• Sor
  • Bence

Dinsizliğin içindeki dindarlık size neyi çağrıştırıyor?

Dinsiz olmayan dindar olamaz bence siz ne dersiniz?

Güncellemeler:
Gidin ve gözleriniz kapalı bir şekilde, kulaklığınızı takıp en sevdiğiniz müzikleri dinleyin. ama hiçbir şey düşünmeyin sadece müziği takip edin. sanki müzik tüm hücrelerinizdeymiş gibi hissedin, gerçekten bilimsel olarak böyle olur. tüm vucudunuz müzikle dolsun, siz artık müziksiniz. müzikle bir olun, düşünce gelecektir, yeniden müzikle olmaya çalışın. en az 1 saat kadar böyle dinlerseniz hayatınızda ilk defa müzik dinlediğinizi farkedersiniz. eğer hissederseniz mesaj atın konuşalım SEVGİLERLE

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Ufacik bi beynim vardi onuda bu sorunu 40 kere okuyarak harcadim. Simdi bi beyinsizim :(

• Kocaman bi kalbin var ama <3

• Öncekileri Göster
    • nasıl kendine geldin mi? şimdi anladın mı dinsizliğin içindeki dindarlığı, hiçkimsenin tahmin edemediği kişi dindar olabilir, tıpkı senin cevabın gibi hatta bir ateist bile bu onun maskesi olabilir kendini saklıyor olabilir. :)

• Pas :( Telden baglaniyotu uzunca bisey yazamam. :(

Kızlar Ne Diyor 8

• herkesin dini kendine :D

• evet felsefeyi seviyosun anlaşılan.doğru dindar olmak için bi dine mensup olman ve onun kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmn gerekir

• Dinsiz biri nasıl dindar olucak? bence saçma

• bence haklı dinsiz biri objektif ve yargılayıcı bakar onun için tam bi dindar olabilir :D

• dindar demek dinin unsurlarını yerine getirmek demek. objektif ve yargılayıcı bakarak dindar olamaz insan. çok farklı şeyler.

• kavramların zıtlık üzerinden varolması gibi.içerisi nedir?dışarısı olmayan.tanrının varlığı nedir?varlığının olmadığı hal.peki bana hiç olomayan bişeyden bahsedin desem karşıt maddeden mi bahsedeceksinşz?ne ben soruyu yanlış anlamışım.açıklamaya göre cevap:ne olmadığını bilmeden ne olabileceğine karar veremezsin.direktifler doğrultusunda hareket etmiş olursun.

• Tanrı her yerdedir ve hiçbir yerde. bu sözü duymuş olanlarınız vardır. Bu mantıksız gelir çünkü Tanrıdan bahsedildiğinde artık mantık aşılmıştır. zıtlık açıklamanız bunu anlamak için gerekli bir algı. Düşünceler tüm sorunu yaratıyor. birçok arkadaş şöyle diyor; dinsiz olan nasıl dindar olur dini yok ki bu mantıksız. evet mantıksız, dinde mantık aramak inançta bir sorunun ifadesidir. tanrı olabilecek en mantıksız şeydir.

• Örneğin aşk veya başka bir duygu içimizde hissettiğimiz bir şey ama kelimelerle ifade edilemez, edilse bile hissettiğimiz şeyle aynı şey değildir. kendinizi kalbinizde hissedersiniz, kafanızda hissetmezsiniz. artık mantıksız olmaya başlarsınız ve bu güzeldir. dindarlık aşk olmaktır! ve ancak kuralları aştığında aşk başına gelir.

• Su şişesinin içindeki raki ):

• Herkese yetecek buyuklugunde bir kalbim var. <3

• Var <3

• Su şişesinin içindeki light cola :(

• Herkese yetecek buyuklugunde bir kalbim var. <3

• Herkese yetecek buyuklugunde bir kalbim yok. <3

• İkisi birbirine zıt kavramlar içinde birbirini barındırmaları mümkün değil.Mantıklı olmamış..Sen ying yang felsefesi gibi anlatmaya çalışmışsın da.Bir insan dinsizse dini sevmez,dindar olan da dinsizi sevmez.

• Dindar olmayan dinsizi sevmiyorsa, dindar değil demektir, zaten. Ve dindarlıkta mantık olmaz, çünkü akılla değil, yürekle ilgilidir. Mantıklı olmasına önem vermiyorum, zaten. Ben de şöyle diyorum ; zıt olmayanlar kendi içinde barınamaz. yani tanrı vardır dersen bu eksiktir, tanrı yoktur desen de eksik; Tanrı vardır ve Tanrı yoktur hakikat olanıdır; çünkü hakikat çelişkilidir.

• Öncekileri Göster
    • Ben burada dini veya dinsizliği sorgulamıyorum, belki böyle bir algı oluşmuş olabilir, beni ilgilendirmiyor birisinin dinsiz ya da dindar olması; beni ilgilendiren kişinin kendisi, o değerlidir zaten varoluştaki her şey gibi. Aşk her şeyden üstündür gerçekten de.

