• Sor
  • Bence

Aleviler icin mezhep farklılığı çok önemli bir şey mi?

Aleviler ile ilgili lütfen yardm Aleviler cuma namazına ve hacca giderler mi ? aleviler dışardan kız almazlar mı mezhep farklılığı çok önemli bişey... Daha Fazla

En İyi Görüş

• Öncelikle şunu bilmeni isterim Alevilik mezhep değildi ayrıyeten hacca gidenide var kız alanıda var namaz kılanıda var oruç tutanıda var ama bunları yapmayanıda var önemli olan ikinizin birbirini istemesi gerisini boş koy gerçekten seviyorsanız evlenirsiniz örneği çok

• seviyorz ama ailesi istemiyor muş dışarıdan almak ben konyalıyım o sivas alevimi değilmi bilmiyorum açıkcası istememelerinin sebebi olabilir bu

• Öncekileri Göster
    • Gururu çok büyük olur küçükse insan,eşşeklik baki kalır okusa ilim irfan...

• @edmond senin için söylenmiş güzel bir söz "Mezhep Bir dinin görüş, yorum ve anlayış ayrılıkları sebebiyle ortaya çıkan kollarından her biri:"
      "Anasının hatırasına bu derin hürmet, ömrünün sonlarına doğru, babamda �deta bir mezhep h�lini almıştı."- Y. K. Karaosmanoğlu.

Alevilik, herşeyden önce dinsel bir olgudur.

Erkekler Ne Diyor 14

• Matesise ilavelerle birlikte katılıyorum

• alevi kardeşlerimizde sonuç olarak müslümanlar dolayısıyla cuma onlarada farz,hac onlarada vacip gitmeleri gerekiyor.benim alevi olan bazı arkadaslarım cumaya geliyorlar bazıları ise camiye dahi girmiyorlar kişiden kişiye değişiyor yani.kız almaya gelince çevremizden çok örneğini gördüm kız alırlarda verirlerde sonuçta iki taraf birbirini sevdiyse başkalarına pek laf düşmez :)

• iki tarafta seviyor ama o kadar baskı yapmışlar ki vazgeçti benden :(

• Öncekileri Göster
    • burda din hocaları var herhalde, -1 puanı yapıştırmışlar. Doğru söyleyeni 9 köyen kovarlar bu ülkede

• yanlış yazdın heralde hocam ?

• Bölücülerin içinde yaşıyorsun kötülüyorlar burda bi tane alevi adam var adam 5 vakit namaz kılıyor hacca gidiyor dini için yaşıyor sırf namaz için gece calısıyor.. çoğu sünni sözde dindar kindarlardan daha müslüman.. ve bana bu bölücüler hakkında şunu dediEvladım onlar yüce dinimizi kullanmaya çalışanlar gerçek dindarlar böyle değildirler dindarlıklarını Allah'a gösterirler insanlara değil.. nasıl hesabını verecekler merak ediyorum bunların dedi.Sanırsam bu mesaj sana yeterlidir.

• Şimdi bu soruyu soruyorsun ve endişen var değil mi?Sen önce kendine şu soruyu sor seviyormuyum diye.Niye önce ibadet olarak bakıyorsun.Herkezin ibadeti kendinedir.Mezhep,din,ırk ayrımı yapıyormusun.eğer yapıyorsan senin sevgin şüphedir.şüphe her insanı kendi karanlığına götürür ve çıkamazsın evlensen dai beynin iki yönlü düşünecektir.Önce kendi şüpheni yok et.inanışları veya başka birşeyi bukadar sorgulama.sorgulamak istersen kendinden başla.Seviyorsan bunu dış görünüş veya maddiyat veya kendi düşünce tarzına göre yargılama.Çünkü yargılamak için çok iyi emin dürüst ve güvenilir bilgiye sahip olmak gerekir.Cevaplarına baktımda bu soru işaretleri çok yara yapar.Ama dediğim gibi seviyorsan veya sevmeye yeni başladıysan zaten sana sevgi yol gösterir.kişilik için birşey söyleyemem ama dürüst insanlardır geneli insandan değil yanlış düşünceden kork.

