Ezan okunurken köpeklerin uluması ne anlama geliyor?

genelde kırsal kesimlerde olur bu olay, yazın akrabaların yanına gittiğimde çok rastladım, sokak köpekleri yada sahipli köpekler ezan okunurken özellikle akşam ezanı okunurken uluyorlar ve ezan kesilene kadar sürüyor,bence bu olay allahın varlığına ilişkin en büyük kanıtlardan bir tanesi

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• bu yazıyı iyi okuyunuz. bir zamanlar şimşekler çaktığında zeusun kızdığı sanılırdı. çünkü insanlar bilmiyorlar ve bilmedikleri bir şeye anlam vermeye çalışıyorlardı. oysaki bilim ilerledi ve + ve - kutupların varlığını ispatlayarak buna bilimsel bir açıklama getirdi. artık o şimşekleri çakan zeus değildi + ve - kutupların bir araya gelmesiydi. "şimdide moda olan tanrımız boşlukların tanrısıdır." insan yolda yürüyor kuyuya düşüyor ve düşünüyor ben buraya neden düştüm. hemen devreye boşlukların tanrısı giriyor ve bu allahtan geldi. yada sınavı kazanırsın allah yardım etti. hayatımızda hep boşlukları dolduruyor. dünya nasıl oluştu? boşverin basiti var hiç düşünmeyin .. allah ol dedi oldu :D bu kadar basit. insan nasıl oluştu? boşverin allah yarattı. oraları fazla karıştırmayın kafayı yersiniz. fazla düşünmeyin allah yarattı. allahtan geldi. bu allahtan bir uyarı. hep boşluklarımızı allah doldurur. bana göre tarih öncesinde insanların güneşi görüp ona anlam veremeyip tanrı ilan etmesi ile, insanın varoluşuna anlam veremeyip bir tanrı oluşturması arasında hiçbir fark yok. o yüzden efsane olan zeus gelişen bilimin karşısında nasıl küçülüp dayanamadıysa birgün allahta küçülecek ve bilimin karşısında duramayacaktır.ve insanlar ahlakın dinden gelmediğini görecekler, kafalarından uydurdukları bir tanrı olmadığında daha özgür düşünecekler. sevgiyi acımayı bütün güzellikleri tanrıları olmadan da başarabilecekler. ve bilimin aydınlığında insanın varoluşuna bilimsel açıklamalar getirebilecekler.

• bir materyalist daha..
      insanın tanrıyı oluşturması ha..?

• Öncekileri Göster
    • işte bende onu diyorum din olan yerde mantık devre dışı oluyor.
      o anlattığın olaylar sadece efsane hiçbir tarih kitabında bu dediklerin yazmıyor.
      tarih biliminde de bir tarafından uydurduğun şeyler yazmaz ;)

ne yazdığını neyi savunduğunu bil de öyle yaz buraya KOÇUMMMM

• Ben neyi savunduğumu gayet iyi biliyorum Allahın varlığı hakkında milyar tane delil varken senin bunu inkar etmen saçma olur ve senin zeka seviyenin ne düzeyde olduğunu gösterir, sadece asılsız yazdığın yorum bile ne kadar cahil, toy, bilgisiz, olaylara tek taraflı araştırmacılıktan yoksun bir şekilde baktığını gösteriyor. Dünya da herkesin kabul ettiği gerçeklere efsane demen ayrıca çok komik sana bundan sonra yanıt vermeyeceğim...

Kızlar Ne Diyor 15

• Hiç bir anlamı yokmuş Yusuf hoca öyle diyordu

• Yusuf hocanın, adresini, telefonu veriyosun. Gerisine karışmıyosun.
      O adam gelecek. Bu siteye üye olacak ve bu konuşunları destekleyecek. Yapmazsa karışmam sonra.

• Onlar da Allah'ı zikrederler ondan. Bir biz akılsızız malesef...

• nerden biliyorsun ? zikrettiklerini çıkan seslere karşılık vermediği ne malum ?, ayrıca inançsız birisi akılsızmı oluyor ? inançsız birisi inançsızdır. unutmayın inancı olmayıpta o kadar çok bilimsel buluş bulan bilim adamı varki ... bizler kadınların nasıl örtünmesini tartışırken onlar bilime katkıda bulunuyorlar. ama onlar akılsız müslümanlar akıllı. oh canım ne güzel..

• Öncekileri Göster
    • Aklın tarifini yaparak tartışmaya katkıda bulunmak istedim. Akıl kısa ve öz tarifi "HAKİKATI GÖREBİLMETİR" .

