Aleviler namaz kılar mı? Kılarsa nasıl kılar?

Alevilerin bir kesimi namazı kabul etmiyor. Bir kesimi de

Islamiyeti kabul etmeyip ayrı bir din olduklarını söylüyorlar.

• A seç Aleviyim ve namaz kılıyorum..
  • B seç Aleviyim. Ve alevilikde namaz yoktur.
  • C seç Aleviyim ve namaz kılmıyorum.Ama karşı da değilim.
Güncellemeler:
Samimice cevap veren herkese teşekkürler. Bu soruyu sormakta ki amaç

Aynı ülkede yaşadığımız insanları tanımak.Amaç kimsenin yaşam

Tarzını değiştirmeye çalışmak değil.Isteyen istediği inancı yaşamalı. Tabiki başkasının inancına

Saygısızlık etmeden.

En İyi Kız Görüşü

• Ben Aleviyim diyen namaz kılmak zorundadır. Ve evet, kılarlar.Kulaktan duyma sözlerle değil, öğrenerek bilerek konuşacak insan...

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Çocuklarınıza namazı öğretiniz ve buluğ çağına eriştiklerinde de namaz meselesini ciddiye almalarını sağlayın.”

Zira Alevilerin İmamı olan Hz. Ali (a.s) ve onun tertemiz Ehlibeyti (a.s) olan İmamlar namaz kılmış ve namaz kılmayı da önemle vurgulamışlardır. Kur’an’da namazla ilgili birçok ayetler vardır. Başta Hz. Ali (a.s) olmak üzere Ehlibeyt İmamları (a.s) Kur’an’ı bizzat kendileri okuyor, onu okutuyor ve ona göre de amel ediyorlardı. Onlar hiçbir zaman Kur’an’ın emri dışına çıkmamışlardır, Kur’an’ın emirlerini uygulamak yolunda can ve mallarından geçmişlerdir. İmamların siresine baktığımızda onların Kur’an’a ne kadar önem verdiklerini çok iyi görebiliyoruz, hatta bizlere her gün Kuran’dan elli bir ayet okuyun diye tavsiyede bulunmuşlardır.

İnternet sayfalarında var resimli namaz gösteriyor ,her müslümanın kıldığı gibi kılınıyor değişik bir şekilde değil...Ne demeye karıştıryorsunuz...

Soran beğendi
    • internette gördüğün herseye inanma sen. bir alevinin namaz kıldığını; bir şii veya sünni kolay kolay göremez.göstermezler yani

• Öncekileri Göster
    • Aleviler namaz kilmaz :S iyimisin sen. Bende aleviyim dedelerimiz bizim cem evinde niyaz ederler. Biz namaz kilmayiz. Namaz kilmakla muslanlikmi oluyor. Ne kotuki biz aleviler hic bir zaman kimsenin inancina bir yorum yapmayiz ama siz sunni lee gelir bizim allah sevgimizi bizle tartisiriz. Kimseye dusmez allahla kulun arasindaki bagyi. Kimsenin hakki yoktur. Tartisilmaz bile

• Siz kılmayabilirsiniz.Fakat hepsi kılmıyor diye bir kaide yok, benim eşimin sülalesi alevi ve eniştemin sülaleside alevi, camiye gitmezler cem evlerine giderler fakat evde namaz kılanlarıda var.Gözlerimle gördüğüm şeyleri bana kimse yok ,diye konuşmasın. Her sunni camiye gidiyor mu?Hayır, her sunni namaz kılıyor mu? Hayır,

ayrıca Evet, ben oldukça iyiyim teşekkür ederim, ya siz?