Aleviler bir Tanrı'ya inanır mı?

Merhaba arkadaşlar.Benim aleviler hakkında merak ettiğim sadece bu.İbadet namz oruç falan hepsini eş geçerek soruyorum.Aleviler Bir Yaratıcıya inanırlarmı? .Aleviliğin inançla alakalı olmayıp kültürle alakası olduğunu söyleyenler de var .Yargılama anlamında değil tabiki.Sadece merak ettiğim için soruyorum.Aleviler zamanında bu ülkede çok acılar çekti.Temmenimizz bir daha olmaması.Bunun yolu da eğitimden geçiyor sadece

Güncellemeler:
ateş nardadır sacda değildir
keramet hırkada taçda değildir
ne arar isen kendinde ara
kudüste mekkede hacda değildir. ellerin kabesi var
benim kabem insandır
kuran da kurtaran da
insanoğlu insandır..
(hacı bektaş)- Bu sozlerin uzerine sormak istedim soruyu.Humanist bir inanc olduguna sozum yok.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• 1)Aleviler Allah a inanır.2)Aleviler oruç tutar.3)Aleviler oruç tutar.4)Aleviler Hz. Muhammed'i peygamber kabul eder.Bu 4 madde için, hayır yapmayanlar var bu şarta uymayan aleviler var diyebilir, ben bunu diyene şu cevabı veriyorum:'Bu 4 maddeye uymayan sunniler de çok fazla. Bu duruma göre sunniler bir Tanrı'ya inanır mı?'

• bu bahsettiğin gerçek aleviler . bu dediklerinin hepsinden bi haber büyük bir kesim var sünnilerde de var ama en azından inkar etmiyorlar bilip yapmıyorlar ama alevilerde bir kesim var ki hem yapmayıp hem de reddediyorlar sebebini bilmiyorum

• canımsın..

Kızlar Ne Diyor 16

• Biz aleviler hoşgörü ile insan sevgisi ile büyütüldük..Alevilerin çok acılar çektiğini ve çekmeye devam ettiklerini ötekileştirildiğini benimsemen ne hoş..Umarım bu konuda araştırmaya ve okumaya devam edersin..Allah inancına gelince ister alevi ister sunni ister x vatandaş olsun kimin neye inandığını inan ki bilemeyiz..ama şunlar inanmıyor diye genelleme yapılamaz..

• inanıyorlar bilidğim kadarıyla

• Allah'a inanırlar..Hz. Muhammed'i peygamber olarak görürler..Ama bazı akıl noksanlığı olan birileri, çok biliyormuş gibi bunların aksini söyler, ateist derler, Hz.Ali'yi peygamber olarak görüyorlar derler, çelişkilerle dolu mantıksızlıkları vardır.. Namaz ve oruçtan bahsederek, günah olduğunu söylerler de; iftira atıp, yalan söylemenin bedelini düşünmezler..

• Cok iyi yorum

• :))) Mucks...

• Neymiş o değerler? Cevabımın neresinde yanlış bilgilendirme var, yazar mısın acaba?

• Öncekileri Göster
  • Yanlış bilgiler geliyor.Doğrusu evet aleviler nasıl bizdeki mezhep farklılıkları var onlarda öyle bir ayrım var.Benim tanığım arkadaşım sivas kangal'lı.Onun inancı; Ben müslümanım benim peygamberim Hz Muhammed Allah tekdir birdir.Aynen sünni müslümanlar gibi yani.Hz Ali ilk müslüman olan olduğu dürüst olduğu için onu çok seviyoruz diyor.Ve evet güsül abdestini de alıyor.Ve bazen cuma namazlarına gidiyor.Ama hepsi namaz kılmıyor.Cem evlerinde her perşembe kuran okunduğunu söylüyor.Ve o semahlarda yapıldığını söylüyor.Ramazan orucunu Tutmuyor.15 günlük muharrem orucu var diyor.Kurban bayramında kurban kesiyor.Ona göre biz ayeti yanlış anlıyormuşuz.Doğrusu buymuş.Ama dediğim gibi onlara göre.Eee peki soruyorum şimdi hangi sünniyim diyen müslüman doğru düzgün namazını kılıp kuran okuyor.Bol keseden ahkam kesmek milletin inancını eleştirmek kolay.Önemli olan iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak.Böyle hassas konularda çok tartışma çıkıyor sonra.

• Doğrudur.

• Muharem orucu 12 gün düzeltiyim dedim.

