Gençlik yıllarınızı internetin henüz icat edilmediği 1960'lardan öncesinde yaşamak ister miydiniz?

Eskiden sokaklar cıvıl cıvıl olurdu. Sohbetlere herkes katılırdı. Çocuklar akşam olmadan eve girmezdi. Komşuluklar daha samimiydi. Arkadaşlıklar, dostluklar daha fazlaydı.
Gerçi şimdi de var yine ama eskisi kadar değil. Bunu da internetin varlığına bağlıyorum.

Gençliğinizi 1960lı yıllardan öncesinde yaşamak ister miydiniz?
#P18
#MünzeviBayan

Güncellemeler:
İnternet fikri ilk defa 1960lı yıllarda ortaya atılmış. Yani benim bahsettiğim, daha internet hiçbir şekilde insanların aklına gelmeden önceki yıllarda yaşamak.

O yıllarda yaşadın mı nereden biliyorsun diyenlere cevabım ise, o yıllardaki gibi bir çocukluk geçirdim ve aile büyüklerimiz o yıllarda yaşamış insanlar olduğundan onların anlatmalarıyla bilgilenmiştim.
Ruhum 80 yaşında.

4|5

En İyi Erkek Görüşü

• 1960 lara gitmeye gerek yok 80 lerde oyleydi benim cocuklugum simdi mahallede bir cocugun basini oksa. herkes bir supheyle bakiyor
    Sanirim biz büyudukce kirlendi dunya

5|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle isterdim Devrim yılları ya daha öncesi bile fevkalade olurdu daha dün bile bu geçti aklımdan ne kadar kötü bir zamana denk gelmişim her geçen gün zihinler geriliyor teknolojiyle beraber ve insanlık ölüyor.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 85

• internet 60larda mı hayatımıza girdi bir an kafam karıştı orayı anlamama yardımcı ol lütfen.

ha soruna gelirsek. evet. klişe ama 68 ve 70lerde genç olmak isterdim

0|0
    0|0
  • o dönemde yaşamak istemezdim.
    Cunku herşeyde bir hayır ve bir şer olduğuna inanırım ben. gunumuz yaşantısından bakarsak da bundan , olumlu şekilde etkilendiğimi düşünüyorum. çünkü kendimi tanıyorum..
    Eğer zorluk görmeseydim , şu an istemediğim bir kişi bile olabilirdim.. ve ben , eğer doğru yoldaysam , zorlu günlerde allahı hatırlayıp ona göre yaşamaya çalıştığım için belki de allah bana ahirette daha fazla güzellik verecektir. çünkü o adaletli olandır. merhamet edendir. kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemeyendir. v e o , el hakim olandır. her işi yerli yerince yapandır..
    Yani kısaca efendim , bizler allaha kulluk etmek için yaratıldığımızı unutursak , herşeyde söyleyecek bir kusur buluruz. o günün şartlarında da , dünya savaşlarından önce yaşamayı düşünebilirdik mesela. çünkü savaş bizlerin üstündeki etkisini hala koruyordu. fakat bir Müslüman için , başına gelen her şerde (sabrederek) ve hayırda ( şükrederek ) onun imanının artması için bir vesile vardır. ki olması gerekende budur diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle o dönemlerde yaşamak isterdim. En azından Dünyanın tüm ülkeleri arasında Ekonomik Büyüklükte 12' inci idi.

En azında yediklerimiz içtiklerimiz doğaldı, insanlar daha dürüst daha içtendi.

1963 İstanbul
    https://youtu.be/-rl9N-gh77Q

1960 İstanbul https://youtu.be/M60V-UDf7Cw

0|1
    0|0
  • 80 ler Tercihimdir... Akşamları bile komşular birbirlerine oturmaya gidip gelirdi... Şimdi akrabalar arası bile gidip gelmeler zoraki oluyor...
    Mektup, tebrik kartı kültürü vardı... Televizyonlar renkliye döndü ve VHS videolar evlere girmeye başladı film kaseti kiralama kültürü oluştu ve evi adeta sinemaya dönüştürmüştü Cümbür cemaat film izlemeye gelir giderdi :)
    Evlere sabit telefonlar bu dönemde girmeye başladı... Bu bile zenginlikti... İnsanların hayata bakışı ciddiydi, birbirlerine karşı üslup davranışı kaliteliydi, çocukların bile erken yaşlarda olgun davrandığı bir dönemdi... Kısacası güzel günlerdi...

