• Sor
  • Bence

Arkadaşımı ateist olmaması için nasıl ikna edebilirim?

liseyi aynı sınıfta okuduğum üniversitede de aynı yerleri tercih edip aynı şehre geldiğim arkadaşım ateist oldu. 2 yıldır aynı evi paylaşıyorum. dini... Daha Fazla

En İyi Görüş

• işte zina içki derken adam ateist olmuş.Allah Kuranda kullarını tehdit etmiyor. şöyle düşün sen zor bir sınava çalışmadın ve kopya çekme şansın hiç yok o sınavdan geçebilir misin? veya ne bileyim dünyadan örnek vereyim senin cebinden hırsızın birisi paranı çaldı bütün paranı. sen o hırsızı görsen naparsın dünyada gördüğün halde yapacağın şey belliyken ahrette nasıl affı düşünürsünaynı zamanda şunu söyleyeyim Allahü Teala Karşıma kul hakkıyla gelmeyin demiştir. Kendine olan hataları affeder. bu konuda da Hoca Ahmet Yesevi Allah ile sohbetinde "Allahım ben seni (mağfiretini) kullarına anlatsam kulların sana kulluk etmezdi" dediği rivayet edilir.Namaz dinin direğidir. direksiz evin dayanımı ne kadar olur bilirsin. Kuranın Allahtan getirmediğine insanların yazdığına düşüncesi varsa ona bi ayetin açıklamasıyla cevap vericem. diyor ki eğer Kurana inanmıyorsanız ondan daha iyi bi kitap yazın eğer yazamazsanız cehennem azabından kaçın.senin arkadaşın hayatında Mealinden kaç kere Kuran okudu ki böyle konuşmayı kendine hak görüyor bunu da sor.

• güzel cevap. işte bende bunları bilmediğimden onu ikna edecek etkili bir cevap bulamıyorum. senin yazdığın şeyleri ona aktarmayı deniycem.

• Öncekileri Göster
    • +++++++++++

• eyvallah dostum sağolasın.

Kızlar Ne Diyor 8

• birbirinizin düşüncelerine katılmasanızda saygı duymamaya başladıysanız ve aranızda bunu tartışıyorsanız arkadaşlığınız çok zora girer. onun senin senin de onun fikrine saygı duyup bu konuları konuşmamanız gerek.benim fikrim karşılıklı oturup bundan sonra din konusu hakkında konuşmama ve birbirinizin düşüncelerini etkilememe kararı almalısınız. onun diğer insanların fikrine saygı duyması gerek katılıp katılmamak zorunda değil

• biz her konuda birbirimize saygısızlık yaparız ama bu konudaki hassaslığın farkında olduğumuzdan seviyeli ve saygılı bir biçimde tartışıyoruz. tarışma dediğim bağırıp çağırma değil. sadece fikirlerimizi söyleme.

• saygılı sekilde bunu konuşabiliyorsanız o zaman belki nebilemin önerdiği kitap tarzındaki kitaplar senin ona cevap vermeni kolaylaştırabilir onun sorularına cevap verebilmen için biraz daha bilgi sahibi gerekiyor

• Din aileden gelen birsey olsa da bana göre tamamen kısının seçimine baglıdır. Dinde zorlama olmaz. kim hangi inancı kendisine yakın hıssedıyorsa ona inanır onun ızınde gider. Arkadasının bulundugu durum birdenbire değişimi aslında koca bir boşluk.. Sorgulaması beynınde mahkeme etmesi çok normal bell ki içinde yasadıgı gel-git leri konustuktan sonra açığa çıkarabilmiş. Bence ısrarcı olmadan sıkmadan düz cümlelerle gel-gitlerine karsılık keskin örnekler var boşlukta olan bir insan çok çabuk bir kaba sokulur bir şekle sokulur önemli olan doğru yolu gostererek onun doğru yolu bulmasını sağlamaktır ki doğru yol denılen sey yanlızca kısının sectiği yoldur senın benım ve ailesinin yolunda olucak diye bir kural yok.. Neye inanırsan onu yaşarsın öyle değil mi ?

• ama onda belli bir inan yok. neye inandığını bilmiyor. ona sorduğumda sence bu düzen bir tesadüfmü diye. cevap veremedi.. birşeye inansa cevap verebilirdi bence.

• Öncekileri Göster
    • :)) toprağa buğday eken çiftçi düşün. tohumu atıyor gerekli bakımını yapıyor ve sonunda mahsulu alıyor. buda buna benzer. ortada bir emek var. :)

• bunu o anlıyor mu :)

• Allah im cok uzuldum su an . Oncelikle kendimizi duzeltmeliyiz. Dinin kurallarina elimizden geldiginc uymaliiyiz ki muslumanim demeye yuzumuz olsun. Arkadasina Allah dogru yolu bulmayi nasip etsin insallah. Yapman gereken pesini birakmamak, dini ortamlara girmeniz, camiye filan gidin, dini bilgisi olan insanlarla ayni ortamlarda bulunup o kisinin kafasindaki sorulara cevap bulmaniz. Tabiki seninde kendine ceki duzen vermen gerekiyor.

