• Sor
  • Bence

Namaz kılarken hayal kurmak?

Ya bu nasıl oluyor anlamadım şeytan dürtüyor herhalde. Namaz kılarken aklıma hayaller geliyor kendimi vermeye calısıyorum tekrar namaza gidiyor o an... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Bunun şeytanla falan alakası yok , basit vesvese başlangıcıdır bu . Vesvese nin psikolojideki karşılığı ise obsesyon. Sebebi zihni aşırı doldurarak yormak, problemleri halledememenin baskısı, gereğinden uzun süreye namazı yaymak ve gerekli rituelleri yerine getirdiğinden emin olmamak, namaz bozuldu mu derken dikkatin dağılması ve başa dönüp dönmeme arasındayken beynin yorularak kendini alttan gelen fikirlere karşı baskıyı azaltması ve dikkate kaçan hayaller. Yapman gereken günlük sorunları elden geldiğince halletmen, abdesti 1 kere alman ve namazı da 1 kere kılman. Bu şekilde vesvesenin önüne geçersin, bunu artırırsan hiçbirşeyden emin olmadığından sürekli tekrar ihtiyacı hissedersin . Allah kalbindekini kabul ediyor, eksik ya da fazla dua ya da secdeyi değil. Buna kafayı takmazsan, sayı ve gerekler şaşmaz. Sen kalıba değil allaha yönel zaten niyet ettinse kabul edilir çünki imandır. İbadet imanın rütuel kısmıdır ve aynı şey değildir.

Erkekler Ne Diyor 13

• bir ibadet yapıyor iken mümkün olduğunca yaptığın ibadet ile ilgilenmek gerekir ama aklına istemeden bişeyler gelmesi de ibadetinin Allah katında kabul olmasına engel değildir.bilerek yoğunlaşma aklına gelen şeylere aklına başka bişey geldikçe yaptığın ibadete yoğunlaşmaya çalış.

• Böyle bir muhabbete bende şahit olmuştum. Adam hocaya "hocam namaz kılarken aklıma karı, kız geliyor günahmıdır?" diyor. Hoca da "Çok fazla kafana takma senin aklına karı kız geliyordur yanındakinin aklınada para pul geliyodur çok az kişi beynini boşaltarak namaz kılabilir, düşünmemeye çalışsan bile düşünüyorsun o senin suçun değil" demişti. Bende hak verdim açıkçası ama doğruluk derecesini bilemem. Sonuçta sen düşünmek istemiyosun ama aklına geliyor.

• vesveseler var abdestini duzgun al bisey dusunmemeye calis bir noktaya odaklan

• kısa sürelerini ihlas felak nas oku bide namazdan önce besmele 5 6 defa oku kafanı boşaltmaya çalış sonra yavaş kıl hızlı kılma

• Vesvesedir o takma kafana şöyle düşün şeytan imansıza vesvese vermez..

• öyle sorunlarim yok, namaz kilmayin böyle dertleriniz olmaz :)

• bu herkeste olan bir sorun çünkü kalbimizde başka şeylerin sevgisi var allah sevgisine yer kalmamış bir de arapça anlamıyoruz sureleri okuyoruz ama anlamını bilmeyince kalbimize inmiyor aklımıza başka şeyler geliyor bende çok araştırıyorum ama bulamıyorum arapça öğrenmek şart okuduğunu yaşamak lazım diye düşünüyorum

• evet olabilir .s

• Vesveseler zamanla geçer mutlaka ama huşu ile kılmaya gayret gösterirsen.

• Sevgili ile konuşurken nasıl hayal ediyorsun :Sşeytan dürtüyor işte

• Herkes senin gibidir. Aklıma bir şey gelmiyor diyen yalancılar eksilesin beni.

• aynı durum bende de oluyor bazen

• bir gün 24saat rekatları ençok namaz yatsı en fazla 7dakika 7x5=35 bir gün içindeAllah bizden 35dakika istiyor onuda işte tam anlamıyla dünyayı arkamıza alıp yapamıyoruzinsanoğlu çok nankör diyeceğim ama onuda yapmayanlar varAllah namazını ne şekil olursa olsun kılandan razı olsun cennetine alsınyapmayanada ihlas versin

Kızlar Ne Diyor 7

• Namazından emin olamadığında abdestin tam olmamış olabilr, abdestinden emin değilsen gusül abdestin tam olmamış olabilir. Konuyla pek alakası yok, sadece bir fikir vermek istedim.

• bazen benimde aklım başka yerlere gidiyor :(

• muhakkak her insanda olan bisey bu. Engellemek icin her kildigin namazi sanki son namazinmis gibi , bir daha hic namaz kilma firsatin olmayacakmis gibi, Azrail as. basinda bekliyormus da sanki biraz sonra canini alacakmis gibi kilmak husu icinde namaz kilmaya yardimci olacaktir bence.

• aynen benim de küfür geçiyor aklımdan elimde olmadan çok sinir bozucu :D

• Hayal kurmak tamamen şeytanın işi sana vesvese veriyor, senin kalbinden gelen bir şey değil, kalpler Allah'ın elindedir, hayaller ya da kötü düşünceler kalpten gelmediği için bu konunun üstüne çokta durma bence zamanla geçer, ama üstüne durdukça sen kendine de kızmaya başlarsın bir süre sonra ve belki de namaz bile bırakırsın, işte bunlar şeytanın işi,amacı da o zaten, bol bol salavat getirebilirsin ben destur derim bir de :)

• :) evet haklısın

• Bunu yaşamaktan korktuğunuz sürece dikkatiniz bölünür ve dağılır. Şeytanla alakası yok , yukarda açıkladım. Ne kadar iterseniz o kadar çoğalır bu , beynin yorulmasına bağlı bir durum. Asıl mesele beynin yorulması ve dikkatten kaçan düşüncelerin öne çıkmasıdır.

• Günde 5 vakit kılınan ve en fazla 5- 10 dakika arası bir olay, o kadar kısa bir sürede beynin ne yorgunluğudur bu, kafan gayet dinç bile olsa, namaz esnasında aklına hiç gelmeyecek şeyler birden gelebilir, işte bu tamamen şeytanın oyunudur amacı da seni namazdan soğutmaktır, misal neden namaz kılarken gelir de normal zamanda hiç gelmez, o zaman beynim yorgun değil de namazda mı yoruluyor, ya da ben mi aklıma getiriyorum, sebep olan bir şeyler var işte..

• Zihnini dinlendirmeye çalış,birde bunun için kendini suçlama.

• Ben dürtüyorum ondan.

Yükleniyor...