Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz. Konfüçyüs'e katılıyor musunuz?

AlmaHatun
Her zaman her yerde söylediğim bir cümleyi tekrar yazacağım sizlere; ''ego açtır, özgüven ise tok''. Ego, kanıtlama çabasıdır. Ama neyi? Olanı mı olmayanı mı, ya da olduğunu sandığını mı? İşte özgüven ise, burada susmayı biliyor. Çünkü biliyor kendini. Ve kanıtlamaya da ihtiyaç duymuyor. Akıllı insan, özgüveni olan insandır. Kimseye bir şey kanıtlamaz, kendi sahip olduğunu da bilir, eksiğini de... Kanıtlamaya ihtiyaç duymadığı için de yarışmaya ihtiyaç duymaz. Derler ya ''tek rakibin, kendin olsun'' diye. Hah işte. Bu söz, cuk diye oturuyor bence.

Ya sizce, Konfüçyüs abinin haklılık payı var mı?
Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz. Konfüçyüs'e katılıyor musunuz?