• ben cumaya giderim ama onu çağırığdımda gelmez. tutup kolundan zorlada getiremem. tek amacım dini bilgisi olan bir insanla şans eseri karşılaşmış süsü vererek konuyu açıp yüzleştirmek.

• Evet yapabilirsin , yapmalisin . Cemaatin bu konuda yardimi dokunabilir bence .

• Sana ne? Haddine mi düşmüş?

• senın bu yorumu yapman haddine düşmüşse, benim haddime fazlasıyla düşmüş demektir.

• Seni hiç ilgilendirmez bu. Yargılama ve saygı duy arkadaşına bence.

• saygı göstererek yargılarım. çünkü yanlış yolda.

• allahın bizim ibadetimize ihtiyacı yok bizim ona ihtiyacımız var..ayrıca kuranı kerimde tehtit yok sadece bilgi var..şunu şunu yaparsan şöyle bir sonuca ulaşırsın ..sana mesleğimden örnek vereceğim..muhasebeciler hep kötü bilinir..vergi çıkartan ..zarara sokan ödeme çıkaran diye ..ama halbuki biz o takkauk ödeme fişini çıkartmazsak mükellefler daha çok zarar eder..vergi dairesi ceza keser..mahkeme kararıyla cezalar uzar gider..halbuki biz müşterilere önceden bilgi veriyoruz ..bunun tahsilat olmassa ne kadar zam geleceğini ceza geleceğinide söylüyoruz..kuranı kerimide düşün bize tedbir amaçlı inmiş..bilgi amaçlı..bunları yaparsan böyle olursun yapmassan sonuçları böyle olur diye ..seçim bize kalmış cehennemde ateş odun yok ..herkes kendi götürüyor.. buda bizim irade ve seçimimmize kalmış..

• Yazarinin kim oldugunu bilmiorum unuttum daha dogrusu ama bi kitap var " Gencligin imanini sorularla caldilar" diye.. Boyleydi sanirim kitap cok oldugu icin aklimda degil sen bi sor kitapciya.. Senin arkadasinin sordugu sorulara benzer sorulari bende soruyordum surekli ve bi arkadasim bu kitapi vermiati bana okumam icin.. Cogu cevabimi bu kitaptan almistim bulmustum. Bi bak.istersen

• önerin için sağol kitabı bulmaya çalışacağım.

• sen yapabileceğini yapmışsın zaten, haddini aşmadan. bundan sonrası kendi seçimi. saygı duymalısın.

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu konular hakkında cok fazla bılgın yoksa sen bence bu konu hakkında konusma Allah korusun senin bile düşünceni değiştirebilirler. Gidip bu konu hakkında bilgili olan iman kuvveti yüksek olan kişilere danış onlar konussunlar istersen link veriyim onu dinlet ve ya bunu bırıne dinlet o ikna etsin ama dikkatli ol senide cevirebilirler Allah korsun .Bu birincisi : link Bu ikincisi : link

• Her koyun kendi bacağından asılır, sen onun ateist olmasına karışmazsan, o da sana nasıl müslümansın tarzı yaklaşımlarda bulunmazsa aranızda bir sıkıntı olmaz. Benim Allah inancım var ve müslümanım ama bir arkadaşım gelip bana açılsa ve düşüncesini söylese bana düşen saygı göstermek olur. Anlattığının tam tersi bana oldu, hayatımın 15 yılını beraber içki masasında geçirdiğim arkadaşım 5 vakit namaza başladı ama ne o ne ben birbirimizi değiştirmeye gayret etmiyoruz ve o benim hala kardeşim kadar yakın. İnanç kişiye özeldir, empoze edilmemesi taraftarıyım.

• senın konun çok farklı. senin arkadaşın müslümanken müslümanlığı inkar ederek şirk koşmamış. olması gereken şeyi yapmış. sonuçta sende müslümansın bundan multu olman gerekir ve özenmen gerekir. benım arkadaşlarımın arasındada var 5 vakıt namaz kılan ben onları görünce helal olsun dıyorum. ama uygulamıyorum..

• Öncekileri Göster
    • 5 vakit namaz benım bilinçaltımda değil dinimde var. benim bilinç altımda doğru insan olmak var, çalmamak var. senın dediğin gibi olsaydı 5 vakıt namaz kılardım.. bende her görüşe saygılyım. yeterki saygılı bir biçimde anlatsın. zaten saygı göstermeseydım arkdaşımada sittir lan düşüncesine ettiğimin herifi ben senle aynı evde falan kalmam derdim.. gayette mutlu mesut yaşıyoruz.

• Anlaşmanız çok güzel, sevindim umarım sıkıntı yaşamazsınız...

