• Sor
  • Bence

Araplar namazı nasıl kılıyor

Arkadaşlar hiç bi bilginiz var mı tanıdığınız yada içinizde ümreye giden felan var mı çünkü orda da namaz kılmayı öğretiyolar.

En İyi Görüş

• soran verdiğin bu linke sakın itibar etme belliki bazı amaçlar güdülerek yazılmış bir yazı şu yorumdan anlayabilirsin:AKŞAM (İŞA) NAMAZIİşa namazının ismi de Nur Suresi 58. ayette geçmektedir. Sözlükten “işa” kelimesinin anlamına bakanlar, güneşin batışından havanın kararmasına kadar olan vakte, yani bizim Türkçe'de "akşam" dediğimiz vakte "işa" denildiğini görürler. Yusuf Suresi 16 ve Naziat Suresi 46. ayette de aynı kelime geçmektedir. Diğer iki ayetteki aynı kelimeyi "akşam" diye çeviren bazı çevirmenlerin, bu kelimeyi Türkçe bir kelime olan "yatsı namazı" diye çevirmeleri, mezhep izahlarının etkisinde kalmalarındandır. Bu çeviri "yatsı namazı" diye mezheplerin tarif ettiği namazı Kuran'ın da farz kıldığı izlenimini vermektedir ki bu yanlıştır. Fakat "yatmak" kökeninden gelen "yatsı" kelimesinden kasıt "işa namazının" yatmadan önce kılınan son farz namaz olması ise bu doğrudur. Ayette buna işaret de vardır: Ey iman edenler! Yönetiminiz altındakilerle, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç vakitte izin istesinler. Fecir(Sabah) namazından önce, öğle vakti elbisenizi çıkardığınızda, işa(akşam) namazından sonra. çıplak olabileceğiniz üç vakittir bunlar. (Nur Suresi 58) Düsünebilen biri icin sadece su ayet bile kuranin birtek araplar icin uydurulmus bir din oldugunu anlar.Ayrica ne kadar sapik bir din oldugunuda anlar.Ayette ne diyor bu üc vakitte ciplak olabileceginiz icin yaniniza gelmek istiyenler izin istesinler.Hadi sabah namazindan önce insanlar yataktan yeni kalkdigi icin ciplak olabilir , aksam namazindan sonrada yatmak icin soyunmus olabilirsiniz , peki ögle namazindan önce neden insanlar ciplak olsunki ? Nedeni cok basit , arap toplumlarinin yasamini incelerseniz , ögle vakitlerinde hava cok isindiginda insanlar evlerine cekilip soyunup dökünürler.Samanyolu tv'deki "ayna" programini izliyenler bunu görmüsdür.Peki araplar sicak diye soyunuyorda bizler neden soyunalimki ? Evrensel(!) kuran mekkeden baska biryerlerdede müslüman olabilecegi hesabini unutmus olabilirmi ? Eskimo öglen vakti neden soyunsun ? Neden sapik dedim onuda acikliyim , ayeti dikkatli okursaniz , bu 3 vakitte ergenlik yasina gelmemis olanlar diye gecer.Ama ergenlik cagina girmisse o kisi kizi yada oglu yanlarina girebilir.Düsünün adam yada kadin ciplak yatiyor ergenlik cagina girmis kizi yada oglu ciplak vaziyette yanlarina geliyor! Islam ahlaki bu olsa gerek...ilginc ayettin asıl meali şudur: "Ey iman edenler! Elinizin altındakiler ve henüz yetişkin çağa ermemiş olanlarınız, şu üç vakitte yanınıza girmek için sizden izin istesinler: sabah namazından önce, öğle vakti dinlenmek için elbiselerinizi çıkardığınız zaman, bir de yatsı namazından sonra. Bunlar sizin için üç mahremiyet vaktidir. Bunların dışında ne sizin için, ne de onlar için bir günah yoktur; serbestçe birbirinizi dolaşabilirsiniz. Allah size âyetlerini böyle açıklıyor. Zira Allah her şeyi bilir, her şeyi hikmetle yapar." (Nur, 24/58)kabak gibi mahremiyet anlarında içeri girilme adabından

• Yok o sitedeki onu açıklayan kişi arap değil benimki sadece merak araplar nasıl kılıyo diye sormam çünkü arapların bizden daha titiz öğrendiğini düşünüyorum namazı orucu herşeyi adabıyla öğrendiğini düşünüyorum yani o sitedekini öylesine söyledim.Teşekkür ederim yorumun için ayrıca çok güzel açıklamışsın.

• Öncekileri Göster
    • İnşallah artık öyle kılmıyodur o arkadaşın :)

• valla sünnet kabul etmeyen biri kendileri hala öyle kılıyodur :)

Kızlar Ne Diyor 2

• izin istenmesi gerektiğinden bahsediliyor fakat yorumlayan kişi tamamen sapkın düşüncelerle yorumlamış o yüzden bu yazılanlara itibar etmemelisin

Erkekler Ne Diyor 2

• Uzun sürdüğünü biliyorum.

• Sadece farzlarını kılıp işlerine bakıyorlar. Nasıl kılıyor ne demek anlamadım?

• 5 vakit mi 3 vakit mi mesela halam bana namaza başlarken subhanekeyi okumuyo onlar demişti İran 3 vakit kılıyo mesela bende bunu merak ettim arapların namazlarını nasıl kıldığı beni daha çok etkiler çünkü ayrı ayrı düşünen yok orda o yüzden sordum bu soruyu

• o mezheplere göre değişiyor caferilik mezhebiydi sanırım onlar öğle ile ikindiyi , akşam ile yatsıyı birleştirip günde 3 vakit kılıyorlarmış

• biliyorum mesheplere göre ama mesela bu siteye baktım adam ''Kurana göre namaz nasıl kılınır'' diye başlık açmış ve açıklamış link burda da 3 vakit diyo

Yükleniyor...