• Sor
  • Bence

Kaç tane sakalı şerif var?

Arkadaşlar malumunuz ramazan ayı gelince camilere peygamberimizin sakalı şerifini getiriyorlar cemaat görsün diye . Lakin şunu anlayamıyorum kaç tane sakalı şerif var? Benim bildiğim bir tane var ve bu da mekke ya da medine'de müzede olmalı ama gel gör ki cami cami dolaştırılıyor. Açıkcası ben kandırıldığımızı düşünüyorum,30 günlük ramazan ayında her ne hikmetse türkiyenin dört bir yanında her mahalle camisine getiriyorlar sakalı şerifi. Sizce de kandırılıyor olabilir miyiz? Lütfen saçma saçma yorumlar yapmayın dalga geçmeyin kalbinizi fena kırarım ;)

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Tam sayısını bilmiyorum fakat bir kaç olduğuna eminim. İstanbul camilerini gezdirdikleri sakalı şerif topkapı sarayında sergilenmekte olan sakalı şeriftir mesela.

• çok teşekkür ederim :) peki hırka-i şerif kaç tane var? bir tane değil mi? onu da muhafaza etmiyorlar mı? nasıl cemilerde gezebiliyor?

• Öncekileri Göster
    • anladım çok teşekkür ediyorum sana :)

• Her yerde yüzlerce olduğu yazıyor burda birkaç tane olduğunu söylemiş herkes. Yorumlarınız yanlış maalesef...

Erkekler Ne Diyor 10

• Türkiye'deki tek gerçek sakal-ı şerif Topkapı sarayın dadır , diğer sakallar gerçekten peygamber efendimize ait midir orası bilinmez ama insanlarımız inanıyor ve saygı gösteriyor .Tabi bunu ticari amaç ile kullananlar mutlak vardır Allah hepsini ıslah etsin .

• beni burda anlayan tek kişiisin bravo:)

• Aklın yolu bir . :)

• ;)

• Hayır, bununla ilgili şüpheye düşülmesin, bu tür kutsal emanetler iyi korunur. Sakal-ı şerif deyipte bunu bi tomar sakal sanmayın, birkaç kıl tanesidir, ama efendimizin sakalıdır.

• evet kutsal emanettir ve korunuyor mahalle mahalle gezmesine tabikide izin vermeyecekelerdir ben kandırıldığımızı düşünüyorum

• tubiş90 bikere senin sakalın yok sen nerden anlıcan, Halifelik bizdeydi, Kabedeki Varakları da Kanuni SUlatan Süleyman yaptırdı. Çoğu ktsal emanet bizde, Musanın asasına, meryemin düşen gözyaşından çatlayan mermerine, hepsi bizde.

• ya ben anlatamıyorum ya siz anlamıyorusnuz şurda beni bile dinsiz yaptınız ya pes birey demiyorum

• Hz Peygamberin kılını, eşyasını "kutsal" saymak, bizatihi putperestlik alametidir. Hatta günümüzde o eşyalara yakın olup bişeyler dilemek putperestliğin ta kendisidir...Düşünün,Hz. İsa çarmıha gerildi diye "HAÇ" sembolünü kutsal kabul etip tapanlardan ne farkınız kalıyor?Hz. Peygamber bizler gibi bir "insandı". Bedenide bizim bedenimizden, kılıda sakalı da bizim kılımızdan sakalımızdan farklı değildi. Kullandığı eşyalarda bizlerin kullandığı eşya gibiydi. Yani öyle bir "kutsallığı" yoktu. Onun bizden üstün olan tarafı Allah tarafından verilen görevi idi. Meleklerle çevrili olmasıydı. Bunu alıp da "o melekti" gibi düşüncelere çevirmek bizatihi dinden sapmaktır.Diyeceksiniz ki ama biz peygamberimize saygımızdan şey ediyoruz... Elin hristiyanı haça başka bir sebeple mi tapınıyor?

• Ne alaka yazdığın şeyle sordugum soru ? ben sakalı şerife tapmıyorum , kutsallık yerine şöyle açıklayabilirim Tarihi eser gibi düşün hangi tarihi eser elden ele gezdiriliri? müzede muhafaza edilmesi gerekmezmi?

• Alakayı kuramadıysan ben sana daha ne diyeyim ki?

Tarihi eser ise, kutsallık ve tapınma tarafı yoksa zaten böyle elden ele gezdirilmez ki.

Bunlar putperestçilik oynuyor, adına peygambere saygı diyor. Aslında peygambere en büyük saygısızlıktır.

Sayısını sormuşsun. Sayısı binlercedir. Sonuçta bu bir sakal parçası. Kaç parçaya bölersen, o kadar çok "sakalı şerif" (o da ne demekse...) olur...

İşte peygamberin dışkısına bile özel ad takıp, içinde nimetler arayan bir zihniyetten ne beklersin...

• + kardeşim

• Bizim köyün camisinde de var ve ben inanıyorum.

• mikasa-i şerif :))

• o nedir?

