• Sor
  • Bence

Özgürlük ne demektir size göre? Ne kadar özgürsünüz?

Özgürlük kelimesinin sizin için anlamı nedir?Kendinizi bedenen ve fikren ne kadar özgür görüyorsunuz?

En İyi Görüş

• ben kendimi başka insanların özgürlüklerini kısıtlayacak kadar özgür görüyorum.

• Çok iddalı olmadımı :)))

• Öncekileri Göster
    • Bu çok daha iddalı oldu... :)

• Bu cevap güzelmiş ruh halini merak ettim doğrusu :)

Soruya verilen cevap düşündürücü olduğu kadar ürkütücü :)

Kızlar Ne Diyor 24

• Özgürlük beyinde olan bir şey düşünce açısından kendisini kısıtlamayan insan herkesten daha özgürdür.

• Se ne kadar özgürsün ?

• Ben tam özgür değilim kendime göre sınırlarım var.

• bu ülkede özgürlük yok ne yazıkki

• Bağlılık larımız olduğu sürece tam manasıyla özgürlük söz konusu değildir bu herkes için geçerli. Kısıtlı özgürlük var elimiz de ben kızıma eşime aileme bağımlıyım bu konu da özgürlüğüm yok yaşamak içi de suya yemeğe havaya bağımlıyım bunda da özgürlüğüm yok .. hatta hayatıma o yada bu şekilde giren insanları seçme özgürlüğüm de yok Ancak hayallerim de özgür olabilirim orda beni kısıtlayan hiç bir şey olamaz :)

• + Parantez... " Anlatmadığın sürece"

• tabi bana ait olacak ki özgür olayım

• kimseye hesap vermeden yaşamak

• Kendini bulmak . Ruhen özgürüm fakat bedenen zorunluluklar nedeniyle kısıtlanmış hissediyorum fazlasıyla.

• Özgürlük yalnızlıktır. Sizi seven ve değer veren birileri yoksa özgürsünüzdür eğer varsa onları düşünmek zorundasınızdır

• Şu an özgür değilim .
    LAkin Rabbimin izniyle O'nun olduqumda Evlendiğimde Özgür olacaqım .
    Onun yanında huzurluyum ve özgürüm .

• yaşama sebebi. yokluğunda her şey anlamsız, varlığında başkaca bir şeye ihtiyaç yok.

• Rahat nefes almak ve istediğim gibi nefes alıyorum

• Sınırsızlık.

• eylülun ortası ekim başı .

• 10 000 kayma

• kaybedecek bişeyiniz yoksa özgürsünüz..

• sınırsız özgürlük diye bir kavram olmadığı için,ahlak ve hukuk sınırları içerisinde özgür yaşıyorum...

• İfade edebileceğim bişey olmadığını biliyorum bu bana yeter :)

• minnetsiz yapabildiğim herşey benim özgürlüğümdür

• Özgür kelimesine antipatim olduğundan soruna yeterince konsantre olamayıp cevap veremedim .. 5** verdim gidiyorum ..

• aileme ve sevdiğime yakışacak hareketler yapacak kadar özgür görüyorum kendimi... haklılığı savunacak, dürüstlükten vazgeçmicek kadar özgür görüyorum düşüncelerimi...

• eger bir insan fikirlerini savunabiliyor ve ona göre secimler yapabiliyorsa o insan özgürdür.bir insan savundugu fikirler ugruna demirparmakliklar ardina kapatilsa dahi, eger o insan orada bile hala fikirlerini savunuyorsa, dünyanin en özgür insani o dur.cünkü hapsedilen bedenidir fikir veya düsünceleri degil.

• Güzeldi eğitimsiz...

Ben bıktım sana +1 demekten sen bıkmadın bu kadar güzel ifade etmekten :)))

+1

• saol (:

• bedenen derken?bedenım tamamen benım yanı ozgurum seçımlerımı kendım yaparım.dıledıgım gıbı dusunebılıyorum bunun nedenı genç yasta kendı ayaklarımın ustunde durmamdır.kımseye verıcek bı eyvallahım yok hesabım yok.ha tamamen ozgurmuyum tabıkı degılım sorumlu oldugum valıdem sorumlu oldugum okulum ve hassas davranmam gereken degerlı ınsanlar var cevremde

• düşünebiliyorsam özgürümdür

• ne kadar az şeye sahipsen o kadar özgürsün özgürlük kaybedecek birşeyi olmamak demek

• Fedakarlıktan vazgecmek..

