• Sor
  • Bence

Kızınızın kaç yaşında dini vecibelere göre kapanmasını isterdiniz?

Hepinize iyi akşamlar!Ben içki içerim, alkol alırım, Elhamdulillah Müslümanım.Eğer diyelim ki helal olan nikahlı eşinizle size bir kız evladı nasip etti Allah, Kızınızın kaç yaşında dini vecibelere göre kapanmasını isterdiniz. Bunu 1500 yıl öncesine göre değil, günümüz dünyasına göre irdeler misiniz? Fikirlerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.Not:gizli kullanıcı sen çıplak gezsende, biz farketmeyiz, ama helalim değilsin, beni zorlama :D

Görüşün nedir?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Görüş

• Bu konuda çocuğuma meraklanıp soru sormaya başladıktan itibaren Allah'ı ve dünyayı anlatmayı planlıyorum.ilerleyen yıllarda da dinimizi anlayabileceği şekilde sıkmayacak şekilde elimden geldiğince öğretirim. ama benim öğrettiklerim kapanmayı istemesi için yeterli bilgiler değildir.Elhamdülillah müslümanım ama yoğun bir bilgiye sahip değilim. kapalı değilim.yaşantımda da ibadetlerimi uyguladığımı söyleyemem.alkol kullanırım.o nedenle kapanmasını gerektirecek bir bilgi veremem ben.kendisi merak edip araştırıp ileride kapanmak istediğini söylerse direkt sevinemem de üzülemem de karmaşık duygular hissederim sanırım.Bir kere gurur duyarım araştırmasından ve bildiklerinden dolayı bu kararı almışsa eğer. ama yaşadığımız hayat koşullarında kapalı olması onun için dezavantaj sağlayacaktır.bundan dolayı da üzülürüm.endişelerimi dile getiririm ama kararına müdahale etmem.

• öyle birsey istese bence ne mutlu sana.. dogru yolu bulmus demektir.. icin rahat olur:)

• çok iyi :)

Kızlar Ne Diyor 18

• Bugün ne bu yaaa hep kapalılık sürüp gidiyorrr

• Doğduğundan itibaren ona doğru yolu gösteririm.Belli bi yaşa geldikten sonra kendi karar verir.Benim zorlamamla olacak şey değil

• kapanamaz

• öncelikle kendine rol-model edineceği bir anne-babasının olmasını sağlamaya çalışırım.sonra her konuda okumasını,yorumlamasını ve sorgulamasını isterim.İdrak etmeden,erken yaşta olmamak kaydıyla istediği zaman kapanabilir. eğer kendince karar alıp,inandığı gibi yaşamaya başladığında onu alnından öperim.açık ya da kapalı öperim.kesin:)

• kapalı değilim ama kapanmayı çok istiyorum ben biraz farklıyım aileme göre dik başlıyım bizim ailede abdest alınırken namaz kılınırken çocuklarda çağırılır öğretilir aklı ermeye başladığı andan itibaren ALLAH(C.C) anlatılır..yurtdışında arap ülkelerinde 6 yaşında hafızlar var bence aklı ermeye başladığı andan itibaren anlatılmalı sonra çok geç oluyor...bende inşallah çok dikkatli davranıcam kendi yaptığım gibi değil bu dünyaya ne için geldiğimizi anlatarak hayatı anlamasına yardımcı olacağım inş...bu arada sorun çok güzel..

• Teşekkür ederim. Kişisel menkıbeni bulmanda Allah yardımcın olsun.

• ben kapalı bi bayan degilim ama kücüklükten öyle alısmayı isterdim , Kızıma anlatırım okurum ögretirim ,namazı 5 yasında ögretip 7 yasında dogru düzgün kılmasını saglıyacagım ,Kuran-ı Kerim ögretirim ama Kapanmayı kendi isterse kapansın tabi o beni örnek alacaktır kendine eger ben kapanırsam oda büyük bi ihtimalle kapanmayı düsünür...7 yasında kapanmak en güzelidir...Eksileyin Serbest...

