İnsan; ulaşamadığının delisi, sahip olduklarının nankörüdür. Doğru mu sizce?

Hani olur ya , "seni seviyorum"lar, "aşkı sende tattım"lar havada uçuşur. İki üç gün sonra bir bakarsın başkasına yürümeye başlamış bile...
Sizce , insan sahip olana kadar fedakarlık üstüne fedakarlık yapıp, sahip olduktan sonra da özüne dönmüyor mu?
Dipçe:Soru kategorisini kişilik ve karakterde açtım. Karakter bulunmuyor gerçi soruda.

6|6

En İyi Erkek Görüşü

• Aşk nedir önce bunu anlamak gerek. Bana göre; Cinsel çekim, aşırı yakın arkadaşlık ve sahiplenme/koruma içgüdüsü. Tabi bunlar aşkın içinde hep beraber bulunan ama kişiye özel olarak oranlanan duygular. Bende ağır basan sahiplenmek mesela. Cinsel çekimin ağır bastığı, üstün geldiği kişilerde senin dediğin tamamen oluyor. Sonuçta ya terkedilme acısı ya da ilişki içinde anlaşılmama acısıyla insanlar mutsuz oluyor. Cinsel çekime kapılıp hiç anlaşamadığı, gerçek anlamda tanımadığı ve uyumsuz kişilerle ilişki içinde olan çok fazla insan var maalesef.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 79

• ulaşmak aslında birazda kendi isteklerini tatmin etmektir
    ama elde edince zaten bu benim diye düşünmeye başlar insan
    en büyük hatası
    sonra o çabaladığı kişileri elde ettiğinde şımarıyor ve o çabaları unutuyor
    sonucu nankörlük tabiki

3|1
    0|0
  • Genel bir kaide olarak söylenmiş olmalı. Her kes için geçerli değil. Mevlana hakkında azıcık bilgi sahibi olanlar. Hiç değilse Onun hayatını konu edinen filmleri azıcık izleyenler buna dahil olmazlar mesela. Daha fazlasına sahip olan ama asla doymayan bir ruh halindense tok bir ruh haliyle her kazanca servet gözüyle bakmak şüphesiz daha iyi.

1|0
    0|0
  • Fakirlik çekmiş + iyi bir aile terbiyesi + manevi eğitimi almış, bencil olmayan ve sonuç olarak ; Rabbini, kendini, haddini bilen insan ve insanlar genellemesiz ve işimn imtihan boyutu hariç olarak : Bahsettiğin hatalarda bulunmazlar..

2|0
    0|0
  • ulasamadigimin hic delisi olmadim.. uzagimda kalanlari uzagimda biraktim bence bu saplantli insanlarin durumu... sahip olduklarimda hep degerlidir... sahip olmadiklarimin sokagima attigim cop kadar degeri var... iktisattaki gibi insanlarin talepleri arzulari beklentilerini sunsuz.. kaynaklarin kit.. sinirli oldugu hipotezi bence zirvalik.. insanlar bence o kadar ac gozlu degil sadece kaygilari ve korkulari daha fazlasini talep ettiriyor.. fedakarlikta insanin bence dogasinda yok sadece sartlara uyuyor bir nevi oportunist karakter... gerci rolleri.. statusu.. guduleride degistiyor... bazilarina dunyayi versende doymaz o ayri.. bence insan elindekiyle yetinsin... bir anonim soz var ya herseyin fazlasi zarar...

1|0
    0|0
  • olgunlaşmamış insanlar evt doğru der fakat olgun bir insan elindekinin kıymetini pekala da bilir yan bu sözü evet doğru diyenler aslında içten içe kendileri de bu hissiyatda oldukları için doğru kabul ediyorlar. Benim cvp ım ise olgunlukla alakalı bu kadar yani

1|0
    0|0
  • En iyi insan kendi olandır değişen insan dönektir ya seversin ya da basıp gidersin olmak ya da olmamak tek sorun bu 😃

1|0
    0|0
  • Bütün hayatın insan hareketlerinin tüm hal ve tavırların temeline inen ve o kadar doğru bir önerme ki. yani insanları bundan daha iyi özetleyen bir şey olamaz. İnsan doğasının net bir özü bu.

1|0
    0|0
  • Amaç elde etmek olunca böyle oluyor, evet. Ancak zaten sevgi sebebi ile söylendiyse o sözler hiç bir zaman değişmez

1|0
    0|0
  • İnsana bağlı olan bir sözdür o. İşin ciddiyetinin farkına varamayanlar öyledir. Biraz zirveye çıkmaya benzer, bir kategoride zirvedesinizdir, tamam 1. yim sal çayıra dediğiniz an kaybedersiniz.

1|0
    0|0
  • Allah veriyorsa şükredeceksin
    Vermiyorsa sabredeceksin formül basittir

1|0
    0|0
  • aynen öyle klasik hikaye vardır ya ferrari yi alana kadar diye aldıktan sonra oda sıradanlaşıyor malesef insan doğası kabullenmek gerek

1|0
    0|0
  • Birgün bana aşkını ikram eden bir sevdiğim olursa kıymetini bilirim elbetde. Bana yapılanı ona yapmam.

