Dövme yaptırmak günah mı?

Dövme yaptırmak günah mı? Bazı hocalar evet diyor bazıları hayır. Merak ediyorum düşünceler neler? :S

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• günahını bilmeden yaptıran için çıkarma mecburiyeti ve bır gunata yoktur dıye bılıyorum cunku canının acıması artı bır ezıyet olur fakat eskiden ates ve duman hısıyle insanların vucuduna sekıller yapmasını Peygamberimiz s.a.v onaylamamıştır ve bu dönemdede Nihat Hatipoğluda bu kişilere dahildir bildiğim kadarıyla günahtır hükmü var vucda yapılan sekıllerle ılgılı hadısler var ararsan ınternetten bulabılırsın ben çok sert yani lanet olsun tabırınde bir söz hatırlıyorum ama kesin hüküm söyleyemem ALLAH bilir bu yüzden araştırmanı tavsıye edıyorum. Ama bana göre muallakta kalmış bir konuyu hiçbir mecburiyetin olmadıgı halde yapmak tehlikelidir bu konu muallaksa ondan bi problem vardır deyip uzak durmanın faydası daha büyük sanırım çünkü bende dövme istiyorm ama yanaşmıyorum bilgli insanlara güvenıyorum

• ayrıca Peygamberimizin s.a.v onaylamadığı birşeyi ister mi insan düşünmeli

• Öncekileri Göster
    • En iyi cvb ben yazacaktim vazgectim bu arada nancy agram foton fena degilmis :)

• svcngzmli teşekkür ederim canım :)

sanada teşekkür ederim gurbet kusu evet fotoyu bende begendıgım ıcın koydum :)

Erkekler Ne Diyor 38

• katılmıyorum
    dövmem yok lakin
    bu günah olayı kesinlikle katılmıyorum

• Ne kadar doğru bilemem ama dövme yaptırmanın günah olmasının sebebinin derinin kanaması ve bu nedele de insanın abdest aldığında gitmeyecek şekilde kirlenmesi olduğunu duymuştum Dediğim gibi doğruluğunu bilmiyorum.

• teşekkür ederim cevap için :)

• Rica ederim.

• mekruhtur deniyo

• günahtır heralde. sanmıyorum günah olmayacağını.

• abdest için diyorlar ama derinin altına yapılıyor su zaten derinin altına geçmiyor acaba başka sebeplerimi var

• Öncekileri Göster
    • abdest kabul oluyor ama işte vucudu acıtmak, vucudu beğenmeyip şekil kazıtarak süslemek haram diye biliyorum...yaptırmak için baya araştırmıştım.günah boyutunu Allah bilir

• o zaman kaş aldırmakta günah bunu uygulamayan kim var :S

• günah degil sacma sapan konusmayın deri altına su gitmiomus iç organlarınımı yıkıosun abdest alırkenn ne alaka diyanet bile acıkladı

• Dövmeye günah diyen öteki zihniyet siz zaten hep ötekisiniz

• Dövme Günahtır.Abdest alamazsın , dolayısıyla namaz da kılamazsın.Buda seni imansızlığa kadar sürükleyebilir.
    Allah'ın vücuduna olmadık şeyler yapmak zaten günahtır, ( jilet çekmek , yaralamak , dövme vs ) bunlar günahtır.
    Geçici dövmede günahtır.Geçtiği zaman abdest alıp namaz kılabilirsin ama üzerinde olduğu sürece abdest alamazsın ve namaz kılamazsın.
    Sonuçta o vücut bizim değil Yaradan'ın ;)

• niye abdes alamıyosun arkadaşım_? saçma sapan yorum yapmadan önce git bi araştır..imandan bahsederken insanları yanlış yönlendiriyosun..islama göre dini konularda yanlış yönlendirmede dinden çıkma sebeplerindendir sevgili pek müslüman kardeşim

• Öncekileri Göster
    • Haklısın kardeşim tamam mı oldumu ?

• ghostrider, boşver dostum sen, bosver abicim, cehalet almış basını gidiyor, hangi konuda bilinçliler ki, bu konuda sadece bir tabuya baglanmış anlamsız konusan kişilerden düzgün bir düşünce beklersin.Bekleyemezsin.

• dövme haramdır.
    cünüp olursan da gusul alamazsın hep cünüp gezersin.

• bende yaptırmayı cok istyorum fakat peygamber efendimiz(sav) dövme yapanda yaptıranda lanetlenmiştir demiş ben boyle bişey duydum ve yaptrmadım

• kesinlikle abdeste engel değildir.hocalarımız öyle söylüyor.fakat peygamberimiz uygun olmadığını söylemiş riayet etmek gerekir.bu konu için haram denemez.dini hassasiyetleri bulunan arkadaşların dövme yaptırmadan önce ilmi bilgisi olan birine danışmaları uygun olur düşüncesindeyim.

