Kentsel Dönüşüm nasıl olacak?

MerhabalarKentsel dönüşüm projelerini okuduğumda ev sahiplerinin yinede para ödeyeceğini okudum. Anlamadığım konu 3-4 katlı bi binayı devlet yıktık dan sonra 12 kat çıkacak. Senden 4 kat alıp 12 kat çıkacak. 8 kat karı olacak.Bir daire. 100.000 TL anahtar teslim12 kat = 1.2 Milyon TLHer daireden 50 bin tl kar yapsa 8 daireden 800 bin tl kar yapacak. Hiç ücret almadan 4 katı ev sahibine verse en fazla ne olacak. 400 Bin tl yine kar kalacak. Bana mantıksız geliyor. Hem evini arsasını versin hemde üzerine para ödesin. Devlet kentsel dönüşüm diye alın teri ile kazanılmış geliri yiyecek aklımca... Sizce ne olacak? Bilgisi olan varmı?

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Radikal gazetesine konuşan Bakan Erdoğan Bayraktar şunları söyledi:“Mesela, diyeceğiz ki vatandaşa dairenizin değeri 70 bin lira. Biz, 120 bin liralık daire vereceğiz. Aradaki farkı 20 sene vadeli tahsil edeceğiz. Faiz almayacağız, sadece enflasyon farkını alacağız. Eğer yerinde yapma imkânımız varsa yerinde yapacağız. Bu arada da kira yardımı yapacağız. Eğer yerinden veremiyorsak ‘Biz sana başka yerden konut vereceğiz’ diyeceğiz. Hangisini beğeniyorsan... Eğer onu da beğenmezse ve anlaşma yoluna gitmezse kamulaştırma yoluna gideceğiz. Mahkeme, bilirkişi ne takdir ediyorsa o bedeli alacak. Ondan sonra biz de yolumuza devam edeceğiz. Diyelim ki, hiç iskânı, imarı yok ama üstünde binası var. O zaman vatandaşa enkaz bedeli verilecek. Eğer arsa kendisininse arsa bedeli artı enkaz bedeli verilecek. Öyle devletin kendi insanını iterek kakarak bir iş yapması doğru değil. Böyle bir şey yapmayız. Ama haksızlık da yapmayız. Vatandaşımız çok kârlı çıkacak. Yani Allah göstermesin bir deprem durumunda yıkılma riski olan bir binadan kurtulacak. Daha modern bir ortamda yaşama imkânı bulacak. Devlet de bundan kazanacak.”

• ama sonuçta yine devlet kazanacak...:)

• Öncekileri Göster
    • rica ederim. ama böyle bir düzenlemenin yapılması gerekli insan hayatının parayla kıyaslanmaması lazım.bizimde bunun bilincinde olmamız gerekli.sonuçta iki tarafında kazançları çıkacağı bir değişim

• Kesinlikle öyle :)

Kızlar Ne Diyor 4

• müteahhitler de öyle yapmıyor mu zaten...iki daire veriyor ,4-5 daire yapıyor...

• ev sahibine 4 dairenin dördünü de vermese sadece birini dahi hiç para almadan verse yine iyi bilmiyom valla bi fikrim yok bu konuda.kamuyla pazarlığa girilmez kazanan hep devlet olur malesef...

• bi de rab bana hep bana var

• devlet p**evenklik de yapıyo, alkol tüccarlığı da, senin hakkını yemiş çok mu

• Tüm ev sahiplerinin haklarını yiyecekler. Olacak iş mi?

• yaparlar abi, hak hukuk bilen yok, varsa yoksa cep dolsun, hep bana hep bana

Erkekler Ne Diyor 4

• Senin verdigin evle onların sana yaptıgı ev aynı degil.Borçsuz da verebilir ama bir miktar para alması gerek senin evine göre borçlandırıyo direk sana 100 bin ver demiyor.senin dairen 60 bin tl ise 100 binden onu düşüyor geriye kalanı taksit taksit ödüyorsun..

• Mesela bizim evler 3+1 135 m2 değeri 130-140 bin tl değil mi? Devletin de yaptığı binalarda 1+1 2+1 3+1 olacak. Aradaki fiyat farkını anlamadım.

• Eger degişiklik olmadıysa senin evin 2+1 olsa bile 3+1 alabilirsin oda şöyle senin evinin 1 m2 sine fiyat belirliyolar.
      senin evin 90 m2 ise sana evinin degeri 100 bin diyo mesela kendi yaptıgı evde 120 m2(3+1) 130 bin tl olsun senin evinin degerini burdan düşüyo geriye kalan 30 bini taksite bölüyo.
      10-15 sene de ödüyorsun.

• Devlet gözünü dikti evet bizde muzdaribiz bu konudan çün ki bizide yakından ilgilendiyor devlet tapu vererek yıkımı kolaylaştıracak.

• kentsel kazık

• şöyle olacakbazılarını cebi dolacak :D

• Tamam bazılarının cebi para dolsun dolmasına da hakkımızı yemesinler. Ne aldılarsa versinler. Bizim üzerimizden ettikleri kar yeter onlara.

Yükleniyor...