• yorumlarımı okuduysan böyle bişey varsa ben bırakmazdım çok seviyorm dedim benim şüphem yok sevgimden ben değil o bırkatı zaten o ailesini tercih etti ve ailesinin böyle yapması acaba alevimi diye düşündürdü bana

• Öncekileri Göster
    • birbirimiz hakkında öğrenmemiz gereken herşeyi öğrendik bir defasında bi arkadaşımız alevi ile nişanlanmıştı hiç yorm yapmadı sessiz kaldı sonra aile bahanesi ni önüme sürünce aklıma geldi acaba olabilir mi diye

• ben inan herşeyi yaptım mücadele ediyorm ama tek taraflı oluyor bu mücadele ne mesajlar atıyorm yokmubi çıkar yolu neden diye kendimi küçülttümde küçülttüm artık bişey de söylemiyor ki herşeye razıyım da hazırımda ama ...

• aleviler namaz kılmaz oruc tutarlar ama ramazandaki gibi degil muharrem aylarında yanlıs bilgi vermeyin alevilerin ibadet sekilleri farkllıdır

• hacca giderlermi

• hayır

• aleviler müslüman değil mi? saydıkların islamın şartı. eee aleviler de bunları yapar. sadece günümüzde alçak insanların güzel ülkemiz üzerindeki oyunlarıyla bu hale gelmiş büyütülmüş bir sorun gibi çıkıyor karşımıza. bizim yapmamız gereken ise; bu tür ayrılıkları her şeye rağmen yok sayıp yeni nesillere bu farkın olmadığını göstermektir. aksi takdirde dar görüşlü insalnlardan farkımız kalmaz...

• önemli diye biliyorum ve bildigim başka bişey ise ramazan ayında oruc tutmazlar bitikten 1 hafta sonramı ne tutuyorlar öyle bişi olması lazım internette araştırırsan daha fazla bilgi edinebilirsin.

• alevilik ayrı bir mezhep değildir bazı görüş farklılığı vardırki oda bizim artımızdır. haccada gider cumaya da kız alıp vermede alivilere özgüdeğil kendini geliştirememiş bazı insanlar bu alevi .sünni farketmez öyle aksilikler oluyor .yalnı benim anlam veremediğim müslüman olmayana hoşgörüyle bakıyoruz (bu güzel bir haslet) neden müslüman olupta farklı görüse karsı çıkıyoruz ?

• Namaz kılan alevide tanıyorum, Kılmayan alevide tanıyorum. İnsan olarak bakacak olursak ailesine namusuna eşine çocuguna örfüne adetlerine sahip çıkarlar. Benim tanıdıklarım böyleler hepside mükemmel insanlar. Dışarıya kolay kolay kız vermezler Fakat kız alırlarmı bilemem.

• İşin özü alevilikte değil insanın içinde ve Allah a olan inancındadır. Şöyle bir yanlış bilgi var ki alevilerin tamamı namaz kılmaz hacca gitmez gibi düşünülüyor ama ben öyle aleviler biliyorum ki namazınıda kılıyor orucunuda ruruyor hacca da gidiyor. Bizim sülalemiz oldukça tutucudur ve geçen hafta da amcamın oğlunu alevi bir bayanla evlendirdik Allah mutlu mesut etsin.

• allah mutluluklarını daim etsin bence sevginin gücü herşeye yeter di bunları okuyunca anladım ki o gitmek istemiş anlaşılan :( aileside karşı çıkmış olsa bile ya o ya hiç diyebilirdi

• İbadetler yöreden yöreye değişir. Bizim yöredekiler namaz kılmaz, hacca gitmez, Ramazan orucunu tutmaz, Muharrem orucunu ise bazıları tutar. Dışarıdan kız almama durumu yok, bu devirde insanlar çok karıştılar Sünnisi Alevisi evleniyor artık. Ama bir Alevi çocuğunu kesinlikle bir yobazla, fanatik bir Sünni ile evlendirmek istemez. Aleviler fazla katı değildir, koyu bir dindarlıkları yoktur, karşıda kendileri gibi hoşgörülü, esnek insanlar olduğu sürece kız alıp verirler. Bu yörede çok olan bir şey

