Namaz kılarken hayal kurmak?

Ya bu nasıl oluyor anlamadım şeytan dürtüyor herhalde. Namaz kılarken aklıma hayaller geliyor kendimi vermeye calısıyorum tekrar namaza gidiyor o an ama kurasım geliyor ya hayallere gidiyor kafam :) Benim gibi olan var mı ? Nasıl engelleyebilirim bunu sonra şeytana sinirleniyorum :D


0|0
7|13

En İyi Erkek Görüşü

  • Bunun şeytanla falan alakası yok , basit vesvese başlangıcıdır bu . Vesvese nin psikolojideki karşılığı ise obsesyon.

    Sebebi zihni aşırı doldurarak yormak, problemleri halledememenin baskısı, gereğinden uzun süreye namazı yaymak ve gerekli rituelleri yerine getirdiğinden emin olmamak, namaz bozuldu mu derken dikkatin dağılması ve başa dönüp dönmeme arasındayken beynin yorularak kendini alttan gelen fikirlere karşı baskıyı azaltması ve dikkate kaçan hayaller.

    Yapman gereken günlük sorunları elden geldiğince halletmen, abdesti 1 kere alman ve namazı da 1 kere kılman. Bu şekilde vesvesenin önüne geçersin, bunu artırırsan hiçbirşeyden emin olmadığından sürekli tekrar ihtiyacı hissedersin . Allah kalbindekini kabul ediyor, eksik ya da fazla dua ya da secdeyi değil. Buna kafayı takmazsan, sayı ve gerekler şaşmaz. Sen kalıba değil allaha yönel zaten niyet ettinse kabul edilir çünki imandır. İbadet imanın rütuel kısmıdır ve aynı şey değildir.

    5|2