Kentsel Dönüşüm nasıl olacak?

Merhabalar

Kentsel dönüşüm projelerini okuduğumda ev sahiplerinin yinede para ödeyeceğini okudum. Anlamadığım konu 3-4 katlı bi binayı devlet yıktık dan sonra 12 kat çıkacak. Senden 4 kat alıp 12 kat çıkacak. 8 kat karı olacak.

Bir daire. 100.000 TL anahtar teslim

12 kat = 1.2 Milyon TL

Her daireden 50 bin tl kar yapsa 8 daireden 800 bin tl kar yapacak. Hiç ücret almadan 4 katı ev sahibine verse en fazla ne olacak. 400 Bin tl yine kar kalacak. Bana mantıksız geliyor. Hem evini arsasını versin hemde üzerine para ödesin. Devlet kentsel dönüşüm diye alın teri ile kazanılmış geliri yiyecek aklımca... Sizce ne olacak? Bilgisi olan varmı?


0|0
4|5

En İyi Erkek Görüşü

 • Radikal gazetesine konuşan Bakan Erdoğan Bayraktar şunları söyledi:

  “Mesela, diyeceğiz ki vatandaşa dairenizin değeri 70 bin lira. Biz, 120 bin liralık daire vereceğiz. Aradaki farkı 20 sene vadeli tahsil edeceğiz. Faiz almayacağız, sadece enflasyon farkını alacağız. Eğer yerinde yapma imkânımız varsa yerinde yapacağız. Bu arada da kira yardımı yapacağız. Eğer yerinden veremiyorsak ‘Biz sana başka yerden konut vereceğiz’ diyeceğiz. Hangisini beğeniyorsan... Eğer onu da beğenmezse ve anlaşma yoluna gitmezse kamulaştırma yoluna gideceğiz. Mahkeme, bilirkişi ne takdir ediyorsa o bedeli alacak. Ondan sonra biz de yolumuza devam edeceğiz. Diyelim ki, hiç iskânı, imarı yok ama üstünde binası var. O zaman vatandaşa enkaz bedeli verilecek. Eğer arsa kendisininse arsa bedeli artı enkaz bedeli verilecek. Öyle devletin kendi insanını iterek kakarak bir iş yapması doğru değil. Böyle bir şey yapmayız. Ama haksızlık da yapmayız. Vatandaşımız çok kârlı çıkacak. Yani Allah göstermesin bir deprem durumunda yıkılma riski olan bir binadan kurtulacak. Daha modern bir ortamda yaşama imkânı bulacak. Devlet de bundan kazanacak.”

  0|0
  • Şikayet

   ama sonuçta yine devlet kazanacak...:)

  • Hepsini Göster
  • Şikayet

   rica ederim. ama böyle bir düzenlemenin yapılması gerekli insan hayatının parayla kıyaslanmaması lazım.bizimde bunun bilincinde olmamız gerekli.sonuçta iki tarafında kazançları çıkacağı bir değişim

  • Şikayet

   Kesinlikle öyle :)