• rahat ol, saygılı bir üslubu olanı eksileyene çokta fifi çek geç

• Öncekileri Göster
    • Keşke ülkemizde böyle bir imkan olsa.Okul bitene kadar kapanamıyoruz ki.

• aynen canım bide o sorun var ama mecburi olan bişey okulda acılıolar ünv serbest

• Önce ahlakini guzellestirsin en onemlisi namazini kilsin dinini tam anlamiyla arastirarak anlasin sonra kapansin, bas goz ustune..

• kısa devre oldum

• O ne zaman isterse o zaman...ben dinimizi öğretirim ona her şekilde gerisi ona kalmış...ayrıca İslamda zorlama yoktur , çakmalarını örnek alan çok...

• Evlatlıktan reddederim.

• o kadara kalmazdı bence o seni ebeveynlikten redederdi ,azıcık sana cektiyse :D

• Kızım annesi gibi olur muhtemelen.

• Annesi profil resmindeki gibiyse zaten kapanmaz :)

• herkes kendisinden sorumludur.sonucta zorla kızınızın yada birinin hayatına müdahale edemezsiniz bu saglıklı olmaz .istedigi zaman icinden gelerek olcak seyler bunlar.

• Kendi seçimi istediğini yapar ama kapanmasın derim ben.

• Kafalarini örtüp, makyaj yapan, topuklu ayakkabilar giyen, süslenen püslenenleri anlamiyorum. Ama yinede herkesin kendi hayati, ne yaparlarsa yapsinlar.

• Madem kendi hayatlari, simdi yazdiklarin oldumu?

• Ben kendi düsüncelerimi söyledim hanfendi. Anlam veremedigimi acikladim ama kendileri bilir, o yüzden karismiyorum.

• istediği gibi yapabilir kendi yolunu kendi seçsin

• kapanmaya karşı değilim..bende kapanabilirim...ama kızıma dinini öğrettikten sonra kendi isteğiyle kapanır ben zorlamam.

• Dur kafayı örtüp sana cevap vermeye gelecem link

• şlkjhjklşlkjkl

• kaçalım buralardan dayanamıyorum

• kaçalım mı ,hepten kayış gitmiş

• Kapanmaya karşıyım. Kapanamaz.

• ama bunu isteyen insanlarda var, kötü niyetleride yoktur hepsinin.

• Öncekileri Göster
    • köpeğin olsun :)

• xnick seviye atlamışsın la?

• kapanabilemez. ben ölmeden asla.

Erkekler Ne Diyor 22

• Her Müslüman çocuğuna İslamı öğretmek ile mükelleftir .Çocuğuna İslamı öğretir ve tanıtırsın , yaşama şekli kendisinin bileceği bir iştir .Kapanmak ister ise kapanır , istemezse kapanmaz , dinimizde zorlama yoktur , her insan kendi aklını kullanarak neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebilir .Bize düşen en doğru şekilde İslamı öğretmektir , kapattırma gibi bir durum söz konusu olamaz .

• herkez bişeler demişte her insan kendi hayatından sorumludur ailesinin üstüne düşen görew onu doğru yolu göstermektir seçim onun kararıdır benim ailem dinini bilen insanlar bana gerekli seyşeri gösterdiler ama ben en az haftanın 5 günü içiyorum bu sıralar ha bişe yapıp yapıpda masum görünen tipler war surda içmiyelim su görür bu görür sen o alkolü alıyosan kimsenin bilmesinden korkmuycaksın ha korkulacak bişeyses yapmıycaksın Allahın bildigini kuldan saklamıycaksın yani konu saptıysa affola