0|1
    0|0
  • 1960'lı yıllarda yaşamak istemezdim. İyi ki bu yıllarda yaşamışım. Eğer 1960'lı yıllarda yaşamış olsaydım ömrüm daha kısa ve acı dolu olurdu.

"Eskiden sokaklar cıvıl cıvıl olurdu. Sohbetlere herkes katılırdı. Çocuklar akşam olmadan eve girmezdi. Komşuluklar daha samimiydi. Arkadaşlıklar, dostluklar daha fazlaydı.
    Gerçi şimdi de var yine ama eskisi kadar değil. Bunu da internetin varlığına bağlıyorum."

İnternetin varlığına bağlama asıl internetin varlığının öncesinde yaşananlar şu anki durumun sebebidir. Geçmiştede insanların içinde doldurulamayan boşluklar vardı ki interneti bu boşluğu doldurmada umut olarak gördüler. Ve internete bağlandılar.

0|0
    0|0
  • 1995 sonrası bireyselleşti internet.

1970 ler iyidir.
    s-media-cache-ak0.pinimg.com/.../...ef907dc44d.jpg

0|0
    0|0
  • hayır istemezdim

2|1
    0|0
  • Teknoloji çağında yaşıyor olmaktan keyif alıyorum. Seçme şansım olsa geçmişe değil geleceğe gitmek isterdim. 2100 başları olabilir.

1|1
    0|0
  • Yaşamak isterdim. Herşey gerçek ve herşey emek istiyordu bence en iyisi. Hatta fırsatım olsa ortaçağda yasamak isterdim ama nerdeee...

0|0
    0|0
  • İyi de birlikte olacağın insanı seçemezdin, köyde doğduysan zaten sıçmıştın. O kasabada kim varsa oranın en güzel kızıyla olmak zorundaydın, yok ben onunla anlaşamaıyorum yok ben yapamam demek gibi bir şansın yoktu. bir de bir şansa hoşlandığın kişiyi bulmuş olsan bile konuşmak için sadece tek bir şansın vardı, o anda anneni mi kaybettin deprem mi oldu hayat dinlemezdi bunları. Konuştun konuştun konuşamadın diğer kızlara kalırdım ama şimdi öyle mi istediğin kadar bekletebilir, istediğin zaman istediğin şeyi söyleyebilirsin. Hakkaten korktum, siz nasıl yapıyordunuz abi eskiden :d

0|0
    0|0
  • Asla! Önceden dediğiniz gibi görüntüde cıvıl cıvıl ama herkes birbirinin arkasından iş çevirir durumdaymış. Kötü yine kötü, iyiler zaten iyiymiş. Arkadaşlıklar bir telefonla bitecek, kırk yıllık ilişkiler internetle sona erecekse zaten hiç yokturlar. Demek ki neymiş, insanın samimiyeti bir internet kadarmış. şu an hiç değilse kimseye güvenilmeyeceğini biliyor herkes ve kimse kimsenin gerçekten dostu değil, bu bariz. Çocuklar da hayata biraz daha erken atılıyor. Bu kötü bir şey değil. Aksine kontrollü olduğu zaman bir çok artısı var.

0|0
    0|0
  • hayır istemezdim. 2017 gayet güzel

0|0
    0|0
  • Şu an 20 yaşındayım. Keşke şu an 1989da falan olsam. O zaman hayat daha iyi olurdu belki, insanlar bu böyle sahte olmazdı.

0|0
    0|0
  • Bir gey olarak eski zamanlarda yaşamak istemezdim çünkü geyler hak ve özgürlüklerine yaşadığımız çağda ulaşmaya başladı 😉

1|0
    0|0
  • isterdim banka soymak adam öldürmek daha kolaydı şimdi her yerde mobs dron vırrık cırrık sokak ta yürüsen belli

0|0
    0|0
    • Uzatmayın lütfen, herkesin düşüncesi kendine.

• düşüncesi kendine hakareti bana akıllı olsun sabırımı taşırmasın

• Kesinlikle isterdim ; insan çaba verdiği, emek verdiği, kolay olmayan kolay elde edemediği maddi ve manevi haklarının değerlerini bilirler... yaratılış... İŞte her şey bu kadar kolay yanımıza GELİRSE kaliteli olmuyor be hayat...