Erkekler Ne Diyor 25

• Biz millet olarak özgürlükten anlamayız karşı tarafa ana avrat sövmeyi küfür etme özgürlüğü diye adlandıranımız var o nedenle özgürlük anlayışımız çok acayip

• Özgürlük, yaşantıda karşılaşılan gerçeklerin zihnini eğir bükmemesi, nötr bir ziihinle olaylara bakma ve eyleme geçmektir.Sosyal çevren seni subjektif olarak yontmuşsa ve sen bu zihinle karar alıp-eyleme geçiyorsan, özgür olduğunu sanman yanılsamadır.Özetle kendine ve sosyal yaşantından temasta olduğun unsurlara dışarıdan objektif bakabilme yetisidir. Bu yeti varsa uygulama sorun olmaz zaten..

• kendine ve başkasına zarar vermeden herşeyi yapmaktır özgürlük benim için...kimi zaman özgür oldğumu hissederim kimi zaman tutsak!
    yaşadığımız dünyada özgürlük çok farklı tanımlanıyor kimilerince.. ayrı eve çıktığımda daha bir özgür olacağıma inanıyorum:)))))

• "I" "." "!"
    Özgürlük, ya "I" olmaktır ya "."

• Özgür değilim ama özgür hissediyorum. Özgür olmayı seviyorum :)

• Sadece seçebildiğim kadar özgürüm.. Ve neyi seçme şansımız var ki?

• maalesef biliyor musun, türkiye bu halde olduğu sürece özgürlük denen şeyin anlamına sözlüklerden bakacağız. eşcinsel olursun, sevgiline sarıldığın için dayak yersin. istediğin gibi giyinirsin, o bu arkandan konuşur. ateist olursun, dışlanırsın. metal dinlersin, satanist derler. bilmiyorum ya, ben kendimi pekte özgür hissedemiyorum.

• insanın özgürlüğü, bir başka insanın özgürlüğüyle kesişebilir. bu durumda bir özgürlük tartışması hatta savaşı çıkabilir. sktret özgürlüğü hoşgörü önemli bu hayatta.

• proleterya diktatörlüğü özgürlüktür. o güne kadar kimse özgür olamayacaktır.

• özüne doğru yürüdüğün her adım özgürlük içindir.

• Kuş olsam kısmen özgürum diyebilirim ama insanım o yüzden özgür um demek haddime değil

• kapı zil çalınca açmamak :) istediğini yapmaktır özgürlük :))

• Özgürlük diye birşey yok

• yok la öyle bişi

• uçurtma :))))

• Ekmeksiz yaşarım Hürriyetsiz yaşayamam. (Bediüzzaman)

• İnsani insanla insanca ysamak yasatmak

• özgürlük benim karakterimdir.

• Özgürlük kelimesi şu an benim için Rabiatül Adeviyye demektir. Nahda demektir. Özgürlüğe başka anlamı yakıştıramam artık. İsmini koluna yazmak ve öleceğini bildiğin halde özgürlüğe yürümektir...

• bence özgürlük insanın herhangi bir konuda herhangi bir düşüncesini her insana her ortamda rahat bir şekilde yansıtabilme yeteneğidir

• Bir ölü gibi yaşadığım sürece özgürlüğün dibine vurmuşum demektr

• %101 yeterince açık mı ;)

• hep özgürdüm ne ailem nede bir başkası hiç karışmadı hayatıma keşke dedim karışsalardı daha erkenden daha güzel bi hayata atılırdım

• Acıkıp , susadığımza göre özgür değiliz.. Tabloya bir resim cizsem, motiflere yeteri kadar özgürlüğü bende tanıyamam , hareket bile ettiremem. Bir sınırın olması, ilâhtan farkını gösteriyor, neden ve sonucları anladıkca kendi icinde özgürlesiyorsun

• ben gayet özgürüm, dilimi konuşabiliyorum, kendi ülkemde yaşayabiliyorum, kazandığım takdirde istediğim okulda okuyabiliyorum, istediğim işte çalışabiliyorum, istersem ve başarabilirsem milletvekili hatta cumhurbaşkanı bile olurum. ailemle kahvaltı yapabiliyorum, yatağımda korkusuzca uyuyabiliyorum, rahatça nefes alabiliyorum. sanırım tamamen özgürüm. kurallara karşı çok dikkatliyim o yüzden de benim özgürlüğümü hiçbirşey kısıtlayamıyor

Yükleniyor...