruluyor. Ama bu onları eşit hale getirmekten çok, kadınlara ayrıcalık kazandırdı. Geçen kiliseye, Mesih'in yaşamı hakkında bilgi almak için gittim. Bana iki tane CD verdiler. Biri "Magdelema", diğeri de "Mesih İsa'nın Yaşamı" adını taşıyor. Magdelema kadınlar için çekilmiş bir belgeselmiş. İkisini de izledim. agdelema'da çok daha farklı anlatılıyor. Kadınları daha ayrıcalıklı görüyoruz hepimiz. Hep önden bayanlar geçer, hep erkekler evlenme teklifi eder gibi...

Ama böyle olması kadını yüceltiyor mu alçaltıyor mu, kimse bunu düşünmez.Ya da mesela kadınlar erkeklerden güçsüz müdür ki bu kadar ayrıcalığa ihtiyacı olsun? Hadi şimdi bunu düşünelim ve düşündüklerimizi dile getirelim...

Anket Sorusu

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Kadın aslında erkeğe nazaran bazı özellikleri daha ön plandadır , mesela daha çok soğuk ve sıcağa dayanıklıdırlar bunlar fiziksel , içgüdüsel olarak annelik , sahiplenme gibi özellikleri daha fazladır.. Fakat yaşadığımız ataerkil toplum dolayısıyla erkeğin hegomanyası altındadırlar , o sebebten şuan ki toplum için eşit diyemeyiz. Ama eşit olmalıdırlar..

Erkekler Ne Diyor 24

• geçene titanikle ilgili belgesel izliyordum... ölenlerin çoğu ingiliz ve o dönemde ingilterede erkeklerle eşit olacakları seçme ve seçilme hakkı için şiddeti dahi içeren bir mücadele içinde olan bir kadın hareketi vardı... o dönem ingilteresinde başlıca gündemkonusu buydu:

merak ettim acaba o gemide bu kadın hareketine bağlı kimseler yok muydu? ve acaba aralarından hiçbiri çıkıp da "neden filikalara binmede bize öncelik tanınıyor; sırf kadın olduğumuz için bizim yaşayacak olmamız ve sırf erkek oldukları için onların ölecek olması hiç de eşitliğe uygun değil" diye itiraz etmişmidir?

• Ben de ondan bahsediyorum işte.Tamamen eşitlikten bahsediyorum.

• esittir işte

• türkiyede eşit değildir

• ben esit herhangi bisey gormuyorum haklar disinda tabi

• ısıne gelırse esıttır gelmezse degıldır

• kadın+erkek=değildir

• Bence esittir, ama bunu hic bir yerde göremiyoruz veya esitmis gibi davranamiyoruz.

• bence bunu eşitlik üstünlük meselesi haline getirmeye gerek yok. erkek eşine sevgi saygı gereken değeri verecek, kadında aynı şekilde eşi gerekenleri yerine getirecek. hiç kimse hiç kimseden üstün değildir. kadın erkek eşitliği diye önümüze sunulan bir cinsiyet çatışmasıdır..

• Magna Carta ile krala kafa tutan yapı bu noktaları çoktan geçti. Biz geçemedik burada diyorsan.. Muasır medeniyet seviyesi ile bu işlerde kastediliyor.

• bak ! ( masanın altından gösterilen yumruk : başparmak, işaret ve orta parmağın arasından gülümsüyor )

• ben olaya şöyle yaklaşıyorum kontrol edemediğimiz bi olgu doğa ve düşünüyorum doğada en üstüm kim ilahı şu konumda saf dışı bırakarak hiç bir şeyin hiç bir şeye üstün olmadığı düşüncesi doğada ki canlılar varlıklar eşitmi hayır peki bu eşitliği bozan ne bulundukları konummu ,sahip olduğu nicelikleri ve niteliklerimi güçlermi yoksa doğada bunların üstün olmadığı gerçiğini göz ardı mı etmeliyim doğa da bir takım üstünlükler diğer bir takım üstünlüklerden baskın değiller ee peki kim daha üstün şimdi bu konumda bizde doğanın bir üyesiyiz üstelik en üstün canlılarız yanlışmıyım hayır peki öyleyse doğada çift olarak yaratılmış varlıklar bir birlerinden üstün olmayıp sadece farklı özellikleri bakımından üstün kılınmış gibi gözüküyor veya bu bize böyle lanse ettirilip bilinç altımıza ideolojik güdümlemeler yapılmıyor mu ? evet yapılıyor biz insanları yönetmek için ayrıca çaba gösteren güç unsurları ve bu unsurları kullanan insanlar bu konumda illa bi eşitlikten ziyada bi çatışma yaratıp zihinleri bulanıklaştırıp bi rant sağlıyorlar bundan 10 sene öncesi bu ideoloji daha beyinlere yerleşmemişti kulaklara üflenmemişti insanlar bu konuyu dert etmiyordu etnik kökenler yada kültürler farklı düşüncelere sebeb olabilir ama kadın yada erkek üstün sorusu boşlukta gibi sanki ve bizler insanız cins olaraksa hepimiz ayrı bi donanıma sahibi bırakın bu üstünlük muhabbetini insanlar doğanın imkan sağladıgı kadar eşittir ve buna kimse müdale edemez =)

• Kadınlar askerlik yapmıyor.