• Tabiki onlarda Allaha inanıyor. Farklı olan mezhepleri. Biz Sunniler Hz Muhammedi Peygamber olarak görüyoruz onlar ise Hz Aliyi.. Din,Irk,Mezhep ayrımı yapmamalıyız...

• ya tamam da yalan değil ki benim ev arkadaşımda aleviydi hz aliyi benimser Muhammede açıktan kini vardı . böyle aleviler var neden abes bir şey duymuş gibi davranıyosunuz hepinizin çevresinde vardır

• Nasıl da gizlenmiş. Şimdi gizlisinya laf sok engelle bizi oldu mu.
      Araştırda gel bir dahakine..

• Cahil!

• Öncekileri Göster
  • Aleviler de musluman farkli olan mezhepleri.

• Aleviler tabikide Allah a inanıyolar. Ama peygamber olarak Hz Aliyi benimsedikleri için kendilerine Alevi deniliyor. Ali nin yolundan giden manasında. Yalnız namaz kılmamaları abdest almamaları oruç tutmamaları ayrı bi çelişki. Çünkü Hz Ali namaz kılardı oruç tutardı kendisi İlk müslüman çocuktur. Bu kadar da güzel bir ünvanı vardır.Peygamber efendimiz Hz Muhammed )S.a.v)'e ilk iman eden çocuktur. Kendisi namazda şehit edilmiştir. Ben Alevi sünni ayrımı yapmam yapanlarada kızıyorum. Hz Ali yi en az onlar kadar bizlerde seviyoruz.Bİraz saptırılma var bence. Mücadelerinde aslında haklılardı ama bazı konularda hak vermiyorum onlara. Namaz vs gibi

• sözüm sana değil sen Peygamber olarak Hz Muhammedi kabul etmişsen neden yazma gereği duyuyosun buraya bana bişi ispat etmene gerek yok ben genelinden bahsettim tanıdığım alevilerden yola çıkarak konuştum...

• Peygamberimiz Hz. Muhammed'tir Hz. Ali değil. Cahilliklerinizi giderin de gelin konuşun.

• Aleviligin bir kultur oldugunu dusunuyorum.Bu soruyu sormamdaki en temel etmen de bu.Onlara hak vermek zorunda da degilsin .Ama herkese saygi duymak zorundasin

• Öncekileri Göster
  • Oha! aferdesiniz ama cidden oha.Sünnilerden fazla ibadet eden aleviler var buna emin olabilirsin.Onlarında var Allah'ı hayır hiç bir şey yapamıyorsanız okuyun abi araştırın azcık :)

• Tabiki rahatsız edici böyle düşünen insanlar halen var ya en çok ona kızıyorum.Allah'a inanmıyorlar diye bir şey yok.İnsanlar önyargılı sen nereden bileceksin ki benim nasıl ibadet ettiğimi ? Nasıl abdest alıp namaz kıldığımı dua ettiğimi.Her şey kalpte bitiyor inan.Bir çok kaynak var ve hepsindede açıklayıcı bir şekilde anlatıldığını düşünüyorum.Saygılar

• Ben her şeyinizi biliyorum tatlım.Böyle bir soru sorulması rahatsız etti.Hz. Ali'den anlaması gerekirdi Allah'a inandığınızı.Yani bu cümleyi kurarken bile sinir oluyorum nasıl böyle bir soru sorulur diye.

• İşte bu konular o kadar derin ki araştırman lazım ben ne desem sana boş gelir :)

• Öncekileri Göster
  • aleviler de müslümandır. ayrıca hotdoga katılıyorum. üzücü bi durum bu soruyu sorman.

• alevilik din değildir.ALLAHa inanırlar,bazıları peygamberimizede bağlıdırlar (çevremde gördüğüm kadarıyla) ama kendilerine önder hz.Ali'yi seçmişlerdir..neden seçtiklerini bi türlü anlamış değilim merakta ediyorum doğrusu.eğer alevi arkadaş varsa anlatmasını isterim.sonuçta hz Ali peygamberimizin damadı ve onun yolundan giden islam önderlerinden biriydi.bu ayrım nedendir?

• hz Ali de bizim,hz Hüseyinde bizim ve en önemlisi hz MUHAMMED de bizim önderimiz peygamberimiz..bence yanlış bilgiler var ..peygamberimiz vefat ettikten sonra yaşananlar peygamberi yok saymanızı mı gerektiriyor? (yok sayanlar var o nedenle sordum)

• çünkü zamanında Hz.Aliye cok haksızlık yapıldı Hz.Hüseyin bosa sehid edilmedi Hz.Muhammed den sonra halifelik makamı için yapılan savas kuran ın sayfalarını mızraklara takarak muaviye denilen kişi hem canını kurtarmıs hemde hile ile halife olmustur sonra mezhep ayrılıkları yaşanmış Hz Ali taraftarlarına onun yolundan gidenlere Alevi denmiştir

• 1.Hz.Ali sence Allah'a inanmıyormuydu.2.Alevilik bir mehzep değildir.Alinin yolundan gidenlerdir.Ben Alevi değilim ama.Herkesin inancına saygı duyarız.