• bunlar sivaslı hacca da gittiler cuma namazlarına gidiyorlar daha kesin bilmiyorm aleviler mi ama istemelerini sebebi ne olabilir ki başka offf allahım ya

• Öncekileri Göster
    • evlenirken aceleci olunmaması lazım. Hele hele farklı kesimlerden gelenler özellikle çok düşünmeli. Yazdığın örnekte de olduğu gibi ille sorunlar çıkıyor. Dünyaya aynı çerçeveden bakılmayan birlikteliklerde sorunların doğması çok normal

• allah razı olsn çok sağol çok yardımcı oldn ... Dünyaya aynı çerçeveden bakılmayan birlikteliklerde sorunların doğması çok normal dediğin gibi herşey bu sözünde gizli

• bunlar saçma sapan uydurma şeyler. benim dedem de babaannem de 5 vakit namazlarınıda kılardı demen hacca da gitti ve etrafımda gayet dinine bağlı birsürü insanda var o yüzden böyle saçma sapan uydurma şeylere inanma...

• tşk ederim

Kızlar Ne Diyor 8

• bende namaz kılan alevi tanıyorum.birde ayrıca benim komşumun oğlu bir alevi bayanla evli.

• Bir çoğu dışardan kız almazlar duydum gördüm.

• Her alevi bir değildir genelleme yapamayız önce bunu belirteyim sonralıkla alevilere elbette saygım var fakat Hz. aliyi Hz Muhammed den üstün görmekteler ki bu çok büyük bir yanlış ve günahtır . Aleviler den camiye giren de var girmeyen de dediğim bunu genelleyemeyiz

• alevilik bir meshep değil, gelenek görüşü olarak bilinir, islamda 4 ana meshep bulunur bunların dışındakiler meshep olmaz, meshepten önce islamın ve imanın şartlarına dikkat etmek gerekir link

• elif o link kadar tepene taş düşsün... sen önce kutlu peygamberimizin vasiyetini öğren...

• neymiş vasiyeti bi de bakim, veda hutbesinde alevilikle ilgili hiçbir ibare hatırlamıyorum ben

• namaz kılıyorlar oruç tutuyorlar..benim tanıdığım aleviler böyle.

• ailevilik özünde " Ali'ye bağlı olan" demektir...eğer islamın ve imanın şartlarını içinde sindirebiliyorsa müslümanlardır...ama bazı aleviler "Kuran'a kalem karıştı" diye ifade ederler.Namazın 5 vakit veya 3 vakit olmasını, 30 gün tutulan Ramazan orucunu, islamın 5 şartından biri olarak görmezler. bu da yanlıştır kafirliğe gider.

• Halifelere ve peygamber eşlerine edilen küfürlerde cabası

• onlarda var tabi ben ıslam şartlarını ele aldım.

• 12 imam oruclari'da var .. 12 gun tutulur birde 3 tane masum par orucu tutulur 12 imamlar baslamadan 3 gun once ...

• valla benim tanıdıklarım muş-malatya -çorum kesimlerinden komşum ,okul arkadaşlarım ,öğretmenler, yurt arkadaşlarımdı benim tanıdıklarımın hiçbiri namaz kılmazlardı, oruc da tutmazlardı camiye de gitmezlerdihani dini bi ibadetlerini de görmedim onların, ve islamda farz olan ibadetleri farz kabul etmiyorlardı bu da bilindigi üzre islamda küfre işarettir bir de namazdan dini mevzulardan oructan rahatsız oluyorlardı dille söyleyeni vardı söylemeyeni vardı

• Alevilikte Mezhep ve dusunce farkliligi cok onemlidir , genelinde dinimize cok bagli insanlariz ve bunu gelecek kusaklarda surdurmek icin ellimizden gelen herseyi yapariz ...

Yükleniyor...