• Sor
  • Bence

Osmanlı Padişahları neden hep yabancı kadınlarla evleniyorlardı?

Osmanlı Padişahları neden hep yabancı kadınlarla evleniyorlardı ? yani bu bir statü belirtisi miydi? biz dışardan kız alırız tarzı bir karizma... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Çünkü Osmanlı ataerkil bir yönetim tarzına sahipti. Yani Doğu Roma, Britanya vb. gibi Basilissa veya Kraliçe yönetimi yoktu. Kadınlar devlet işlerine asla karışamazdı. Dolayısıyla ailesi de etkisiz bir aile olmalıydı. Osmanlılar da bu yüzden Kafkaslar'da, Ukrayna'da, Rusya'da Çerkez, Ruten, Rus, Gürcü kızları felan getirtiyordu hareme. Gerek köle olarak, gerek başka şekilde. Bu kimselerin zaten aristokrasi de etkili olabileceği bir ailesi de yoktu.Ama aristokrat bir Türk ailesi çıkmasın diye evlenmedikleri tam bir safsata... Adı sanı bilinmiş sadrazam ailelerine bal gibi de kız veriyordu Osmanlı ailesi ama. Mihrimah Sultan mesela. Yani Osmanlı üzerinde bir aristokrasi çıkma gibi bir ihtimal yoktu.Bu evlenilen yabancı kızların seçilme sebebi. Ailesiz olmaları. Harem'de saray usulünce yetiştirilmiş olmaları. Aristokrat bir aile olsaydı evlenilen kız devlet işlerine burnunu sokmak isteyecekti. Sorunlar doğacaktı. Ailesiz ve haremde yetişmiş kız "vur ensesine, al ekmeğini ağzından" mantalitesine sahipti. Çok eşliliği kaldırabilen, kendini padişahın malı gibi gören insanlardı. Bu yüzden kolay yol seçildi.

• bir örnek de ben vereyim: Genç Osman harem dışından bir müslüman kızla evlendi. sonrası malum zaten.

• Öncekileri Göster
    • Olmuş bu.

• tatmin edici bir aciklamaydi

Kızlar Ne Diyor 10

• güzel akıllı olsun diye, onlardan seçtiler.

• bak arkadasım osmanlıda evlilk denen bsey yoktu 4.mrat tan sonra kaldırıldı neden dye sorcak olursan cnkü osmanlı padişahlarının karılarna padshlar savaslara gttgnde kötlk yaptılar ve bndan sonra cariyelk basladı. türk cariye olmazdı bu yüzden rusya , ukrayna gbi yerlerden cariyeler getrdler şehzadeler bu kadnlardan doğdu. bilmem aydınlatabldm mi seni

• ozamanlarda ayni simdide ayni degilmi? yabanciyi neden ararsiniz erkeklere sormak lazim, ondan cikan cevabida padishalara uyarlayabilirsiniz.

• Rus kadın sevdası yüzünden. Haksız da değiller slav kızları gerçekten de güzel. Onlar dururken bakımsız türk kızlarını niye alsınlar? yaaaa.

• veletleri güzel olsun diye:)

• Benim bildiğim nokta şu bu konuda. Padişahlar ve krallar savaş başlatacakları zaman, birbirlerine yazdıkları fermanlarda genelde birbirlerinin haremlerine dil uzatırlardı. 1. Murat'a kadar Türk hatunlarla evlenen padişahlar, Türk kadınlarına dil uzatılmaması için yabancı kadınlarla evlenmeye başladılar. Ne derece doğru bilemem; ama bana kalsa uçkurlarının düşüklüğünden olsa gerek. Sınırları her alanda ve kurumda genişletmeyi seven insanlardı ne de olsa.

• Demek ki padişalarımızdan gelmiş şu;yurtdışındaki kadınların evlenilecek kadın olduğu fikri.:)Ne diyelim olay çok farklı boyutta incelenmiş.:)Fare tavşana kırlangıç der yani:DDDD

• yanlıs bılıyosun hürreme kadar tahtakı tüm padişahlerın annesi müslüman va türktü,e arada tabı haremdekılerlerlede bıseyler oluyomustur..özellikle bak osmanbeyın eşi ünlü seyh edebalının kızıdır bala hatun..yanı silsile hürremle bozuldu

• Orhan Bey'in eşi Holorifa Rum'dur ama. Bu kişi I.Murat'ın annesidir. Onu geç Doğu Roma İmparatorunun kızını bile kendine eş yapmıştır. I.Murat'ın karısı Gülçiçek Hatun'da Rumdur... Uzar gider. Her padişahın neredeyse 2-3 tane yabancı uyruklu karısı var. Şehzadelerin çoğu da bunlardan.

Yıldırım Beyazid'in meşhur eşi Despina Hatun'u saymayı unuttum.

• ama sınırlar genıs yanı neden bu olamaz mı?

• Gayet tabi olabilir...

• kadınlae seksi iyi bilsin dye kadınlar rusya ve ukrayndan getrtılıyordu. aynı zamnda arkadsn dedgi gibi türk cariye olmazz bu kurallara aykırı

• O dönemlerde Rus ve Ukranlar seks unsuru değildi. Sovyet döneminde oldu bunlar.

• o zamanın kezbanları daha bi kezbanmış, ondan.