• Dinde zorlama yoktur.Bir anne baba evladını iyi bi biçimde yetiştirmeli zaten çocuk güzel bir eğitim alırsa bazı şeyleri baskıyla değil isteyerek yapar.zorlama ve baskı ile olmamalı ama şu 1500 yıl önce günümüz meselesine gelince şunu söleyim.islam her zaman aynı islamdır ve islamın hükümleri neyse odur zamana göre Allah'ın ayetleri,peygamberin hadisleri değişmez herhalde

• elbette ayetler değişmezz, hadisleri uygun bulmuyorum çünkü efendimiz kendi yaktırmış, üslüman alemi gene kraldan çok kralcı olmuş(neyse bu benim şahsi fikrim) ama insanlığın hizmetine gönderilen bir din olduğu için 1500 yıl fark insanların ruhani yapısını etkileyecek kadar farklı,tabi ki bu konudan değerlendirilebilir.

• 7 Yaşında :) Çok küçük derseniz en az 10 :)

• Bunun 1500 yıl öncesi sonrası yok. Kitapta ne yazarsa o. Sen küçükken ona oyun olarak (kalıcı değil! daha yaşı küçükse!) başını örter, bunun ona yakıştığını gösterirsen, bazı kolay duaları öğrendiğinde ödüllendirip taktir edersen, bunları çocuk hayatından bir parça olarak edinirse, yani sen temeli sağlam yaparsan. Zaten evladınız zamanı geldiğinde neyin doğru yanlış olduğuna kendi karar vererek dini vecibesini yerine getirir. Zorlarsan, kızarsan vs. sen yokken açar veya şuan eleştirilen örtülü bayanlar ( altta dar kot üste başörtü yüzde 1 kilo makyaj ) gibi olur.

• Akla kapı aç; iradeyi elden alma!Evet, muhatabın aklına, mantığına kapı aç, muhakemesine, muhasebesine düşündüğün doğruları aktar, anlat. Ama tahrik etmeden, teşhire sapmadan, düşünmesini önleyecek öfkeye sebep olmadan. Dayatma ve diretmeye gitmeden. Yani "Aklına kapı açarak, iradesini elinden almayarak"... Kararı yine de kendi vicdani muhasebesine bırakarak.Şunu da unutma ki, kimse kimseyi zorla, istediği çizgiye getiremez. Dilediği doğruyu benimsetemez. Hidayet ve istikamet, Allah'ın dilemesine, Rabb'imizin hikmetine bağlıdır. Ne zaman, ne mekanda senin istediğin olacak, orasını hikmet sahibi Rabb'imize bırak, ümidini yitirme, mutluluğuna gölge düşürme ve de ki:- Rabb'im, ben aciz bir kulum, istikamet düzeltmek benim haddim değildir. Benim görevim, akla kapı açmak, iradeyi elden almamaktır. Ben bunu yaptım, gerisi Senin hikmetli ve adil takdirindedir. Bundan sonrası Sana aittir!..

• Hidayet ve istikamet, Allah'ın dilemesine, Rabb'imizin hikmetine bağlıdır...bu beni çok duygulandırdı...

• bu neya millet dine takmış kafayı millet uzayda fink atıyor bizimkiler 1350 sene geride ... tarihte bir kural vardır. olayları o günkü şartlara göre değerlendireceksin. hem bugun üstüne basa basa diyorum. kuran da kapanma 3 ayette geçiyor bunlar Nur süresi 31.ve 60. ayet Ahzap süresi 59. ayet ve son olarak türban yada baş örtüsü bir emir yada farz değil sadece Araplar' ın sıcaktan korunmak için kullandıkları yöresel bir kıyafettir. Bir şeyi yaparken konuşurken araştırın elinizin altında Kuran-ı Kerim gibi bir öğretici var tabi bunlu anlama ve yorumlama kabiliyetine sahipseniz... e yine de inanmıyorsanız açım aokuyun kuranı.

• sakin ol, ben kişisel fikir oruyorum kapanılmalımı açılmalımı değil, ne garezli insanlarsınız, kes yapıştır kuanla gelme, kendi vicdani dilini kullan.

