• Sor
  • Bence

Nazım Hikmet kadınlar için "soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen" derken neyi kastediyor?

"ve kadınlar bizim kadınlarımız: korkunç ve mübarek elleri ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle anamız, avradımız, yarimiz ve sanki hiç... Daha Fazla

En İyi Görüş

• ne desın ironı yapmış... Kadınların nasıl eızlerek yaşadıgını gözlere sokmak istemiş...

• züğürt tesellisi...

• Öncekileri Göster
    • pardon yoköylebişey kırdım heralde istemeden niyetim bu değildi bil.

• Tamam arkadaşım. Geçti... bazen evet maksadımızı aşan kelımeler olabılıyor

Kızlar Ne Diyor 8

• Kadir kıymet bilmeyenlere ... Anlayana

• Güzel söylemiş

• orda bir kınama var aslında görmemen doğal çünkü nasıl anlamak istiyosan öyle okuyosun şaşırmadım...

• Ne zaman kadınlar yatak odası objesi olarak görülmemeye baslanır iste o zaman bu mesaj anlasılmıstır..!

• kadınlar yatak odamın en önemli süsüdür.

• kadınlar bizim herşeyimiz ama bizim kadınlara verdiğimiz değer bir öküze verdiğimiz değerden daha az, öpüpte alnımıza koyacağımız yerde.. nimetten saymadığımız,.. başımıza taç yapacağımız yerde.. ahırımıza öküz yaptığımız.. kadınlarımızdan bence böyle bahsetmiş..üstad nazım hikmet RAN

• Eğer şiirin tamamını okursanız kadınları rencide etmek yada aşağlamak için yazılmış olmadığını anlarsınız die düşünüyorum. Siz anlamak istediğiniz yeri anlamışsınız sadece.

• evindeki esine ahirindaki hayvandan daha az deger veren '''öküzlere'' gönderme yapmis.

Erkekler Ne Diyor 8

• Sandığınız gibi kötü bir anlamı yok bunun arkadşlar. Öküz soframıza et şeklinde geldiği için sofra kurulduktan sonra kadının yemek için masa başına gelmesi kadına yapılan bir jesttir demek istemiştir büyük üstad bence bu sözüyle. Kadın için sofra hazırlanmıştır yani. Lütfen yanlış değerlendirmeyin sadece şöyle bir okuyarak. Biraz derine inelim

• Demekki kadına şiddet ezelden beri var olan birşey.. Erkeklerin kadına kıymet vermemesi şiddet göstermesi olayına değinmiş bence..

• "öküz" diyerek sofraya kadından önce oturan erkekleri kastetmiş olmasın :)))))))))))))

• senin vavevle adlı üyeliği iptal olan kullanıcı olduğunu düşünüyorum..dürüst cevap istiyorsun ya hep sende dürüstçe cevapla

• yorumlaşmalarımızı okumanı ıstıyorum .. Yanı ı yukarlıyı ..

• kadınlara milletimizin verdeiği değere gönderme yapmış

• Önce yemeği (öküzü) getirir, sonra kendi oturur anlamında gibi sanki :)

• Çok sevdiğim bir şiiridir.Kadına ve öküze çalışan, işe yarar bir mal gibi baktığı için öküzü kadından daha çok işe yarar görüp, öküzünü kadınından önce doyuranlara söylüyor.

• türk kadının toplumdaki yerini bu sözüyle çok iyi göstermiştir büyük üstad.

Yükleniyor...