Erkekler Ne Diyor 15

• güzel genler onlarda:D

• Hayır annesi doğuştan Müslüman olan padişahlar vardı.ilk aklıma gelenler Fatih Sultan Mehmet'in annesi türkmen'di adı da yanlış hatırlamıyorsam Hüma Hatun'du.2.abdülhamid'in annesi de çerkes'di ve doğuştan müslüman'dı.Adlarını unuttum ama başka da var biliyorum.birçok padişah yabancı kökenli kadınlarla evlenmiştir yalnız o da doğru ama o kadınlarda yıllarca haremde islami eğitimden geçmiş ve İslam'ı şimdiki kimlik Müslüman'larından çok daha iyi bilen insanlardı onu da söyleyim.Sonuçta İslam dininde evlenilecek kadının ırkıyla ilgili bi hüküm sözkonu değil hatta ırkı geçtim bir Müslüman erkeğin hristiyan veya yahudi bi kadınla dahi evlenebileceği ile ilgili apaçık ayet var Kuran'da o yüzden çok takılmamak lazım buna.şimdi de birçok türk erkek-kadın yabancı kadın-adam larla evleniyo sorun olmuyor ama bazıları nedense diline dolamış padişahların evlendikleri kadınların soyunu oradan osmanlıyı vurmaya çalışıyor (sana demiyorum soran arkadaş üstüne alınmayasın sakın :) )

• Evet pozitif ayrımcılık direkt Kur'an da var zaten; toplumda olsa kaç yazar. Aman sen şimdi sebep sıralarsın iki saat, kaçtım ben. Öyle diyesim geldi ve dedim.

• yok de arkadaşım ben hiç kızmam.düşüncelerimde katılmadığın bişey olursa çok rahatlıkla söyleyebilirsin :) ama tam anlayamadım ne demek istediğini Kuran'daki pozitif ayrımcılık derken biraz daha açarsan yanıt verebilirim.eksiyi de vermişsin ama olsun :)

• bunun bir çok sebebi var fakat en önemli sebebi türk ailelerin tahtta hak sahibi olduklarını söyleyip işleri karıştırmamalarıdır. osmanlı kuruluş devrinde diğer türk beyliklerinden kız alışverişi yapmıştır. bu da evliliğin ne denli önemli bir politik güç olduğunu ortaya koyar. osmanlı da tek bir sülale yönetimi esastır ve bu bozulmak istenmemiştir. emin ol senin kızın padişah karısı olsaydı, rusyadan köle olarak getirilen aleksanderın kızının babasından çok daha değişik davranırdın ve doğacak torununun padişah olmasını düşünemiyorum bile. ayrıca türkler köle değillerdi. bunu bu şekilde incelemek lazım..

• Adam işini biliyormuş :) Türk kızlarını daha o zaman çözmüş adamlar. Boşuna Padişah olmamışlar :D

• Talarımız biliyordu bu türk kadınlarını abi iki kelime ederiz bitarafları kalkıyor kendini beyenmişler ( hepsi değil çoğunluğu - verecek kızlara şimdiden diyorum üstünüze alınmayın)

• Çünkü devlet hükümdarın ortak malıydı. Eğer müslüman türk kadınlarla evlenselerdi herkes kendi oğlunun padişah olmasını isteyecekti karışıklıklara yol açacaktı. ve devlet yönetiminde söz sahibi olmak isteyebilirlerdi

• sorunda yanlışlık var dayı. sultan süleymana kadar hiçbir padişah evlenmemiştir. son cümlende hatırlamıyorum değil bilmiyorum olsaydı orası iyi olurdu.

• Bu durum sadece Osmanlıyla sınırlı bir durum değildi yabancı gelinler taa Orta Asya daki ilk Türk devletlerinde de vardı yani Osmanlı dan çok önce Türk hakanlarının Çin prensesleriyle evlendiği var yabancı gelin bir gelenek aslında ama her zaman için Türk devletlerinin zararına oldu bu durum..

• türk aristokrasisi doğmasın diye kendilerinden başka bir soylu türk ailesi istemediler

• türk bir bayanla evlenmek var olan anadolu aşiretlerinden biriyle akrabalık ilişkisine girmek demekti. buda aşiretlerden herhangi birinin statüsünü diğerlerine göre farklı bir hale getirecekti. bu yüzden dişarıdan kız alınarak iç siyasi dengler korunmuş oluyordu...

• Bizim kaşlı, bıyıklı kadınlarımızın yanında bakımlı kadınları görünce onları seçiyorlardı herhalde:)

• yani herkes etrafında hoşlandığı bir bayanla eleniyordu işte. illa yabancı kadınlarla evlenecez diye bir şartları yoktu. bu aslında herkes için geçerlidir. Bugün bile ruslarla romenlerle vs. evlenen bi sürü vatandaşımız var. hatta geçenlerde dışişleri bakanı galiba ruslarla evlilik artsın diyordu. şimdi bunlar propagandadır. nazi dönemini hatırlatan saf ırk propagandasıdır. yani anlatılmak istenen bakın padişahlar safkan türk değilledi demeğe getirip bi çeşit karalama propagandası yapıyorlardı. şurası bir gerçektir ki kim 3 veya 5 kuşaktan önceki dedesini, ninesini tanıyor. genelde kız verilmezdi ama kız alınırdı. bu bir gerçektir. Ha bak şu da var SARI SAÇLI MAVİ GÖZLÜ TÜRK OLMAZ ! türk-türkmen ırkında böyle bişe yok. :)))) tencere dibin kara misali. :D

• kanlar karışır, önemli olan kişinin hangi kültüre ait olduğunu bilmesidir. çünkü türk olmak, ingiliz olmak o halkın kültürüne sahip olmakla yakından alakalıdır. ananın, ninenin ırkıyla değil. yoksa tüm dünya halkları hele çok uluslu imparatorluklarda hep birbirleriyle karışmışlardır. bunda ayıplanacak, eleştirilecek birşey yok.

• Adamlar işi biliyor reyiz.

• ben nedense yabancı kadınlarla evlenildiğini bilmiyorum

Yükleniyor...