• onuda ben yazdım kardeş sazan mısın ya...

• sazan senin babandır, kardeşinde değilim, insan gibi cümle kurmayı öğrenin

• soruyu okuyan yok snaırım : )- kapalı ve dindarlara sormus ama cevaplayanlar bol : )-

• Gerekli eğitim verilir, takdir kendisinindir. Kapanmak demek kendini antisosyal bi varlığa dönüştürmek anlamına gelmediği gibi açık olmak da hayasız edepsiz bi varlık olacağı anlamına gelmez. kapanıp fitne fücur içinde yaşayanı da biliyoruz, açık olup gayet düzgün hayat yaşayanları da. Mesele gerekli eğitim ve terbiyeyi vermekte.

• şu ana kadar verilmiş en düzeyli cevap

• teşekkür ederim

• günümüz dünyasında örten örter açan açar hotdog. bu kızımın seçimidir.

• hımm yorum yok.

• benim kızım işini bilir.o değil de link vay be!

• bu arada amy lee'nin yanındaki kişi bu yıl nobel barış ödülü almış; link link

• Öyle yetiştiririm ki, niyet odaklı yaşar, şekil odaklı değil..

• sanırım dindar ve kapalı olanlar cevaplamamış...

• amacım herkesin kendini izahat edebilmesi taraf tutmadan soruyorum, isterimki bunu bilinçli bir birey olatak cevaplayabilsinler.

• istediği yolu seçebilir ve hatta istediği yaşta seçebilir. alacağı tüm kararlarda sadece telkinle yaklaşırım hepsi küçük tavsiyelerden ibaret olur. kızım olması onu benim kölem yapmaz. nasıl ki benim kendi hür iradem varsa onun da olduğunu kabul ederim ve yargılamam. fikrine saygı duyarım. kapanmayı seçerse durup düşünürüm nerde hata yapmış olabilirim diye. çünkü bizim böyle bir aile yapımız yoktur.

• Kişilerin karar verme özgürlüğü olduguna inanrıım. Bedelini kendi ödediği sürece kararı verebilir.Ben sadece özgür düşünebilecek bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorum

• bende bunu söylemek istedim ne karıştırıon ortalıgı :)))

• kısa ve öz yazacaksın silent :)

• Ben ona gerekli bilgileri veririm gerisi kendine kalmış.ister kapanır ister kapanmaz.

• kapamaktan cok once ona dınımızın kuralllanı ogretır bu kararı onu vermesını ısterdım

• küçük yaşda Esma'yı ögretmek istiyorum.Kapalı olma konusunda yorum yok.

• Sevgili hotdog...Sana katım katım katılıyorum gülmekten değil fikir olarak...Kapalılık umrumda değil bu namus olarak göründükçede sinir olurum. Dine bağlılığıda kapalılıkla bağdaştıranlara buradan muz ikram ediyorum ! Herkes özgürdür ister acık gezsin ister kapalı banane! özgürlük kısıtlanmadıgı sürece sorun yok aklı ermeğen kücük kızları zorla kapatanlara karşıyım , karısını sevgilisini güzel gözüksün diye zorla dekolte giydirenlerede karşıyım! Ben ormanıma geri dönüyorum en azından orada bir zincir var devam ediyor düzen...

• maymunu zorla gülümsetmişsin ya ahaha

• Öncekileri Göster
    • Benim cevabımı görmüşsündür. :)

• Ancak bir dinsiz bunu der.

• Gelecek cevapları merakla bekleyerek not ettim soruyu. Güzel soru sadıcım, tekeşşürker.

• *teşekkürler.

• teşekkürler

• sorunun içeri ile sorunun girişini samimiyetsiz buldum olmadı hotdog..

• Ben önyargılı değilim, kendimi de tanıttım. Gayet te anlaşılır.anladığın şey bu ise onada saygı duyarım

• amacım seni eleştirmek değildi,sadece düşüncemi yazdım.

Yükleniyor...