• inanıyorlar. ama örneğin abdest yok ( abdestsiz gezdiğiniz yerler attığınız adımlar haram)peygamber başka ibadetleri başka...ibadet mekanları başkaabana ters. çok ters. cem evlerinde bir dedeler var onların başı falan ...yaniii bir hristiyan yada yahudi herneyse nasıl peygamberleri farklıysa ama tanrıya inanıyorlarsabenim içinde aleviler aynı noktada. hiç farkları yok.

• Sadece alevilerde yok lady. Sünnilerde de var, senin karşına çıkmamışsa bilemem.. Her ateistin alevi olduğunu mu düşünüyorsun yoksa sen?

• hayal gözümüzle gördüğümüz şeyler kimsenin atıp tuttuğu yok siz öyle olmayabilirsiniz ama böyle yaşayan bir kesim var

• :)) emredersin

• Öncekileri Göster
  • Türkiye'de ki Alevilik İslam dinin bir mezhepi bu cevaba göre sen ver cevabını.Lakin Alevilik alsında yani çok eskilerde bir dinmiş İslam ile Türkler bağdaştırmış. Hz. Ali'nin izinden gidenler zamanla alevilik mezhepini oluşturmuş.

• Alevilik bir mezhep değildir...İslamda 4 mezhep vardır...Sunni-Şafi-Hanefi-Hambeli

• Sonradan bağdaştırıldığını yukarda yorumumda belirttim şu an bir mezhep olarak geçmekte daha mezhep kelimesini yazmayan birinden tepki almak çok normal !

• + hak meshep vardır sen islamı bile bilmiyorsun ve bu hak mesheplerde alevilik yoktur

• İnanır.

• aliye inaniyorlarsa aliyi birinin gönderdigine de inanmalari gerekiyor, mantik hatasi.

• Of keşke gizli sorsaydın ya!Sünnilerden fazla ibadet eden aleviler var!Allah'a inanıyorlar hem de!Of çok sinir oldum soruya.

• Bende Tokat'lıyım.Aleviyim.Alevilik demek namaz kılmamak oruç tutmamak değildirçok önyargılı yaklaşıyorsunuz bu konuya.Allah aleviler için tabi ki var kaç kere gidip merakından inceledin desem hiç diyeceksin.Hz.Ali'nin yolundan gidenlere denir alevi ve Hz.Ali camide öldürüldüğü için camiye pek gitmezler ama namaz kılmıyorlar denilemez.Camide öldürüldüğü için camiye küsmeleri çok yanlış.Yeni yenil bunların bilincinde yetişiyor buda var.Ne kadar farklı olsa da ibadet ediyorlar.Ve Allah diye.

• Ben Tokat'lıyım.Aleviler arasında yetiştim.Mezhep dışında bir farkımız yok.Mezhep yani.Müslümanlığa ait bir mezhep.

• Anadolu Aleviliginden bahsetmistim.Suryaniler den degil.İbadet yapip yapmamalari beni ilgilendirmez sadece bunu merak ettim ben

Erkekler Ne Diyor 8

• hümanizmden fazlası var o sözlerde. buna "vahdet-i vücud" deniyor. böyle yazıp araştırabilirsin.

• Sizler Aleviliği burada sorarak öğrenecek kadar araştırmadan yoksunsunuz. Bu yüzden de hiçbir zaman kimseyi anlayamazsınız. Sadece kendini inançlı sanırsınız. Sen söyle bakalım "Allah birdir Ya Muhammed Ya Ali" diyen topluluk bir yaratıcıya inanıyor muymuş acaba?