• Bende sana kuranı kerim in mealini okumanı tavsiye ederim.

• Sakallıların uydurması. Çocuk tecavüzcülerinin diye düşünüyorum...

• arkadaş müslümansan haramı helali bilmiyorsan insanları yanlış yönlendirme

• Ey İnsanevladı bu soruyu KS 'da sorana kadar müftülük ve diyanete sorsaydın keşke
    Dövme nin gusul ve normal abdeste ENGELİ YOKTUR. Abdest geçirmiyor diyen zevatlar bir zahmet link soruversinler

• Buarad sağ kürek kemiğimde Ayyıldız ve içinde Tanrı Kut Mete'nin ordusunu temsil eden asker var hemne altında Türk Irkı Sağ Olsun yazıyor. Bu arkadaşlara göre ben hem lanetli hem cenabet hemde gavurum varsın olsun :D

• ya allah aşkına böyle hurafelere hala inanan kaldı mı yahu .. o zaman makyaj da yapılmasın o da günah sonuçta ikiside cilde uygulanan işlemler değil mi ...

• biri kalıcı biri geçiçi biri acı verıyor biri vermıyor

evet makyaj kadını dışarı hoş gösterıyor bununda günahı yok mu dıyeceksın burası bizi ilgilendirmez çünkü bu kadının canı acımıyor ve abdest olmama durumu diye bir koku yok bizde yapıyoruz ama bunun bir sorumlulugu varsa bu bize aittir dedim ya bu kalıcı bırseyde değildir
      İslam kadının ve erkeğin eşine süslenmesini ister temiz hoş görünmesini ister bir kadın dısarda yapmıyorsa dahi evinde eşine kaşı makyaj yapabilir ama dövme yapamz :)

• Saçmalık. Çünkü dövme derinin üzerine değil altına yapılır. Dövmeli deride tüyler çıkar. Bu da derinin kaplanmadığına en güzel delildir.
    Derinin altına yapılan bir şeyin suyun deriye nasıl değmesini engelleyebileceğini dövmenin günah olduğunu söyleyen kimse açıklayamamıştır.

• dini yönüne güveniyorsan yaptır. :D ben yaptırıcam bu yaz.

• UzmanTV'de bununla ilgili yetkili ağızdan açıklama var öncelikle onu izlemeni öneririm. Sonrasında, bende dövme var ve abdest için gereken nedir? Tüm vücudunun ıslanması. Dövme derinin altında olduğu için zaten tüm vücut ıslanıyor. Geçici dövmede kına yüzeyde kaldığından işte o zaman sorun olabilir ama kalıcı dövmede böyle bir sorun yok. Yani şöyleki; kalıcı dövme yapılabilinir fakat din adamları tarafından tavsiye edilmiyor. Caiz değil deniyor.
    Onun haricinde lanetli miyim bilmem ama bu halimi hemen herkes beğeniyor.
    Aslında saçlarımı yeni kestirdim pek beğenmedim ama 1 ay sonra lanet ortadan kalkar.

• insan bedeniyle oynamamalı bence keyfi amaçlı zorunlu haller dışında çünkü yaş, bakış açısımız durumlar zamana göre değişir

• öyle diyolar ama danışmak lazım hocalara filan :))

• çoğu kişi pişman oluyor hem haramda gerek yok bence arkadaşım

• Ne kadar gülüncek bir toplumuz, dövme günah diyorlar :)))))))))))) açıklanıyor neden günah olamayacagı halen saçma sapan ve endilerininde inanmadıgı + yıkamadıkları anlamsız tabularına dayanan şeyi savunuyorlar.Bilinçsizlik,cehalet all in one in turkish people. Abdeest alırken derisini yüzüp alıyor bunlar tabi o yuzden deri altını yıkayamadıkları için günah :)))) dövme derinin altındadır ah be bilinçsizler, derinin altını mı yıkıyorsunuz abdest alırken.
    Burda günah diyen cehaletler, evde zina yapmayı, alkolde tavan yapmayı, oruca geldimi günler uzun cok sıcaak calısıyorum diyip tutmamayı, yolda onune gelene hayvan gibi abazanca bakıp bütün fantazilerini beyninden geçirmeyi, ona buna laf atmayı, ufacık sebeplerden insanlarla tartısmayı, kavge etmeyi, tasarrufsuzlugu, boş vermişliği master degree yaparlar. Komikler.. benim de dövmem var bu arada, kasıklarımda sırtımda bacagımda omzumda , bu yazda genital bölgeye ejderha yaptırmayı düşünüyorum.

