Arkadaşımı ateist olmaması için nasıl ikna edebilirim?

liseyi aynı sınıfta okuduğum üniversitede de aynı yerleri tercih edip aynı şehre geldiğim arkadaşım ateist oldu. 2 yıldır aynı evi paylaşıyorum. dini görevlerimizi her ikimizde çok fazla yerine getirmesek de inancımız vardı. ki benim hala var. bununla beraber iki günde bir içki içmekle beraber zinadan da geri kalmayız.

son zamanlarda dini konuları çok tartışmaya başladık. Allahın varlığının garantisi varmı? Allah kullarını seviyo madem neden Kuranda hep tehdit var? Neden bizi ibadet etmeye mecburuz. ? ibadet etmesek Allahın dediklerini yerine getirmesek ama bunun yanında kötü insan olmasak sonunda neden ceza var ? Kuran'ın Allahtan geldiğinin garantisi varmı ? Madem Müslümansın yasaklandığı halde neden içki içiyorsun ? gibi sorular sormaya başladı. Bende elimden geldiğince bu soruları mantıklıca cevaplamaya çalıştım. ve sonunda Allaha inanmamaya başladı. ben müslümansam o dinin kurallarına uyarım. yasakladığı şeyleri yapmam. ama biz herşeyi yapıyoruz sonunda da müslümanız diyoruz diyo. dedikleride mantıklı ama günümüzde çoğu müslüman dini ne kadar yaşadığı meçhul. .arada onun yanlış yolda olduğunu uyarmalarım haricinde düşüncesine hiç bir zaman saygısızlık etmedim. o da benimkine etmedi.

ona ne demeliyim ki inkar etmekten vazgeçsin. herkesin düşüncesi kendine ama onun bu düşüncesi ailesine ve çevresine çok ters.


0|0
8|8

En İyi Erkek Görüşü

 • işte zina içki derken adam ateist olmuş.

  Allah Kuranda kullarını tehdit etmiyor. şöyle düşün sen zor bir sınava çalışmadın ve kopya çekme şansın hiç yok o sınavdan geçebilir misin? veya ne bileyim dünyadan örnek vereyim senin cebinden hırsızın birisi paranı çaldı bütün paranı. sen o hırsızı görsen naparsın dünyada gördüğün halde yapacağın şey belliyken ahrette nasıl affı düşünürsün

  aynı zamanda şunu söyleyeyim Allahü Teala Karşıma kul hakkıyla gelmeyin demiştir. Kendine olan hataları affeder. bu konuda da Hoca Ahmet Yesevi Allah ile sohbetinde "Allahım ben seni (mağfiretini) kullarına anlatsam kulların sana kulluk etmezdi" dediği rivayet edilir.

  Namaz dinin direğidir. direksiz evin dayanımı ne kadar olur bilirsin.

  Kuranın Allahtan getirmediğine insanların yazdığına düşüncesi varsa ona bi ayetin açıklamasıyla cevap vericem. diyor ki eğer Kurana inanmıyorsanız ondan daha iyi bi kitap yazın eğer yazamazsanız cehennem azabından kaçın.

  senin arkadaşın hayatında Mealinden kaç kere Kuran okudu ki böyle konuşmayı kendine hak görüyor bunu da sor.

  6|2
  • Şikayet

   güzel cevap. işte bende bunları bilmediğimden onu ikna edecek etkili bir cevap bulamıyorum. senin yazdığın şeyleri ona aktarmayı deniycem.

  • Hepsini Göster
  • Şikayet

   +++++++++++

  • Şikayet

   eyvallah dostum sağolasın.