Aleviler namaz kılar mı? Kılarsa nasıl kılar?

Alevilerin bir kesimi namazı kabul etmiyor. Bir kesimi de

Islamiyeti kabul etmeyip ayrı bir din olduklarını söylüyorlar.

• Aleviyim ve namaz kılıyorum..
    53% (52)64% (116)60% (168)Oy Ver
  • Aleviyim. Ve alevilikde namaz yoktur.
    21% (21)12% (22)15% (43)Oy Ver
  • Aleviyim ve namaz kılmıyorum.Ama karşı da değilim.
    26% (25)24% (44)25% (69)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Samimice cevap veren herkese teşekkürler. Bu soruyu sormakta ki amaç

Aynı ülkede yaşadığımız insanları tanımak.Amaç kimsenin yaşam

Tarzını değiştirmeye çalışmak değil.Isteyen istediği inancı yaşamalı. Tabiki başkasının inancına

Saygısızlık etmeden.

0|0
11|16

En İyi Kız Görüşü

• Ben Aleviyim diyen namaz kılmak zorundadır. Ve evet, kılarlar.Kulaktan duyma sözlerle değil, öğrenerek bilerek konuşacak insan...

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Çocuklarınıza namazı öğretiniz ve buluğ çağına eriştiklerinde de namaz meselesini ciddiye almalarını sağlayın.”

Zira Alevilerin İmamı olan Hz. Ali (a.s) ve onun tertemiz Ehlibeyti (a.s) olan İmamlar namaz kılmış ve namaz kılmayı da önemle vurgulamışlardır. Kur’an’da namazla ilgili birçok ayetler vardır. Başta Hz. Ali (a.s) olmak üzere Ehlibeyt İmamları (a.s) Kur’an’ı bizzat kendileri okuyor, onu okutuyor ve ona göre de amel ediyorlardı. Onlar hiçbir zaman Kur’an’ın emri dışına çıkmamışlardır, Kur’an’ın emirlerini uygulamak yolunda can ve mallarından geçmişlerdir. İmamların siresine baktığımızda onların Kur’an’a ne kadar önem verdiklerini çok iyi görebiliyoruz, hatta bizlere her gün Kuran’dan elli bir ayet okuyun diye tavsiyede bulunmuşlardır.

İnternet sayfalarında var resimli namaz gösteriyor ,her müslümanın kıldığı gibi kılınıyor değişik bir şekilde değil...Ne demeye karıştıryorsunuz...

3|2
    • internette gördüğün herseye inanma sen. bir alevinin namaz kıldığını; bir şii veya sünni kolay kolay göremez.göstermezler yani

• 5gün

Şiiler alevilik değildir Hz. Hüseyin Hz. Hasan ı şehit eden zalimler sonradan pişman olup Hz. Ali'nin yolunu seçemişlerdir fakat sünni inanışa paralel bir inanıştır. Caferiler gibi şiiler o yüzden kendilerini zincirler ile döverek af dilerler

• 5gün

@Anonymous90 alevilik islam dinin bir koludur ve Hz. Ali den gelir. namaz dinin farzıdır ve biz aleviler de namaz kılarız...
      Yüz yıllar boyunca emeviler tarafından fetvalar da kötülenip dışlandığımız için camilere gitmemişiz ama bu namaz kılmayıız manasına gelmez

Günün KS Videosu

Neco yanıtladı: Kadınları çözdünüz mü?

Kızlar Ne Diyor 11

• Sünniler her şeyi gerektiği gibi yapıyor mu peki söylermisin

4|3
  • sunniyim diyen kaç kişi 5 vakit namazını kılıyor ? alevilerde namaz kılar onlarda müslüman ve gerektiği gibi kılarlar cumayada giderler bayram namazınada ...

0|2
    • Benimde anlam veremediğim bu ya! Sunniyim diyenler namaz kılmaz oruç tutmaz burada cinsellikte o kıza asılır başka yerde başka kıza asılır sonra aleviliği ortaya atıp birden müslüman kesilip millete b*k atarlar.

• herkes ilk önce kendine baksın

• 1ay

@kunteper34 Hislerimin tercümanı oldun resmen ya. Allah razı olsun..

