Kızlık zarı neden var ?

Bir çok soruna, iyi şeye ve karışıklığa neden olan bu kızlık zarı sizce neden var ?

 

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

 • Bu soru üzerine bugün kızlık zarı (hymen) hakkında internette araştırma yapmaya karar verdim ve başladım okumaya :)))Neden böyle bir oluşumun mevcut olduğu hakkında en mantıklı açıklama şu şekilde; Kızlık zarı doğanın kadın soyunu koruması için kendi aldığı yüce akıllı bir eylemdir. Kız bebekler doğduğu zaman vajinanın uzunluğu 1-2 cm i geçmez. Rahim 1 cm kadar, döllenme boruları 2-3 cm kadar olduğundan, bir mikrobun karın içerisindeki steril dokuya ulaşması için en fazla 5-6 cm lik bir mesafe vardır. Eğer kızlık zarı olmasaydı çişini kakasını altına yapan kız çocuğunun vajinasından giren mikroplar karın zarına ulaşır ve peritonitten (karın zarı iltihabı) bütün kızlarımız ergenlik yaşına gelmeden ölürlerdi. Kızlık zarı mekanik bir engeldir yani kadınları koruyucu bir engeldir. Yapılan araştırmalar bu ince zar yapının mikroorganizmaların vajina içine girişini engellediğini göstermektedir. Bana mantıklı geldi, siz ne dersiniz bilemem ama ilginç bir bilgi daha var. Kızlık zarı (hymen) birçok karasal memelide de (kobay, sıçan, köstebek, at, sırtlan, lama, lemur, vs.) bulunuyormuş.

Erkekler Ne Diyor 4

 • Müslüman toplumların kızlarının hayatını zehir etsin diye..Dolaylı yoldan erkeklerininde..

 • Kontrolsüz kız, kız değildir. :D

 • türkiye'de bi kızın namusunu test etmeye yarar

  • Davranış biçimi!

  • peki erkeğin neden yok? onun test aleti ne?

 • atomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.

  • teşekkür ederim

  • katılıyorum

Kızlar Ne Diyor 6

 • normalde mikroplardan korunması için vardır ama türk toplumunda ki o sıkıcı ve abartılı yeride ap ayrıdır ne yazıkki

 • evrim yüzünden. vajenin iç kısmında, mikropların girişini önleyecek bir mekanizma yoktur mide ve akcigerlerdeki gibi. Sebebi spermlerin döllenmenin gerçekleşmesi için içeride yaşayabilmesidir. Ph seviyesi de bakterilerin yaşamasına en elverişli ortamı oluşturur. İşte bu yüzden, orayı yabancı mikroorganizmalardan korumak için kızlık zarı oradadır.

 • Apandisit gibi işlevsizdir. Yani hiç bir yararı yoktur. İnsan vücudundaki evrimsel bir kalıntıdır. Ağzımızdaki yirmilik diş gibi.Doğuştan zarsız kadınlarımız da hiç bir enfeksiyona maruz kalmadan büyüp yetişiyorlar efenim.

 • erkeğin namusu olmaz kadının namusu olur derler doğruda bir kadının daha önce ilşkiye girip girmediğini zarının yırtık olup olmadığından anlıyoruz ve şahsen mantıken olması bana doğru mantıklı geliyor kızlık zarı olmasaydı yani kiminle yatıp yatmadığını anlamasaydık emin olun ahlakın sınırlarını zorlayan bayanlar olucaktı kiminle ne halt yediği belli olmayan geçmişi temiz olmayan bir kızıda kimse istemez aslında bir nevi geçmişinde bir hata yapıp yapmadığını anlıyor karsı cins ancak şunuda soylemeliyim namus kavramı kızlık zarıyla nitelendirilmemelidir sadce

  • pervazında oturup evleneceği erkeği beleye dursun hahay gülerim ben buna sizinkisi hormon da nefis de bizimkisi ne! ben bu düşünce taraftarıyım cunku sırf bu cinsellik konusu yuzunden onlara kadın özellikle anadoluda namus meselelerinden can veriyor bu cinayetleri işleyenlerin bilinçaltına da iş de yeşim arkadaşımın dediği zihniyet yatmaktadır

  • aynı şekilde bir kız da erkekden temiz bir geçmiş isteyebilir hem kadın yapınca kirleniyor da erkek yapınca niye birşey olmuyor arkadaş dinimizde de hem erkeğin hem de kadının evlilik dışı ilişkiye girmesi günah değil mi nedir bu konuda kızların üstüne gidilmesi. kız evlenmeden hiç bir şey yapmıycak ama erkek evlenene kadar ohooo bilmem kaç kişiyle beraber olcak kirlenmişmiş omoyla yıkayalım çıksın o zaman..erkek her boku yesin , uçkuruna sahip olamasın kızda ailesinin evinin pencere pervazınd

  • 92 ama en çokda 93 doğumlalardan itibaren kızlık zarının öneminin kaldıgını ŞAHSEN düşünmüyorum genellemede :) 2003de 15 yaşındayken el ele dolaşamazdık biz ilçede herhangibir yerde millet en işlek caddede öpüşüyor şimdi..bunlar doğal ve olağan şeyler.ama dediğinde haklısın :) iş evlenmeye geldiğinde bende dahil bakarım abi kızlık zarına :D:D:D

  • Öncekileri Göster
 • Allahın elbet bir bildiği vardır :) ya erkekler zaten sapkın e bi de kızlarda bu olmasaydı genel olarak onlarda rahat davrancaktı.bu da sapkınlığa neden olcaktı.baksana zar varkende bir çok kız kız değil.aslına bakarsan bence bayanlar ahlakın bekçileri.onların kontrolünde bu.

  • anlaşıldığıma sevindim :) ha şunuda söylemeliyim bi kız başkalarıyla birlikte oluyo diye ben onlar arkadaş olmam değil olurum.o hayatı böyle yaşamayı seviyodur.herkesin düşüncesi farklıdır.asla kimseyi hor görmem dışlamam.ben yapmam sadece o kadar.kimseyede sen şöylesin böylesin demem.çünkü önce kendimize bi bakalım.başkalarının hatalarına şaşı beş gözleri açık bakıp kendi hatalarında kör olan insanları hiç haz etmem.

  • tamam anladim katiliyorum diyebilirim :)

  • tecavüze uğramış birinin kızlık zarı bozuldu diye o namussuz değildir.o hepimizden namusludur evelallah.ya da birine güvendi bi kız bi hata etti çocuk bunu kandırdı kızda saftı onada amennah çünkü kızlar duygusaldır evlilik hayalleri süsler hemen kafasında buna bişey demem..fakat her önüne gelene verenle genel evdeki kadının tek farkı birinin para almasıdır.ki bu durumda genel evdeki daha mantıklı en azından para kazanıyo.şimdi ben bu kıza namuslu diyemem.kimse kusura bakmasın bu benim görüşüm.

  • Öncekileri Göster
 • kizlik zarinin amaci genital bolge girisini kisitlayarak enfeksiyonlari engellemektir.ozel bir islevi yoktur.kas kirpik neyse islevi aynidir, bariyer olusturur bakteriyel ve dis etkenlere hepsi bu..

Yükleniyor...