• Sor
  • Bence

Fotoğraf makinesi ve lens seçimi? Canon mu Nikon mu?

Profesyonel bir fotoğraf makinesi için araştırmalarımı sürdürüyorum. Öncelikle kafamda Canon 550d - Canon 600d- Nikon D3100 var.Nikonun tutuş bakımından, ele daha oturduğu, daha estetik olduğu bir gerçek. Başka ne gibi farkları var pek bilmiyorum. Benim istediğim günlük yaşamımda rahatca kullanabileceğim, hobi olarak vs. video önemli değil, fotoğraf çekiminde net, keskin, kaliteli olması tercihimdir. Bu makinelerin kit lensleri 18-55, pek iyi olmadıgını duydum, 18-105 önerdiler, siz ne diyorsunuz. Sİzce 18-55 lens işe yaramaz mı, 18-105 için ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
Birde benim çekeceklerim börtü böcekten ziyade genelde insan, ve portre üzerinedir.. Bunu da belirteyim dedim.

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• Merhaba,Uzun süredir fotoğrafçıyım. Doğa fotoğrafçılığı ve Makro çekimler i tercih ediyorum.Nikon un iki farklı modelini kullanıyorum. Canon Nikon a göre daha hafiftir, elde tasıma için özellikle de bir bayan için daha ergonomik, rahat taşınır.Canon un renkleri doğal renklere daha yakındır ve gece çekimi için uygundur ama benim gibi parlak ve keskin renkleri seviyorsan Nikon u öneririm.18-55, 18-200 ve 50/500 , bir de makro lensim var. 18-55 başlangıç için yeterli belki ama keyf vermez. Sana önerim 18-200 lens kullanmandır. Bir de sana samimi bir önerim; ''özelime gel sor'' gibi tekliflerle karsılasacagına şu linke üye ol, profesyonel fotoğrafcılara sor teknik bilgileri çok yardımcı olacaklardır.www.fotokritik.comBol şans :)

• evet takip ediyorum. ''Canon un renkleri doğal renklere daha yakındır ve gece çekimi için uygundur ama benim gibi parlak ve keskin renkleri seviyorsan Nikon u öneririm.'' bu dediğine bende katılıyorum, pekı sence aralarındaki tek fark bumu?

• canon hafiftir, nikon ağır
      canon yenilikçidir, nikon tutucu
      canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü
      canon süslüdür, nikon sade
      canon yalancıdır, nikon doğrucu
      canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi
      canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli
      canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez
      canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool’dur, soğuk

Erkekler Ne Diyor 4

• Dijitalde bircok açıdan Canon 3 adım öndedir. yine de tercih meselesi tabiBen eski Nikon'cuyken konu uzmanlarının ısrarıyla canıon'a gectim istemeye isteyemeye..simdi iyi ki gecmisim dedim...Portre icin 50mm 1.8 ile basla... 180 TL falan...hem kaliteli hem ucuz... 18-55 standart cekimler icin cantanda bulunsun.18-135 düsün eger daha iyisini istiyorsan.Canon 550 D ile 600 D arasında cok onemli bir fark yok. 550D hala cok iyi bir makine...dusunme makineyi al. istanbuldaysan hayyam pasajına git orada BABATAŞ foto var. orada kemal'i sor. Sizi tavsiye ettiler de. Piyasadan cok ucuza alırsın ve cok düzgün esnaflar.Soruların varsa özelden sorabilirsin bana

• soru bir kaç kez daha soruldu kızlar canon diyor geneldeerkeklerinse paraları çok gibi olduğundan nikon diyorlar.video performansı, body fiyatı , lens fiyatları, dayanıklılığıyla benim sana önerim canon 5d 550d 6d

• Bozuk bir arabaya modefiye yapmak gibi bence. Nikon'un o kadar harika makineleri varki d3100 vb bence yenisi daha iyi.

• demek istediğinden hiç birşey anlamadım.

• yeni iyi ibir kamera al.

• Nikon d3100 almanı tavsiye ederim. 7 senedir nikon kullanıyorum cogu modelini kullandım.ele cuk oturuyor kullanımı canona gore daha basit ve rahat.18 55 lens alırsan pişman olur 18 105 alırsın sonra bence 18 105 alman daha iyi olur.

• senın kullandıgın lens nedir?

• 18 105 ilk başladıgım lens ti hic bir zorluk çekmedim kullanırken sanki uzun zamandır kullanıyordum. tabi nikon d90 dı.

• Tavsiyem maddi sıkıntın yoksa
      Nikon D5000
      objectif 55-200mm

Kızlar Ne Diyor 9

• Portre Fotografı için sana tüyolar vereyim :) Portre için, modelinle aranda 3-3,5 m ara bırakman isabetli olur. Bunun için de 85/100 ya da benzeri objektifler en uygunu olur. Kalablık Grup fotograflarında da kullanırsın hem. 85/100 arasında kalan pbjektife de zaten Portre Objektifi denir.Mesafe belirttiğim gibi, 3-3,5 metre falan olsun.F yani Diyafram açıklığın f11 de çekim yapman güzel olur. F i açtığın sürece (4 ve civarı) modelinin burnu kocaman çıkar ya da çok derin olur, kısman ise yüzde deformasyon yaratıabilir. Sen F i 8-11 arası tutmaya çalıs.Portre fotoğrafcılıgı çok derin ve uzun bir konu ama sana önerim, modelinin gözlerini odakla her zaman. Bazen yanak falan denir ama gözler bence odaklanmalı.(Bir de bu işin jargonunda Lens deme pek ''objektif'' de, profesyoneller lens demiyor :) daha afilli oluyor :) )

• haha peki öyle yaparım :)) çok zahmet ettin teşekkür ederim, aklımda tutucam bunları ;)

