Maçoluk Maço erkeklerden hoşlanan kadınlar da var itici bulanlar da. Kadınların bir kısmı sert tavirli ve hayat tarzlarına doğrudan müdahale edebilen dominant erkekleri kendilerini sahiplenen, koruyan ve önemseyen bir koruyucu olarak görüp bundan etkilenebilirler. Bir kısmı ise bu müdahaleyi kişiliğine hakaret olarak görüp birey olarak yaşama standartlarına konacak kısıtlamaları itici bulabilir.

Genelde eğitim seviyesi ile maço erkeklerden hoşlanma yüzdesi ters orantılıdır. Yani iyi eğitim almış, ayakları üzerinde durabilen ve geçimini sağlayabilen kadınlar genelde bu tip erkeklerden hoşlanmazlar. Daha ziyade eğitim alma şansı olmamış ve bir şekilde sahiplenilme, maddi ve manevi koruma altına alınmaya ihtiyaç duyan kadınlar maço erkeklerden hoşlanabilirler. Şimdi eğitimli kadınlar hemen topa tutmasın beni, istisnalar tabi ki vardır; zıt kutuplar birbirini çekebilir.

Maço erkek yazı yazmaz, liste çıkarmaz!

Aşağıdaki liste hem Maçoluğun nedenleri hem de Maçoluğu cazip bulma sebepleri olarak görülebilir.

 • Yaşadığınız bölgenin ekonomik ve sosyal koşulları
  Bu durumun en önemli göstergesi batıdan doğuya doğru gidildikçe eğitim ve iş imkanlarının azalması ile birlikte maço erkek denen kavramın yaygınlaşmasıdır. Ülkemizde de maço erkek olarak tabir edilen erkekler doğu kesimlerde daha fazla yer almaktadır.
 • Değişik bir tarz
  Kadınlar belki de çocukluk dönemlerinde baba, ağabey gibi figürlerden bu tavır ve davranışları görmedikleri için maço erkek onlara çekici gelir.
 • Televizyon
  Günümüzde bir çok kadın aslında maço görünümlü romantik erkeklerden hoşlanır ya da bunun hayaline ulaşmaya çalışır. Özellikle televizyon dizilerinin hayatımıza etkisi kadınlar üzerinde de hem maço hem de romantik olan erkeği arama dürtüsünü geliştiriyor. Maddi imkanları olan, zaman zaman sertliğiyle ortalığı inleten, yeri geldiğinde de en romantik erkekten bile romantik olan bir adam hayal ediyorlar. Daha da çok ederler.
 • İçgüdüsel
  Aslında hiçbir kadın eşinin ya da sevgilisinin bir başkasının eşi ya da sevgilisinden daha “light”olmasını istemez. Aynı şekilde çocuğunun da arkadaşlarından ve çevresinden daha “light “olmasına karşıdır. Bunu hayatın zorluklarına, insanlara karşı koyabilmeye ve ayakta kalabilmeye bir ön koşul olarak görürler.
 • Büyüme koşulları
  Toplumda erkek çocuklarına doğdukları andan itibaren harbi ve sapına kadar delikanlı olma duyguları bir şekilde aşılanıyor. Çocuk bu sert imajı özümseyerek büyüyor ve kendini kahraman olarak görüyor.

Maço olmak kimilerinde tatlı sert olarak kimilerinde de sınır tanımamak şeklinde kendini gösterebilir. Maçoluk etkileyici olabildiği gibi aşırıya kaçıldığı durumlarda rahatsızlık verici boyutlara da ulaşabilir. Peki nedir toplumda genel olarak maço erkekler hakkındaki izlenimler? Aşağıdaki şekilde özetlemeye çalışalım..

Maço Erkeğin Özellikleri
1.Korkusuz yani ödlek olmadığını bilir ve bunun bilinmesini sağlar.Hiç bir meydan okumaya kayıtsız kalmaz.

2.Çevresindekiler üzerinde özellikle anne, kız kardeş ve bayan olan tüm yakınları üzerinde korku hükümdarlığı kurar, hesap sorma ve her davranışa müdahale etme hakkını kendinde görür.

3.Her ne sebeple olursa olsun hiçbir zaman bir bayana hele hele kız arkadaşına hesap ödetmez.

4.Sevgilisini gideceği yere sadece kendisi götürür ve geri getirir. Bu işi herhangi bir arkadaşının veya sevgilisin arkadaşının yapmasına izin vermez.

5.Modaya uygun giyinmez.Klasik ve sade bir tarzı vardır. Canlı ve dikkat çekici renkler giymez.

6.Kız arkadaşıyla halka açık ortamlarda çok fazla samimi olmaz. Özelini gözler önüne sermez.

7.Modern dansların yakınından bile geçmez, tango, salsa, baçata ve benzeri hiçbir dansı öğrenmez.

8.Küpe takmaz, takana da tahammül etmez, arkadaşı olmaz.

9.Sakız çiğnemez, kız arkadaşının çiğnemesine de izin vermez.

10.Sevdiğinin giyimine karışır, başka erkeklerin kendisine bakmasına tahammül edemez.

11.Bakışları, duruşu, ses tonu serttir.

12.Espri yapmaz, kahkahalarla gülmez ve ağırlığını her zaman korur.

13.İlgisini ve sevgisini göstermede başarısızdır ancak sonsuz bir itina ve ilgi bekler.

maço erkekler
14.Rakı içer, kokteyl ve benzeri karışım içkilere yanaşmaz.

15.Aksesuar olarak tespih kullanır.

16.Kadınına dayağı eksik etmez, lakin yollarına güller dökmeyi de ihmal etmez.

17.Dedikodu yapmaz, arkadan konuşmaz.

18.Çiçek, parfüm, elbise ve benzeri hediyeler almaz. Doğum günlerine, sevgililer gününe önem vermez ve böyle günleri kutlamaz.

19.Maço nedir diye sorduğunuz da göğsünü gere gere "Benim" der.

20.Böyle bir yazı yazıp hele hele liste çıkartmaz.

Eğer erkek arkadaşınızda bu özellikleri arıyorsanız demek ki sizde Maço erkeklerden hoşlanıyorsunuz. Ve hatta daha da iyisi erkek arkadaşınızda bu özellikler mevcutsa demek ki sizin erkek arkadaşınız da Maço.