• ben değil ama ananem kılıyor sünni namazı bildiğin

0|1
  • B dedim ben de bir aleviyim sorunu okurken güldüm vallahi, ayrı bir din :D :D :D hepimiz müslümanız, sadece dini suistimal etmiyoruz, millete karışmıyoruz. namaz kılan alevi pek görmedim. benim çevremdekii hiç bir alevi namaz kılmıyor. bizim ailede bana öğretilen 'Hz. Ali namaz kılarken öldürüldü. bu yüzden aleviler namaz kılmıyor. tabi aleviliğin bektaşi akımı ile birleşmesi de ibadeti cem ibadetine çevirdi.' ben böyle büyüdüm.

1|1
    • "Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir." Ankeb�t s�resi (29), 45

Benim dinim İSLAM, kitabım da KURAN-I KERİM. Kimse namaz kılmak zorunda değil, herkesin kendi taksiratı elbette. Ama namazı protesto edici bir akım oluşturmak, "aleviler şu veya bu sebeple namaz kılmaz" demek GÜNAH... Kime bu protesto? Namaza nefretin ASIL sebebi ne? Suikast mi yapıldı yani Hz.Ali'ye?

• pardon, ben cevabı yoruma açık kamuoyu oluşturma nitelikli cevaplamadım, aleviyim namaz kılmıyorum mecbur da değilim kime ne ki 3 eksi gelmiş anında? allah allaah bu ks halkı cehaleti her cevabımda bana vuruyor.

• Aleviler namaz kilmazlar. Ben bir aleviyim namaz kilmam. Dersimlyim ve en cok aleviyi nufusu dersimdedir ve namaz kilmayiz biz. Cem evlerine gidip niyaz ederiz. Biz aleviler kalbimindan heryerde dua edebiliriz. Asil soru soruna tepkim benim ve bilio bilmeden konusanlara. Kimin hakidir kime dusmusrur neyin dogru olup olmadini tartisir. Biz aleviler bir kere kalkip dememisizdir neden siz bunu yapiyorsunuz. Ama siz herzaman aleviler sorgular hor gorur ve hakaret edersiniz. Bu bir kere insancil degildir. Turkiye baska dinde hirstiyan gelir ona aleviden daha az tepki gosteren bir toplumdur turkiye. Konu alevilik sunnilik ten cikmis tir insanlikten cikmistir birkere. Alevilere karsi bir dusmanlik kinlik vardir insanlarda. Buda beyin yikamalar sagolsin. Alevi olmiyanlar alevilerim yerine konusurlar. Herkez kendine gelsin bir dusunsun nnerde hatta yaptini bulur

1|1
    • peki hiç içinde bulunduğun inanışın sapık olduğunu düşün dün mü?sadece soru hakaret olarak algılama..

• 38gün

@Meral4434 ... Kimse hakarette bulunmuyor meralcim. fakat anlasilmiyan bir celiski var şu an. Sen namaz kilmiyorum diyorsun ve yazilisinda namaza karsi bir tepki hissediliyor yani karsi gibisin. peki kurani biliyorsan veyahut okuduysan senin kitabin oldugunu kabul ediyorsan peki kuranda namazdan ne kadar bahseldigini okumadinmi? Namaz bir kulun yapmasi gereken ilk ibadet drgilmidir? Eve kalp temizligi cok önemli fakat namaz kuranda gectigi gibi , bizim allaha olan kulluk borcumuzdur. alevilige yapilan tek tepki şudur ki namazi üstüne basa basa kabul etmiyorsunuz. vede bizde namaz kilinmaz demek gercekten münafikliktir bunu bil heleki kuran bizim kitabimizdir diye bir insanin demesi...

• 12gün

Alevi Aliyi sevmektir Alinin yolunda olmaktır ALİ kimdir peygamber efendımızın damadı amcasının oğlu İslamı cocuk yaşlarda kabul eden birisidir müsluman olan namaz kılar ibadet eder 'ben Alevi yim namaz kılmam onu yapmam bunu yapmam' degil bu tembeliktir işnize öyle gelir sen Müslümansın kılıcaksın HE bu arada bende bir Aleviyim ve namaz kılarım...

• öfff bugün taktınız alevilere ama rahat bırakın insanları herşeylerin i bilmek zorunda değilsiniz ve onları sorgulamak ve eleştirmek yeter ama ya

3|0
  • bi alevi arkadasim vardi oruc ne bilmezdi bir alevi arkadasim vardi sunnilerden hic bir farki yoktu. sadece adi aleviydi. yani aleviligin birsuru kolu var.