• Aleviligi kultur olarak gorenler icin sordum bu soruyu yahu.Sen ibadet yapsan yada yapmasan beni ne ilgilendirir.Alevilik bir kulturdur.İnancla alakasi yoktur.İslamla olan bagi sadece Hz.Ali dir diyen alevi oldugunu belirten arkadaslarin sozu bunla.Ben d konuya aciklik getirmek icin sorayim dedim.Kimseyi yargilamiyorum ki.Bu alevi de olsa budist de olsa ne olur sa olsun farketmez benim icin

• aleviler emin ol dahada cok inaniyor allaha (:Namaz Olaylarinada Su Aciklama Yeter HerhaldeHz. Ali şehid edildiği için kılmamazlık yapmıyor. Aleviler Namaz kılmanın şeklinin sünni-arap yorumu olan mevcut halindeki gibi olmadığına inandıkları için kılmıyor. Yani, Kuranı Kerim namaz kılmak için derki:”Secde edin” Kuranda bunun dışında nasıl kılınacağına dair bir açıklama olmadığına inanırlar.Sünniler ve araplar kuranda bu konu açıklanmadığı için namazı sünnet olarak kılarlar. Bu yüzden sünniler kılma şekline sünnet derler ve namazın zamanıda belli edilmemiştir Kuranda..Bu yüzden iran 3,ülkemizdeki Sünniler 5 vakit kılar. Aleviler namazın şekli,süresi ve vakti olacağına inanmaz. Daha doğrusu ibadetin şeklinin olacağına inanmazlar…İbad et Allah ve kul arasındadır.

• aradan 1500 yıl geçmiş.sünniler mi doğru söylüyor,şiiler mi yoksa aleviler mi?bana sadece bunu ispatlayın?alevilik bir zulümle kırılma noktasıdır.

• bunu bende merak ediyorum hz Muhammed nasıl kılınacağını nasıl abdest alınacağını göstermiş buna neden uymuyorlar da ibadetin şekli olmaz anlayışına gidiyorlar

• Aleviler Peygamberimiz'in söylediklerine inanmıyorlar mı

• Hayatımdan 1 anektodAlmanyada köln niederkasselde iş gereği bulunuyorum sokakda yürürken birden yağmur bastırdı nereye kaçayım derken biraz ilerde bir türk bistrosu gözüme çarptı girdim oraya yağmurun dinmesini bekliyorum oturdum bir masaya nescafe söyledim ve yudumluyorum Sonra yanıma 20 li yaşlarda bir genç geldi abi yer yok oturabilirmiyim dedi tabi buyur ne çersin dedim söyledim abi sağ ol dedi ben kahvemi içiyorum oda kölçkola içiyor baktım kolyesinin ucunda meryem ana heykelciği Hayırdır dedim o ne yakışıyormu dedim bir türke o kolye dedi abi ben müslüman değil aleviyimdedi ee dedim alevilik farklı bir dinmi ? evet tabi ebi dedi peki meryem ana ne alaka biri yaşamış milattan önce biride yaşamış ondan 600 -700 yıl sonra olurmu abi diyor meryem ana alevilerin de anasıdır abicim dedim alevilik hz. aliye tabilik değil mi dedim evet dedi sizin dini şuurunuzhadi tahrip edilmiş edilmiş tarih ve kıyas şuurunda tahrip edilmiş dedim burda uzatmadım konuyu bi altta bi arkadaş da yazmış ki bazı aleviler var çok namaz kılıyor çok oruç tutuyor farklı ortamlarda aynı şey biri müslüman ülkesinde müslümanlara sevimli görünmek adına alıyor içine islamdan bazı şeyleri diğeri ise hristiyan bir ülkede hristiyanlara sevimli görünmek adına alıyor hristiyanlıktan bi kaç şey bünyesine esası ise sadece sapkınlıktır ne meshep ne din

• bende bütün sapkınlıları sünnilerde gördüm.ilginç.din deyip neler neler yaptılar.

• Gördüklerim bu

• ne yani aleviler
      nerdeyse ona göre rolmu yapiyor oluyor?

• Hadi daha 10 yaşlarında olsan bu soruyu sormanı anlarım da bu yaşta sorman üzücü. Evet, Allah'a inanırlar.

• Ergenliğe girmiş herkes dinen sorumludur. Yani artık üstüne düşen farzları yapmak zorundadır. Bu çerçeve'de dini sorular sorması çok normaldir.

• Saçmalığın daniskasina bak.10 yaslarinda bir cocugun boyle bir soruyla ne alakasi olabilirki? :)

• aleviler , müslümandır ,ALLAHA inanırlar ... ama NAMAZI , RAMAZAN ORUCUNU RED edersler , dinden çıkarlar ... kılmamak dinden etmez, inkar eder..

• Tasavvufta birfelsefedir ama yolu gene Allah' çıkar. Allah'a inanır aleviler. Bu kadar cahil mi kadlın, şu an elinin altında internet varken. Üzülüyorum cidden.

• aleviler Allah'a inanırlar

Yükleniyor...