Alevi bir erkekle şafii bir kadın evlenebilir mi?

arkadaşlar alevi bir erkekle şafii bir kadın evlenebilirmi ? araştırdım sordum soruşturdum ama herkes başka bişy söylüyo bide size sorayım dedim

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Ben normalde kiblenin yönünü bile bilmiyorum ama bu tür dini bilgilerde üstüme yoktur:) insani ve dini olarak bi engel yok, evlendigin kisi ister alevi ister putperest olsun onun dinimizce isledigi hic bi gunaha ortak olamazsin zaten, sen kendini bildikten sonra bir sorun yok ama kultur örf adetler farkli oldugu icin ikiniz anlassaniz bile aileler arasindaki catismalarinda ortasinda kalabiliersiniz. Bide alevilerinde cesitleri vardir bir cesidi bizden bile daha dindardir.

• evet kızılbaşlar kendilerini ALLAH yolundan feda etmişlerdir sadece ahiret için çalışırlar

• Öncekileri Göster
    • E daha nee kesinlikle onemli degil ben kefilim sana korkma:)) ama sana tavsiyem oyle cok sapkinsa bi kere daha dusunebilirsin cunku sanirim sen inancina duskun birisin sonra seni sinir etmesin:))

• yok sapkın değil ya alevi ama cem evi yerine camiye gidiyo bikerecik olsun cem evlerine gittiğini görmedim şafii ler gibi ibadet ediyo

Erkekler Ne Diyor 20

• olmaz. uyum sağlamaz.

• Asla inançlar birlikteligi engelllemez, tabi ailen kabul edermi vs ve daha sonra ablaşabilirmisiniz, iki tarafında saygılı anlayışlı olması lazım.

• İnsan olarak düşünürsek evet , mezhep farkı olarak bakarsak iş ailelerin elinde maalesef .

• Evelenebilir ama birbirlerinin dini inanışlarına karışmamalılar.

• Nikahın geçerli olabilmesi için alevi olan bu beyin, islamın temel şartlarını kabul etmesi gerekiyor.Mesela peygamber efendimizi s.a.v, peygamber kabul etmiyorsa, veya semavi kitaplardan herhangi birini reddediyorsa, meleklere ahiret gününe, cennet cehennem vs (bunlar örnek olarak yazdıklarım )ye imanı yoksa kendini müslüman olarak görmüyorsa nikah dinen geçerli değil. İşte ben aynını yaşıyorum, adam ibadetlerimden rahatsız bismillah bile demiyor.

• bildigim kadarıyla aleviler dışarıya ne kız verirmiş nede dışarıdan kız alırmış diye duydum ne kadar dogru bilmiyorum.

• Dogru olsa hic bi alevi sünniyle evli olmazdi :)

• bende böyle bişey okudum fakat bu çok önceki yıllarda uygulanan bi kural yani gün geçtikçe kurallar etkinliğini kaybediyo

• dogrudur olabilir.

• Yeri geliyor dini inanç kişiseldir kimseyi ilgilendirmez deniyor,Böyle durumlarda ile alevi ile bilmem kim evlenemez diyor.Durumları zorlaştırmayı o kadar seviyoruzki.Her koyun kendi bacağından asılır.Eşinde yanlış gördüğün şeyleri uyarır soylersın tatlı dille. Uymazsa kendi bileceği iş. Bırak mezhep farklılığını dini farklı olan kişiler bile evlenebilir. Yeterki fikirleri, düşünceleri bir olsun.Bu yüzden evlenemeyenlere gerçekten cok uzuluyorum.Saygılar...

• teoride evet.pratikte sorunları var.

• Allah'a peygambere küfür etmez. yani dinden çıkmamış iste. mezhebi fark etmez dini islam ise evlenebilir diye biliyorum.

• yanlış biliyorsun arkadaşım

• doğrusu nasıl ?

• Bu soruyu " Ahmet ile Ayşe evlenebilir mi ? " diye sorsan daha mantıklı gelirdi bana.. Din evlendirmiyorsunuz, birbirinizi seven iki insan iseniz gözünüz hiçbirşeyi görmemeli. Yok karşındakini değilde onun isteği dışında gelişmiş mezhebini düşünüyorsan kusura bakma da senin sevgi anlayışından şüphe etmek zorundayım. Dersen ki, sevgimizde sorun yok, o zaman eğer oluyorsa mezhep sorunlarınızı iilişkinizden uzak tutun. Kimseyle de bu konuyu konuşmayın. Sokmayın böyle sorunları aranıza. SEVİN, SEVİLİN..

• Sevişmelerine herhangi bir engel yoksa evlenebilirler.

• Birbirlerinin dini görüslerine saygili olacaklarsa gayet olabilir yani niye olmasin ?

• Cübbeliyi çağırsın biri.

• sanmıyorum...sağlıklı bir durum çıkmaz ortaya...geçimsizlik yüksek boyuta kısa zamanda gelecektir...

