• Sor
  • Bence

Sevdiğin kişi seni sevmiyorsa sevmenin ne değeri var?

"Aşık olmadığınız biri size aşık ise ne yapardınız?" sorusunu "ilişkimi keserim, uzaklaşırım, bir daha görüşmem" vs.vs. diye cevaplayanlar bu soruyu da cevaplasın lütfen. Sevmek, sevgi duygusu tek başına değerli midir?Not: "Sen elmayı seviyorsan elmanın da seni sevmesi şart mı" diye saçma sapan şeyler yazmayın. Biz elma değiliz, insanız. (Nazım Hikmet bu şiiri yazdığı gece çok elma yemiş galiba.)

Güncellemeler:
"Böyle bir durumda ne yaparsınız?" diye sormuyorum. Ne yapacağınızı yeterince gördük. "Değer" konusundaki görüşlerinizi bekliyorum. Dilediğiniz kadar felsefe yapabilirsiniz. Sevgi ne zaman emek vermeye, savaşmaya değerdir?
Sevmek kolay birşey değil ki. Her an herkese karşı hissedilebilecek birşey değil. Binbir çelişki ve soru işaretiyle savaşıp, duyguların engellenemez şekilde yükselişini hissetmek, adeta bir çocuğun büyümesi gibi sevginin büyüdüğünü görmek, ve sevgi için emek vermek savaşmak... Fakat sonunda, içinde yetişen büyüyen o çocuğun cansız bedeniyle başbaşa kalmak. Neden bunu yaşamak zorundayız?
Arkadaşlar yorumlar için tşk... Kadınlar daha fazla ve daha uzun yorumlar yapmış genelde. Yine de tatmin edici bir yorum alamadım daha.

Elbette, sevgi mutlaka karşılık görecek diye birşey yok. Karşılık veremeyen tarafı da acının sorumlusu olarak görmeye, suçlamaya hakkımız yok... Dün karşılıksız seven biri, yarın kendisini seven başka birine karşılık verememek gibi bir duruma da düşebilir.
Sevginin formülü olmaz, sebep-sonuç ilişkilerine sıkı sıkıya bağlıdır diyemeyiz. Sevgi hesapsız kitapsız, sebepsiz ve kendiliğinden gelişir çoğu zaman... Bu iki taraf için de geçerli olduğuna göre; karşılıksız aşkın her iki öznesi de birbirlerine empati yaparlarsa, süreç daha az acıyla atlatılabilir.. "Sevdiğin kadar sevilirsin" diyen basmakalıp şiirlerin aksine, gerçekte bunun garantisi yoktur; madde dünyasında herşeyin bir maddi takas karşılığı vardır; ama duygu dünyasında işler böyle yürümez.
Ben tüm bu gerçeklerin çok iyi farkındayım. Ama cevap bulamadığım soru, neden böyle olmak zorunda? Sevgiyi "değerli" yapan karşılıklı olması mıdır? Hayırsa, sevginin tek başına nasıl bir değeri var? Karşılıksız sevgiyi "takıntı, elde etme hırsı" diye etiketleyip işin içinden sıyrılanları da samimi bulmuyorum.
Sitede okuduğum kadarıyla örnekleri var, uzun süre karşılıksız kalan bir sevgi bir süre sonra karşılık görebiliyor; karşılıksız olduğu süre boyunca takıntı olan veya değersiz olan sevgi, karşılık gördüğü an birdenbire mucizevi şekilde takıntı olmaktan mı çıkıyor, değerli mi oluyor? Arada net bir kırmızı çizgi mi var, ki çizgiden diğer tarafa adım atınca "Hop!" etiketlerimiz değişiversin?
Son sözüm, duyguları etiketlemek bu kadar basit değil. Çünkü duygularda siyah ile beyazı net olarak ayıran kırmızı çizgiler değil; birbirinin içine geçmiş geniş ve gri alanlar vardır. Herkese tşk...

