Başkalarının düşüncelerine saygı göstermek yapılması bu kadar zor bir şey mi?

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli unsur kuşkusuz ki, zeka ve irade. İrade dediğimiz şey ise insan zekasının "düşünmek" erdemini kullanarak iyiyi kötüden ayırt etmesidir. Peki iyi ve kötü nedir? Neden iyi bildiğimiz şey iyidir, veya kötü bildiğimiz kötü. Çünkü herşey bir tez antitez içindedir. Siz yanlışı görerek doğruyu görürsünüz, ve doğruyu görerek yanlışı. Herkes bizim gibi düşünmeli, yani herkes benim gibi düşündüğünde çıkacak doğrular ortaya. Yani "herkes benim gibi düşünüyorsa yanlış düşünmekten korkarım" kadar saçma bir laf yok. Ne gerek varki biz onların yerine düşünüyoruz zaten. Galileo, dünya yuvarlak dediğinde kimse onun gibi düşünmüyordu, ne gerek vardı ki dünya yuvarlak olsun olmasın, ne değiştirir? Bizim beynimiz zaten harabeler yüzünden dümdüz. Dünya düz olmuş, yuvarlak olmuş ne farkeder? Gereksiz, düşünsenize hiç alakası olmadığınız bir düşüncenin kitabını okuyan insanlar var. Kendi düşündüklerini pekiştirmek için yapıyorlarmış. Olur mu öyle şey, ne gerek var benim gibi düşünmeyen birinin kitabını okumaya, hem birisi görürse ne der? Yok yok olmaz öyle şey, düşüncelere saygı göstermek". Ben düşündüklerimin, yıllar yılı uğraşıp etrafıma ördüğüm o taş duvarların, beslediğim örümceklerin, yok olmasına, hatta bırak yok olmasını en ufak bir zarar görmesine izin veremem. Ben eğer konuşacaksam, bir karış eteğe, el ele gezen çiftlere, birinin uzun saçına, diğerinin kısa saçına, o birinin keçi sakalına, birinin giyim tarzına, öbürünün elbisesine laf ederim. Ben sırf inancı için kendi hayatından taviz verdiğini söyleyen, kişilerin safsatalarına laf ederim. Başkalarının ne düşündüğü önemli değil onlar yanlış. Onları yakalım, çarmığa gerelim, linç edelim demekle bu ülkede öldürülen yazarlar, dövme yaptırdı diye öldürülen insanlar, saçı uzun diye dayak yiyen gençler, başbakanı eleştirdi diye polis tarafından dövülen üniversiteliler var.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• gene senle beni karşıya getirecek bir soru daha bu sefer uslubumu yumaşak kullanacam sana arkadaşım saygı göstermek sonuna kadar gerekli saç konusunda söyledigine katılıyorum haklısın giyim tarzlarına da haklısın hatta ekleme yapayım üniversitede sıra arkadaşlarımız mini giydiginde sorun olmaz ama kapalı türbanlı kıyamet kopar lafım sana degil saygı dogru yalnış hem insanların ve bazende senin görmek istediginle sınırlı kaldıgında olanlar oluyor hep dedigim gibi dogrular sana göre bana göre degil mutlaktır ama herkez saygılı olmakta istedigini giyinmekte saç uzatmakta yada açık kapalı giyinmekte serbetttir bunun tersini söylemek saçma zaten ben bile saçımı uzattıgımda tuhaf karşılanıyorum

Kızlar Ne Diyor 2

• Bence bu konuyu yazı haline getirmelisin. Yazılarda yayınlansın

• Herkesin kendi düşüncesidir bi' şey diyemez kimse. Mesela kapalı olan biri için, açık giyen yanlış da olsa dediğin gibi saygılı olunması gerekir. Aynı şey açık giyinen biri için de geçerlidir. İnsanlar neyi düşünüp de öyle konuşuyor, öyle davranıyor bilmiyorsanız, düşüncelerine de saygılı olmalısınız tabi ki. Düşünceler tartışılır mesela ama saygısızlık yapılamaz.

Erkekler Ne Diyor 1

• İnsanoğlu çenemiz durmuyor işte...

Yükleniyor...