Aleviler namaz kılar mı? Kılarsa nasıl kılar?

Alevilerin bir kesimi namazı kabul etmiyor. Bir kesimi de

Islamiyeti kabul etmeyip ayrı bir din olduklarını söylüyorlar.

Anket Sorusu

• Aleviyim ve namaz kılıyorum.. A seç
  • Aleviyim. Ve alevilikde namaz yoktur. B seç
  • Aleviyim ve namaz kılmıyorum.Ama karşı da değilim. C seç
Güncellemeler:
Samimice cevap veren herkese teşekkürler. Bu soruyu sormakta ki amaç

Aynı ülkede yaşadığımız insanları tanımak.Amaç kimsenin yaşam

Tarzını değiştirmeye çalışmak değil.Isteyen istediği inancı yaşamalı. Tabiki başkasının inancına

Saygısızlık etmeden.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Ben Aleviyim diyen namaz kılmak zorundadır. Ve evet, kılarlar.Kulaktan duyma sözlerle değil, öğrenerek bilerek konuşacak insan...

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Çocuklarınıza namazı öğretiniz ve buluğ çağına eriştiklerinde de namaz meselesini ciddiye almalarını sağlayın.”

Zira Alevilerin İmamı olan Hz. Ali (a.s) ve onun tertemiz Ehlibeyti (a.s) olan İmamlar namaz kılmış ve namaz kılmayı da önemle vurgulamışlardır. Kur’an’da namazla ilgili birçok ayetler vardır. Başta Hz. Ali (a.s) olmak üzere Ehlibeyt İmamları (a.s) Kur’an’ı bizzat kendileri okuyor, onu okutuyor ve ona göre de amel ediyorlardı. Onlar hiçbir zaman Kur’an’ın emri dışına çıkmamışlardır, Kur’an’ın emirlerini uygulamak yolunda can ve mallarından geçmişlerdir. İmamların siresine baktığımızda onların Kur’an’a ne kadar önem verdiklerini çok iyi görebiliyoruz, hatta bizlere her gün Kuran’dan elli bir ayet okuyun diye tavsiyede bulunmuşlardır.

İnternet sayfalarında var resimli namaz gösteriyor ,her müslümanın kıldığı gibi kılınıyor değişik bir şekilde değil...Ne demeye karıştıryorsunuz...

• Siz kılmayabilirsiniz.Fakat hepsi kılmıyor diye bir kaide yok, benim eşimin sülalesi alevi ve eniştemin sülaleside alevi, camiye gitmezler cem evlerine giderler fakat evde namaz kılanlarıda var.Gözlerimle gördüğüm şeyleri bana kimse yok ,diye konuşmasın. Her sunni camiye gidiyor mu?Hayır, her sunni namaz kılıyor mu? Hayır,

ayrıca Evet, ben oldukça iyiyim teşekkür ederim, ya siz?

• Aleviler namaz kilmaz :S iyimisin sen. Bende aleviyim dedelerimiz bizim cem evinde niyaz ederler. Biz namaz kilmayiz. Namaz kilmakla muslanlikmi oluyor. Ne kotuki biz aleviler hic bir zaman kimsenin inancina bir yorum yapmayiz ama siz sunni lee gelir bizim allah sevgimizi bizle tartisiriz. Kimseye dusmez allahla kulun arasindaki bagyi. Kimsenin hakki yoktur. Tartisilmaz bile

• Şii veya Şia demek (taraftar olma,takip etme’manasındadır)Yani Alevi meshebinden olanlara şii denilir.Ayrıc bir meshep değildir. Bunun böyle söylenmesinin sebebi farklıdır.Şia ya da Şii kavramı peygamberimizin Muhammed (s.a.v) zamanında Hz.Ali için kullanılıyordu

• Öncekileri Göster

Kızlar Ne Diyor 8

• Aleviler namaz kilmazlar. Ben bir aleviyim namaz kilmam. Dersimlyim ve en cok aleviyi nufusu dersimdedir ve namaz kilmayiz biz. Cem evlerine gidip niyaz ederiz. Biz aleviler kalbimindan heryerde dua edebiliriz. Asil soru soruna tepkim benim ve bilio bilmeden konusanlara. Kimin hakidir kime dusmusrur neyin dogru olup olmadini tartisir. Biz aleviler bir kere kalkip dememisizdir neden siz bunu yapiyorsunuz. Ama siz herzaman aleviler sorgular hor gorur ve hakaret edersiniz. Bu bir kere insancil degildir. Turkiye baska dinde hirstiyan gelir ona aleviden daha az tepki gosteren bir toplumdur turkiye. Konu alevilik sunnilik ten cikmis tir insanlikten cikmistir birkere. Alevilere karsi bir dusmanlik kinlik vardir insanlarda. Buda beyin yikamalar sagolsin. Alevi olmiyanlar alevilerim yerine konusurlar. Herkez kendine gelsin bir dusunsun nnerde hatta yaptini bulur

• +1 verdim canım, bir alevi olarak arkandayım. hep sormuşumdur biz kimsenin inanışını yargılamıyorken toplum neden bizi yargılamayı hobi haline getirdi diye? cevap, yok. tek cevap cehalet olsa gerek.