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Seven sevmeyeni, sevmeyende seveni anlamaz. Çünkü ikisi de kendince haklıdır. İnsan sevmediği birine ne kadar kendisini sevse de katlanamaz ki. İstediği kadar sevgi göstersin, ilgi göstersin hoşuna gideceğine boğulur bıkar. Sevginin platonik olsun karşılıklı olsun bir değeri vardır. Bütün duyguların bir değeri vardır ama anlamı yoktur. Seni sevmeyen bir insanı sevmenin, seni sevmesi için beklemenin ısrar etmenin anlamı yoktur. Şöyle düşün sen birini seviyorsun adı F olsun biride seni seviyor adı T olsun. Sen F yi sevdiğin için T ye yüz vermezsin ve bu senin için doğru olan bir harekettir ve bu hareketinden dolayı üzülmezsin ama düşünki F de seni sevmiyor bu seferde sen üzülürsün onu çok mutlu edeceğini düşünürsün ama o seni sevmediği için o da kendince doğru olanı yapmış olur ve haklı olur. Yani aslında biraz empati sorunu çözer.

Kızlar Ne Diyor 16

• Karşılıksız aşk diye bir durum neden var. Acaba çoğu insan elde etme hırsını, kırlmış incinmiş gururunu mu aşk diye sürükleyip gidiyor?Bana göre evet...Sadece tutku ile bir insanı istiyor, yüceltiyor kavuşma hayali kuruyor. Bir nevi saplantıya dönüşüyor.Hırsına baglı olarakda elde etmek için kör inat gidenlerde ac içinde yaşayıp duruyor. Bir zaman sonrada bunu yaşam tarzı haline getiryor . O kadar mutlu ki aslında hayallerı ışe kendı yalnızlıgı ıle yaşamaktan. Başka birininin gelip bozmasından bile korkuyor. Vazgeçmeyi bilenlerde bi süre sonra alıyor aşkını gömüyor he arada sızlamıyor mudur sızlıyordur. ama bence bu kişiler daha gerçekçi ssevgilerinde aşkalarında.Oysa en zoru bence karşılıklı olarak uzun süreli ilişkileri götürmek. hepsinden daha çok emek özveri verilyor. Ha bunu zorlayarak yapınca zaten aşk meşk orda da bitiyor.

• evet katılıyorum... fakat aşk olmadan bir ilişki çok uzun süre nasıl devam edebilir sadece karşılıklaı saygı anlayış yeterlimi?

• Öncekileri Göster
    • EVet son yazdıklarında takıntı zaten eğer bir insanı aşk dıye sevıyorum hatalarını görmuyorum ladatıyor ama onlayım demekde takıntı.
      Bana göre platonik olan aşkların çoğu takıntı evet incinen guruların duygulanım bozuklugu yaratması.
      Umutsuzca beklemiş bırçok red edılmış sonra o ınsan yıllar sonra aşk yaşamış insanların bir çoğuda aşk için degıl sıgınacak lıman olarak gelmiştir.
      Bak yazarken çogunluk dıyorum. Bunlar benım fikirlerim size uymayabilir .Saygı duyarım. Aşk dolu günler. saygılar

• Peki sevmeden, sevilmeden ne kadar yaşayabilirsin? Ne kadar yalnız kalabilirsin? Sevdiğin insanla beraber olmadan durabilir misin, ne kadar dayanabilirsin? Sevilme ihtiyacımızın kaynağı nedir? Aşkın kendisi zaten bir takıntı halidir derken bunu kast etmiştim. Yoksa aşkına kul köle olanları, kendi benliğini yitirenleri değil, o ayrı bir psikolojik vaka zaten ...

• sevginden emin olduktan sonra karşıdakinin durumu önemli değil ki

• Karşılıksız sevdin mi?

• Yok burada sevmenin felsefesini yapmayacapım.. Zaten o konuda ben çok cahilim.. Ben sadece çok eskilerden hatırladığım bir tekerlemeyi söyleyip bırakacağım.. Tekerleme "9xS" den oluşuyor.. :)Sev Seni Seveni,Seversen Seni Seveni,Sever Sevdiğin Seni.

• Eksi (-) veren dostum, şimdi sen eksi verdin diye ben seni sevmekten vaz mı geçeceğim.. O zaman ben benden vazgeçmiş olmuyor muyum.?