0|1
    • haklısınız.kendi aralarında farklılıklar var dersim alevileri ne namaz ne oruç bilmiyor.örneğin sivas alevileri daha bağlı

• okadar yer yer bilmem ama sunnilerden farki olmayan alevi arkadasim amasyaliydi :)) din bilmeyen arkadasim ise kahramanmarasliydi. o bayaa dinsiz gibi biseydi. acaba deistmi olsam acaba ateistmi olsam diye dolasiyordu ortalikta :D

• Gedikkahsen misin nesin. Ben bir dersimliyim. Alevi toplun en cok oldugu bolgedir. Boz alevilerin hic bir grubu yoktur. Bir 12 imamlarda oruc tutar namazda kilmayiz. Biz sizin ne yaptiniz umrumuzda degil ama siz gelip bizi tartismaktan yorulmadiniz. Komik olanda ne hadine dir bir kulun allahin arasina girmesi. Kimin hakidir ki neuin gunah olup olmadina karar verir. Siz allahla kendinizo birmi goruyorsunuz

• Aevilerin kilanlarida kilmayanlarida, müslümanlarinda kilani ama kilmayanida var

0|0
    • Sonucta hepimiz müslümaniz. Hz. Aliye sünnülerde inanir, alevilerde Hz. muhammede. Ben alevileri Cok severim en iyi anlastigim insandirlar. Benim Soyumdada alevi var.

• 28gün

Pardon da Alevilik ayrı bir din mi sanıyorsun? Müslümanları da var derken? Lütfen yeterli bilgin olmadan bir şeylere yorum yapma.

• ALEVİYİM VE KURANI OKUDUM VE AÇIKLIK GETİRMEK İSTİYORUM.. NAMAZ DUA DEMEKTİR.. KURANI KERİMDE HİÇBİR AYETLE NAMAZIN ŞEKLİ BELİRTİLMEMİŞTİR. NAMAZ BEŞ VAKİT DİE BİR AYET YOKTUR.. 5 VAKİT OLAN DUADIR.. MADEM NAMAZ SİZİN ZANNETTİĞİNİZ GİBİ ŞEKİLLERİ OLAN BİR OLGUDUR NEDEN ABDESTİN ŞEKİLLERİ KURANI KERİMDE AÇIK AÇIK VERİLMİŞTİR DE NAMAZIN ŞEKLİ VERİLMEMİŞTİR? NAMAZ SALAT VE SELAM DEMEKTİR.. ALEVİ TOPLUMU CEM EVLERİNDE VE GÜNLÜK HAYATLARINDA SINIRSIZCA NAMAZ KILAR VEE SALAT SELAMI YERİNE GETİRİR.. BURADA HİÇ KİMSE BİR AYET YAZAMAZ KURANDA NAMAZIN 5 VAKİT OLDUĞUNA DAİR... BUYRUN OKUYUN NAMAZ/DUA DEMEKTİR.. ŞEKLİ YOKTUR!!! 5 VAKİT NAMAZ EDİLEN DUA DEMEKTİR...

0|0
  • müslümanlik namaz kilmakmi kapanmak mi oruc tutmakmi? diyelim kapalisin namazini kiliyorsun orucunu tutuyorsun falanis filanmis ama icinde serefsizlik var ve gizli gizli haltlar yiyosun bumu iyi yoksa cogu seyi yapmayipta temiz bir insan olmakmi

insanin icinde olmasi lazim.

1|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Senin bu yaşta işin gücün yok bugüne kadar öğrenemedin de buraya sorarak mı öğreneceksin neyin ne olduğunu? Biraz kitap oku ya da bu mezheple alakalı videolar seyret anlarsın ne olduğunu. Sen alevi değilsin peki 5 vakit namaz kılıyor musun? Bahçende dal olamadın başkalarına ağaçlık mı taslıyorsun?

2|0
    • Burası soru sorma platformu neden bu kadar rahatsız oldunuz?

• Burda bir birine düşen tek kişi sensin. Cevap vereceksen ver

Vermeyeceksen laf kalabalığı yapma.Bu sitede aleviler hakkında soru sormak yasak mı?