• İki insan bir biri ile evlenebilir yeterki insan olsunlar

• diyosuuuunnnn:))))
      insan kılığında hayvanların suçu ne

• onlar çiftleşiyor :D

• dinen evlenemezler alevi kardeşlerimiz hz ali yi peygamber olarak görürler buda dinimizce uygun değil... kız eğer hristiyan yada yahudi olsaydı evlenmeleri normaldi

• yoruma bak, tam cahilce bir cevap arastir sonra konus.

• :)) ahh ahha eğitim şart bence kızım sana bi araştır bakalım ne diyorlar

• ev-len-dir-mez-ler!(2+2=4)

• :(:(:(:(

• evlenenler var, evlikleri devam edenler var, bitenler var. birbirinize saygılı olursanız sorun çıkmaz. aileleriniz ikna olursa sorun çıkmaz. bunların tersi olursa o iş yaş iş.

• bana göre evlenebilir,bence dinen birşey yoktur.hatta imkanı olana evlenilsin buyruluyor.önemli olan her iki ailenin onayı.

• Bence evlenebilir.

• ikiniz de insan değil misiniz? kur'anda bu ikisi evlenemez diye bir şey yazıyor mu? dinimize aykırı bir dujrum yok. kitaba göre istersen putperestle bile evlenirsin. İNSAN olduktan sonra.

• evevt insanız ama ben dini değerlere önem veren bi insanım dinimin yasakladığı bi evlilik yapamam ve alevilerin hz. Muhammet (s.a.v) reddettiklerini okumuştum ne yazıkki :(:(

• Öncekileri Göster
    • yaw sende her fırsatta laf atıyosun tamam senin kadar bilgili olmadığımı kabul ediyorum ama cahilde değilim yani mezheplerin önemli olmadığını mı söylüyosun

• Tabi. Ama bu benim görüşüm. dini kendime göre yorumlamış olmak istemem.

Kızlar Ne Diyor 13

• benim yengem alevi dayım şafi evlendiler:))

• yani oluyor :D

• aynen:))

• Pardon ama iki insan birbirini seviyorsa şafii ya da alevi ne farkeder ? İki tarafta Allah'a inanıyorsa problem nedir ? Şöyle birsey de var bir müslüman bir hrıstıyan ile evlenebılıyorsa bir şafii ve alevinin evlenmesinde ne gibi sakınca var ? Din özgürlüğü diye birsey var.. İnsan insandır.. :S Her ne mezhepten , dinden , ırktan olursa olsun eger anlasıyorlarsa ve herkez kendı dınının gerekcelerını yerıne getırıyorsa anlayısla karsılanıyorsa bunlar neden sorun olsun ki ? bana göre evlenebılırler.

• sorunlu bir evlilik olur

• Evlenir.

• Benim annem zamaninda sevgili olmamiza bile karsi cikmisti.Aileler arasi buyuk sorun cikabilirdi saniyorum .

• Sen dini acidan soruyorsun galiba...Kuranin neresinde alevi ol sünni ol caferi ol safii hanefi ol diyorr? Farzmi mezhep? Mezhep diye birsey bile yok kuranda... Müslüman ol diyorr.. aleviyse safiiyse müslüman olmasi gerekior Allaha dinine kitabine ve kurallarina iman etmesi gerekior... Alevi veya saafi olmasi problem degil evlenebilir Her alevi ayni her saafi ayni diye birsey yokki... Aleviden dindar saafi var saafiden dindar alevi var... Önemli olan fikirleri bir olsun yoksa cok zorluk cekerler zit düsüncelere sahiplerse...

• Neden evlenemesin ikisi de insan değil mi? Bırakın şu ayrımcılığı artık

• kız sen daha kaç yaşında bebeksin aklın eriyomuki cevap veriyon çakıl

• Öncekileri Göster
    • canım benim türkiyede ayrımcılığa karşı on insan varsa biri bneim ben bunu din açısından sordum

• onlarda müslüman hayatım bir sorun olmaz ki din açısında müslüman olmayan biriryle bile evlenmen mümkündür.

• Erkek şafi, kız alevi olsa idi evlenebilirdi. Çünkü erkeğin kendi tarafına çekme olasılığı daha çoktur diye duymuştum, ama evlenemez diyemem kesin bir bilgim yok.

• evlenebilir. ama ileride çocuklarını hangi inançda yetiştireceklerine önceden karar vermeleri gerekiyor. yoksa çocuk doğduktan sonra sornlar çıkar.

• alevi erkeği vermeyebilirler o kıza

• Eğer inanca saygılı iki kişilerse evet.Aksi takdirde hayır.Sorun çıkar sonradan.

• yanlış site tercih etmişsin. burda birbirini taşa tutuyo insanlar.

• hangi nikah memurunun mezhep sorduğunu gördün?

• bne bu soruyu zaten din açısından sormuştum yani tabikide ülkemizde hiçbi nikah memuru mezhep sormaz ama dini nikahı kıyan imam büyük ihtimalle sorar

Yükleniyor...