• bence kadın topuklu giydiğinde boyları eşit oluyor sadece.başka bir eşitlik yok.

• kadın erkek bir birini tamamlayan elmanın iki yarısı gibidir. hepsinin özelliği farklıdır. aile reisi erkektir. erkeğe yardımcı olsun itaat etsin diye allah kadını yaratmıştır. kadın erkek allah katında kanunda eşittir.

• Evrim masalına inanmak da koyunluk tabi.O da beyinlerimize yerleştirilmeye çalışılan bir şey sonuçta ve tamamen yalan..Bana düşünmemişsin gibi gelmişti.

• ben dusundum ve inaniyorum evrim masalina inananlar asil yobaz ve koyun.

• Ben mutluyum zaten.Tanrı'nın varlığına da inanıyorum.Fakat inanmadan önce iyice düşündüm.Düşünmeden inanmak koyun gibi güdülmektir.Tanrı insanlara düşünsünler diye akıl vermiş.O zaman kullan.Düşünmeden inanmanın da bir değeri yok.Çünkü o inanç senin değil, sana öğretenlerin inancı.Kendin ol.

• Öncekileri Göster
  • son dönemeçte erkek egemenliğinden eşit egemenliğe bir dönüş var diyebiliriz, bakalım önümüzdeki yüzyıllar neler gösterecek. tabi hak hukuktan bahsetmiyorum, o konuda eşit gibi

• efendım tanısınca kızla onda eşitiz kibarız sonra hav hav hav..

• Eşit olmadığını düşünüyorum.

• erkek büyük eşittir.

• E..

çekimserim..

• hayır eşit değill türkiyede

• eğitim şart

• Kadın erkek eşit değildir olamaz da fıtratları buna müsait değil.Anca denk olabilir kadın ile erkek

• kadın ve erkeği bırak erkek ve erkek kadın ve kadın da eşit değildir kimse kimseye eşit değildir.

• kişilik oalrak farklı olduuğmuzdan bahsetmiyorum ben ekonomik durumu iyi olan kadın çulsuz erkeği ezer, baba erkek olduğu için evin reisi değildir eve para getirdiği için evin reisidir. cinsellikte erkekler çok rahattır kızlar içlerine çok kapanıktır (aileden yetişme stili), yurt dışında inşaatlarda ağır sanayilerde kadınlar çalışıyor güç olarak biz türk erkeklerinden de çok daha güçlüler, öylesi de var böylesi de var her türden her tipliside var

• Hepimiz farklıyız.O ayrı mesele tabi.Ben burada zaten kişilik olarak değil, toplumdaki konumu itibariyle kadın ve erkeği karşılaştırıyorum.

• sen onu bunu dinleme dünyada ki her insan eşittir ve cins ayrımı yapılmaksızın rahat olabilirsin

Kızlar Ne Diyor 10

• kadını yüceltmiyor o erkeklere seçme gücü veriyor

• kaçıncı kez soruldu değildir diyorum

• değiliz

ama eşit olduğumuz günlerde gelicek inşallah

• İnsan hakları konusunda eşitiz fakat geri kalan kısımda eşit olduğumuzu düşünmüyorum.Güçsüzlüğümüz diye birşey kesinlikle yok fakat bence erkek bir adım önde olmalı..

• kısmen.bazı konularda onlar öncelikli bazılarında biz

• Çok uzun bir yazı yazardım, ama feci üşendim. Bir sürü açıdan değerlendirmek lazım, sosyolojik, coğrafik, biyolojik, tarihsel vs vs...

Şu anki bulunduğumuz konuma duruma bakarsak Türkiye gibi bir ülkede eşitlik gibi bir şey söz konusu değil... Marifet sanılan "ataerkil" sistemin takipçisi çok. Sadece şunu söyleyebilirim, kadın, dişi, vulva ne dersen de adına her zaman için doğada biricik ve en önemli kilit taşıdır.

• insanız, haklarımız eşit. bu kadar.

• eşit olsaydık üreyemezdik.

• eşit haklara sahiptir. o kadar.

• Esit degildir

Yükleniyor...