Sizden başka sıkıntı çeken yok. Biraz rahat ol. Bu konuları konuşmaz isek birbirine iyice yabancılşırız.

• +1 cok dogru

• Açıkçası, onların çok da genel bir kuralı yok. Kılanı da gördüm, kılmayanı da gördüm. 8 gün içip/zıçıp oruç tutanı gördüm, "bizim namazımız kılınmış, orucumuz tutulmuş" diyeni gördüm. Büyük oranda bozulduğunu düşünüyorum aleviliğin. Aslında tam olarak ne olduğunu da bilmiyorum ama eğer bir şeyin arkasından gittiğini söyleyen insanların yaptıkları arasında büyük farklar varsa; o şey bozulmuştur ..

1|1
    • Hic bir seyin bozuldugu yok. Bir alevi bilir neyin ne oldugunu. Bir alevi olmadan bilgin olmadan konusma

• Bir konuda biri evet derken diğerinin hayır dediğini gördüm, alevi olduğunu söyleyip arasında uçurum olan insanları nasıl tanımlıyorsun o halde ? İnsanların ne yapıp ne yapmadıklarını söylemiyorum, teorik bilgilerini kastediyorum.

• Ben yok sünni, yok şii, alevi, yasemin levi anlamam. Ben HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.) efendimizin getirdiği İSLAM dinine inanan bir müslümanım. O 5 vakit namaz diyorsa ODUR. O oruç diyorsa ODUR. O cami diyorsa ODUR. Kur'an-ı Kerim ne diyorsa ODUR. Gidin madem kendi kutsal kitabınızı da yazın. İslam'ın peygamberi HZ.MUHAMMED'tir. Eğer ki Hz.Ali olsaydı, Hz.Ali bir hayran olmaz, kitabın bizzat indiği peygamber olurdu. Dimi?.. Bizim Hz.Ali'ye olan sevgimiz ayrı, ancak dinimizin peygamberi olan Hz.Muhammed (s.a.v.)'e olan saygımız APAYRI. ALLAH ıslah etsin bu örgütcüleri.

1|2
    • 5gün

Hz. Ali'ye de 12 sayfa inmiştir bunu dindar sünni arkadaşlarım dan öğrendim...
      Alevilik nedir bilmeden yorum yapmanız saçma olmuş git bir araştır... Mevlana yı Hacı Bektaş Veli yi araştır... Anadolu daki bütün tasavvuf ehlinin geldiği yer aleviliktir...
      Sünniler sen tek farkımız ekstra ibadetler yapmamızdır... namaz da kılarız oruçta tutarız... namazı günahlarımız için değil Allah a olan sevgimizle kılarız...

• arap alevisiyim. Çok şükür namazımızda orucumuzda kitabımızıda biliriz. Hz. Ali ye daha çok önem veririz ki oda Allah'ına inan biri değilmiydi? Namazımızda ziyazımızda orucumuzda kuranınızda çok şükür hepsi tam. Yalnız türklerin kıldığı namazın yanında 1 tane daha namaz kılarlar o gizli tutulur asla dışarıya çıkmaz. diyeceğim o ki. Allah'ına kitabına peygamberlere inan bir ALEVİ 5 Vakit + 1 Vakit diğer namazdan kılar toplamda günde 6 Defa Allah'u ekber diyen bir milleti eleştirmeniz çok saçma. Ya Allah bismillah Allah'u Ekber !

1|0
  • ben bir sünniyim. alevi olarak çok yakın arkadaşlarım var. evet namaz kılıyorlar. ama ayakta değil. sadece 12 imama selam verme bölümünde ayağa kalkarlar. ve namaz kıldıkları yerde yemek verilir. aç gelende tok çıkar, tok giren de tok çıkar.

2|2
    • O namaz degildir. Biz namaz kilmayiz

• ''biz'' deme ''ben'' de. ben öğrenci olduğum için adana yaşıyorum. ve Aleviliği en iyi yaşayan alevileri tanıyorum çok yakın. hepsi benim büyüklerim. farklı vasıtalarla tanıştım. ama hepsi çok iyi insanlar. ve evet o namaz.

