Alo ne demek? Telefonu açtığımızda genel olarak neden alo deriz?

Alo'nun anlamı nedir? Nerden çıkmıştır? Alo'nun tarihçesini bilen varsa aydınlatır mı bizi acaba? :))

0|0
17|22

En İyi Kız Görüşü

• "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır.

Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti.

Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı.

Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.

Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu.

O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 16

• Graham Bell telefonu icat ettiğinde bu aleti bir süre denemek için sevgilisiyle kendi evi arasına hat çekmiş. bir yandan da yeni icadını geliştirmek için yoğun çalışıyormuş. sevgilisinin adı Allessandra Lolita Oswaldo imiş. Bu sevimli kız evde canı sıkıldıkça Graham Bell'i arıyormuş.

Bell atölyesinde telefon çalınca arayanın allessandra lolita oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden, telefonu açar açmaz "allessandra lolita oswaldo" diyormuş. ancak genç kız o kadar sık aramaya başlamış ki; bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başlamış. telefonu her açışında "ale lolos" diyormuş.

gelin görün ki; bell'in işleri uzuyor, sevglinin zırt pırt aramaları bitmiyormuş. allessandra lolita oswaldo iyice baymaya başlayınca bell artık telefonu sevgilisinin adını iyice kısaltarak "alo" diyerek açmaya başlamış.

Graham Bell'in amacı telefonu tüm kente yaymak ve dünyaya bu müthiş icadını tanıtmak olduğundan gece gündüz atölyesinden çıkmaz olmuş, artık sevgilisine ilgi göstermiyormuş. sonuçta allessandra lolita oswaldo bilim adamını çalışmalarıyla baş başa bırakıp onu terk etmiş. graham bell, allessandra'nın onu terk edip gittiğini ancak hayallerini gerçekleştirip telefonu tüm kente yaydığında fark edebilmiş. büyük bir hayal kırıklığı yaşayan bell, o günden sonra sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmamış ve telefonu her açışında büyük bir ümitle "alo" demiş. ama her seferinde karşısına icadını kutlayan bir kent sakini çıkmış. icadın sahibi "alo" dediği için tüm kent halkı telefona cevap verirken "alo" demeye başlamış. ve bu gelenek böyle sürüp gelmiş...

0|0
    0|0
  • Bell in sevgilisine taktığı kısa isim , icadın dan sonra tek sevgilisinin evine hat çektiği için sadece onun la görüşüyormuş ve hep aynı kişi açtığı için telefonu alo diyormuş zaman la yaygınlaştıkça alışkanlıktan alo demeye devam etmiş insanlar da bu şekilde kabul edip alo demaya başlamış :))

2|0
    0|0
  • öyle bir şey yok o tamamen uydurma aman diyeyim :)
    onların hello'sunu halo'sunu biz alo diye almışız

ben böyle biliyorum

1|1
    0|0
  • Graham Bell telefonu icat ettiğinde bu aleti bir süre denemek için sevgilisiyle kendi evi arasına hat çekmiş. bir yandan da yeni icadını geliştirmek için yoğun çalışıyormuş. sevgilisinin adı Allessandra Lolita Oswaldo imiş. Bu sevimli kız evde canı sıkıldıkça Graham Bell'i arıyormuş.
    Bell atölyesinde telefon çalınca arayanın allessandra lolita oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden, telefonu açar açmaz "allessandra lolita oswaldo" diyormuş. ancak genç kız o kadar sık aramaya başlamış ki; bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başlamış. telefonu her açışında "ale lolos" diyormuş.
    gelin görün ki; bell'in işleri uzuyor, sevglinin zırt pırt aramaları bitmiyormuş. allessandra lolita oswaldo iyice baymaya başlayınca bell artık telefonu sevgilisinin adını iyice kısaltarak "alo" diyerek açmaya başlamış.

0|1
    0|0
  • alo kelimesi graham bellin karısının adı olduğu için graham bell öyle yapmış
    not: ben demiyom millet dio

0|1
    0|0
  • Graham Bell telefonu icat ettiğinde bu aleti bir süre denemek için sevgilisiyle kendi evi arasına hat çekmiş. bir yandan da yeni icadını geliştirmek için yoğun çalışıyormuş. sevgilisinin adı Allessandra Lolita Oswaldo imiş. ve onun isminin kısaltılmış hali 'alo'

0|0
    0|0
    • o hikaye yalan diye biliyorum

• bilmiyorum dogruluğunu öyle anlatmışlardı bana ama yalansada güzel ya grahambeli terk etmiş sevgili ama her arayanı o sandıgı için belki odur dedigi için hezamn alo die acmış umut işte insanın içinden hiç kaybolmamalı

• Git arastir

0|1
    0|0
  • Graham Bell in sevgilisinin adının hala herkesin milyonlarca kere söylemesi çok muhteşem bişey.. Aşk işte.. Saygı duymak lazım.. Graham amca öpüyorum ellerinden :)

0|0
    0|0
  • Hello'nun Türkçeleştirilmişi diyeceğim ama Merhaba diye açmamız lazım o hesapla...