• Yaratılanların güzelliğinde yaratan Allah'ı görebilmektir akıllılık, evet...

• Alakasız ya bu nasıl bir ilşki yapıyosun sen böyle yazık yaa senin ki ilişki değil çelişki bencee köpek kuran dada geçiyor Allah ın yarattığı ama pis bir hayvandır salyalarından dolayı köpek ulaması batıl inançlara göe sadece uğrusuzluk getirir diye biliyorum onada inanmıyorum zaten.

• köpek necis hayvandır evet ama aynı zamanda da cennetle müjdelenen hayvanlar arasındadır ;) ashabı kehf in köpeği kıtmir ;)))

• Evet öyle biliyorum

• Hadis olarak acıklanmıstır... Hayvanlarda ibadet eder :) İslami çerçeveyi geliştirmek lazım :) Herşeyin üstten göründüğü gib bakarsak sadece üst tarafını görürüz :)

• Hayvanlar mesul değillerki ibadet etsinler. Mesul olan ilahi emirlerin muhatabı sadece insanlar vede cinlerdir. Ama her varlığın kendine has bir zikri vardır.

• Bende ondan bahsedıorum zaten :)

• Kesinlikle cok buyuk bir kanit bence, depremi de hissediyorlar mesela, bizim burdakilerde isimleriyle seslendiklerinde yanina geliyorlar buda cok buyuk bir kanitNe gunlere kaldik hayret ya

• Allahın varlığını kanıtlayan daha neler var neler, oda onlardan biri

• Allah'ı zikrediyor onlar dahi ezan sesinde, ben oldum olası böyle bilirim..

• köpek havlamasıyla allah ın varlığı yapmayın ya artık cidden

• benim de uluyasım geliyo,sebebini bilmiyorum.

• haha :)

• Sen ilk namazını kıl sonra ulursun...

• tamam

• şeytanın kaçtığını görüyorlarmış sanırım ondan ulurlarmış

• sesten rahatsiz oluyorlardir.

• aynen

• Öncekileri Göster
    • şerefsizsin sen ondandır

• (:

• vahşi köpekler havlamaz.köpeklerde havlama insanlarla birliktelikleri sonucu ortaya çıkmış bişeydir.sanırım fikir verebilir.

• allahtan rızıklarını isterlermiş öyle duymuştum

• catalcadakı kopekler ezan oknurken uluyolar ılkten cok sasırmıstım ama sonra alıstım duyduguma gore selevat getırıyolarmıs ezan okunurken allahın hıkmetı allahın buyuklugu işte

• arabaların da peşinden koşuyo aynı köpekler, tekerleklerde allah yazıyomuş dönerken. yaa yaa.

Erkekler Ne Diyor 47

• alakasız bir durum şahsi kanaatim.Şöyle düşünelim, güneş doğarken öten horoz mısır tanrısı Ra nın ispatıdır diyebilir miyiz, diyemeyiz.

• Ezan mısır tanrısı Ra için okunmuo dimi ?

• Buradaki ezan Allah için, doğan güneş Ra için demek istemiş.Aradaki bağı kuramıyorsan fazla düşünme yorma güzel kafanı.

• Ee orda sana doğan güneşi de sormamış ezanı sormuş hariçten gazel okuma Ra nerde Allah nerde azcık düşün en azından kafa yorabiliorum sen pek kullanmamışsın yakın zamandır

• ben gündüz okunan ezanda uluyan köpek daha görmedim.ama sabah ezanında mahalledeki bütün köpekler uluyordu.

• pek anlamı yok okunmazken de uludukları oluyor.

• Ben buna tespit zıçmak diyorum

• Artık bu tür başlık açanları , farklı yorumlamaya başlayacağım . Niye açıyorsunuz arkadaşım böyle başlıklar Allahın varlığını kanıtlamak köpeğe mi kaldı. Azıcık mantığı olan insan aldığı nefeste kendine kanıtlar zaten , kimseye de kanıtlama ihtiyacı hissetmez. Şimdi 2-3 tane inançlara saygısı olmayan damlar hemen . Adamlara niye malzeme veriyorsunuz anlamıyorum ki

• Bitanesi Sindiremiyo hala,Cold mudur ne varya Hakaret etmiş ama takmıyorum umarım yönetim takar

