• Sor
  • Bence

Psikolog mu psikiyatr mı? Psikolog ücretleri hakkında bilginiz var mı?

Arkadaşlar sizlere birkaç birşey sormak istiyorum. Şu an yaklaşık 5 aydır beraber olduğum kız arkadaşım ile evlilik düşünmekteyiz. Fakat geçmişinde bir erkeğin onu evlenme vaadi ile kandırıp birlikte olup daha sonra terkettiğinden dolayı psikolojisi acayip bir şekilde bozuk. Dengesiz, tutarsız davranışları söz konusu. Ayrılmak istediğimi artık bıktığımı açıkladım bana ne olur ben tedavi olmak istiyorum benim elimden tut dedi. Peki dedim. Fakat ben bu durumda Psikoloğa mı Psikiyatr'a mı götüreceğimi bilemiyorum. Ayrıca maddi durumumuz da pek iyi değil. Yani sürekli psikoloğa yüzlerce milyon dökecek durumumuz yok.Size sorularım şunlar ;1) Psikoloğa mı yoksa Psikiyatr'a mı götürmeliyim ?2) İkisi arasındaki fark nedir ?3)Psikolog ücretleri hakkında bilginiz var mı ?

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• psikolog alır karşısına konuşur duruma göre belki ilaç TAVSİYE eder , belki etmez , kullanıp kullanmamakta özgürsün reçete yazamaz, oturur konuşurpsikiyatr ilaç da yazar, karantinaya da alır, hastaneye de sevk eder, tedavi olana kadar canını çıkarır, ama illa da olumlu sonuç alacaksın diye garantisi yoksurasıl olaya gelince bu ikisi arasındaki farkı sadece genel kültür bilgisi olsun diye açıkladım.bana kalırsa psikolojik sorunları olan bir sevgilin olmasın, elinden falan tutma olayları bambaşka mevzular kendini ona karşı sorumlu hissetme sakın, senin de psikolojin bozulur, olayın arkasında çok farklı mevzular olabilir, kendine ya sağlıklı bi yaşam kur ya da hali hazırda tertemiz ruh sağlığının bozulmasına neden olma bence ayrılmak en iyisi

• çok doğru...

Kızlar Ne Diyor 8

• 1) Psikolog bana göre.2)Biri ilaç yazar, diğer düzeltebileceğin çıkış yolları önerir. 3)Benim bildiğim 200 civarı.

• psikiatr tıp fakültesi mezunudur, psikolog edebiyat fakültesi. yani psikiatr bir doktor iken psikolog danışmandır. en belirgin farkları ise psikiatr ilaç yazabilirken psikologun yazamamasıdır.benim tavsiyem psikiatra gitmesi. anladığım kadarıyla ufak bir iç sıkıntısından daha fazlasını yaşıyor kız arkadaşın; bu yüzden süreci kısaltacak bir ilaç tedavisine de girmesi hayrına olur. ayrıca bazen fiziksel rahatsızlıklar, mesela kan değerlerindeki eksiklik veya tiroit bezlerinin düzgün çalışmaması da psikolojik etkiler yratabilir ve psikiatr doktor kimliği ile bu konuda çeşitli testler vs. isteyebilir gerekli görürse.benden kan ve hormon testi almıştı mesela doktorum, hastane bünyesinde çalışıyor olmanın da rahatlığıyla.

• Psikoloğa götürün derim konuşmak iyi gelecektir ama bu durumu atlatmasının en iyi çözüm yolu sevgidir sevginizi eksik etmeyin her zaman yanında olun , geçmiş olsun.

• önce psikoloğa götürmelisin.ihtiyaç görürse psikolog psikiyatriye gönderir zaten.psikolog tıp okumamıştır ilaç yazmaya yetkisi yoktur psikoloji mezunudur konuşarak terapi yoluyla tedavi uygular.psikiyatrist tıpta okumuştur.ilaç yazar.pek dert tasa dinlemez.şikayetin ne? diye sorar ilaç verir.

• nedemek ilaç yazar dert tasa dinlemez? her doktor aynı değildir. hakaret etme.

• ne alaka ya hakaretle her şeyi anlamak istediğiniz gibi anlamayın.psikiyatriler psikolglar gibi terapimi uyguluyorlar.genel olarak psikiyatriler öyledir ilaç tedavisi uygular.psikolog gibi uzun uzun konuşmaz zaten konuşamaz hastanelerde hasta sayısı malum.hem buraya ne yazacağımıda sana sormayacağım tamam mı

• perihan haklı...doktorlar ne kadar ii kalpli olsa da sistem yüzünden zaman darlığı yüzünden yeterince ilgilenemiyorlar

• Psikolog doktorum. Amerika'dan bir sureligine Turkiye'ye gelecegim. Istanbul'da da gorecegim hastalarim olacak. Evlilik oncesi ciftlerle cok calistim. Bu sure icinde yardimci olmak isterim.

