• Sor
  • Bence

Beyaz kan ne demek? Niye yüksek çıkar?

Allah kimsenin başına vermesin diyerek başlıyorum. Geçen akşam birdenbire karnımın sol tarafına ağrı girdi tuvalete gittim falan geçmedi, sonra... Daha Fazla

En İyi Görüş

• bildiğim kadarıyla BKH'lar lökositlerdir. bunlar bir enfeksiyon durumunda mikroplarla savaşmak için ortaya çıkar ve sayılarını artırırlar ve mikropları yutarlar. sonra da çöpçü hücreler tarafından temizlenirler. ağrının olmasının sebebi bir iltihap durumundan kaynaklanabilir. kanınızdaki lökosit fazlalığı bir enfeksiyon durumuna işaret olabilir. muhtemelen antibiyotik vermişlerdir zaten...

Erkekler Ne Diyor 2

• geçmiş olsun öncelikle ben de anlıyamadım ilkkez duyuyorum beyaz kanı

• ben cevapladım sanırım tatminkar oldu ;))

Kızlar Ne Diyor 3

• Enfeksiyon muhtemelen. Apandisit bazen enfekte olur ama alinmasi gerekmeyebilir.Gene de lokosit ve lenfosit sayinin yuksek olmasinin nedenini aciklamaliydilar sana.Herhangi bir antibiyotik vermediklerine emin misin serumda?

• serumda verdıler agrı kesıcıde verdıler serumda

• Tamam o vakit sorun yok demek ki..

• Kanda beyaz küre yüksekliğinden bahsetmişler. yani kanda akyuvarların fazla oluşundan. bu şu anlama gelir vücudunda iltihabi bir durum sözkonusu! İltihabın nedenleri çoookk. yumurtalıkların iltihabında, barsak iltihabında, idrar yolu enfeksiyonları ve taş durumlarında...vb olabilir ama bunun nedeninin araştırılması daha ayrıntılı tarama ve görüntüleme yöntemleri yapılması lazımdı. Sebep bulununca da bu durumu düzeltecek tedavi alman gerekiyordu. sana sanırım hiç ilaç uygulamadılar kendiliğinden mi düzeldi?...ya tekrar olursa böyle bir ihtimal de yok değil hani..

• saol hanımfendi:)

• evet hıc ılac vermedıler tahlıllerde temız cıkmısım kendılınden duzeldı 2 gun agrıdı duzeldı ( tesekkur ederım ama hala aklımda soru ısaretı kaldı dedım belkı aynı seyı yasayan vardır

• Lökosit sayısında azalmaya ise lökopeni adı verilir.Aşağıdaki durumlarda da lökosit değerleri normalin altına iner.Bazı Virüs Hastalıkları (Gripler,özellikle son domuz gribi vakalarında wbc düşüklüğü sık olarak görüldü)Riketsiya HastalıklarıAplastik anemiAlösemik lösemiTifo ve paratifoBrucella HastalığıMiliyer tüberküloz daha ayrıntılı bilgi için link incele... çok geçmiş olsun. başka bir doktora daha görünmende fayda var bence.

• pardon. azalışı yazmışım :)
      Lökosit sayısında artış görülmesine lökositoz adı verilir.Hangi durumlarda lökosit değerleri normalin üstüne çıkmaktadır?

Sistemik enfeksiyonlar(sistemleri tutan enfeksiyonlar)(sarkoidoz gibi)
      Lokal enfeksiyonlar
      Miyokart enfarktüsü
      Lösemiler
      Gebeliklerde
      Aşırı sigara tüketinde

Yükleniyor...