• seninde ağzına sağlık kardeşim..

• Çok doğru yazmışsın fakat okurken ingilizcemi geliştirdim. Onu ne yapacağız bilemedim.

• buyrun 1.sınıf en sağlam kaynak
    link

• evet günah doğru

• Bende dövme var..
    abdest tutmaz diyenlere soruyorum.. dövme su geçirmese orada kıl cıkar mı?
    link iyi seyirler..

• Abdesti sormadı soran. Günah mı değil mi onu soruyor. Abdeste engel olmaması caizdir anlamı çıkmıyor.

• Teşekkürler :) ++

• Hayır, abdest tutar ama dövme yapmak günahtır. Hadis yazdık ya.

• freeeeeeeeee

• din alimlerinin çogu günah ya da mekruh diyor. sen riske girme ömrünü gusulsüz geçirme...

• Doğrudur dövmeli vücut abdest tutmaz. yani abdestin olmaz. abdest olmazsa namaz da olmaz.

• Dövme sırtımda var derinin içine işlenmesi lazım haram olması için..

• Dövme yapana ve yaptırana lanet olsun ( Ebu Davud )

• ben sorusuna değil, soru detaylarındaki yazdığı şeye cevap verdim süva..

Dövmenin günah oldugunu duyydum çünkü dövmeli vücuda abdest tutmazmış siz ne düşünüyosunuz?

• öyle diyorlarsa öyledir araştırmak lazım tüm dövmeler için söz konusu mu :)))

• ben dövmeliyim..size kalsa naletliyimde,cünübümde...arkadaşım dövme abdest muhabbeti bazı çok bilmişlerin uydurmasıdır..tıpkı senin en iyi cevabındaki gibi..dövme derinin altındadır..dolayısıyla ıslanmayan bi yer zaten kalmıyo..ama günahmı dersen şu açıdan doğru..Allahın yarattığını beğenmeyip ona ilaveten vücutta değişşiklikler yapmakla ilgili..yok abdestmiş oymuş buymuş hepsi üç beş örümcek kafalının uydurması..tarihte kimler dövmeliymiş bi araştır..hepsi cünüp o zaman..

• müzik dinlemek bile günah diyorlar :D

• İnsanların düşüncelerini merak ediyorsan sadece bir lafım yokama yaptırmayı düşünüyorsan diyanet hattına sor derim ben

• oda var tabi kararsızlıklar içindeyim :)

• beyaz hocaya sormuşlar caiz değildir evladım demiş... bilmiyorum ben onun yalancısıyım..

• peki sağol o zaman :)

• rica ederim:) ...

• ben de gusul olmuyor diye duymuştum ama tam bilemiyorum. geçici dövme yaptırmağı düşünmez misin?

• yok o kalemle yapılmış gibi duruyor onu istemiyorum ama kalıcıda da net bir cevap yok sanırım hayl olarak kalacak

• ... Dövdürme kendini !

• espriye bak sen

• Öncekileri Göster
    • ... İyi sabahlar küçük hanım.

• Super cvb bosuna abimsin demiyorum +11111

• dövme yaptırmak günah

• Behzat Ç' nin de dediği gibi, "hea hea..."

Kızlar Ne Diyor 24

• Daha çok hangi dövmeyi yaptıracağımı düşünüyorum ...

• günah tabi ki...

• günah tabi

• dövmem çok güzel

• Negzel<3

• bu konu hakkında kesin bir yargı yoktur cevapları okudum da çoğu hadis denilen şeyler sonradan uydurulmuştur sana kesin ancak şu söylenebilir su geçip geçmemesi ile ilgili geçer yani şudur budur diyene de inanma kesin bir şey yoktur ayrıca dövmenin tarihine de bakarsan zaten anlarsın

• bildiğim kadarıyla değil

• bnde böyle duydum ancak saçma geliyor. hani kanıtı?

• evet doğru hadisi şerif bile var lanet yağdırılıyor hz muhammed efendimizin hadisinde var

• Dovme yaptirmak caiz degil. Pyegamber efendimizin bizzat uzak durmamiz gerektigini soyledigi seylerden bitanesi..
    Ama yaptirmis bir insan yani dovmesi olan birinin aldigi abdest gecerlidir.. Dovme olunca abdest olmuyo diye bisey yok..