• Anonymous90 bende aleviyimde bu namaz kılmayız AntiNamazcısın sanki kılmıyosan kılma Aleviler kılmaz diye birşey yok Hz. Ali ra kılmazmıydı

• Ben çok temiz aleviler tanıdım. Evinde Kuran-ı Kerimde bulunduruyor Namazınıda kılıyor. Diğer aleviler gibi saçma işlerle uğraşmıyorlar

0|1
    • Aleviler namaz kilmaz! Ve temiz lafida nedir butun aleviler temizdir. Namaz kilmakla temizmi olunuyor :S

• 28gün

@Anonymous90 Bak arkadaş sen kılmayabilirsin ama biz diyerek içine alamazsın benim hakkıma ve tüm namaz kılan alevilerin hakkına giremezsin genelleme yapamazsın çok yanlış yaptığın. bir alevi olarak namazımıda kılarım BENİM AİLEMDEN GÖRDÜĞÜM SÜLALEMDEN GÖRDÜĞÜM BUDUR. sen her yorumun altına ALEVİLER diyerek genelleme yapamazsın. Hz. Ali de namaz kılardı benim amacım asla senin dinini yargılamak değil haddime de değil bana düşmez Rabbimle senin aranda. Kızdığım nokta genelleme yapman Lütfen yazdıklarını düzelt.

• 24gün

@IIIIDEVRIM sen baska bir alevi mehzepini inaniyor olabilirsin ama alevilere neden musluman degilmis muhamalesi yaparlar? cunku namaz kilinmaz ve camiye gidilmez. Belki sen baska tursundur bilmiyorum. ama ben 12 imamlarida cem evleerinde aktiv olarak bulunurum, namaz kilmak kotu birsey değil elbet isteyen kilar ama bizim yolumuzda o yoktur

• irandaki şii likle hiç alkası yoktur...hatta zamanında iran şahı türkiyedeki alevileri şii yapmak için dönemin başkanına teklif yapmış..red cevabı alındaca---bari sünni olsunlar...bu ne sapıklık ..dediği rivayet edilmiştir...ibadet şekilleri çok absürd--islamda yer almayan şekiller--fikirleride öyle...yozlaşmış ve islamı yanlış yorumlamış gürhlar tarafından türemiştir..

0|0
    • Kadınları Zorla peçeyemi geçirelim , Namaz kılmayanı kırbaçlıyalımmı ve pis pis rivayetler neymiş ibn... rivayet ediyor peygamber namaz kılmayını kırbaçlarmıs Buna inananın allah belasını versin biz şeytani fikirlerinizi inanmanızı engelemeyiz inanın bizim fikirlerimize engel olmayın bende namaz kılıyorum ama aleviyim nedir bu bizimle çekemediginiz gidin şeyhlerinizin yanına Sünnimiş.

• anadolu alevileri namaz kılmaz, cem evinde ibadet eder. kılanlar yok değil elbet.

arap alevileri namaz dedikleri bir ibadet gerçekleştirir ama farklıdır. içeriğini pek açıklamazdan dışardan insanlara

0|2
  • sana ne lan , ulan var ya çok güzel bir cevap al lan al ; link

1|0
  • Alevilik bir din değildir nedeni ise peygamberi ve kitabı yoktur.

Namaz konusunda da islamda namaz şarttır ama kılmazlar artık onlara kalmış bir şey bişey diyemeyiz.

0|0
    • KURANI ALİDİR.. ALİ KURANDIR... NE KADAR CAHİLSİN OKU KURANI KERİMİ... NAMAZ ŞARTTIR ÖYLEMİ BİR AYET PAYLAŞIR MISIN NAMAZIN ŞEKLİNİN VERİLDİĞİ? NAMAZIN KELİME ANLAMI FARSÇADIR VE DUA DEMEKTİR... NAMAZ/DUADIR... ŞEKLİDE YOKTUR... BİLMİYOSANDA OKU ÖĞREN..

• AYRICA ALEVİLER CEM EVLERİNDE VE GÜNLÜK HAYATLARINDA BOLBOL NAMAZ/DUA EDERLER ALLAHI ANARLAR.. ALLAHA İBADETİN SAYISI YOKTUR.. GÖNÜL GÖZÜNLE OKU..