1|0
    0|0
  • Ben bu kadar mükemmel doğru tezi olan bir soru görmedim, gerçekten tebrikler 😅 Katılıyorum

2|0
    0|0
  • İnsan bildiğimiz en zeki hayvan türü olarak, çok karmaşık bir sosyal yapıya sahiptir. Üstelik biyolojik olarak olmasa da, kültürel olarak aşırı yüksek bir çeşitliliğe sahip olması, bu tür kategorizasyonları iyice zorlaştırmaktadır.;)

1|0
    0|0
    • Soruyu sorarken zaten "diğer" kategorisinde sormayı düşündüm abicim. Ötekeleştirmem gerekiyor bu tip sosyal bir sınıfı.

• Aynen katıldım..

1|0
    0|0
  • İnsan; ulaşamadığının delisi, sahip olduklarının nankörüdür. Çok doğru ama senin ilişkilendirdiğin konu harici konulardada çok anlamlı bir söz

1|0
    0|0
  • karakter meselesi karaktersiz insanlar çok

1|0
    0|0
  • Doğrudur

1|0
    0|0
  • Çok doğru bir kelime.

1|0
    0|0
  • Bu soruyu 4 yıl önce sordum...

1|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    59

Kızlar Ne Diyor 74

• Valla cok guzel bir söz. Bugun bir arkadasla hayatimiza katkisi olan sozleri konusuyorduk.. bir tanesi var bu kadar olur dedirten cinsten.

Bir insana herkesin içinde verilen öğüt, öğüt değil hakarettir.

1|1
    0|0
    • Çok doğru , katılıyorum. Durum öğütlükten geçmiştir belki de artık.

• Nankör değilimdir;ulaşamadığım biri olamaz, çünkü doğru insanları, bana uyan insanları isterim, severim. Sevdiklerimin delisiyimdir zaten. Onların dışındaki kimse için de deli olmam.
    -Gecen bol olsun.-

1|0
    0|0
  • insanoğlu bu, tüketmeden, ayıla bayıla tükettiğine de mundar demekten geri durmaz. verirsin niye az bu der, vermezsin kötü olursun. eşref_i mahlukat şaşmaya mahkumdur

1|0
    0|1
  • dogru

1|0
    0|0
  • Yani genelde çoğu insan öyle ama öyle olmayan kişiler de nadir olsada var 😄

1|0
    0|0
  • Güzel soru beğendim yine :))
    Buna gönül kaçanı kovalar da diyebiliriz sanırım... Ne zaman ki bitiş cizgisi görünür o zaman durur iste kovalamaktan.

1|0
    0|0
  • Çok çok doğru. Tatminsizlik çağın vebası durumunda bana göre.

1|0
    0|0
  • doğru değil

1|0
    0|0
  • Çok doğru, söz kendini o kadar iyi anlatıyor ki başka yoruma bile ihtiyaç bırakmıyor.

1|0
    0|0
  • Kişiden kişiye farklılık gösterir ama çoğu aynen öyle 🙋🏻

1|0
    0|0
  • Ulaşılamayanın daha cazip olduğunu düşünüyorum. Ama ulaşılamama esnasında...
    Ulaşıldıktan sonra hedefe ulaşılmış oluyor ve artık cazibesi kayboluyor...

1|0
    0|0
    • kazandıktan sonra daha fazla mücadele etmek gerekir. aynı heyacanı koruyabilmek için.

• @katali Teşekkürler. Bu tespitleri yapmaya çalışırken kendimi hariç tutamıyorum. Malesef biz de aynı yanlış sistemin içinde yetiştik ve yaşıyoruz.
      "Doğru olamayan şeylere KIYMET vermeyi öğrenmemiz"en büyük yanlışımız bana sorarsanız...

• @monarosa3 Toplumsal bir şeyden bahsederken bir an durup "acaba ben ne yapıyorum , nasıl yapıyorum" diyerek düşünmek. Ve toplumdan çok da farklı olmadığını görmek :) Aynı paradoksu bende yaşıyorum. Ama toplum dediğimiz şey belirli bir birey kümesi. Yani biziz. Kendi kendimizeyken doğruların farkında olup topluluğa karışınca nasıl oluyor da bunları unutuyoruz.

• İnsanoğlu çiğ süt emmiştir işte nankördür.

1|0
    0|0
  • %90 doğru

1|0
    0|0
  • doğru.

1|0
    0|0
  • 1 haftada oldu bu dediklerin, herseyden fedakarlik yapmaya hazirdim ben onun icin ama erkekligi yemedi pezonun.

1|0
    0|0
  • Çok doğru

1|0
    0|0
  • Birşeye ulasamayinca daha da istiyorsun daha fazla ona odaklanıyorsun, ama elinde avcunda oluncaya ilgini çekmiyor

1|0
    0|0
  • İnsanoğlu elindekinin kıymetini hep kaybedince anlar. Bu hep böyle..

1|0
    0|0
  • Bende doğru değil ya. Ben sahip olduğum şeylere çok özen gösteriyorum. İki üç sevdiğim, beni seven insan var zaten. Özen göstermeyip ne yapacağım?

1|0
    0|0
  • hayırr

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    54
Yükleniyor...