• Öncekileri Göster
    • Söylediklerine Harfi Harfine katılıyorum aynen doğru,alay amaçlı da onları takan yok,bende onlarla alay ediyorum, ben kendimi biliyorsam sıkıntı yok zaten,kimsenin ne düşündüğü beni alakadar etmez,sabahtan akşama kadar konuşssunlar,ben soruyu inanlara sormuştum ama parazitler kaynadı araya

• Bütün yorumları okudum tam 6 inanmayan kişi bu sorudan dolayı inançlı insanların inancıyla dalga geçti. Adamlar zaten dini bir soru gelse de bir laf soksam diye debeleniyorlar şunlara rant sağlamayın. Bak ben bu soruya cevap yazarken daha hiç yorum yoktu. Olacakları söyledim ve oldu. Tamam kötü niyetli bir başlık değil ama , karşındaki insanları da tanıyacaksın. Bak başlık bir anda inançlarla alay etme noktasına geldi.

• Rahatsız oluyolardır belkide niye hemen allaha bağlıyonuz :)

• sen oluyosun galiba hristiyansın galiba

• yoo hristiyan değilimm.. İnançlara saygım var rahatsız olsam bile söylemem bunu :)

• ahsdhasgdhgadagsd :D:D:DAllaha zikrediyolarmı :D ulan nasıl gulduysem alt komşu geldi gece gece :D Gidin belediye zehirlesin sizi ya :D

• bence bu olay köpeklerinde korktuğuna kanıt bi olay.

• şükür-zikir tarzında gibi bir manası olduğunu biliyorum. özellikle cuma günüleri kainat çapında bayram günü günü gibidir. (mynetten) cuma gününün önemini öğrenebilirsin. ezandada böyle oluyor hayvanlarda insanlar gibi ezana eşlik ediyorlar.

• Bu meseleyi dine vurmak saçmalık olur.Zira 10 kasımda sirenler çaldığında da köpekler uluyor.Buna çok kez şahit oldum.Yada camiden uzak ama sesi duyulabilen yerlerde köpekler ulumaz.yada hoparlörsüz okunan ezanlarda da köpekler ulumaz.Eğer kendinizi allahın varlığına daha çok inandırmak istiyosanız,buna inanabilirsiniz.

• bildigim kadarıyla köpekler düşük frekanstaki sesleri algılayabiliyor. ezan soyleniş itibariyle ara ara tiz seslerin olustugu yapıda bunları uyarı ikaz yada bi haberlesme uyarısı olarak algılayabilirlerbu hikmettir

• Allah'a inanıyorsan etrafında gördüğün her şey delil haline getirebilirsin zaten. fakat köpeklerin uluması yüksek sese verdikleri bir tepki de olabilir. yani inkar etmek istersen inkar edebilir bunu delil olarak kullanmak istersen de kullanabilirsin bence :)

• Herşeye mana yuklemen biraz ilginc olmusBence hayatına mana yukle ve o tipseyleri bırak din alimleri ve bilim adamları arastırsın.

• ah ahhhhh yok be kardeşimm köpekler bekirli bi limiti vardır kaç desibeldi hatırlamıyoırum o limiti asan desibelden yüksek sesden rahatsız oluyorlar o sesi dengelemek bastırmak için uluyorlar

• sadece Allah'a insanların dua ya da şükür ettiğini mi sanıyorsunuz, dağ, taş, bitki, hayvan, ağaçlar hatta doğanın kendisi bile dua ediyor... galiba biz insanların bazıları, kendimide koyuyorum bu sınıfa hayvanlardan bile nankörüz bize verilen büyük küçük her türlü nimetin karşılığında...

• Peygamber bir hadisinde eşekler şeytanı gördüğünde anırdıklarını horozların melekleri gördüklerinde ise öttüklerini söylşemiştir Süreyi bilmiyorum ama bir ayette sabah vaktinde biz yer yüzüne rahmet meleklerini yolarız derAyrıca başka bir hadiste Kabir azabına işaret eilerek şöyle söylenir.Eğer kabristandaki azap sesleri duysaydınız günah işlemekten ve kabir azabından korkardınız. (tam oalrak bu şekilde olmayabilir bu manada birhadis) bir çok Hayvan özellikle sığırlar kabristandan geçerken huysuzlaşırlar bu yukarıda ki hadise bağlanmıştır. Köpeklerin ulumasına gelince ezan okundğunda şeytan zincire vurulurmuş belki bunu görüyorlardır yada daha başka şeyler

• link Soru: Bir kardeşimiz:“Sabah ezanı okunurken defalarca şu olaya şahit oldum. Ezan okunurken köpekler ulumaya başlıyorlar, tâki ezan bitinceye kadar! Sizce bu olayın kerameti nedir?” diye sormuş.Cevap: Bu olayın hiçbir kerameti yoktur! Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dediği gibi köpek uluduğu zaman, şeytan görmüştür.Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):Köpeklerin uluduğunu ve geceleri merkeplerin anırdığını işittiğiniz vakit Allah’a sığının! Çünkü bu hayvanlar sizin görmediklerinizi (şeytanı) görürler’ buyurdu.”