Sevgiyi yok etmek bir eksinin harcı mı ki.? Peehh.! Gülerim sadece.. :))

• Ben vermedim valla, zan altında kalmiyim :))

• Birinci zanlı sendin.. Neyse sen yırttın.. :))
      Bu sözlerim şaka elbette.. O yorumu yapmak için o eksiden faydalanmak istedim.. Yoksa, puana filan önem verdiğim yok.. Buradaki amacım herkesten farklı.. :))

• Karşılıksız sevgi herzaman karşılıksız olarak kalır malsef ama bence bi yerde oda biter o bitene kadar da zaten sende bitersin :))

• Nazım Hikmet'i severim.Tahir ile Zühre şiirinide severim.Sen birisini severken o karşılık vermese de sevmeye devam edebiliyorsan hala değerliyse o zaten gerçek bir sevgidir,o kişi seni sevmiyor diye onun için hiç çabalamayıp sevmenin ne değeri var diyebiliyorsan o kisiyi zaten yeteri kadar sevmiyorsundur.Gerçekten sevince bir insan o kişinin sevip sevmemesi o sevgiyi azaltmıyor.

• Çabaladığın halde olmuyorsa ve olamayacaksa, değer bunun neresinde? Buna da bir yorumun var mı?

Sevilmediğin halde seviyorsan bu gerçek sevgidir demişsin. Peki herkes sahte sevgilerden şikayet ederken, senin deyiminle bu gerçek sevgiyi bulan birisi bu sevgiye nasıl olur da karşılık vermez? Seni ele alalım mesela, seni birisi seviyor, ama sen buna karşılık veremiyorsun; e hani nerde kaldı gerçek sevgi, nerde kaldı sevginin değeri? Hala bu konuda tutarlı cevaplar alabilmiş değilim.

• Öncekileri Göster
    • Bende o kişiyi zorla sevemem tabi ki aynı şeyler benim içinde geçerli ama belki zamanla onun sevgisinden etkilenebilirim sonuçta aşk,sevgi bir insanı tanıdıktan sonra oluşur.Beni seven birisi bile olsa o anlar ona bir şey hissetmiyorum diye bırakıp giderse aramızda ki tüm bağları koparırsa ben o an anlarım zaten gerçekten sevseydi bu kadar çabuk vazgeçmezdi diye.Zaten günümüzde böyle vazgeçmeyen insanlara gerçekten seven insanlara rastlamak onlara inanmak daha zor oldu seni seviyorum ağızlara

• cümlesi ağızlara sakız olmuşken herkes herkese söylerken bir insanın o cümlesine inanmam için çabuk vazgeçmemesi gerekiyor gerçekten sevdiğine inanmam gerekiyor bunlarda davranışlarıyla olur ancak bir insan lafta herşey der ama önemli olan o kişinin davranışlarıyla göstermesi.

• sevmek ve sevmemek benım elımde olablıo bazen

• Tebrikler çok açıklayıcı aydınlatıcı bir yorum oldu.

• Evet belki ortak paylaşacak bişeyimiz yok ama onu sevmeyide ben seçmemiş oluyorum. Bu durumda o insan senin olmasa bile içinde hissettiğin duygu bile yetiyor sana. Biri bi laf söylese, laf bile söyletmiyorsunuz ona. İstem dışı bir sahiplenme meydana geliyor. Zaten o seni sevsede ne farkeder ki. Sen onu kalbinde taşıdığın kıpırtı için seviyor oluyorsun. Karşılıklı sevgi kolaydır, herkes birşeylere başlar. Aksine karşılıksız sevgi değerli olandır.

• Çok zorlama şekilde olumlu bakmışsın, hiç karşılıksız aşk yaşamadın galiba. İnsan sevdiğinin yanında olmak, sevdiğiyle beraber olmak ister. Onu sarmak yerine boşluğu havayı sarmak, bir hayale sarılmak nasıl bir acı biliyor musun?

• Öncekileri Göster
    • Yaşadığın halde böyle düşünüyorsun demek... Acıdan zevk alıyor olmalısın. Sevse ne fark eder demişsin, çok şey fark eder, sevilirken sevmek, paylaşmak vs... İçinde hissettiğin duygu yetiyor demişsin, nereye kadar yetiyor peki? Nereye kadar buna dayanabilirsin? Nereye kadar bu aşkı canlı tutabilirsin? Başka birine aşık olmadan, birini ne kadar süre karşılıksız sevebilirsin? (Seni anlamadığımı sanma... Ben yalnızca bazı cevapları bulmak için üzerine gidiyorum; karşı çıktığımdan filan değil.)