• 5gün

Bana yardmcı olurmusunz😢

• 18 yıllık evliliğimi bitirmek zorunda kaldım. Uzun süre ne psikolog ne de psikiyatrist düşündüm. Ama kendim atlatamadım. İlaç kullanmak istemediğim için psikologa gittim. Sorunları sizi dinleyerek, sizi konuşturarak çözmeye çalışıyor. Çok faydasını gördüm. Fakat çok ağır şeyler yaşıyordum ve sürekli kilo kaybediyor, aylardır uyuyamıyor vs. bir sürü sağlık problemleri eklenince psikiyatriste de gitmek zorunda kaldım. İlaç tedavisine başladık. Tabii ki bu arkadaşınız için olmayabilir, herkeste aynı olmayabilir. Bence psikolog tedavisine başlayın. Zaten bu süreçte ilaç gerekirse o sizi psikiyatriste yönlendirecektir. Psikologlar, psikolojik danışman, ilaç yazamazlar. Psikiyatristler tıp eğitimi almıştır ilaç yazabilirler. Ama psikologlar gibi sizi saatlerce dinlemez, konuşturmazlar. Psikologların özel muayene ücretleri, geçen yıl için söylüyorum, aşağı-yukarı 200TL idi. Özel hastanelerde psikolog ücretleri daha uygun. Ben 95 lira vermiştim, geçen yıl. Geçmiş olsun, umarım iyileşir ve mutlu olursunuz.

• psikoloğa gitmelisnz bence ilaç kullanıp duygularnı bastrmaktnsa sorunları kafasndan atması daha yarrına olacktr..devletteki psikologlar ücret almıyo.

• Devlet hastanelerinde psikolog yok diye biliyorum ben

• benm olduğum ilde var szin şehrde var mı blmiyorum bi araştır netten..

• Benim bir doçent yardımcısı psikolog arkdaşım var seans 150 ewe giderse 1000 tl alıyor..

Erkekler Ne Diyor 9

• psikolog a gidiceksin arkadaşımo duruma göre psikiyatr a sevk eder zaten gerekli görürseücretlerde azımsanacak miktarlar değil malesefki

• psikiyatrist tıp eğitimi psikolog ise psikoloji eğitimi alır yani psikologdoktor değildir psikiyatrist doktordur ve ilaçla tedavi yapabilirücretler hakkında malesef bilgim yok ama devlet hastanesi bedava olması lazım

• 1. öncelikle sevgili kardeşim psikolog sadece dinler ve akılcı çözümler bulmaya çalışır onun için sen psikoloğa gitmelisin çünkü 5 aydır tanıdığın biriyle evlenip, onu psikoloğa falan götürmek için anası babası varken para akıtmaya hazır olman senin delirmeye başladığını gösterir. kız arkadaşın ise tam bir klinik vaka onun için psikitr a gitmesi gerek.2. psikolog sadece dinler, psikaytr ise ilaç tedavisi verir psikoloğun böyle bir yetkisi yoktur.3. en kötüsü 100-150 tl civarındadır.

• Psikoloğa gitsen bile birlikte çalıştığı psikiyatr sayesinde ilaç yazmak istiyor zaten eğer gerekli görürse.

• 2ay

Iyi arastir kestirip atma farkli bir sorun oldugu sanmiyorum sadece dolandiriciligin verdigi bir etki olabilir

• bazı devlet hastahanelerinde ve ruh sağlığı hastahanelerinde psikologlar var.bence oradaki psikologlara götür.

• psikolog lisans eğitimi alan alan psikolojisi ve toplum birleşimi ve hareketlerini ele alır, psikiyatr ise bildiğin tıp fakültesinden mezun psikoloji dalında cerrahtır, senin anlayabileceğin bir dille anlatıcak olursam psikolog bir elektrik ustasıdır, psikiyatr ise bir mühendistir. devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi ettirebilirsin kız arkadaşını ssk lıysan yada emekli sandığı yada bağkur gibi sosyal güvencen varsa devlet hastanelerindede bu hizmet verilmekte şimdiden geçmiş olsun ona destek ol hiç iyi günler geçirmiyodur emin ol...

• psikologa gitmeli yoksa ilac alan bir bitki olur kiz. ayrica bence doktordan once ona akil fikir ver sen, daha once kazik yiyen 5 ayda nasil evlenme der ki?

• Sürekli akıl fikir veriyorum.Fakat artık benimde biryere kadar gücüm yetiyor.Hal ve hareketlerinden anlıyorum ki düzenli bir yuva kurmak istiyor kaldı ki görücü usulü ile evlenilirken onca yasadıgı tramva'dan sonra düzenli mutlu bir hayat kurmak istemesi yada istememiz normal.

• Öncekileri Göster
    • Herşeyine kadar araştırdım , konuşturdum , ailesini tanıyorum.Başka ne yalan söyleyebilir yada ne çeviriyor olabilir bilemiyorum.

• ailesi kizlarinin kimle yattigini ne bilsin yahu? evlenme vaadi ile kanip yatmis... saka mi yahu bu? kadinlar o kadar aptal mi sence? bir de cidden 5 ayda nasil bir hiz sizinkisi anlayamadim

• Pisikiyatrist ilaçla iyileştirirmeye çalışır. Psikolog konuşa, konuşa iyileştirmeye çalışır. Gerdek gecesi problemi yaşayacak olursanız psikiyatrist'e gitmesini tavsiye ederim bir psikoloji öğrencisi olaraktan.

Yükleniyor...