• Bu bizim arkadaş arası espri, peygamber futbol oynar mi diye tartışırken bir arkadaş topkapı da onun topu bile var, mikasa-i serif demişti , ordan hatıra

• Merhaba. Bilmediğim ve seninle birlikte öğrendiğim bir konu oldu...Ülkemizde Peygamber Efendimize ait emanetlerden en çok Sakal-ı şerif bulunuyor. 1818 adet Sakal-ı şeriften 422’si İstanbul’da, 153’ü Bursa’da, 98’i İzmir’de, 87’si Yozgat’ta, 83’ü Balıkesir’de diğer kalan kısmı ise Türkiye’nin farklı illerinde muhafaza ediliyor...“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da bağlanır.” (Buhârî, Müslim) türkiyegazetesi.com'dan alıntıdır...

• çok teşekkürler aklımı karıştıran bir konuydu aydınlandım :)

• Dostum bak şöyle sakalın şerif Peygamber efendimizi sakalıdır...Hatta sakalından bi parçadır...SADECE bir tane olması e kadar mantıklı olabilir ki...Şöyle ki Dünyanın dört bir yanında war bu sakal denile şey sürekli çıkar ve her seferinde tekrar tekrar kesilip saklanmıştır kafanda soru kaldı mıİMAM HATİP MEZUNUYUM BİLGİME TAMA EDEBİLİRSİN

• Şimdi bak sakalı şerif kutsal bir şeydir değeri ve önemi var. korunup saklanması gerekmektedir nasıl oluyorda mahalle camilerinde geziyor aynı gün içinde ankarada ve istanbulda camide olabiliyor?

• Öncekileri Göster
    • Hırka konusunda haklı olabilirsin ama kesinlikle sakal konusu dediğim gibi...

• anladım teşekkür ederim

• sakal-ı şerif peygamberimizn sakalının tek bir kılıdır. zannedersem arkadaşları bu tek sakalı şeriflerden alarak saklamışlardır. ben konyadakini gördüm camekanın altından çok güzel kokular çıkıyordu. koku döküp dökmediklerini sordum. kesinlikle dökmüyoruz dediler. ilginç.

• heh bak bende onu diyorum demir 1 tanecik değil mi? nasıl her mahalle camisine gelebiliyor ?

• Öncekileri Göster
    • peki hırkai şerif? bir tane var ve bu müzede saklanıyor olmalı korunmalı ama nasıl şişlide bir camiye getirilebiliyor?

• valla tam bilgim yok ama tubimmm şu linkte bilgi var sanırım. link

• ya haber türkte izleyip burada sorumu soruyorsun :))

• ne alakası var? soruyu sorduğuma pişman ettniz

• orda da aynı konuyu işliyorlar şimdi de

• ben bilmem tv izlemiyorum

• Hazreti İsa'ya dokunmuş olan kutsal mızraktan da 4 tane var. :D Biri Polonya'da, biri Avusturya'da, Biri Ermenistan'da, sonuncu da Vatikan'da... Buda ona benzer birşey işte.Kutsal emanetler o kadar önemli birşey değil bence, sonuçta semavi dinler birşeyi putlaştırmayı ve sembolikleştirmeyi lanetlemiş dinlerdir... Ama tvlerde görüyoruz, yaşlı başlı teyzelerimiz resmen tapıyor hırkaya, sakala felan. Semavi dinler açısından çok tehlikeli bir durum.

• haklısın tehlikeli ama bence kandırılıyoruz kutsal bir şey niye mahalle mahlle gezdirilsin?

• Bence de öyle... Ya bir kere sakal neden kutsal olsun? Hırka neden kutsal olsun... İşte bu günah asıl. Direkmen putlaştırılmış nesneler bunlar. Camilerin mimarilerini incelemek için şu hırkanın olduğu camiye gitmiştim bir kere. Kadın resmen hırkaya dua ediyordu... Ramazandı o zamanda.

Zaten birşeyde anlamamıştım. Cami'de zaten nef üzerine oturtulmuş yani Aya sofya Bazilikasının kopyası. :D

Kızlar Ne Diyor 3

• topkapı sarayında yokmu .ben mi yanlış hatırlıyorum.dağıtılmış olabilir

• Haydi bakalım bugün ulaşcaz nirvanaya :D

• valla kızarım :)

• Öncekileri Göster
    • :D ama ama tamam be sana kıyamam ben

• muahh <3

• Bence kandırlmıyoruz çünkü sakal denilen şey bir tek kıldan ibaret değil. Siz kandırldığınızı düşünüyorsanız gitmeyin görmeyin. Zaten görülme amacı maneviyatı güçlendirmektir. Bu kadar incelmeniz yanlış ve gereksiz.

• sen niye kendini gizleme gereği duydun ? peygamberimizin bir tel sakalı var oda müzede diye biliyor ve insanca soru soruyorum siz insanı dinden de itersiniz pes yani

• Öncekileri Göster
    • Hayır ters cevap vermedim düşüncemi iyi niyetimle yazdım.

• öyle olsun bakalım teşekkürler

Yükleniyor...