• yaklaşık 1 sene karşılıksız sevdim..

• bu dünyada hicbirsey karsilikli olmamli ne iyilik nede kötülük.kimsede kimseyi zorla sevmesi gerekmiyor yada seni kabul etmesi gerekmiyorne olursa olsun hicbirsey karsilikli olmamali ama bizler herseyi karsilikli yapiyoruzama ben üc sene karsilik beklemeden o kisiyle konusmadan .

• Ne iyilik ne de kötülük karşılıklı olmamalı, güzel ve bir o kadar da (iyi anlamda) safça bir düşünce... Ama dünya ve doğa kanunları böyle işlemiyor.

• olsun hayati veren kim ? ee seni seviyorki herseyini veriyor o karsilik bekliyorumu hayir :)
      basitce geliyor ama gercek ..

• Sevmek her türlü çok değerlidir, kolay bulunmuyor, kolay sevilmiyor..Ve ben bi kere sevdim mi kaybetmek istemiyorum. Ama anladığım şu ki birini gerçekten seviyorsan onu onsuzda yaşayabilirsin.. tek taraflı aşkta böyle oluyor işte..Ve ben beni, ben sevmeden sevene değer veririm, sevdiğim kişide bana versin diye.Eger bana değer vericegini kücük görmeyeceğini bilsem şu an daha mutlu olurdum.Sizi seveni sevmesenizde hor görmeyin.. değer verin..

• Güzel bir soru.Savaşmak, kartlar açık oynandığında doğru bir eylemdir. Yani iki tarafın da birbirinden emin olduğu zaman. biliyoruz ki, bir ilişkiyi sadece sevgisizlik bitirmiyor, başka nedenler de olabiliyor ilişkiyi yıkan, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda mücadele devreye giriyor.Zaten usulca izin verirsek gitmesine, kendimizden, sevgimizden şüphelenmemiz gerektiğini düşünüyorum.Sevginin kutsal olduğu kanısındayım, yani tek başına da değerlidir ama acılı bir durum olur öylesi.Her şey sevginin ilk halinin hatrına bence. Cennetin ortasından koparılmış bir elma kadar doyurucu o ilk evre, sonrası ise, seni kızgın lavlarına atacak kadar da cehennemi yaşatan bir period ...

• sevmek kolay değil ama karşındakinin kalbini değiştirmekte kolay değil çaba verilmeli sevilmeli fakat şu varki bi insanın kalbini değiştiremeyiz olmuyorsa olmuyordur bırakmak en iyisi bunu yaşamamızın nedenide insanların duygularının farklı farklı oluşu insanlar yer değiştirmeye kalksak suan birçok seven birbiriyle yer değiştirir

• sevmek sevmekdir..karşılık beklemeden..ğer oda seni aynı sevgiyle severse ne olur..karşılıklı alışveriş olur..ne anlamı varki..hep bi taraf fazla sever...çünki sevmek vermekdir..sen vereceksin..seviyorsan..sende bana sevgini ver bende öyle sana veryim demek sevgi değildir..bencillikdir.

• Karşı taraf almadıktan sonra nasıl vereceksin? Kalp denilen o taştan kalenin kapısından içeri girememişsin ki, yanında getirdiğin hediyeleri kalenin sahibine nasıl vereceksin?

• haklısın o açıdan düşününce öyle..şu an sevgilime ben sevgimi veriyorum..o bana karşılığını vermiyor..sadece sevgimi sunmama izin veriyor..buda saygıdır..yani benle görüşüyor..sevmemden dolayı memnun..oda seviyorum diyor ama kadınlar hisseder benim kadar sevmiyor gibi...ama bu onu sevmemi engellemiyor..sevgimin sınırı yok...ama dediğin gibi tamamiyle kapıları kapatsa yine severdim..ama içimde..belki acı verebilirdi..söyleyince rahatlatıyor insanı.

• Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil, bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte yani yürekte. Meselâ bir barikatta dövüşerek meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken meselâ denerken damarlarında bir serumu ölmek ayıp olur mu? Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil. Seversin dünyayı doludizgin ama o bunun farkında değildir ayrılmak istemezsin dünyadan ama o senden ayrılacak yani sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı? Yani Tahiri Zühre sevmeseydi artık yahut hiç sevmeseydi Tahir ne kaybederdi Tahirliğinden? Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil...(valla sen dedin bende okudum..acayip güzel şiir..niye saçma olsun))

• Ben elma kısmına takıldım, orası saçma. Bu konu her açıldığında, söylenecek başka birşey yokmuş gibi hemen ezbere elma melma diyorlar. Ve bu ezbere konuşan kişilerin de genelde hiç aşık olmadıklarını gözlemledim hep hayatta.

• elma sevmem zaten..rahatım:)))

• seversn seversn ama sonra o seni pişman eder insanı tek başına sevmek sevene göre degerlidir karşı tarafı pek ilgilendireceğini sanmıyorum

• Sadece karşılıklı sevgiyi değerli gören insanlar ver evet, çünkü bunun nedeni sadece sevdikleri kişiye değer vermeleri. Onlar sevgiye değil de, sevdiklerine değer veriyorlar. Sevginin aslında nekadar üstün, kutsal ve bir okadar da bulunması zor olduğunu bilmiyorlar, bilselerde aldırış etmeden sadece sevgilerini layık gördükleri kişiye değer veriyorlar. Bu böyle de gidicektir, ne zamanki sevgiye değer vermeyi ögrenene kadar. Bunu öğrenmekte belki de karşılığı bulunmayan bir aşk başa gelene kadardır. O zaman aslında sevginin de değere layık gördüğünü gören kişiler, o ''peşlerinde sevgiyle bekleyen'' kişilerle kendilerine ego tatmini yapmak yerine değer gözüyle bakacaklardır. Bazı şeyler yaşamadan öğrenilmiyor, bende öyleydim şimdi değilim.Yaşadım/ yaşıyorum, oradan biliyorum.

Erkekler Ne Diyor 11

• Kendini üzme durduk yere karşılıksız sevgi zordur az çok herkes yaşamıştır.

• aşk köprü kurmaktır.İnsanlar köprü kuracakları yerde,Duvar ördükleri için yalnız kalırlar.

• sen yine sev elbet birgün oda seni sevecektir, belkide naparsan yap hiç sevmeyecektir ama sen en iyisi onu sevmeyi sev onsuz da sevgin yaşacaktır...

• ben platoniklere daha çok saygı duyarım... tek başına bi sevgi büyütmek ona bakmak baya zordur... hani cevap vermem gerekirse (yersizce) ben şans veririm...

• Sevmek güzeldir karşılıksız olsa bile

• Sevmek karşılıklı olmak zorunda değil. Sebepsiz de sevilir. Sevgi kişinin kendi içinde yaşadığı bir duygudur. Karşılıklı olması tabiki güzeldir, karşılıksızı acı verir ama tek taraflı sevmek sevmeye engel değildir. İçimde ona dair derin duygular varsa yine yaşarım, bu acı veriyor, bilirim.

• Yapıcak bişey yok malesef onun istediği şeyleri biliyorsan,öyle olmaya çalışabilirsin.Ama biraz gurur taşıyorsan zaten yapamıycaksındır.Zaten oda bu durumda istese bile ilk 2-3 kavga onu çok yıpratır ayrılmak ister.Başkarıyla şansını dene çivi çiviyi söker illaki birine bişeyler hisssetmeye başlarsın ozaman onu kaçırma ..

• Karşılıksız sevebilirsin bunun içinde seni sevmesini beklememekde var o seni seviyor diye onu sevmiceksin zaten. Sevmek her türlü güzel bişi arkadaşım sen sev boşver onu

• Karşılıksız sevgi acıdır; karşı tarafı olağanca az inciterek onu nasıl gördüğünüzü açıklayıcı bir biçimde anlatmalısınız. Ayrıca kesinlikle açık kapı bırakmamak önemli. Yoksa onun hevesi devam edecektir.

• beni sevmiyorsa bastan teklif bile etmem ona. bosa karsidakini zorlayip kendimi kandirmanin anlami yok.

• -Ben seviyorsam sen bahanesin...Bencilce ama cesurca...!

Yükleniyor...