0|0
    0|0
  • Alexander Graham Bell’in sevgilisinin adının baş harfleriymiş diye duydum.Allessandra Lolita Oswaldo telefonu her çaldığında sevgilisinden başkası aramadığından zamanla kısaltarak alo demiş.

1|0
    0|0
    • Adam akıllı benimde sevgilimin adı bu kadar uzun olsa ooooooooo :))

• alexsander graham bell

0|0
    0|0
  • alexsandır dıtdırı bişey diye atıyolardı gibi graham bell in sevgilisi

0|0
    0|0
  • Alessandra Lolita Oswaldo

0|0
    0|0
  • Efenim diye açarım teli alo demem.

0|0
    0|0
  • Google yardımcı olur diye düşünüyorum : )

0|0
    0|0
  • Sevgilisi

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Telefonu icat eden, icadını tanıttığı kisiyle arasındaki konusma söyle gelişmiştir:
    -Bu ne?
    -telefon
    -ne ise yarar
    -aralarında mesafe olan kişiler iletisim kurarlar
    -nasıl yani?
    -Mesela bak şimdi sen buradasın, diger arkadaş yan odada, şimdi kulagını buraya koy onun sesini duyacak sende ona sesini duyuracaksın,
    -Anlamadım şimdi o mu konuşacak
    -evet.""al, o"" sesi gelen kişi.
    Derkene al o zamanla alo olmuş :D patlamıs gitmis :D
    Telefonu bulan kişinin isim ve soyisiminin basharfleri Alo dur.ondan.

0|1
    0|0
    • Graham bulmuş ya la telefonu :D manitasının ismiymiş :D ama dogru tahmin yürütmüşüm.Susun rezil oldum çaktırmayın :D

• Birde düsünsene markettesin telefon caliyor aciyorsun o sirada Alo alicaksin Alo ne haber diyorsun :))

Marketci sana garip garip bakar :D

0|0
    0|0
  • Graham'ın sevgilisinin isminin kısaltması.

0|0
    0|0
  • graham bellın manıtasının adı, hep beraber kadını anıyoruz her telefon acısımızda

0|0
    0|0
  • Allessandra Lolita Oswaldo nun kısaltılmışıdır
    Türk bulsaydı eğer karşıdaki İBRAHİM olsaydı
    Şimdi her telefonu açtığımızda İBO diyecekti dünya

1|1
    0|0
  • adamın biri noktayı koymuş 5 yıldızı yapıştırmak lazım

0|0
    0|0
  • Alo alıyo alıyon mu , alıyor musun sesimi anlamnda heralde

0|0
    0|0
  • Graham bell in manitasının isminin kısaltılmış hali.

0|0
    0|0
  • Allessandra lolita oswaldodan gelme. Grahamın sevgilisinin ismi. Her telefonu açışında sadece sevgilisini arayabildiği için onun adını söylersi sonra ales lolit oswal demeye başladı en son kısalta kısalta alo diye kaldı

0|0
    0|0
  • harbiden he nerden çıkmış bu alo :) alo ne emenikeyyim :))

0|0
    0|0
  • Hello dan geliyor zaten yabancılar alo olarak söylemiyor.Eğer sevgilisiyle bağlantılı olsaydı herkes kullanmazdı.

0|0
    0|0
  • Polat inşaat buyrun işte böyle bakıyorum kendi telefonuma efendim alo hiç kullanmam

0|0
    0|0
  • İngilizcesi Hello, bizde alo... Aslında bir nevi merhaba yani...

Almanlar Halo diyor, Japonlar Moşi Moşi :)))

0|0
    0|0
  • ben demiyorum...yönetici asistanı olduğum için "buyrun efendim" normal telefonlara "efendim"...diyorum

0|0
    0|0
  • Sanırsam Edison'un bulduğu bir kelimeydi

0|0
    0|0
  • babannem elo diyo :D kadın doğuştan kıvırtak

0|1
    0|0
  • çok alo dememek lazım

yoksa benim gibi

kapıyı çalanlara da alo diyip rezil olabilirsiniz :D

0|0
    0|0
  • Graham Bell hikayesi doğru değildir bence;''Hello-Halo-Alo'' bana daha mantıklı geliyor.

0|0
    0|0
  • Google sor.

0|0
    0|0
  • çok düşünmüş olman lazım bence

0|0
    0|0
  • google'ı denedin mi?

0|0
    1|0
Yükleniyor...