• Lebortx sana cevap bile vermicem kendi zekanda bogul diyorum. Ve scofield size gelincede siz alevimisiniz ? Degilseniz bilmezsiniz. Inanmamak zaten sizin terciginiz biz tek saygi duyariz

• O kadinlar icin gecerli erkekleri kiliyor ki ben inanmiyorum mezheplere

• Öncekileri Göster
  • müslümanlik namaz kilmakmi kapanmak mi oruc tutmakmi? diyelim kapalisin namazini kiliyorsun orucunu tutuyorsun falanis filanmis ama icinde serefsizlik var ve gizli gizli haltlar yiyosun bumu iyi yoksa cogu seyi yapmayipta temiz bir insan olmakmi

insanin icinde olmasi lazim.

• B dedim ben de bir aleviyim sorunu okurken güldüm vallahi, ayrı bir din :D :D :D hepimiz müslümanız, sadece dini suistimal etmiyoruz, millete karışmıyoruz. namaz kılan alevi pek görmedim. benim çevremdekii hiç bir alevi namaz kılmıyor. bizim ailede bana öğretilen 'Hz. Ali namaz kılarken öldürüldü. bu yüzden aleviler namaz kılmıyor. tabi aleviliğin bektaşi akımı ile birleşmesi de ibadeti cem ibadetine çevirdi.' ben böyle büyüdüm.

• pardon, ben cevabı yoruma açık kamuoyu oluşturma nitelikli cevaplamadım, aleviyim namaz kılmıyorum mecbur da değilim kime ne ki 3 eksi gelmiş anında? allah allaah bu ks halkı cehaleti her cevabımda bana vuruyor.

• "Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Şüphesiz ki namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir." Ankeb�t s�resi (29), 45

Benim dinim İSLAM, kitabım da KURAN-I KERİM. Kimse namaz kılmak zorunda değil, herkesin kendi taksiratı elbette. Ama namazı protesto edici bir akım oluşturmak, "aleviler şu veya bu sebeple namaz kılmaz" demek GÜNAH... Kime bu protesto? Namaza nefretin ASIL sebebi ne? Suikast mi yapıldı yani Hz.Ali'ye?

• öfff bugün taktınız alevilere ama rahat bırakın insanları herşeylerin i bilmek zorunda değilsiniz ve onları sorgulamak ve eleştirmek yeter ama ya

• Sünniler her şeyi gerektiği gibi yapıyor mu peki söylermisin

• sunniyim diyen kaç kişi 5 vakit namazını kılıyor ? alevilerde namaz kılar onlarda müslüman ve gerektiği gibi kılarlar cumayada giderler bayram namazınada ...

• herkes ilk önce kendine baksın

• Benimde anlam veremediğim bu ya! Sunniyim diyenler namaz kılmaz oruç tutmaz burada cinsellikte o kıza asılır başka yerde başka kıza asılır sonra aleviliği ortaya atıp birden müslüman kesilip millete b*k atarlar.

• bi alevi arkadasim vardi oruc ne bilmezdi bir alevi arkadasim vardi sunnilerden hic bir farki yoktu. sadece adi aleviydi. yani aleviligin birsuru kolu var.

• Gedikkahsen misin nesin. Ben bir dersimliyim. Alevi toplun en cok oldugu bolgedir. Boz alevilerin hic bir grubu yoktur. Bir 12 imamlarda oruc tutar namazda kilmayiz. Biz sizin ne yaptiniz umrumuzda degil ama siz gelip bizi tartismaktan yorulmadiniz. Komik olanda ne hadine dir bir kulun allahin arasina girmesi. Kimin hakidir ki neuin gunah olup olmadina karar verir. Siz allahla kendinizo birmi goruyorsunuz

• okadar yer yer bilmem ama sunnilerden farki olmayan alevi arkadasim amasyaliydi :)) din bilmeyen arkadasim ise kahramanmarasliydi. o bayaa dinsiz gibi biseydi. acaba deistmi olsam acaba ateistmi olsam diye dolasiyordu ortalikta :D

• haklısınız.kendi aralarında farklılıklar var dersim alevileri ne namaz ne oruç bilmiyor.örneğin sivas alevileri daha bağlı

• ben değil ama ananem kılıyor sünni namazı bildiğin

Erkekler Ne Diyor 9

• Alevilik bir din değildir nedeni ise peygamberi ve kitabı yoktur.

Namaz konusunda da islamda namaz şarttır ama kılmazlar artık onlara kalmış bir şey bişey diyemeyiz.

