Banka çalışanları ne kadar maaş kazanırlar?

Merak ediyorum. Benim için önemli bir konu. Mesela bireyselde çalışanlar ne kadar kazanırlar?


0|0
5|6

En İyi Erkek Görüşü

 • bireysel derken ne pozisyonuna bağlı. gişe yetkilisi falansa alınan maaş 2000'ni geçmez, o da ziraat de falan olur.

  bankacılıkta para, ya A sınıfı şubede şube müdürlüğünde ya da organizasyon şemasında genel müdürlük organizasyonu altında bulunmayan yönetim kuruluna bağlı birimlerdedir. (Teftiş, iç denetim, risk).

  mesela işbank karaköy şube müdürü, bir çok küçük bankanın genel müdüründen daha fazla kazanır, iş hacmi olarak onları bile geçer.

  teftişçiler de standart kazanan (5000-8000 tl) adamlardır . genelde belli bir zaman sonra şube müdürü ve plazada (genel merkezde) bir yerlere alınır. iç denetimciler de benzer insanlardır, hatta şu sıralar her şubeye birer tane koymak farz oldu. teftişçiler olmuşu, iç denetimcilerde olanı inceler. ancak bu iki grupta sevilmez.

  bir de risk yönetimi, risk izleyicileri vardır. bunlar iki gruba ayrılır. standart iş yapanlar ve standartları belirleyenler. standart iş yapanlar 4000-6000 kazanır. bir de bunların üst düzey denilebilecekleri vardır, sürekli kaybetme ihtimali üzerine konuşup, baselle bddkca belirlenen standartlara göre modeller kurarlar, limitler belirlerler. şubede kredi verilir, bu kredinin batma ihtimali ileri derece ekonometrik, sayısal yöntemlerle batma ihtimalini hesaplar. kriz çıksa, herkes mevduatını hemen çekmeye kalsa, banka portföyünün eline verseler kaç günde iflas ederizi (stres testi-riske maruz değer) hesaplar. normal dönemlerde kimse bunları iplemezken, krizde most value eleman olurlar. risk için yazılmış programlar vardır ama riskteki most value elemanlar aynı zamanda bir ITci ile kafa kafaya vererek bankaya milyon dolara kaktırılmaya çalışan programı 50bin dolara halleder. dolayısıyla bunlara 15-20 bin verilir.

  bir IT kısmının veri güvenliği vardır. bunları da kimse önemsemez ama bir müşteri bilgisi çalınsa, smsle şifre gönderilemezse, "lan siz ne bok yiyorsunuz" diye sorulur. bunlardan da işini gerçekte bilenler iyi kazanır.

  0|1