0|0
    0|0
  • Bu kadar eskilere gitmenize gerek yok 80 ve 90 'lı yıllara dönün bakın. Her mahallede cıvıl cıvıl çocuklara akşamları sokaklarda oturup sohbet eden insanlara. Birlik beraberliğe dayanışmaya sevgiye ve saygıya bakın bizi tek başına internet bu hale çevirmedi ama buda bir etken insanlar artık aynı ev içinde bile yabancılar ne yazık ki.

0|0
    0|0
  • Ben istemezdim. Çünkü ben görsel tarafı baskın biriyim. O zamanlar oaram olmadığı takdirde bir yerlere gezmeye gidemezdim ancak her gün internetten birsürü yeri görebiliyorum.

0|0
    0|0
  • Valla 80 ler 70 ler o zamanlar samimiyet sicaklik varmis...
    Simdiler de sokakta bir cocuga birsey versen hemen etraftan suphe ile bakiliyor..
    Kirletiyoruz dunyayi yavas yavas.. 😕

0|0
    0|0
  • İstemez miyim?
    Tamamen daha yalın, saf ve sade; gece vakitlerinde oturulup konuşurken insanların nefes alışverişlerine dahi kulak kabartarak onların neler yaşadığını çay içerken dinlemek, eski plakların arasında boğulmak, eski kitaplıklar eski eşyaların kokularını duymak...
    Özellikle eski ahşap kokuları...
    Daha sayamadığım binlerce nüans...
    İçim gidiyor içim...

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    65

Kızlar Ne Diyor 79

• 1960'la ırkçılık, cinsiyetcilik, cahillik boldu. Günümüz dünyası pek rahat olmasa da 60'lara on basar o 60'larda yaşayan insanlar günümüzde yaşamak için can atarlardı. Birçok şeyin savaşı verildi ifade özgürlüğü yoktu gerçi şimdi de pek var sayılmaz da neyse. O zamanlar aşk bilmem ne yoğundu gerçekti falan diye birşey yok herşey olduğu gibiydi sadece şekil değiştirdi ve evrildi. Ergenler ve ergen zihniyetli tipler hala 60'lar modası 60'lar müzüğüü 60'lar stili diye aratıp toz pempe hayaller kurupp ahhhh keşşke diye zirlamaya devam etsin.

0|0
    1|0
  • Türkiye'de açlık vardı o dönemler sürekli darbe olup duruyordu kim yaşamak ister şimdilerde dilencinin üstünü arasan 20 bin lira nakit çıkıyor her evde bir araba var reis sir erdogan farkıyla 2023 e doğru huzur içinde yaşamak varken istemezdim 60 ları.

0|1
    0|2
  • evet

0|1
    0|0
  • 1800 yıllarına merakım var ışınla beni skattiiii

0|0
    0|0
  • istemezdim sanırım

0|0
    0|0
  • Isterdim saflık varmış o zamanlar.. Bana mesaj at biiii sjsjs

0|0
    0|0
  • evet ben çok isterdim hep derim zaten benim eski zamanlarda yaşamam lazımdı diye

0|0
    0|0
  • Keske bu donemin insani degilim

0|0
    0|0
  • Keşke.

0|0
    0|0
  • İsterdim

0|0
    0|0
  • Ben o devirde yaşayamazdım galiba... Bu teknolojiyi görmesem olabilir di tabi.

0|0
    0|0
  • Olabilir, isterdim.

0|0
    0|0
  • Isterdim özellikle aşkı da o dönem..

0|0
    0|0
  • detay bile içimi açtı.
    şimdi... cok farklı ve soguk.

0|0
    0|0
  • Keşke.

0|0
    0|0
  • İstemezdim 😂

0|0
    0|0
  • Hayir istemem

0|0
    0|0
  • Cok yasamak isterdim hemde :) 60 70 80 li yillara bayiliyorum

0|0
    0|0
  • misafirlikte arkadaslarla kafede otururken vs elimizde hep telefon var internetten çıkamıyoruz gerçekten çok kmtü bir hastalık akıllı telefonları boykot edelim eskilere geri dönelim pls (tabi varsa öyle bir dünya) 😀

0|0
    0|0
  • kesinlikle evet.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    59
Yükleniyor...