• Ben yaptirmadan once sordum haciyada hocayada abdest kabuk oluyomus

• tartışmalı bir konudur yani kimse evet yada hayır diyemez ..naletli ne ?

• Günah değil arkadaşım... Derinin ıslanmaması için hava almaması gerekir... Eğer dövme yapılan yer hava almasaydı deri yani et çürürdü. Bellemişler bir günah lafını gidiyor.
    Tek günah yanı bedenine eziyet çektiriyorsun o kadar.

• hay ağzına sağlık ya..utanmadan bazı gerizeklılarda yorum yapmış...abdest felan..

• 12 kişinin içinde bi' senin kafan çalışıyormuş. İyi iyi hala sorgulamayı, yorumlamayı bilen birileri var.

• çok güzel bir teşhis :D

• günah diye bılıyorum

• Günah. Her yerin ıslanmadığı için abdest geçerli olmuyo

• tam ardığım cevap teşekkür ederim ama bazıları işte diyor kıl çıkıyor o zaman oda çıkmaz filan

• Öncekileri Göster
    • senin kafan o kadar çalışıyo işte...kimden duydun hoca efendiden mi_? kitaptanmı okudun..dövme derinin altındadır..git araştır öyle akıl ver..insanları yanlış yönlendirme..

• Direkt kesmiş cezayı. Güldüm. =)

• Birşeyin günah olduğunu bilemeden yapmışsan günah değildir ama öğrendikten sonra yaparsan günahtır.Ve dövme haramdır,ayrı biliyorsun:)Bununla ilgili hadis duymuştum,peygamberin yasağı allahın buyruğudur sonuçta.

• araştırmadan yaptırayım o zaman ben :P yok vazgeçtim artık yaptırmaktan teşekkür ederim yorum için :)

• Gusul olup olmadığını tam bilmiyorum oyüzden yanlış bilgi vermeyeyim. Ama yaptıran kişiye lanet ediliyor bunu biliyorum. Buraya bi bakabilirsin link

• teşekkür ederim

• ne alaka ya tug cıkan her yerden abdes kabul olurmus bendede var dövme ve tug var ustunde ben sormustum hem bır kez muftuluge bana sadece tug cıkan yerden su gırer abdest kabul olur lakın tene ezıyet etmekten gunah sayılır dedı ama ben yaptıralı baya oldu

• Dövmelerimi ve günahlarımı seviyorum.

• günühdır diye biliyorum

• günahtır. abdest geçirmediği için diyelim geçiriyor kendi canına eziyet , acı çektirdiğin için günah oluyor yani her türlü günaha çıkıyor bu iş.

• naletli ):

• kesinlikle günahdir abdestin kabul olmaz. Kimileri diyor isde abdest aldiktan sonra oluyor diye ama bana hic mantikli gelmiyor yok öyle birsey onlar kendilerini kandiriyorlar sadece bu benim fikrim.

• sen mi koydun bu kuralı..yopk abdest geçmezmiş felan..aklı selim herkes bilirki abdestin olmaması için derinin hava almaması lazım ve su temasının olmaması lazım..dövme derinin altındadır..zaten eğer dövmeli yer hava almazsa etin çürür..hava alan yer suda alır..hiç kafası çalışmayan bile bunu düşünür..

• sizinle tartismicam ben karsiyim ve günah oldugundanda eminim herkes kendi bildiyi gibi yasasin

• tartışma ama yalan yanlış ifadeler kullanmadan önce araştır..abdest hakkında düşündüklerin üç-beş gerizekalının uydurması..ama günah konusunda katılıyorum..zaten açıkladımda..

• Günah kısmına gelirsek evet günah ama abdest alamayacağından değil vucuduna zarar ve acı verdiğin için günah.Abdest alınca kabul olur senin niyetin önemli.

• teşekkür ederim yorum için..

• Öncekileri Göster
    • yani günümüzde kim günah işlemiyor bile bile düşünüyorum kaş aldırmakta günah ama onu yaptırmayanlar az buna laf söylenmiyor ama dövmeye yaptıranlar lanetlenir falan konuşunca düşündürüyor insanı

• Boşver yaptırmak istiyorsan yaptır..
      Günah senin günahın kimse senin günahın için yanmıyacak cehennemde.
      Ne zaman düşüncelerini toparlarsın o zaman yaptırırsın. Şimdi kafan karışmış.

• kes,nlikle günah , hadsilerde geçiyor . ispat ister misin ?

• Peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana Allah l�net etsin!’ buyurdu.”

Buhari, Müslim, , nakil Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh)

• hadiabdesti gectim lanetlenmis sonucta, vücuduna eziyet..

Yükleniyor...