Düşmanını mı daha iyi tanırsın yoksa dostunu mu?

Gizli Üye
düşmanını bilmek güvenlik sağlar. zarar görmezsin. belki felaket denilecek tehlikelerden kurtulursun.öyle düşmanlar ki ailenize sızıp birbinize düşürür. işinizden atılmanıza sebep olur. okulda adınızı çıkarabilir. böyle birinin düşmanlığını bilmek bile kardır. adımlarını ona göre atarsın. laflarını seçersin. ama bu her haliyle tatsız bir iş. intikamdan keyif alan biri değilsen yorar. kalbini karartır. daha kötü bir ihtimal de ona benzemeye başlarsın. ihtimal tabi. karakterini korumak da bir ihtimal.

dostluk güzel. eğer güven sınavlarından geçmişse içten bir sevinç ya da üzüntü duymak biri için harika bir his olmalı. birlikte gülüp eğlenebildiğin. o olsa kesin şöyle yapardı diyecek kadar bir insanı tanımak, yol göstermek, dertleşmek, deneyimleri paylaşmak görebilen için zenginliktir. düşünsenize biri siz yokken sizi savunuyor. ya da siz onu koruyup kolluyorsunuz. bu harika bir şey olmalı

(benim hiç dostum yok. samimi sevinç görmediklerime üzüntümü de paylaşmadım. yıllarca kazık yedikten sonra dost kelimesinin anlamını ytirimesi de etkili tabi bu karşı samimiyetsizlikte. düşmanlarımı da cidddiye almadım. kendi içlerindeki çürümüşlük onların işini bitirecektir eminim. ben daha çok , insan tanımayı seviyorum. her fırsatta sorular soruyorum. fikirlerini , kişisel özelliklerini didikliyorum. onları tanıdıkça kendimi tanıyorum. bende varlığını farketmediğim huyları keşfediyorum.üstelik birini tanıdığında daha kolay manipüle edersin. istediğin yöne çekip itersin böylece. dost ve düşman kefesine koyduğunda duygular devreye giriyor ve dostunun gelişimine bir yardımla engel olup; düşmanının ataklarını heveslendirmiş oluyorsun. herkese aynı oranda yakın ve uzak kalıyorum. kardeş bile olsa hatasını söylemeye , düşman bile olsa iyi özelliklerini görmeye çalışıyorum. kimse tamamen beyaz ya da tamamen siyah değildir. size dost olan başkasına düşmandır. birini tanımak onun size olan davranışını bilmekle sınırlı değildir.)
düşmanlarını bağışla, ama asla onların adlarını unutma.
iyi bir arkadaşı olanın , aynaya ihtiyacı olmaz.
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Düşmanını mı daha iyi tanırsın yoksa dostunu mu?