• Alevilikte namaz vardır. Yoksa Allah'ın arslanı Hz. Ali (a. s) namaz kılmazdı ve imamlık yapıp namaz kıldırmazdı. (haşa ve kelle). Araştırın biraz dar görüşlü olmayın Aleviliği saptırıp kendinize kolay geleni yapmayin ortak kitabımız Kuran-ı Kerim'e bakın Namazın nasıl kılınacagıda yazıyor Kitap'a inanmayan Allah'a da inanmaz

0|0
  • ben aleviyim alevilerin ayri namazi wardir aleviler 2 namaz kilarlar 1 normal secde namazi 1 de ayri bir namaz hz. ali hz. muhammed bu namazlarin 2 sinide kiliyolardı ve sdece hakkedenlere 2. namazi veriyolardı ama cemevindeki namaza hc benzemez bizim namaz aleviler doğru yoldadır biz arap alevisiyiz türk aleviler cemevinde kilar biz temiz yerde kilariz YANİ ALEVİLER NAMAZ KILARRRRR

0|0
  • Aleviler neden namaz kilmaz mescit cemevi damevi ismi hepsi şu an orada olduruldugü icin mi? Peki bir saglik evinde ölseydi gitmicekmiydiniz ya da su icrrken ölseysi icmeyecekmiydinuz ben de alewiyim ama kiliyorm biraz mantklı dusunun..

0|0
  • Ben Aleviyim istanbuldayım annem Alevi Tokatlı daha doğrusu pir Hubyar dan babam ise Sivaslı Alevi yani anadan babadan Aleviyim annem derdi ki namaz Kuran'da geçmez daha doğrusu fiil olarak geçmez yani nama kıl değil Allah'a secde et der derdi ki bizim burada her perşembe Cem yapılır ve cemdede secde edilirdi babamda annemle aynı şeyleri söylerdi bu konularda pek bilgisi yok idi fakat bu cevaplar beni pek tatmin etmedi ben araştırdım ve kesin diyebileceğim kanıtlar buldum ki şöyle ; her Alevi Caferidir (Anadolu Alevisi Nusayri Kürt alevisi vs.) Anadolu Alevileri namazı değişiktir (Cem'de secde edilir zikir okunur namaz olarak kılınmaz) fakat Anadolu Nusayri Kürt demeden direk Alevilikte nama vardır sabah vakti 2 rekat öğle vakti (öğle ve ikindi namazı Cem edilir yani birleştirir) 8 rekat (4 öğle 4 ikindi) akşam vakti 7 rekat (akşam 3 yatsı 4 rekattır ve birleştiririr) ve ayat namazı 2 rekattır (Güneş tutulması ay tutulması halkı korkutan gök gürültüsü gibi durumlarda farzdır) ve aynı Zamanda seccadede bir mühür vardır baş secdede ona koyulur (mühür temiz toprakta olabilir) topraktan geldik yine ona gidicez manası ile kısacası sapmalar olmadan sadece Alevilikte vardır aynı Caferilikte ki gibi kılınır ki zaten her Alevi Caferidir bunun farkında olanlarda namaz kılar Alevilik şiiliğin İsna'aşer'iyye mezhebine mensuptur (12 imamı kabul edip fıkıhlarına uyarlar) bağzıları batıniyye derler fakat yanlıştır onlara inanmayın İsna'aşer'iyye dir

1|0
    • İŞTE BU KARDEŞİM.. DOĞRUSU BUDUR... NAMAZ KILMAK DEĞİL NAMAZ/DUA ETMEKTİR... VE BİZ ALEVİLER NAMAZI DUAYI EDERİZZZ ALLAHI ANARIZ

• Benim düşüncem Allah in bize emrettiği şeyleri yerine getirmek bildiğin doğru bişey varsa çevrene söyliye bilirsin günümüzde dini inancını dört dörtlük yerine getiren yoktur pek fazla

Bu tür soruları görünce bende bir tuhaf oluyorum bildiğim tek bişey var Allah a inanmak onun Resûlullah ına itaat etmektir bilip bilmeden konuşmak çok günah kimse kimseyi hiç bir şekilde yargiliyamaz alevilere yoneleceklerine gidip yabancı kisilere yonelsinler

0|0
  • arap alevisiyim hatay samandağ bizler namaz kılarız bir sır olara siz bunu bilmezsiniz ve öğrenemezsiniz çünkü alevi olunmaz alevi doğulur anave bababnın alevi olması şartır.

1|0
Yükleniyor...