• :) Rica ederim, yardımcı olabilirsem ne mutlu :)
      Elimden gelen birşey olursa lütfen danıs :) Dilerim mutlu olursun makinenle :)

• Yer sığmadığı için buraya yazmam gerekti;Belirttiğine bakılırsa İnsan ve Portre üzerine çalışmak istiyorsun, çok iyi bir seçim olur bu bence. Lakin burada iki şey önemli olmalı; Stüdyo çekimleri mi yoksa Dış mekan çekimleri mi olacak?Tripod, Dahili Flash, Fon gibi malzemelere de ihtiyaç duyacaksın sanırım ve iyi bir objektif şart :)Şu linke bir bak istersen;link Ben Nikon cuyum ama Canon a da saygım çok büyük. Nikon ya da Canon olması farketmez, objektif ve yetenek daha önemli. Profesyonelliğe başlangıç makinelerini öneririm, ikinci el alabilirsin ama anlayan bir gözün çizilme ya da iz olup olmadığına bakması lazım (hem objektifte hem de aynlarda çizik olursa bir işe yaramaz), Nikon 5000D yi önerebilirim ama sen bilirsin.FotoKritik de ikinci el makine ve ikinci el aksesuvarlarda satılıyor ama Hayyam Pasajından görerek alabilirsin ya da İFSAK (istanbul fotoğraf ve sinema amatorleri derneği) a giderek her türlü bilgi ve desteği de orada alabilir hem de seninle aynı zevkleri paylaşan insanların görüs ve deneyimlerinden faydalanabilirsin.

• Dış mekan çekimleri ve anı çekimleri olucak, çünkü profeyonel değilim. peki bu nikon 5000d'e portre için hangi lens olur?

• "canon hafiftir, nikon ağır canon yenilikçidir, nikon tutucu canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü canon süslüdür, nikon sade canon yalancıdır, nikon doğrucu canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool’dur, soğukkanlıdır canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur canon mandrake’dir, nikon ken parker canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir canon risk almayı sever, nikon sağlam gider canon alıngandır, nikon aldırmaz canon sabırsızdır, nikon sabır taşı canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez canon moderndir, nikon klasik canon aldatabilir, nikon vefalıdır canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez canon biseksüeldir, nikon heteroseksüel canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibi canon sarışındır, nikon esmer canon doğuludur, nikon batılı canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz canon çok eşlidir, nikon tek eşli canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır canon picasso’dur biraz, nikon ise balthus, canon quentin tarantino’dur, nikon akira kurosawa Kaynak: Ekşi Sözlük "

• hehe, çook teşekkür ederim :) peki bahsettiğim modeller hakkında birşey söylemedin? senin önerebilcegin bi model varmı?

• :) Ben teşekkür ederim.
      Belirttiğine bakılırsa İnsan ve Portre üzerine çalışmak istiyorum, çok iyi bir seçim olur bu bence. Yalnı burada iki şey önemli olmalı;
      Stüdyo çekimleri mi yoksa Dış mekan çekimleri mi olacak?
      Tripod, Dahili Flash, Fon gibi malzemelere de ihtiyaç duyacaksın sanırım ve iyi bir objektif şart :)
      Şu linke bir bak istersen;
      link
      Ben Nikon cuyum ama Canon a da saygım çok büyük.
      devam edeceğim yer sığmadı :)

• Canon almanı tavsiye ederim kuzenimde fotoğraf çekmeyi çok sever profesyonel bir Canon makinesi var ama modeli senin yazdığın mı bilmiyorum, uzun zamandır da kullanıyor hiç bir sorun olmadı.

• Nikon

• nikon mu canon mu ayrimi.. ayni suna benzer bogazici mi odtu mu. ikiside gayet iyidir kendi dallarinda. tercih meselesi bu.

• canon da nikon da kendini ispatlamış markalar, her ikisini de düşünebilirsin. fakat alırken niteliklerine baktıktan sonra aklındaki model senin eline iyi oturuyor mu, yani ergonomisi sana uygun mu ona da bir bak derim ben. bileklerin çok inceyse ağır body'ler uzun pozlamalarda seni zorlayabilir mesela.18 - 105 çok güzel ve işlevsel bir aralık, tabii eğer gerçekten hızlı bir objektiften bahsediyorsak. objektifte aralıklar arttıkça kullanılan lens sayıları da artar ve bu ışığın tabakaya ulaşma hızını düşürür. bu nedenle yüksük aralıklı objektiflerde görüntü kalitesinin düşmemesi adına ucuza kaçma derim. benim canon 350 d var, üzerinde 18 -55 objektifle gelen. bir de 90 -330 lens aldım sonradan. canon hala aynı objektifi veriyorsa 18-55'in gayet tırt olduğunu söyleyebilirim, mucize bekleme ondan. aralık olarak da eşi dostu görüntülerken yeterli gelse de, bir süre sonra kısır hissetmeye başlayacaksın.yani 18-105 al, ama mümkün mertebe yüksek hızda olanını al.

• yalnız 18-105 lensin, yüksek hızda olanını nasıl anlayacagım? pek bilgim yok ta bu konuda.

• buradan bakabilirsin:

link

bir de anlamak için kestirme yol ehm; ne kadar hızlı o kadar pahalı:))

• Ben Canon 450D kullanıyorum, 18-55 lens ile gayet memnunum. Videosu yok. Amatörüm zaten yetiyor. Kullanışı bana pratik geldi. Bana da mesela tam tersi Canon estetik geldi. Ayrıca başlangıç için 18-55 lens en doğrusu ve yetiyor yani. 18-55 le başlayıp ileride tele alınabilir.

Yükleniyor...