• irandaki şii likle hiç alkası yoktur...hatta zamanında iran şahı türkiyedeki alevileri şii yapmak için dönemin başkanına teklif yapmış..red cevabı alındaca---bari sünni olsunlar...bu ne sapıklık ..dediği rivayet edilmiştir...ibadet şekilleri çok absürd--islamda yer almayan şekiller--fikirleride öyle...yozlaşmış ve islamı yanlış yorumlamış gürhlar tarafından türemiştir..

• Ben yok sünni, yok şii, alevi, yasemin levi anlamam. Ben HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V.) efendimizin getirdiği İSLAM dinine inanan bir müslümanım. O 5 vakit namaz diyorsa ODUR. O oruç diyorsa ODUR. O cami diyorsa ODUR. Kur'an-ı Kerim ne diyorsa ODUR. Gidin madem kendi kutsal kitabınızı da yazın. İslam'ın peygamberi HZ.MUHAMMED'tir. Eğer ki Hz.Ali olsaydı, Hz.Ali bir hayran olmaz, kitabın bizzat indiği peygamber olurdu. Dimi?.. Bizim Hz.Ali'ye olan sevgimiz ayrı, ancak dinimizin peygamberi olan Hz.Muhammed (s.a.v.)'e olan saygımız APAYRI. ALLAH ıslah etsin bu örgütcüleri.

• ben bir sünniyim. alevi olarak çok yakın arkadaşlarım var. evet namaz kılıyorlar. ama ayakta değil. sadece 12 imama selam verme bölümünde ayağa kalkarlar. ve namaz kıldıkları yerde yemek verilir. aç gelende tok çıkar, tok giren de tok çıkar.

• ''biz'' deme ''ben'' de. ben öğrenci olduğum için adana yaşıyorum. ve Aleviliği en iyi yaşayan alevileri tanıyorum çok yakın. hepsi benim büyüklerim. farklı vasıtalarla tanıştım. ama hepsi çok iyi insanlar. ve evet o namaz.

• O namaz degildir. Biz namaz kilmayiz

• Senin bu yaşta işin gücün yok bugüne kadar öğrenemedin de buraya sorarak mı öğreneceksin neyin ne olduğunu? Biraz kitap oku ya da bu mezheple alakalı videolar seyret anlarsın ne olduğunu. Sen alevi değilsin peki 5 vakit namaz kılıyor musun? Bahçende dal olamadın başkalarına ağaçlık mı taslıyorsun?

• +1 cok dogru

• Burda bir birine düşen tek kişi sensin. Cevap vereceksen ver

Vermeyeceksen laf kalabalığı yapma.Bu sitede aleviler hakkında soru sormak yasak mı?

Sizden başka sıkıntı çeken yok. Biraz rahat ol. Bu konuları konuşmaz isek birbirine iyice yabancılşırız.

• Sıkıştığınızda bildiğiniz tek cevap burası soru sorma platformu. Adam olsanız insanları burada birbirine düşürecek provakatif sorular sormaz gerçek hayatta bunun cevabını ararsınız.

• Öncekileri Göster
  • Açıkçası, onların çok da genel bir kuralı yok. Kılanı da gördüm, kılmayanı da gördüm. 8 gün içip/zıçıp oruç tutanı gördüm, "bizim namazımız kılınmış, orucumuz tutulmuş" diyeni gördüm. Büyük oranda bozulduğunu düşünüyorum aleviliğin. Aslında tam olarak ne olduğunu da bilmiyorum ama eğer bir şeyin arkasından gittiğini söyleyen insanların yaptıkları arasında büyük farklar varsa; o şey bozulmuştur ..

• Bir konuda biri evet derken diğerinin hayır dediğini gördüm, alevi olduğunu söyleyip arasında uçurum olan insanları nasıl tanımlıyorsun o halde ? İnsanların ne yapıp ne yapmadıklarını söylemiyorum, teorik bilgilerini kastediyorum.

• Hic bir seyin bozuldugu yok. Bir alevi bilir neyin ne oldugunu. Bir alevi olmadan bilgin olmadan konusma

• Ben çok temiz aleviler tanıdım. Evinde Kuran-ı Kerimde bulunduruyor Namazınıda kılıyor. Diğer aleviler gibi saçma işlerle uğraşmıyorlar

• Aleviler namaz kilmaz! Ve temiz lafida nedir butun aleviler temizdir. Namaz kilmakla temizmi olunuyor :S

• anadolu alevileri namaz kılmaz, cem evinde ibadet eder. kılanlar yok değil elbet.

arap alevileri namaz dedikleri bir ibadet gerçekleştirir ama farklıdır. içeriğini pek açıklamazdan dışardan insanlara

• sana ne lan , ulan var ya çok güzel bir cevap al lan al ; link

Yükleniyor...