• güzelin kıymetini daha iyi anlaman için çirkine bakman yeterli.karanlık olmasaydı gündüzü nerden bilecektin.bnce bir manada mantıklı.eğer gerçekten görmek istiyorsan herşeyi çıkarıp yeniden bakmak lazım mesleye :D

• soruyu anlasaydım bi :)

• batıl dinlere tabi olmak yerine dinsizlik terimini kullanmış.islam dininden başkasını dinden saymıyor.o da bir görüş.

• şimdi anladımm

• batıl dinler anlamında kullanmadım tam olarak dinsizlik anlamında kullandım. herkes kendi dininden başkasını dinden saymıyor işte bu dindar olmamaktır. "ne olursan ol yine de gel" dersen özümseyerek, dindar olursun. seni dinsiz diye dışlayanlar dindar değildir çünkü derin bir uykunun içindedirler.

Erkekler Ne Diyor 14

• Şimdi sen din felsefesimi yapıyon yoksa İlahiyat mı ki ilahiyat ile alakalı ise dediklerin İlahiyat kesin kurallar içerir dediklerinde mantıksızlığa girer. Yok din felsefesi içinde bahsediyorsan diğer dinleri saymıyorsun diyorsun galiba yani bilmiyom beynim öldü şu anda offf ya kafam gitti azcık aklım vardı onuda sen aldın.

• Her inanca değer vermek.Ve bu davranışı dinin gereği gibi uygulamak.

• söylediğim şeye en yakın cevap bu olmuş ama biraz daha içine girmek gerekiyor bu başlangıç için güzel bir cümle olmuş benim için.

• Felsefe miyapmaya çalışmışsın!Dinin felsefesi olmaz.

• kesinlikle doğru dinsizliği de yaşamayan sağlam bi dindar olamaz sadece yüzeysel yaşar dini sorgulamayınca cevap da olmaz..

• bilim kelimesini kullanmadan ne anlattıkların yorumlanabilir ancak bilim kelimesi geçince ikisi birarda reçele beyaz peynir karıştırmak gibi uyumsuz olacak

• abartma hallaç enel hak derken ben hakkın aynasıyım demek istemişti tanrı bende csimleşti daha doğrusu ahlaki anlamda böyle. senin bu dediğine bakılırsa sende orda olsan hallacı kesenlerden biride sen olurdun

• Hallac benim en sevdiğim adamlardandır onu neden keseyim? hakkın aynasıyım ya da tanrıyım demek farklı geliyor olabilir ama aslında aynı şeydir. mistik terminoloji bu yüzden karmaşık hale geliyor. " ete kemiğe büründüm yunus diye göründüm" derken yunus emrede aynı şeyi ifade eder tanrıyım ya da tanrının cisimleşmiş biçimiyim aynı anlamda aslında. Her şey tanrıdır sadece unuttuğumuz bir şeydir. Ama ben tanrıyım diye düşündüğümüzde egomuz şişer bu anlamda değil tabiki anlattığım.

• ... İnançsızlık da kendi içinde bir inanma olgusu barındırır.İnanmamaya inanmak.

• mantıklı dinsiz insan boşlukta ki insandır ve hiç bi baskı ve kültürel etki altında kalmadan olayları daha objektif olarak araştırır ve %90 bu gibi insanlar eğer ki gerçeği arıyorlarsa tam dindar olurlar

• Aslında bardağın tamamı dolu.

• Çelişmezlik ilkesini göre; bir şey hem "a", hem "a değildir" olamaz. Yani bir insan hem "dindar" hem "dindar değil" olamaz. Çünkü dinsizlik ve dindarlık zıt kavramlar değil bu iki kavram birbirlerinin değili.

• dincilik ve dindarlık ayrı şeylerdir bu birçok kişi tarafından karıştırılır, sorunun karmaşık görünmesinin nedeni de burada yatıyor. örneğin adam namaz kılıyor bu dinci olabilir sonra da kalkıp nefret ettiği kişilerden bahseder ve bir çok kötü şey yapabilir bu yüzden dindar olamaz.

• Öncekileri Göster
    • eğer sadece mide bulantılarına konsantre olursan dediğim yer orası da olur. mide bulantısı bile seni transa geçirebilir ben de şaka yapmıyorum:)

• düşüncelerin durmadığı o anda midem bulanmaya başlıyor da onun için demiştim.:)

• amerikalılar ruslar çok dinsiz bu nedenle dini bütün zannedilmesin sadece izafi anlamda dindarlar.dünyada dine daha yakın başka ülke olmadığından.

• kimin ne olduğu beni ilgilendirmez.

• anlamadim ya

• Bunu bulabilmek için çok düşündün mü? Beyin hücrelerine zarar gelmemiştir umarım.Sen ne zeki şeysin öyle ya.

• hahahahhahaha :D:D:D en ıyı cevap !

• Öncekileri Göster
    • Senin sorun din ile alakalı.Başka konu ile alakalı değil ki.

• bahsettiğim şey tüm her şeyle ilgili aslında, tüm hayatla ve dinin kapsamı zaten hayatla ilgilidir.

Yükleniyor...