• her ambulans geçtiğinde tesadüf eseri şeytan orada mı oluyormuş

• Öncekileri Göster
    • boşuna tekerleğe şeytan icadı demiyorlar, köpeklerin hemen hemen hepsi dönen şeylere havlıyor, boşuna Hz.Muhammed(SAV) efendimiz kendi hadislerini yaktırmamış. hep hürefa doldurulmasın diye uğraşmış ama cahil halka her zaman kolay hükmedilir.

• o zamn insanlarada havlıyolar demekki senin depişine gore onlarda şeytan... konuyu farklı yerlere cekmeye meraklı arkdaslar cok

• Ezan okurken şeytanların kaçtığı hadis-i şerifle bildirilmiştir. Horozlar melekleri görünce öterler. Hayvanlar bizim görmediklerimizi görebiliyorlar. Ezan okunurken köpeğin uluması hayra alamettir. Şeytanların kaçışını görmüş olabilir.

• Bunula ilgili bir rivayet yok. Fakat ezan okunurken bundan rahatsız olan bazı varlıkların kaçışlarını görüp huzursuz olma ihtimalleri olabilir. Bende tam olarak bilmiyorum ama.

• Allahın varlığı ve köpek uluması arasındaki parelellik :) güzelmişşş

• ezan okundugunda tüm kainat susup dinliyor... biz insanlar haric... bir hayvan kadar degerimiz yok iste...hadis:"öyle bi insanlar var, hayvanlar kadar degeri yoktur..."

• köpeklerin kulakları, yanılmıyorsam, insanlarınkinden, tiz ve bas frekans bakımından daha duyarlı...insanlar, minumum 20 Hz ile maksimum 20.000 Hz (20Khz) arası frekansları duyabilir; köpeklerde, maksimum seviye 40.000 Hz civarı olmalı...köpekler, aslında ezan sesi üzerine ulumuyorlar, ezanların verildiği ve çok tiz ses veren hoperlörlere uluyorlar.biz onların, sadece 20 Khz'lik kısmını duyduğumuz için olağanüstü bir durum tepkimiz olmuyor.köpeklerin, bilhassa ezan sesine tepki verdiklerini düşünüyorsan, aracısız, çıplak insan sesiyle, yanlarında ezan okumayı dene...

• Ezan ile pek alakası yok. Aynı koşullarda caminin hoparlörlerinden türküde söylesen yine ulurlar merak etme. Çokça yerde görmüşsünüzdür, enstrüman çalınmaya başladığı anda ulumaya başlayan köpek videolarını. Onun için bunu ilahi bir olaya bağlamanın anlamı yok.

• ne allahın varlığı arkadaşım . hayvan sesten etkileniyor ve uluyor . ezan yerine müstüm gürses çal minareden onada uluyacak

• Güleyimmi?

• Öncekileri Göster
    • senin gibilerinin yüzünden kıyamet kopacak az kaldı adi insan

• adi insan _? seviyesiz arkadaşım. . .

• ben de esniyorum genelde sabah ezanı okununca... ilahi bişi kesin

• şukuladım panpa :D

• benim köpeğim ezan okunurken ulumuyor hristiyanmı acaba ataist falan da olabilir:D

• ya herşeye de bi anlam yüklemeyin yahu.!

• Evet kardeşim,çok doğru söyledin.Bizler ibret alalım ki hayvanlar bile ayağa kalkıp Allah'ı anıyorlar.Bizler daha normal günlerde anmıyoruz ki,ansak bile az,camiiye koşup namaz kılalım,Allah'ı analım...

• kopeklerin bile allah'ı bizden fazla andıklarını gösteri bence çünkü ezanda davet var ezan namza çağrıdır allah namz kılınn diyor namaz farz farzda mecburi olan birşey kitapta yazıyor (kuran-ı kerim)

• bırakın bu işleri. bir anlama gelmez.

• Daha Fazla
Yükleniyor...