Namus yalnızca kadınlara has bir kavram mıdır ve sence "namus"un ölçüsü nedir?

Şimdilerde toplum olarak en çok ihtiyacımız olan şey..

Peki namus nedir? Ne ile ölçülür ve yalnız kadınlara has bir kavram mıdır?


0|0
6|2

En İyi Kız Görüşü

 • Sözlük anlamı olr,;ırz, doğruluk, kanun, din, iffet, edeb, hayâ, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır. Birkaç örnek verelim:

  Bir kimsenin mahrem, gizli sırları olup, işlerinin ve hâllerinin iç yüzüne vâkıf olana, onun namusu denir. Hayırlara ait gizli hâllere vâkıf olana da namus denir. Cebrail aleyhisselam, diğer meleklerce bilinmeyen vahyin sırlarına vâkıf ve mahrem olması cihetiyle ona, namus-i ekber denir.

  Din anlamında da kullanılır. İslamiyet’e namus-i ilahi de denir.

  Nizam anlamında da kullanılır. Ramazan-ı şerif ayı, İslam dininin namusudur. Âşikâre oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Bu aya hürmet etmeyen, İslamiyet’in namus perdesini yırtmış olur.

  Allahü Teâlânın günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, gizli günahlarını açığa çıkarıp rezil etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor.

  Allah’tan başkasına yemin edilmez. Namus üzerine de, yemin edilmez. Mesela, (Namusum ve şerefim üzerine) dense, dine uygun yemin olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Emanet yani namus için yemin eden, bizden değildir.) [Ebu Davud]

  Namussuz, genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, fahişe gibi manalarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarına yani emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; kanunsuz, kanunu çiğneyen anlamına da gelir.

  Kaynak;Müsemma İslam arşivi

  Özet olr.;erkeğin de kadının da namusu vardır.Taraflar evli olsun veya olmasın eğer helal daireyi aşıyorsa hareketleri kanunsuzluktur bu/helal daire de belli,açıklamaya gerek duymadım.

  0|1
  • Şikayet

   Tekrar,tekrar ve tekrar teşekkürler.

  • Şikayet

   Güzel cevabın için tekrar, tekrar ve tekrar ben teşekkür ediyorum.

  • Şikayet

   :)