• hz.ali : inanmayanlara diyorki diyelimki sizin dediğiniz doğru .yani ölüp toprak olacağız .cennet ve cehennem yok.ben namaz kılıp ,günahlardan kaçıp ,islamın güzel emirlerini yerine getiriyorum ya ne kaybederim(.ki araştırın namazın,zekatın,orucun ,suyu oturup içmenin ve aklınıza dinle ilgili ne gelirse hepsinin tıbben ve psikolojikmen faydaları ıspatlanmıştır.)peki benim dediklerim doğruysa cennet ve cehennem varsa .sevap ve günahlar doğruysa sizin haliniz ne olur.artık geri dönüş şansınızda yok.ebedi cehennem .mantıklı izah diye düşünüyorum.rabbimiz tehdit etmez sadece teşvik ayetleri ,cennetin güzelliği de vardır ayetlerde.bir kuran harfi 10 sevap.elif lam mim dersen 30 sevap.iyilik hep bire on yazılıyor .bir selam vermek 10 sevap.iyilik düşündün ama yapamadın düşüncene bile yapmış gibi sevap varken .kötülük düşündün yapmassan günah yok.yaparsanda kötülüğün günahı yazılıyor.üstelik birçok güzel günler ve gece -gündüz rabbimiz günahlardan arınmamız için tövbe kapısını açmış istediğin kadar tövbe edebilirsin.ama rabbim adaletlidir .ömrün boyunca onun dediklerine böyle fırsatlar sunmasına rağmen uyma ,günahlara boğul elbet bunun karşılığı olacak.sınavda öğrenci çalışmadımı kalıyor değilmi kardeşim.

• Günahlardan kaçmakla çok şey kaybedebilir insan. En lezzetli yiyecekler sağlıksızdır genelde.

• Öncekileri Göster
    • Cennette vaadedilen de bu geçici Zevkler degil mi?

• cennette canın kuş etimi istedi.o an aklından geçti hemen önüne kızarmış ve leziz bir şekilde konulacak .kuş tekrar dirilecek.canın ne isterse içmek yemek cinsellik bütün nimetlere parasız ulaşacan.hemen ulaşacan.aldığın tat burdakinin kat kat fazlası olacak.tekrar tekrar istediğin kadar yiyip içebilecen.geçici değil.aklın hayaline gemeyen nimetlerde olacak ayetlerde var.terleme yok,pis koku yok,hastalık yok,tuvalet yok,sıkıntı ,keşkeler ,zerre hüzün yok cennette.bir an evvel inanmalıısn

• Doğru demiş arkadaşın, tebrik ettim.

• doğru geçici zevkleri kaybeder kardeşim.ama günahlarddan kaçarsa cennette en leziz ve sürekli nimetlere kavuşur.tebrik ederken aslında ne kadar talihsiz bir an yaşadığının farkına varabilmeni inan o kadar isterdimki.rabbim ihsan etsin inşallah .günahlardan kaçarak çok şey kazanır dedittirsin

• Öncekileri Göster
    • geçici zevkler dediğin nedir ?

• ya dünyadaki zevkler yani günahla elde edilecek tüm zevkler geçicidir.harama baktın,zina yaptın,içki içtin vs.ölüp gidecen sonuçta .bu faaliyetleri yaparken aldığın zevk ebedi değil.cennettte istediğin herşeyin sonsuz ve sınırsız olduğunu düşünürsen dünyada geçici zevklere takılmassın.

cennet var :sen içki içtin,ben içmedim.sen ve vücudun ne kazandı .ben ne kaybettim.zina ettin,istediğinle seviştin.bende dayanamadığımda oruç tuttum,mastürbasyonla tatmin oldum veya eşimi bekledim onunla sevişt

• Cehennemden kombineyi almışsınız siz. =)

• sanada aldım bitnane rahat ol :)

• Benim yerim önceden hazırdı zaten =D Eyvallah yinede.

• :))

• sorularının hepsinin tatmin edici cevapları var ama inan bunlar yüz yüze konusulsa daha hoş olur diye düşünüyorum.o ben için mümkün degil şuan.daha bilgi donanımına sahip tatmin edici cevaplar alabilecegin mutlak büyükler vardır.bence onlara sor ki kafan da soru işareti kalmasın.

• bende o ortamı yaratmayı düşünüyordum. bunu camiye getirsem gelmez. hocayı eve getirsem kızabilir sen benim düşünceme müdahele etme diye.

• arkdaşın uuzn zamandr gerkırse dov ben olsam vururum ıkı uctane yanı kaybetmekten ıyıdır

• dayakla kimin aklı başına gelmişki onun gelsin. adam mülsümanlığa bir sadırıda bulunmuyo, Allaha Kurana hakaret etmiyo. sadece kendi düşüncelerini soyluyo. benım gorevımde ona mantıklı bir şekılde yanlış yolda olduğunu ıspat ettırmek.

• Sacmalamissin

Yükleniyor...