• Sor
  • Bence

Tetanoz aşısı olmalı mıyım? Ayağıma tel battı, korkuyorum.

Bu sabah üstümü değiştirirken ayağıma bir cisim battı. Hemen elimle çıkarttım, yaklaşık 2 cm boylarında bakır bir teldi. Hemen hemen yarısına kadar... Daha Fazla

Güncellemeler:
lütfen yardım edin

En İyi Görüş

• Bence hemen doktora görün tetanoz ölümcül bir hastalıktır.Kardeşimin ayağına çivi batmıştı birşey olmaz demiştik ama hastaneye baygın halde zor yetiştirmiştik.

• nası yani 2009 kasım ayında olduğum aşı hala korumuyor mudur beni?

• Öncekileri Göster
    • ya beni köpek ısırdıgında kuduz aşısı olmadım çünkü kendi aşılı köpegimdi. beni köpek ısırınca tatanoz aşısı oldum hayvan ısırıklarından tatanoz bulaşma ihtimali var diye. tam 20 ay olmuş bu aşıyı yaptıralı hala koruyor mudur?

• 5 yıla kadar koruyor o aşılar ama dediğim gibi yinede doktora görün belki yine aşı vurabilir.

Kızlar Ne Diyor 7

• o aşıyı olacaksın..!

• 2 yıldan sonra tetanoz aşısının koruma yetisi azalmaya başlıyor. yani olman senin için hayırlı olur, hem kaygını da gidermiş olursun. sağlık ocaklarında olabilirsin hastaneye gitmene de gerek yok.

• Bence hastaneye git onlar ne gerekirse onu yaparlar.

• çok korkuyorsan ol için rahat eder

• bence de ol ne olur ne olmaz ya da git orda sor önce zararı olur mu diye ona göre ol ya da olma tedbiri elden bırakmamak gereek

• Hemen en yakınındaki hastaneye git ve bunu onlara danış lütfen!

• bence ol, birşey kaybetmezsin hem bilmem kaç yıl koruyor, ilerisi için de tedbir olur.

• saolun ama bu seferde fazla aşının yan etkisi olmasın? 1.5 sene önce olmuştum zaten

Erkekler Ne Diyor 15

• 10 sene geçerli tetanoz aşısı.Daha önce yaptırmışsın sorun olmaz ama dikkat et 10 yılda bir yaptır.

• Tetanoz olabilirsin. mutlaka gitmelisin doktora

• ne olur olmaz sen yinede bir aşı ol

• tekrar vurabilirler ama gerekte kalmayabilir.

• büyük ihtimalle 2009 yılında olduğun aşı hala koruyuculuğunu sürdüyordur ancak doktora git aşını ol için rahat etsin

• kaç defa tetanoz aşışı oldun 1 defamı yosa 5 defamı

• mutlaka doktor gözetiminde aşı olman lazım

• Bu konuyu ben ce gidip uzmanlarıyla konuş,aşı süresinin 5 yıl olduğuunu biliyorum ama en iyi kararı onlar verir...

• Bakır aslında çok zehirli bir metaldir. Ama bikaç saniyede bi etkisi olmaz biraz sızlamanın sürmesi normal tecrübelerimede dayanarak aşı olmana gerek olmadığını düşünüyorum.

• tetanoz aşısı olmalısın bakteriler bir anda bütün vücudunu sarıyor ve yemyeşil oluyorsun küf kokuyorsun 3 gün içinde de ölüm böyle bir hastalık umarım anlatabilmişimdir

• tetanoz genelde paslı metallerin batmasıyla olur. yine de bir doktora görün. durumunu anlat derim.

• korkanın çocuğu olmaz, korkma.koyuver gitsin...

• köpek ısırdığında tetanoz aşısı olduysan, şimdi kuduz aşısı dene. bir de evde o bakır tel ne arıyordu veya üstünü nerede değiştiriyordun.

• :) tetanos sadece pastan değil bazen topraktan bile bulaşabilir. üstelik düzenli olarak yapılması gereken aşılardan olduğunda acil servisin rutin işlemidir, orası burası kesilen yakın zamanda olmadıysa tedaviye tetanos aşısı vurarak başlarlar. önceden 2 yılı geçtiyse aşının üzerinden vuruyorlardı ama sanırım şu anda değişti, kadınlar için 2 yılda 5 kez vurulan yeni bir aşılama politikası var mesela. yani overdose anlayışı da değişti biraz:)

• Öncekileri Göster
    • hımm, öyleyse yakında kapınızı çalıciim müsaadenizle, yatırım konusunda yeni bir yol göstericiye ihtiyacım var zira:)

• olur, bana uyar:) bankayı batırmadığıma göre, bireysel yatırımcıya zararım olmaz diye düşünmekteyim:)

• Aşı bildiğim kadarıyla önleyici bir şeydir. Bedene zayıf haldeki mikroplar enjekte edilir ve beden onlara karşı bağışıklık sağlayacak hücreleri üretir. Olaydan sonra aşı olmanın anlamı var mı emin değilim. Bir de bildiğim kadarıyla tetanoz aşısı 5 yıla kadar etkili. Yine de bir doktora gitmelisin.

Yükleniyor...