Başarıya ulaşmak için zekâ mı, çalışmak mı önemlidir?

AkınTangoren
Zeka ile başarı arasında doğru bir orantı vardır. Ama bu orantı her zaman doğru sonuç vermiyordur. Her insanın zeka düzeyi aynı değildir.Çok zeki olupta başarısız olanların yanında (bunun birçok nedeni olabilir); zekasını çok az kullanarak belli bir çalışmayla başarıya ulaşmış kişiler de vardır. Zeka ayrı bir şekilde, daha ayrıntılı irdelenmesi gereken bir kavramdır. Çünkü zekayı kullanmak ayrı bir yetenektir. Kısacası her şey öncelikle çalışmayla, azimle elde edilir (aslında bunu istemek de bir zeka örneğidir.) Bununla birlikte kişi zekasını da kullanırsa ya da kullanmasını bilirse daha verimli ve maksimum düzeyde bir başarı elde edilmiş olur!
Başarıya ulaşmak için zekâ mı, çalışmak mı önemlidir?

Öyle zeki insanlar görmüşümdür ki çok az sürelerle ders çalışarak başarılı olmuşlardır. Öyle çalışkan insanlar da görmüşümdür ki gecesini gündüzüne kattığı halde çok basit derslerden geçer not almakta zorlanmışlardır.
Zeka, kavrama kabiliyeti ve yetenek olmadıkça çalışma ile başarı gelmiyor.
Eğer bir konuya yönelik yetenekleriniz ve ilginiz varsa bunu çalışarak geliştirmek mümkündür. Ama...
Konuya yakından uzaktan alaka duymuyorsanız, o işin gerektirdiği beceri ve yeteneklere de sahip değilseniz istediğiniz kadar çalışın. Akıntıya karşı kürek çekenler kadar başarılı olursunuz ancak.
Mesela ben; Dünyanın en büyük eğitimcileri gelseler, benden iyi bir müzisyen çıkaramazlar. İyi bir ressam çıkaramazlar, iyi bir sanatçı ya da iyi bir şair çıkaramazlar. Ben de bu mesleklerde başarılı omak için hiç bir gayret sarfetmem. Çünkü sonucun fiyasko olacağını anlamak için zaman harcamaya gerek yoktur.
Ben daha çok sosyal ve sözel yönü gelişmeye müsait biriyim. Benden asla sanat ve sayısala yatkın bir model çıkamaz. İstediğim kadar çalışsam da çıkamaz.

Başarıya ulaşmak için zekâ mı, çalışmak mı önemlidir?

Unutmayalım ama; Zekâ + tecrübe = akıl !

Başarıya ulaşmak için zekâ mı, çalışmak mı önemlidir?

Yorum yazarsanız Sevinirim :)
Zeka Önemlidir Hocam.
Tabiki de çalışmak.
Çalışmadan zeka ne işe yararmış?
Yaşını ve cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
Başarıya ulaşmak için zekâ mı, çalışmak mı önemlidir?